PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρητές ΔΕΗ



pas2007
27-10-09, 20:19
Καλησπέρα.
Θέλω την γνώμη σας για κάτι περίεργο που βλέπω τους τελευταίους μήνες στα ρολόγια ΔΕΗ σπιτιών.
Έχω παρατηρήσει ότι τα περισσότερα είναι ανοιχτά στο σημείο που βρίσκονται οι ασφάλειες των φάσεων, ενώ κάποια άλλα είναι κλειστά. Αναφέρομαι σε μετρητές με μικροαυτόματες ασφάλειες.
Κανονικά αυτό επιτρέπεται απ'την ΔΕΗ? Γιατί έχω ακούσει από υπάλληλο ΔΕΗ ότι είναι παράνομο να τα πειράζουμε. Όταν χρειαστεί να αλλάξουμε ή να σηκώσουμε ασφάλεια σε ρολόι δεν πρέπει να επέμβει η ΔΕΗ? Ειδικά στα λίγο παλαιότερα ρολόγια με τις βιδωτές ασφάλεις που είναι νομίζω εντελώς κλειστά από μπροστά εκεί τι κάνουμε?
Ευχαριστώ.

lordi
27-10-09, 21:49
Όταν ο μετρητής έχει μικροαυτόματο τον σηκώνεις με το μικρό μοχλάκι που έχει μπροστά! Κανονικά απαγορεύεται οποιαδήποτε επέμβαση του πελάτη μέσα στον μετρητή. Κάθε μετρητής είναι κλεισμένος με μια σφραγίδα (ένα πλαστικό κυλινδράκι με ένα σύρμα) και δεν πρέπει να παραβιάζεται. Αν παραβιαστεί αυτό το δηλώνει ο μετρητής (ο άνθρωπος που κάνει την μέτρηση) στην ΔΕΗ και στο ξανασφραγίζουν (ή μπορεί να το σφραγίζει και ο ίδιος ο μετρητής)!

giorgos
28-10-09, 01:16
Ετσι είναι κανονικά απαγορεύεται αλλά πολλές φορές και κυρίως στην επαρχία τα περισσότερα είναι ανοιχτα....ο λόγος σκέψου οτι σου καίγεται η ασφάλεια ( για οταν έχεις τήξεως αναφαίρομαι κυριως σε παλιά ρολόγια..) και είναι ώρα που δεν μπορείς να βρείς ανθρωπο της δεη πολλοί ηλεκτρολόγοι (βάζω και τον εαυτό μου μέσα ) τα ανοίγουν και την αλλάζουν...τώρα τι είναι το νόμιμο σου είπαμε...

pas2007
28-10-09, 17:26
Καταρχην ευχαριστώ
Πριν λίγο καιρό άκουσα ότι η ΔΕΗ σκοπεύει να αλλάξει όλους τους μετρητές με ψηφιακούς οι οποίοι θα στέλνουν ασύρματα τις μετρήσεις στην ΔΕΗ.

pas2007
29-10-09, 12:08
Καλημέρα κάτι ακόμα.

Οι ασφάλειες που έχουν οι μετρητές της ΔΕΗ είναι μεγαλύτερες σε Α από τον γενικό και το ρελέ στον πίνακα?
Μπορούν να είναι στα ίδια Α?

babisko
29-10-09, 20:50
Καλημέρα κάτι ακόμα.

Οι ασφάλειες που έχουν οι μετρητές της ΔΕΗ είναι μεγαλύτερες σε Α από τον γενικό και το ρελέ στον πίνακα?
Μπορούν να είναι στα ίδια Α?

Οι ασφάλειες του πίνακα πρέπει να είναι μικρότερες ή το πολύ ίσες με αυτές στον μετρητή της ΔΕΗ

pas2007
29-10-09, 21:20
Οκ παιδια ευχαριστώ.