PDA

Επιστροφή στο Forum : υπάρχει τρόπος ανίχνευσης χαλαζιού;



klik
30-10-09, 13:31
Λογω του ότι υπάρχουν περιπτώσεις που έχει πέσει "χοντρό" χαλάζι και έχει σπάσει τζάμια triplex και έχει κάνει λακούβες σε λαμαρίνες, θα με ενδιέφερε να βρώ έναν τρόπο να ανιχνεύσω την χαλαζόπτωση ώστε να προστατεύσω (όσο μπορώ βέβαια...) τα ηλιακά panels (π.χ. να γυρνάνε ανάποδα).

Υπάρχει κάποια ιδέα;

cloud_constructor
30-10-09, 15:12
Δε ξερω αν υπαρχει αλλα μπορει να εφτιαχνα ενα grid σχετικα πυκνο με 2 lyers απο λεπτο συρμα προφανως το οποιο με το που πεφτει ο χαλαζης να λυγιζει λιγο ενα απο τα συρματα του πανω layer κ να το κανει να ακουμπαει στο κατω layer..

Φυσικα πρεπει να γινει με τετοιο τροπο ωστε να μην κουνιεται με τον αερα κ εχεις τζαμπα ενεργοποιησεις.

Αλλη μια πατεντα που μπορει να εκανα ειναι να ανοιξω το πληκρολογιο ενως υπολογιστη κ να χρησιμοποιησω την εσωτερικη ζελατινα που αποτελειται απο 2 μεμβρανες που ειναι πολυ κοντα η μια στην αλλη και κανουν αυτο που θα εκανε το grid.Μπορει κ να εβαζα και καποια πλακε πραγματα πανω απο καθε επαφη πληκτρου ωστε να μη μενει κενο απο τα πληκτρα..

αυτα

klik
30-10-09, 15:43
κατ'αρχάς, ευχαριστώ για τις προτάσεις.

βασικά εσύ φταίς για τις χαλαζοπτώσεις:cursing: (συνεφο-δημιουργέ:w00t::laugh:)

Το πλέγμα θα γίνεται αγώγιμο και με βροχή/υγρασία, αλλά αυτό με τη μεμβράνη (αδιάβροχος διακόπτης) ίσως να κάνει δουλειά (το νερό θα γλυστράει πάνω του χωρίς να τον πιέζει).

ταιριάζει και με μια αρχική ιδέα που είχα:
ένα δοχείο (κουβαδάκι) με τρύπες για να φεύγει το νερό, που θα μετριέτε συνεχώς το βάρος του (πιεζοηλεκτρικα στην βάση του ή με optointerrupter*)

*το δοχείο θα στηριζόταν σε ελατηριο και ο optointerrupter θα εβλεπε αν το δοχείο λόγω βάρους μετακινήθηκε συμπιέζοντας το ελατήριο.

Η μεμβράνη και η μέτρηση βάρους, θα ενεργοποιούντε και με το χιόνι, αλλά μικρό το κακό διότι όσο είναι καλυμένη η επιφάνεια απο το χιόνι, δεν θα έχουμε παραγωγή ενέργειας.:001_cool:

-------------------------

Βέβαια, το ιδανικό θα ήταν να πιάσω τα πρώτα "χτυπήματα" τα οποία όμως είναι αραιά στην αρχή και μετά ξεκινά η "ομοβροντία" , π.χ. να μετρήσω τη συχνότητα/ένταση του παραγόμενου ήχου καταιγίδας με πολύ νερό ή χαλάζι...

weather1967
30-10-09, 21:34
Φίλε klik
Ωραια η ιδεα σου ,αλλα δυστυχώς δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα ,την ωρα που πεφτει το χαλαζι με ραγδαιοτητα μεσα στο κουβαδακη μεχρι να δωση σημα και μεχρι να γυριση το ηλιακο πανελ δεν θα εχει μεινη κολυμπιθρόξυλο που λενε :biggrin:
Το θεμα ειναι να γινει μια προγνωση 5-10 min πριν,και παραπανω ακομα καλυτερα το οτι πεφτει χαλαζι ,και επειδη αυτο ειναι λιγο ως πολυ για μας τους ερασιτεχνες δυσκολο ,το καλυτερο και σιγουρο ειναι να κανεις μια κατασκευη που μολις ανιχνευση κοντα καταιγιδα να γυριζει το ηλιακο παννελ εχει δεν εχει η καταιγιδα χαλαζι,γιατι δεν ειναι νομος καταιγιδα = χαλαζι.Και εξαλου και να μην εχει χαλαζι δεν τρεχει και τιποτα το ηλιακο πανελλ με συνεφια χανει την μιση ισχυ του και παραπανω ,αρα δεν θα χασεις ισχυ ,αν δεν εχει χαλαζι και γυρισεις το ηλιακο πανελ αναποδα.

Με ενδιαφερει και μενα παντος το θεμα ,γιατι την εχω παθει με μεγαλο χαλαζι.


κατ'αρχάς, ευχαριστώ για τις προτάσεις.

βασικά εσύ φταίς για τις χαλαζοπτώσεις:cursing: (συνεφο-δημιουργέ:w00t::laugh:)

Το πλέγμα θα γίνεται αγώγιμο και με βροχή/υγρασία, αλλά αυτό με τη μεμβράνη (αδιάβροχος διακόπτης) ίσως να κάνει δουλειά (το νερό θα γλυστράει πάνω του χωρίς να τον πιέζει).

ταιριάζει και με μια αρχική ιδέα που είχα:
ένα δοχείο (κουβαδάκι) με τρύπες για να φεύγει το νερό, που θα μετριέτε συνεχώς το βάρος του (πιεζοηλεκτρικα στην βάση του ή με optointerrupter*)

*το δοχείο θα στηριζόταν σε ελατηριο και ο optointerrupter θα εβλεπε αν το δοχείο λόγω βάρους μετακινήθηκε συμπιέζοντας το ελατήριο.

Η μεμβράνη και η μέτρηση βάρους, θα ενεργοποιούντε και με το χιόνι, αλλά μικρό το κακό διότι όσο είναι καλυμένη η επιφάνεια απο το χιόνι, δεν θα έχουμε παραγωγή ενέργειας.:001_cool:

-------------------------

Βέβαια, το ιδανικό θα ήταν να πιάσω τα πρώτα "χτυπήματα" τα οποία όμως είναι αραιά στην αρχή και μετά ξεκινά η "ομοβροντία" , π.χ. να μετρήσω τη συχνότητα/ένταση του παραγόμενου ήχου καταιγίδας με πολύ νερό ή χαλάζι...

lastid
30-10-09, 21:43
Καλή η ιδέα, ίσως όμως να είναι δύσκολα υλοποιήσιμη.
Π.χ. το να στρέψεις τα πλαίσια ίσως να κοστίζει περισσότερο από όσο νομίζεις.
Μήπως να κοίταζες για κάποια άλλη λύση? π.χ. αερόσακκοι?:001_smile:

Όσον αφορά τώρα το αισθητήριο, νομίζω ότι τα έτοιμα αισθητήρια για το χαλάζι χρησιμοποιούν μικρόφωνα χαλαζία με δυναμικούς αλγόριθμους ανίχνευσης του φαινομένου.

leosedf
30-10-09, 22:32
Η απλά πέρνα ενα ρολό (σαν παράθυρο) απο πάνω να προστατεύει το πάνελ.
Σε αυτα που έχω δεί εγώ πάντως δεν υπήρχε πρόβλημα με το χαλάζι.

klik
31-10-09, 00:01
leosedf: το ρολό δεν παίζει στην περίπτωση αυτή, θα είναι πολλά πάνελ... πάντως τα δικά μου ρολλά στα παράθυρα γέμισαν λακούβες σε μια τέτοια περίπτωση (μαζί με το αυτοκίνητο...)

lastid:don't worry, μοτερ θα υπάρχουν και για περιστροφή ως προς οριζόντιο άξονα και ως προς κατακόρυφο. Θα χρησιμοποιώ την κατεύθυνση του ανέμου για να αποφασίσω που θα περιστραφούν τα πάνελ σε περίπτωση καταιγίδας.

weather1967: το σκέφτηκα αυτό, καμιά φορά έχουμε απότομο ξεκίνημα και άμεσες ζημιές, γι'αυτό μάλον σ'αυτη τη λύση θα πάω με τον ήχο:

π.χ. να μετρήσω τη συχνότητα/ένταση του παραγόμενου ήχου καταιγίδας με πολύ νερό ή χαλάζι...
ανάλυση fourie στα μπουμπουνιτά:crying::wiink:

weather1967
31-10-09, 00:22
Ωραια ιδεα αυτη του Δημητρη με τα μικροφωνα χαλαζια ,δεν το ειχα ξανακουσει .
Εκανα μια τρελλοσκεψη :001_rolleyes:,δεν ξερω απο αυτα καλα,και μην με παρεξηγησετε απλα μια σκεψη ,αν και εφοσον το χαλαζι κατα την καθοδο (τριβες,και οχι μονο αλλα και αλληλοσυγκρουσεις μεταξυ των ,απο τα ανοδικα και καθοδικα ισχυρα ρευματα αερος) του δημιουργει εναν ηχο ,που πριν δεν υπαρχει, μηπως με κατι σαν αυτα τα ακουστικα μπορει να τον εντοπισει ? Πανακριβα μεν ,αλλα σιγουρα θα βρεθουν και πιο φτηνα απο εξωτερικο

http://eshop.aktinion.gr/index.php?sec=115&ctg=173

Το θεμα ειναι να υπηρχε και μια συνδεση με pc και κανα γραφημα σαν ακουστικο φασματομετρο ,βεβαια δεν ξερω το κατα ποσο καλα μπορει να λειτουργη κατι τετοιο ,γιατι το χαλαζι πεφτει τις 99 % των περιπτωσεων εν μεσο ομοβροντιων απο κεραυνους ,και δεν ξερω το κατα ποσο κατι απο το παραπανω μπορει να ηταν αξιοπιστο για εντοπισμο .

Πετρος Πετριδης
31-10-09, 01:24
Απ όσο ξέρω το χαλάζι είναι σταγόνες βροχής που πέφτοντας γίνονται πάγος από πολύ ψυχρό αέρα που συναντούν.Μάλλον ένας μετεωρολόγος με μετρήσεις της θερμοκρασίας της ατμόσφαιρας θα μπορούσε να προβλέψει χαλαζόπτωση αλλά δεν γνωρίζω αν θα είναι έγκαιρη προειδοποίηση.Απ την άλλη με κανονάκια και με αεροπλάνα ψεκάζουν ''ύποπτα'' σύννεφα με κάποια χημικά για να μην προκληθεί χαλαζόπτωση.Και κάτι άσχετο.Γνωρίζει κανείς αν στην ασφάλιση του αυτοκίνητου καλύπτει την χαλαζόπτωση ο όρος φυσικές καταστροφές,όπως μου είπε ο ασφαλιστής μου, ή μήπως χρειάζεται ειδική ασφάλιση για φθορές από χαλαζόπτωση?

billtech
31-10-09, 01:50
αυτο με τα αεροπλανα φιλε μου το ακουσα περσι στη Κυπρο.
πηγαιναν λεει οι Εγγλεζοι και πετουσαν τετοια πραματα στα συνεφα πανω απο τη κυπρο και δεν επεφτε σταγονα βροχης.για να δουλευουν οι κεραιες τους.
και τους ανακαλυψανε περισυ οι οικολογοι.
τωρα που το ακουσα και εδω μεσα αρχιζω να πιστευω οτι αυτο γινοταν και εκει.

weather1967
31-10-09, 08:14
Αυτο με τα αεροπλανα ισχυει που βομβαρδισουν τα συννεφα για να διασπασουν ενα καταιγιδοφορο νεφος,μαλιστα υπαρχει προγραμμα και απο τον ΕΛΓΑ ,για να μην παθαινουν οι αγροτες καταστροφες .

cloud_constructor
06-11-09, 13:38
Αυτο με τα αεροπλανα ισχυει που βομβαρδισουν τα συννεφα για να διασπασουν ενα καταιγιδοφορο νεφος,μαλιστα υπαρχει προγραμμα και απο τον ΕΛΓΑ ,για να μην παθαινουν οι αγροτες καταστροφες .

ΤΙ?ΜΟΥ ΧΑΛΑΝΕ ΤΑ ΣΥΝΕΦΑ?χεχε

αυτο με τον ηχο δε το πολυ καταλαβα..Παντως το χαλαζι σαν προβλεψη ειναι λιγο δυσκολο εκτος αν εχει extreme συνθηκες κρυου σε ολα τα στρωματα της ατμοσφαιρας.Συνιθως και η βροχη ξεκιναει σαν μικρο χαλαζι.

weather1967
06-11-09, 19:17
ΤΙ?ΜΟΥ ΧΑΛΑΝΕ ΤΑ ΣΥΝΕΦΑ?χεχε

αυτο με τον ηχο δε το πολυ καταλαβα..Παντως το χαλαζι σαν προβλεψη ειναι λιγο δυσκολο εκτος αν εχει extreme συνθηκες κρυου σε ολα τα στρωματα της ατμοσφαιρας.Συνιθως και η βροχη ξεκιναει σαν μικρο χαλαζι.

Aστα μονο τα συννεφα χαλανε ,εδώ κατάφεραν στην Κινα και δημιουργησαν προσφατα τεχνητή χιονοπτωση .
Ας κανουμε και μια μικρη ενημερωση για την δημιουργια του.

Το χαλαζι συνδιαζεται παντα με τα καταιγιδοφορα νεφη ονοματι cumulonimbus διεθνη και σωρειτομελανίες Ελληνιστή .
Δεν συνεπαγετε 100 % οτι ενα καταιγιδοφορο νεφος εχει μεσα και χαλαζι παντα,το θεμα ειναι αυτο που ειπες σχεδον ,αλλα το επακριβως ειναι οτι οσο πιο ψυχρη ειναι η θερμοκρασια στην κορυφη του νεφους τοσο περισσοτερο πιθανοτητα εχει να εχει και χαλαζι και επισης το κατα ποσο υπαρχουν μεγαλες συνθηκες ασταθειας στην ατμοσφαιρα ,στα χαμηλα στρωματα ας εχει και ζεστη δεν υπαρχει προβλημα ,οπως το καλοκαιρι που τα χαμηλα στρωματα εχουν θερμοκρασια 30 c + και ομως πεφτει χαλαζι και μεγαλο μαλιστα .
Απλα τα ισχυρα ανοδικα και καθοδικα ρευματα που παρατηρουνται εντος των νεφων αυτων συμπυκνωνουν την βροχη σε παγοκρυσταλους, με τα ανοδικα ρευματα φτανει ο παγοκρυσταλος και μεχρι τα 10.000 χιλιαδες μετρα υψος, κολλανε πανω του συνεχεια μικροι παγοκρυσταλοι απο αυτο το ολο ανεβα-κατεβα κοινως ,και οταν πια εχει παρει ενα αλφα βαρος και δεν μπορει πια να συγκρατηθη απο τα ρευματα αερος πεφτει στην γη .

Το θεμα με τα μικροφωνα παει το μυαλο μου χωρις να ειμαι ειδημων,και χωρις σιγουρα οτι λεω το σωστο ,οτι μηπως ακουγονται οι κροτοι των παγοκρυσταλλων οταν ακουμπαει ο ενας τον αλλο στο ανεβα-κατεβα μεχρι να πεσουν στην γή ,η τις τριβες τους,και απλα αυτα ακουγονται ,καταγραφονται και ξερουν οτι σε λιγα λεπτα θα πεσει χαλαζι.