PDA

Επιστροφή στο Forum : παλμοφορτιστης μπαταριας



Γιώργος 231
03-11-09, 20:09
Καλησπερα, σημερα αγορασα μια μπαταρια 12 volt για την γουρουνα μου.
Ο τυπος της μπαταριας ειναι YTX12BS ...... (battery fluid, acid UN 2796)

Η μπαταρια ειναι "κλειστου τυπου", δηλαδη, βαζεις μια φορα τους ηλεκτρολυτες και μετα, σφραγιζει.

Παμε στα δυσκολα - αγνωστα τωρα.

Μου λεει ο τυπος, ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΔΕΣΩ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΕ ΑΠΛΟ ΦΟΡΤΙΣΤΗ :blink:
Τον ρωταω γιατι ?
Μου λεει, οτι αυτες οι μπαταριες, θελουν παλμοφορτιστες :blink:
Καλα λεω, δηλαδη, οταν βαλω την μπαταρια στην γουρουνα, εκει πως θα φορτιζει ?
Και μου απαντα, οτι στην γουρουνα υπαρχει ειδικο κυκλωμα παλμικης φορτισης. :blink:

Τελικα, μου ειπε, να την βαλω στον απλο φορτιστη αλλα μονο για μιση ωρα.

Γνωριζει καποιος τι ειναι ολα αυτα ?

TSAKALI
03-11-09, 20:41
Γιωργο , π@π@ριες σου λεει ο τυπος..
εννοουσε μαλλον οτι μετα το σφραγισμα επρεπε να την αφησεις μιση
ωρα να "ηρεμησει" (να αντιδραση) και μετα να την βαλεις σε απλο φορτιστη αυτοκινητου, αυτες οι μπαταριες μετα το μισαωρο ανεβαζουν
μονες τους ταση, οχι πληρη , αλλα αν βιαζεσαι την βαζεις κατευθειαν πανω..

Γιώργος 231
03-11-09, 21:40
Ρε συ Σαββα, κι εγω το ιδιο πιστευω, αλλα ο τυπος ηταν καθετος.

ΟΧΙ ΚΛΑΣΙΚΟ ΦΟΡΤΙΣΤΗ ΑΠΛΩΝ ΜΠΑΤΑΡΙΩΝ ΙΧ.

μου ειπα ακομα, οτι αν η μπαταρια μπει για φορτιση τοτε θα βγαλει καπνους και θα ανεβασει τρελλη θερμοκρασια και θα λιωσει . :blink:

Και μετα μου ειπε, οτι κι αυτος που εχει μαγαζι, αγορασε απο τους καινουριους "παλμοφορτιστες", για να υποστιριζει αυτες τις καινουριες μπαταριες ! :001_huh:

jimaras1979
04-11-09, 00:08
πωπωπω ψεμα ο τυπος.Που τα εμαθε αυτα στην ουγκαντα?χαχαχα

Γιώργος 231
04-11-09, 03:12
Λοιπον, βρηκα κατι.
Η μπαταρια γραφει
"charging method 12volt STD 1,2A x 5-10h Quick 5A x 1h"

Προφανως, μιλαει για καποιον αυτοματο φορτιστη, σωστα ?

Ο φορτιστης που εχω, ειναι ο κλασικος με το αμπερομετρο, που στην αρχη τραβαει πολλα αμπερ και μετα αρχιζουν να πεφτουν μεχρι το 0.

Δηλαδη, τι θα συμβει στην μπαταρια αν συνδεθει με αυτον ?

TSAKALI
04-11-09, 04:06
Γιωργο... ακομη να παρει μπρος η ..γουρουνα??
πως το κοβεις ??? ειναι δυνατον να φτιαξαν μπαταριες παλμικες:biggrin::biggrin:
για γουρουνες που εχουν παλμικο φορτιστη ???:biggrin::biggrin:
αυτος καπου την πατησε και θελει να ξεφορτωθει τους φορτιστες του..
στη θεση σου.....για να μην εκραγει, θα την εβαζα κατευθειαν πανω.

lynx
04-11-09, 04:47
Much has been said about pulse charging lead-acid batteries. Some experts believe there is a benefit in reduced cell corrosion but manufacturers and service technicians are not in full agreement on the effectiveness.

http://www.batteryuniversity.com/partone-13.htm


Some chargers use pulse technology in which a pulse is fed to the battery. This DC pulse has a strictly controlled rise time, pulse width, pulse repetition rate (frequency) and amplitude. This technology is said to work with any size, voltage, capacity or chemistry of batteries, including automotive and valve-regulated batteries.[2] (http://www.hlektronika.gr/forum/#cite_note-1)[3] (http://www.hlektronika.gr/forum/#cite_note-2) With pulse charging, high instantaneous voltages can be applied without overheating the battery. In a lead-acid battety, this breaks down lead-sulfate crystals, thus greatly extending the battery service life

http://en.wikipedia.org/wiki/Battery_charger




και η ημιανορθωση παλμο δημιουργει....

Γιώργος 231
04-11-09, 04:52
Φορτιστές μπαταριών που στηρίζονται σε τεχνολογία inverter και διαθέτουν έλεγχο με μικροεπεξεργαστή. Χάρη στις ειδικές λειτουργίες συντήρησης μπορούν να παραμείνουν συνδεδεμένοι στη μπαταρία για μακρό χρονικό διάστημα. Μπορούν να φορτίσουν όλους τους τύπους μπαταριών : PbWet, PbMF, PbAGM, PbGel, Calcium. Ο μικροεπεξεργαστής ελέγχει τη διαδικασία φόρτισης, χωρίζοντάς την σε έξι στάδια για να πετύχει την καλύτερη δυνατή απόδοση.

* Προτερήματα : Ταχύτεροι από τους παραδοσιακούς φορτιστές μπαταρίας.
* Ασφαλείς : Δεν θα θέσουν σε κίνδυνο τα ηλεκτρονικά του οχήματος.
* Αυτόματοι : Μόλις ολοκληρωθεί η φόρτιση γυρίζουν αυτόματα σε λειτουργία συντήρησης.
* Μακροζωία : Η μπαταρία παραμένει 100% φορτισμένη, κάτι που επιμηκύνει τη διάρκεια ζωής της.
* Προστασία : Διαθέτουν προστασία από ανάστροφη πολικότητα, υπερφόρτωση, βραχυκύκλωμα.

Ο συγκεκριμένος φορτιστής φορτίζει με τη μέθοδο του παλμού (παλμικός) και είναι κατάλληλος για μπαταρίες βαθέως (deep cycle) κύκλου που χρησιμοποιούνται κυρίως σε φωτοβολταϊκά συστήματα.

lynx
04-11-09, 04:54
Γιωργο διαβασες το ποστ μου? καταλαβες απο που βγενει το "θεωρημα" του τυπα που σου την πουλησε?

Γιώργος 231
04-11-09, 04:56
Λευτερη και Σαββα,
Ωραια, καταλαβα ... ο "παλμικος φορτιστης" υπαρχει και κανει "Παππαδες" και μπραβο.

Η ερωτηση μου ομως εχει να κανει, με το Αν εγω μπορω να δουλευω με τον απλο φορτιστη χωρις να εχω προβλημα στην μπαταρια.

lynx
04-11-09, 05:04
εφοσον ρε Γιωργο σου υποδικνειει η μπαταρια πως πρεπει να την φορτιζεις..και μολις τωρα εμαθες και κατι παραπανω για την μεθοδο που σου ειπε ο πωλητης τι αλλο σου χρειαζεται να ξερεις?! :001_unsure: