PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ



nikakis30
27-10-09, 15:48
Θέλω στην εκκίνηση του καυστήρα,την πρώτη φορά, να ανοίγει κατευθείαν ο κυκλοφορητής και εν συνεχεία αφού περάσει τους 40 βαθμούς το νερό να ελέγχεται από το θερμοστάτη του(στο κλείσιμο).Εκτός από κάποιου είδους χρονικό διακόπτη ,δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.Μήπως κανείς?

giorgos
27-10-09, 16:06
Δώσε καμια πληροφορία παραπάνω....
Είναι σύστημα με αυτονομία ?
μιλάς για συγκεκριμένο κυκλοφορητή?
Εξηγησε λιγο

Αν μιλάς για αυτόνομη μονάδα με την κατάληλη συνδεσμολογία το κάνει αυτο αλλά ο κυκλοφορητής ξεκινά αφου πιάσει οσο το νερό τη θερμοκρασία που έχεισ ρυθμίσει στο θερμοστάτη του κυκλοφορητή.

nikakis30
28-10-09, 01:27
Κανείς για το θέμα?

giorgos
28-10-09, 01:58
αν θές εξήγησε μου γιατί θές ακριβώς να το κάνεις αυτό?
Πές που ακριβώς είναι το πρόβλημα ωστε να καταλάβουμε για να σου δώσουμε λύση γινε λίγο πιο σαφής

Για να το κάνω λίγο πιο τεχνικό η πρώτη φορά για εσένα είναι όταν ζητάς θέρμανση πρώτη φορά στο χώρο?
Απλά επειδή όταν ο χώρος σου πιάσει τη θερμοκρασία που θέλει θα κλείσει η εντολή απο το θερμοστάτη χώρου και φυσικά θα συνεχιστεί η αποθέρμανση του νερού του λέβητα μέχρι να πέσει κάτω απο 40 βαθμούς (θερμοκρασία ρύθμισης θερμοστάτη κυκλοφορητή) και πιθανόν μετά θα ξαναζητήσει ο θερμοστάτης χώρου ξανά θέρμανση....γιαυτό ρωτάω είναι λίγο αόριστο τι ενοείς πρώτη φορα...μήπως μπερδεύεις κατι....πε΄ς μας τι πρόβλημα έχεισ συγκεκριμένα η γίνε πιο σαφής

lordi
28-10-09, 02:07
Απάντησε ο giorgos!!!

nikakis30
28-10-09, 20:02
Θέλω στην εκκίνηση του καυστήρα,την πρώτη φορά που ανοίγω με το θερμοστάτη του διαμερίσματός μου, να ανοίγει κατευθείαν ο κυκλοφορητής και εν συνεχεία αφού περάσει τους 40 βαθμούς το νερό να ελέγχεται από το θερμοστάτη του(στο κλείσιμο).Δηλαδή στο άνοιγμα του καλοριφέρ να δουλεύει ο κυκλοφορητής αμέσως.

giorgos
28-10-09, 21:08
Πάλι δεν μας βοηθάς μιλάς για το (διαμέρισμα σου) οπότε να υποθέσω οτι πρόκειται για θέρμανση με πίνακα αυτονομίας? Δηλαδή υπάρχουν και άλλα διαμερίσματα?
και αν είναι έτσι υπάρχει κεντρικός κυκλοφορητής για όλους η για καθέναν ξεχωριστa?
Η πρόκειται για αυτόνομη μονάδα που δίνει μόνο σε εσένα?

JIM_6146B
28-10-09, 22:25
Θέλω στην εκκίνηση του καυστήρα,την πρώτη φορά που ανοίγω με το θερμοστάτη του διαμερίσματός μου, να ανοίγει κατευθείαν ο κυκλοφορητής και εν συνεχεία αφού περάσει τους 40 βαθμούς το νερό να ελέγχεται από το θερμοστάτη του(στο κλείσιμο).Δηλαδή στο άνοιγμα του καλοριφέρ να δουλεύει ο κυκλοφορητής αμέσως.


Για να λειτουργήσει ο κυκλοφοριτής πρέπει πρώτα να έχει ανοίξει η ηλεκτροβάννα ή να υπάρχει by pass δηλ. και να μην έχει ανοίξει καμία ηλεκτροβάννα θα κυκλοφορούν τα νερά μέσα απο το by pass .
Αν δεν υπάρχει by pass και δεν έχει ανοίξει έστω μία ηλεκτροβάννα ο κυκλοφοριτής τα παίζει ....

οπως είπαν και οι προλαλήσαντες πές το πρόβλημα που θές να λύσης , τι εγκατάσταση έχεις κ.λ.π. για να υπάρξουν και οι ανάλογες τοποθετήσεις ....:001_huh:

panayiotis1
29-10-09, 00:15
Θέλω στην εκκίνηση του καυστήρα,την πρώτη φορά, να ανοίγει κατευθείαν ο κυκλοφορητής και εν συνεχεία αφού περάσει τους 40 βαθμούς το νερό να ελέγχεται από το θερμοστάτη του(στο κλείσιμο).Εκτός από κάποιου είδους χρονικό διακόπτη ,δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.Μήπως κανείς?

1. Αυτο που ζητας γινεται ευκολα και ηδη υποστηριζεται απο πολλους κατασκευαστες συνηθως μαντεμενιων λεβητων. Ο λόγος για τον οποιο το κανουν αυτο ειναι για να μην σπαζουν απο την αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας ιδιως σε περιοχες με παγους και χαμηλες θερμοκρασιες. Δεν χρειαζεται χρονοδιακοπτη το κυκλωματακι και ειναι ευκολο να το βρεις. Πρεπει να εχω απο καποιον πινακα οργανων αλλα οποτε μου τυχαινει να εχει τετοια συνδεσμολογια , το αλλαζω στο κλασσικο [ο κυκλοφορητης να ανοιγει και να κλεινει μονο με τον δικο του θερμοστατη]. Αν δεν το βρεις σε καποιο μαγαζι , θα το ψαξω.
2. Επειδη , αν καταλαβα καλα, παιζει κατι με αυτονομια, πρεπει να ξερεις οτι στους πινακες αυτονομιας εχουμε δυο επιλογες συνδεσμολογιας του κυκλωματος. Α) η' η τελευταια ηλεκτροβαννα μένει ανοικτη "ΤΗΑ" -Τελευταια Ηλεκτροβαννα Ανοικτη- ή Β) κάθε ηλεκτροβαννα κλεινει με την εντολη απο τον αντιστοιχο θερμοστατη ΑΛΛΑ υπαρχει by-pass στο δικτυο.

Ξεκαθαρα πραγματα και απλα.

chs
29-10-09, 02:34
θα τοποθετήσεις παράλληλα στον καυστήρα έναν ρελε του οπίου η επαφή θα βραχυκυκλώνει την εντολή του υδροστάτης για οσι ώρα θα δουλεύει ο καυστήρας ενώ με το κλεισιμο του θα αναλαμβάνει ο υδροστάτης την εντολή για τον κυκλοφορητής...

nikakis30
30-10-09, 18:39
Ευχαριστώ παιδιά.Αν υπάρχει στο εμπόριο το προτιμώ αλλά και ο ρελές πολύ καλή ιδέα.Γίνεται να το έχει πάνω ο πίνακας οργάνων, που το γράφει το manual του άλλωστε,ο λέβητάς μου?

panayiotis1
31-10-09, 01:10
Όλοι οι λέβητες FEROLLI ερχονται καλωδιομενοι με αυτήν τη συνδεσμολογια. Και μάλιστα χωρις καν υδροστατη κυκλοφορητη. Χωρις ρελε, χωρις χρονοδιακοπτες. Μολις ξεκινα ο καυστηρας , ξεκινα και ο κυκλοφορητης. Οταν σταματησει ο καυστηρας, ο κυκλοφορητης συνεχιζει να δουλευει και ελεγχεται πια απο τον δικο του υδροστατη. Επισης, και καποιοι ελληνικοι πίνακες οργανων εχουν θιοθετησει αυτη την συνδεσμολογια. Ψαξτο, αν το βρεις καλως, αλλιως μιλα να σου σκαναρω ενα σχεδιακι.

tasiosvas
21-09-11, 11:12
Μόλις "μπήκα στο club". Για το θέμα δεν έχω απάντηση, αλλά μια παρατήρηση: Ένας απ' τους λόγους που λειτουργούν με αυτό τον "περιορισμό" οι λέβητες, είναι η προστασία του λέβητα από τα όξινα συπυκνώματα των καυσαερίων, που προκαλούν εξαιρετική διάβρωση στο μαντέμι.
Στην εκκίνηση του καυστήρα, η διάβρωση αυτή είναι επιβεβλημένη, μέχρι το νερό (που αρχικά δεν κυκλοφορεί) να "πιάσει θερμοκρασία".

Εάν παρακάμψεις την ασφαλιστική αυτή δικλείδα, εκκινώντας τον κυκλοφορητή ευθύς εξαρχής, θα παρατείνεις τη χρονική φάση δημιουργίας συμπυκνωμάτων (έως του να "πιάσει θερμοκρασία" όλο το νερό του κυκλώματος - αντί απλώς για το νερό του λέβητα) γεγονός που θα μειώσει δραστικά τον χρόνο ζωής του λέβητά σου.

-nikos-
21-09-11, 11:45
και θα αυξησει δραστικα την καταναλωση.......
σωστη παρατιρηση.