PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευη ηλεκτρικου τριφασικου πινακα



gagapiadis
04-11-09, 14:05
Ειμαι ηλεκτρονικος και θελω να φτιαξω ενα πινακα τριφασικο για την τροφοδοτηση μηχανηματων ( που διαθετουν τριφασικα μοτερ) . τα εν λογω μηχανηματα εχουν ισχύ απο 0,75ΚW εως 5,5KW. μπορει να βοηθησει κανεις πως θα κινηθώ για την συνδεσμολογια?επιλογη διακοπτη διαφυγης ,ασφαλειες και κυκλωμα?? θα ημουν υποχρεωμενος....:001_smile:

stom
04-11-09, 14:14
Πιστευεις δλδ οτι με καποιο μαγικο τροπο θα μυρισει κανεις τα δαχτυλα του και θα σου πει τι να κανεις? Αλλο πραγμα αν θες ενα μοτερ αλλο αν θες 10..
Ειναι εναλλασσομενου? Μηπως ειναι dc με inventer 3 φασικο?
Υπαρχουν ωραιοτατα βιβλια που περγραφουν τη θεωρια ηλεκτρολογικων εγκαταστασεων, απο κει και περα για να σχεδιασει κανεις ενα πινακα πρεπει να εχει ΠΛΗΡΗ περιγραφη των φορτιων που καλειται να εξυπηρετησει.
Περαν αυτού υπαρχει και το θεμα ασφαλειας προσωπικου και εγκαταστασεων.

Επειδη υποπτευομαι οτι δεν το χεις ξαναδει το εργο,θα σε συμβουλευα να φωναξεις ενα αδειουχο ηλεκτρολόγο/ μελετητη. Αν σκοτωθει κανεις θα μπλεξεις ασχημα.
Στη χειροτερη απευθυνσου στους "πινακαδες" με τις απαιτησεις σου.
Αυτοι μπορουν να σου κανουν τη μελετη ακομα και δωρεαν.

gagapiadis
04-11-09, 14:25
Εναλλασομενου ειναι. Απλα θελουμε να φτιαξουμε ενα πινακα για να τον χρησιμοποιουμε σε εκθεσεις για την επιδειξη των μηχανηματων. Δηλαδη προκειται απλα για κατανομη φορτιων και προστασια με ασφαλειες και ενα διακοπτη διαφυγης για καθε περιπτωση. εχεις να προτεινεις καποιο βιβλιο να μελετησω και απο εκει και περα φυσικα και θα ζητηθω βοηθεια ηλεκτρολογου.απλα δυστυχως στην ελλαδα τα αφεντικα ζητανε τα παντα ανεξαρτητα ειδικοτητας.....μεχρι και το μηχανολογο κανω.....αστα. ολα και σε καλη τιμη.....

chs
04-11-09, 22:42
τον πίνακα τον θες να λειτουργεί η απλά για να φενετε ότι έχει κάτι μέσα
αν η επιλογή είναι η δεύτερη τότε μπες σε ένα ηλεκτομαγαζο και πες του να σου δώσει κάποιον πίνακα και υλικά για να τον γεμίσεις...
αν τώρα είναι να δουλεύει, θα πρέπει να μπουν συγκεκριμένα πράγματα για συγκεκριμένα μοτέρ...
πχ σε ένα μοτέρ 0,75kw δεν θα το τροφοδοτησεισ από κάποιο κύκλωμα που είναι φτιαγμένο για 7.5kw.........
και ούτε το αντίθετο
αν έχεις τα μοτέρ αυτά γράφουν επάνω τους πόσα αμπέρ τραβάνε σε αστέρι και πόσα σε τρίγωνο...
δώσε περισσότερες πληροφορίες να σε βοηθήσουμε.....

DJP
13-10-11, 19:31
Και μην ξεχνάς ότι τα τριφασικά μοτέρ έχουν μια συγκεκριμένη συνδεσμολογία των φάσεων και εάν αυτός ο πίνακας αλλάζει θέσεις
πρέπει να έχει και εναν "επιτηρητή" των φάσεων για να μήν "καούν τα μοτέρ" από διαφορετική σύνδεση των φάσεων.
Προσοχή γιατι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις καλό είναι να υπάρχει κάποιος έμπειρος που θα συνδέει τον εν λόγω πίνακα ώστε οι φάσεις
να είναι πάντοτε οι σωστές.

johnnyb
13-10-11, 23:17
Οπως πολυ σωστα γράψαν και ποιο πάνω θέλει επιτηρητή φάσεων - ρελέ ασυμμετρίας ώστε να βγάινει εκτός το κύκλωμα σε περιπτώσεις απώλειας και λάθος διαδοχής φάσεων , σωστή διαδοχή φάσεων εφόσον χρειάζεται συγκεκριμένη φορά περιστροφής , διάφορα χρονικά είτε για πιθανή σύνδεση αστέρα τριγώνου είτε για χρονικό καθυστέρησης σε περιπτώσεις βυθίσης - πτώσης τάσης να μην ανοιγοκλείνει το κύκλωμα συνέχεια (αυτό σε εκθεσιακό λογικά δε φαίνεται απαραίτητο ). Τα θερμικά πρέπει να είναι για κινητήρες καθώς τα απλά πέφτουν με επαγωγικά φορτία το ίδιο ισχύει και για το ρελε διαφυγής ( αν δεν υπάρχει ουδέτερος δεν χρειάζεται ρελέ)κλπ
Υπάρχουν έτοιμες τέτοιες συνθέσεις σε πινακάδικα με αρκετές παραλλαγές για κάθε περίπτωση τους λες τι χρειάζεσαι και το παίρνεις έτοιμο για σύνδεση (ρώτα τους και ότι απορία έχεις για συνδεση κλπ θα σου εξηγησουν )

JOUN
14-10-11, 11:14
Τα θερμικά πρέπει να είναι για κινητήρες καθώς τα απλά πέφτουν με επαγωγικά φορτία
Ελα;Υπαρχει θερμικο που δεν ειναι για κινητηρα;(Για αυτο που ρωτησε ο φιλος εννοω)
Μηπως εννοεις μικροαυτοματους;

FILMAN
14-10-11, 14:03
το ίδιο ισχύει και για το ρελε διαφυγής ( αν δεν υπάρχει ουδέτερος δεν χρειάζεται ρελέ)κλπ
Εγώ πάλι απόρησα με αυτό εδώ...

-nikos-
14-10-11, 18:57
Ειμαι ηλεκτρονικος και θελω να φτιαξω ενα πινακα τριφασικο για την τροφοδοτηση μηχανηματων ( που διαθετουν τριφασικα μοτερ) . τα εν λογω μηχανηματα εχουν ισχύ απο 0,75ΚW εως 5,5KW. μπορει να βοηθησει κανεις πως θα κινηθώ για την συνδεσμολογια?επιλογη διακοπτη διαφυγης ,ασφαλειες και κυκλωμα?? θα ημουν υποχρεωμενος....:001_smile:

να σου πω πως εχω κανει εγω τους δικους μου,
εχω τρεις μικροαυτοματους για καθε μηχανημα απο 16Α ο καθενας με ενδεικτικη λιχνια για
την καθε φαση δηλ για τεσσερα μηχανηματα =12 μικροαυτοματους +4τριπλες λιχνιες.
ολα πέρνουν απο τρεις νεοζετ[πορσελανης] με διαφωρετικη ενδικτικη λιχνια και ενα γενικο μικροαυτοματο των 63Α
τον φωτισμο τον εχω παρει απο διαφωρετικη φαση σε καθε χωρο ωστε μερικες φορες που ''κοβετε''
μια φαση δεν μενω εντελως απο φωτισμο.
σε αλλες δυο εγκαταστασεις που εχω σε βωηθιτικους χωρους εχω απλα τρεις μικροαυτοματους μαζι
με τις ενδικτικες λιχνιες τους που καταλιγουν σε τριφασικη πριζα και οποιο εργαλειο θελω
απλα το βαζω στην πριζα.
Αν παρεις και ρελε διαφυγης θα τον βαλεις μεταξι του γενικου και των [νεοζετ]ασφαλειων των 40αμπερ.
-
θερμικα δεν χρειαζωνται,,αν δεν ''μπορει'' το μοτερ σου βαζεις μεγαλυτερο.
και χρειαζεται και ομορφια στις καλωδιωσεις [οχι χυμα καλωδια και οχι ευκαμπτα μονο ΝΥΜ]
Τα καλωδια των μηχανηματων η υπογεια η στο ταβανι ποτε χυμα και ποτε χωρις σωληνα.
αν ζητας και κυκλωμα τοτε ΜΗΝ ΑΓΓΙΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ παρε τεχνιτη.
-
Ελπιζω να βοηθησα.

takisegio
14-10-11, 19:04
αφου οι πινακες ρευματος ειναι δουλεια του ηλεκτρολογου γιατι δεν λες σε εναν να ερθει να το φτιαξει-ή θα γινεις ψητος ή θα καψεις τα μοτερ (τριφασικη εγκατασταση πιο δυσκολη ακομα)

mixalis1988
14-10-11, 20:14
να σου πω πως εχω κανει εγω τους δικους μου,
εχω τρεις μικροαυτοματους για καθε μηχανημα απο 16Α ο καθενας με ενδεικτικη λιχνια για
την καθε φαση δηλ για τεσσερα μηχανηματα =12 μικροαυτοματους +4τριπλες λιχνιες.
ολα πέρνουν απο τρεις νεοζετ[πορσελανης] με διαφωρετικη ενδικτικη λιχνια και ενα γενικο μικροαυτοματο των 63Α
τον φωτισμο τον εχω παρει απο διαφωρετικη φαση σε καθε χωρο ωστε μερικες φορες που ''κοβετε''
μια φαση δεν μενω εντελως απο φωτισμο.
σε αλλες δυο εγκαταστασεις που εχω σε βωηθιτικους χωρους εχω απλα τρεις μικροαυτοματους μαζι
με τις ενδικτικες λιχνιες τους που καταλιγουν σε τριφασικη πριζα και οποιο εργαλειο θελω
απλα το βαζω στην πριζα.
Αν παρεις και ρελε διαφυγης θα τον βαλεις μεταξι του γενικου και των [νεοζετ]ασφαλειων των 40αμπερ.
-
θερμικα δεν χρειαζωνται,,αν δεν ''μπορει'' το μοτερ σου βαζεις μεγαλυτερο.
και χρειαζεται και ομορφια στις καλωδιωσεις [οχι χυμα καλωδια και οχι ευκαμπτα μονο ΝΥΜ]
Τα καλωδια των μηχανηματων η υπογεια η στο ταβανι ποτε χυμα και ποτε χωρις σωληνα.
αν ζητας και κυκλωμα τοτε ΜΗΝ ΑΓΓΙΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ παρε τεχνιτη.
-
Ελπιζω να βοηθησα.

Το ΔΔΕ μπαινει μετα τις γενικες ασφαλειες.Δηλαδη η σειρα παει ως εξης Γενικος Διακοπτης > Γενικες Ασφαλειες > ΔΔΕ.
Το θερμικο μπαινει για να προστατευει τις περιελιξεις των μοτερ και χρειαζονται αν δεν θελεις να παρεις το μοτερ στα χερια σου σε περιπτωση σφαλματος οπως επισης χρειαζεται ενας επιτηρητης φασεων σε περιπτωση που πεσει μια ασφαλεια να μην παθουν ζημια τα μοτερ.Επισεις στα τριφασικα μοτερ δεν βαζεις 3 μονες ασφαλειες αλλα μια 3πλη.

lepouras
15-10-11, 03:53
για να γίνετε συζήτηση καλά κάνετε και συζητάτε το θέμα όλοι, αλλά για να του προτείνουμε του ανθρώπου λύση δεν νομίζω ότι μετά από 1 χρόνο να είναι εδώ και να παρακολουθεί.
πάντως πρέπει να παρατηρήσω ότι τελευταία όλο και περισσότερα παλιά θέματα έχουν την τιμητική τους.

FILMAN
17-10-11, 11:15
Το ΔΔΕ μπαινει μετα τις γενικες ασφαλειες.Δηλαδη η σειρα παει ως εξης Γενικος Διακοπτης > Γενικες Ασφαλειες > ΔΔΕ.

(Πολύ σωστά)

Το θερμικο μπαινει για να προστατευει τις περιελιξεις των μοτερ και χρειαζονται αν δεν θελεις να παρεις το μοτερ στα χερια σου σε περιπτωση σφαλματος

(Πολύ σωστά)

οπως επισης χρειαζεται ενας επιτηρητης φασεων σε περιπτωση που πεσει μια ασφαλεια να μην παθουν ζημια τα μοτερ.

(Μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Σε απλές περιπτώσεις το θερμικό προστατεύει από απώλεια φάσης - έμμεσα βέβαια, αλλά προστατεύει...)

Επισεις στα τριφασικα μοτερ δεν βαζεις 3 μονες ασφαλειες αλλα μια 3πλη.
Κι αυτό σωστό...

-nikos-
17-10-11, 14:05
Επισεις στα τριφασικα μοτερ δεν βαζεις 3 μονες ασφαλειες αλλα μια 3πλη.


οι 3 μονες ασφαλειες εχουν πλεονεκτηματα που δεν τα εχει η μια τριπλη !
η τριπλη το μονο καλο που εχει ειναι οτι αν γινει κατι στην γραμμη η στο διακοπτη
την ωρα που λειτουργει το μηχανημα θα ''πεσει'' ολη
αλλα τα πλεονεκτηματα στις μονες ειναι πολλα οπως
τιμη αντικαταστασης
τυφλοσουρτης βλαβης
πιο ευκολος ελενχος συνδεσης.
θερμικα μονο σε μετατροπη τριφασικων σε μονοφασικα βαζω-εβαλα,στα τριφασικα αν ειναι σωστη η περιελιξη
και απο θεμα υλικου και απο θεμα τεχνιτη μαλον περιτο το βλεπω.

FILMAN
17-10-11, 14:11
Έχεις απόλυτο άδικο, και εξηγώ:


οι 3 μονες ασφαλειες εχουν πλεονεκτηματα που δεν τα εχει η μια τριπλη !
η τριπλη το μονο καλο που εχει ειναι οτι αν γινει κατι στην γραμμη η στο διακοπτη
την ωρα που λειτουργει το μηχανημα θα ''πεσει'' ολη

(Αυτό ακριβώς επιδιώκουμε)

αλλα τα πλεονεκτηματα στις μονες ειναι πολλα οπως
τιμη αντικαταστασης

(Αυτό δεν το κατάλαβα)

τυφλοσουρτης βλαβης

(Ούτε αυτό το κατάλαβα)

πιο ευκολος ελενχος συνδεσης.

(Και σ' αυτό επίσης θέλω μια ανάλυση)

θερμικα μονο σε μετατροπη τριφασικων σε μονοφασικα βαζω-εβαλα,στα τριφασικα αν ειναι σωστη η περιελιξη
και απο θεμα υλικου και απο θεμα τεχνιτη μαλον περιτο το βλεπω.Ωραία, πάρε ένα τριφασικό μοτέρ με τέλεια περιέλιξη, μπλοκάρισέ του τον άξονα, δώσ' του τροφοδοσία χωρίς θερμικό, και πες μας τι έγινε.

-nikos-
17-10-11, 14:39
τιμη-αξια-σε ευρο αντικαταστασης,οι μικροαυτοματοι δεν ειναι αθανατοι χαλανε
και πιο φθινα αλλαζεις τον μονο απο τον τριπλο.
τυφλοσουρτης βλαβης=οταν εχουμε βραχυκυκλωμα σε διακοπτη-συνδεσεις-γραμμη πευτει μονο
η ασφαλεια που εμπεκεται στο βραχυκυκλωμα ενω η τριπλη πευτει σαν να εχει καει-βραχυκυκλωσει το μοτερ.
και θελει περισωτερο ψαξιμο απο ειδικευμενο ηλεκτρολογο με μεγαλυτερο κοστος για τον ιδιοκτητη.
-
προσθετω οτι περιγραφω τον δικο μου πινακα.
αν το εκανα σε πελατη θα το εκανα οπως λες-λετε για
ολους τους λογους που περιγραφετε+τους λογους που περιεγραψα.

-nikos-
17-10-11, 14:46
Ωραία, πάρε ένα τριφασικό μοτέρ με τέλεια περιέλιξη, μπλοκάρισέ του τον άξονα, δώσ' του τροφοδοσία χωρίς θερμικό, και πες μας τι έγινε.

αν ο χειριστης ειναι τοσο γκαου και μπλοκαρει τα μηχανηματα τοτε το θερμικο θα σωσει
μονο το μοτερ,,,,ο χειριστης θα κανει καποια αλλη ζημια σιγουρα,τοχει στο αιμα του.

FILMAN
17-10-11, 15:33
τιμη-αξια-σε ευρο αντικαταστασης,οι μικροαυτοματοι δεν ειναι αθανατοι χαλανε
και πιο φθινα αλλαζεις τον μονο απο τον τριπλο.

(Τότε να βάζεις τηκτά, είναι ακόμα πιο φθηνά...)

τυφλοσουρτης βλαβης=οταν εχουμε βραχυκυκλωμα σε διακοπτη-συνδεσεις-γραμμη πευτει μονο
η ασφαλεια που εμπεκεται στο βραχυκυκλωμα ενω η τριπλη πευτει σαν να εχει καει-βραχυκυκλωσει το μοτερ.

(Και έτσι παύει να τροφοδοτείται εντελώς το μοτέρ. Εγώ και όλος ο υπόλοιπος κόσμος αυτό θέλουμε, αλλά εσύ φαίνεται ότι θέλεις κάτι άλλο...)

και θελει περισωτερο ψαξιμο απο ειδικευμενο ηλεκτρολογο με μεγαλυτερο κοστος για τον ιδιοκτητη.

(Αυτό θα το σχολιάσω παρακάτω...)

προσθετω οτι περιγραφω τον δικο μου πινακα.
αν το εκανα σε πελατη θα το εκανα οπως λες-λετε για
ολους τους λογους που περιγραφετε+τους λογους που περιεγραψα.


αν ο χειριστης ειναι τοσο γκαου και μπλοκαρει τα μηχανηματα τοτε το θερμικο θα σωσει
μονο το μοτερ,,,,ο χειριστης θα κανει καποια αλλη ζημια σιγουρα,τοχει στο αιμα του.

Το μπλοκάρισμα θα είναι από μηχανική βλάβη και δεν θα το κάνει ο μηχανικός επειδή βαριέται και δεν έχει τί να κάνει... Αλήθεια πριν κοβόσουνα για το κόστος αλλαγής μιας ασφάλειας, το κόστος αλλαγής ή περιέλιξης του μοτέρ δεν βλέπω να σε ενδιαφέρει, μάλλον θα έχεις βρει κανέναν που να κάνει περιελίξεις τσάμπα ή να χαρίζει μοτέρ, για πες μου ποιος είναι; Αλήθεια έχεις καμιά επαφή με τη βιομηχανία; Γιατί εκεί πράγματι δεν τους νοιάζει το κόστος του μοτέρ (πόσο μάλλον της τριπλής ασφάλειας ή του θερμικού) αλλά το γεγονός ότι η μηχανή δεν θα δουλεύει μέχρι να αποκατασταθεί η βλάβη...

-nikos-
17-10-11, 18:57
Αλήθεια έχεις καμιά επαφή με τη βιομηχανία; Γιατί εκεί πράγματι δεν τους νοιάζει το κόστος του μοτέρ (πόσο μάλλον της τριπλής ασφάλειας ή του θερμικού) αλλά το γεγονός ότι η μηχανή δεν θα δουλεύει μέχρι να αποκατασταθεί η βλάβη...

σε βιοτεχνιες που δουλευουν στο φουλ τα μοτερ ερχωνται στα ορια τους σχεδων καθημερινα
νομιζεις οτι δεν εχουν δωκιμασει θερμικα -σταθεροποιητες τασης και οτιδηποτε αλλο μπορει να τους
προστατεψει απο περιελιξεις και εργατικα ?
ενας γνωστος μου εδωσε ενα σκασμο λευτα για θερμικα ριθμηζωμενα και τελικα απλα
αλαξε μοτερ και ησιχασε το κεφαλι του μονο που κλαιει ακομα τα θερμικα που τα εχει σε ενα συρταρι.

εσυ καλα τα λες αλλα στην πραξη ειναι λιγο διαφωρετικα τα πραγματα.
εγω ειχα τριφασικους διακοπτες λαδιου [αρχαιους] και για μια διαρωη επευτε ολο
[αυτα πριν 20 χρονια]και πληρω τους ηλεκτρολογους και πληρω τα σκαψιματα και πληρω
τις γνωμες του καθε ''τεχνιτη'' μεχρι που το ξαναφτιαξα μονος μου και δεν ειχα επι 15χρονια κανενα προβλημα
το φορουμ το διαβαζουν και ηλεκτροτεχνιτες και απλοι ιδιοκτιτες μοτερ-μηχανηματων
εμενα η προταση μου ηταν ειναι και θα ειναι =
ΑΝ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ Η ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΣΥΧΝΑ ΜΗΝ
ΠΕΤΑΤΕ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΣΑΣ ΣΕ ΘΕΡΜΙΚΑ ,ΑΛΑΞΤΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ.
ειναι σαν να εχετε 800κυβικα αυτοκινητο και θελετε να το φορτοσετε 3τονους πραγματα και να
πατε αθηνα-θεσσαλονικη με 120 χωρις σταση.
Γιατι τα θερμικα μαζι με την δουλεια του ηλεκτρολογου ειναι ακριβωτερα απο ενα μοτερ με 50%περισωτερη
δυναμη απο αυτο που εχετε.
Για να μην πιασουμε το κλασικο ''γιατι καθεσε παιδι μου ?''=''γιατι επεσε το θερμικο αφεντικο''
-
καταλαβες Φιλιππε,,εγω το βλεπω απο την δικη μου πλευρα,,του βιομηχανου
ενω εσυ απο την πλευρα του ηλεκτροτεχνιτη-ηλεκτρονικου.

φιλικα νικος

mixalis1988
17-10-11, 19:18
Ναι αλλα αυτο που εξηγει ο Φιλιππος ειναι πως η χρηστικη αξια των θερμικων και των διαφορων μεσων προστασιας (επιτηρητες φασης , τασης) τα χρησιμοποιεις για να προστατεψεις το μοτερ σου σε περιπτωση μηχανικης βλαβης.Τωρα αν αυτος που εκανε την μελετη στην βιομηχανια εβαλε μικροτερα μοτερ για οικονομια η υπολογισε με το ματι ελα μωρε τωρα θα βαλουμε 10hp μια χαρα ειναι η δεν ξερω και εγω τι αλλο δεν σου φταιει το θερμικο.και σε καμια περιπτωση δεν πετας τα λεφτα σε θερμικα.Γιατι τωρα αυτος ο γνωστος σου αν γινει μια βλαβη και κομπλαρει καποιος αξονας απο καποιο μοτερ θα καει και μετα να δουμε αν θα βαλει τα θερμικα η οχι.Και να σου θεσω ενα παραδειγμα για κατι αντιστοιχο ειναι σαν να εχουμε μια γραμμη διατομης 1,5mm^2 με 10Α ασφαλεια και να πεφτει συνεχεια η ασφαλεια λογο υπερφορτωσης και να αντικαταστησουμε την γραμμη με μια 2.5mm^2 και να πεταξουμε σε ενα συρταρι την 16Α και να πουμε ελα μωρε πεταμε τα λεφτα μας τσαμπα σε ασφαλειες.

Φιλικα παντα!

-nikos-
17-10-11, 20:15
δεν υποστιριξα οτι ειναι λαθος το θερμικο η το ρελε διαφυγης η ενας σταθεροποιητης τασης η
ο επιτιρητης τασης,αλωστε ολα προοριζωνται για αυτη ακριβως την χρηση,
απλα πρεπει ο χρηστης-ιδιοκτητης να ξερει τι του χρειαζεται αναλογα με την χρηση που
θελει να κανει πχ αν ειναι σιδερας και χρεισιμοποιει συχνα ινβερτερ ηλεκτροκολιση θα πρεπει
να εχει στον πινακα σταθεροποιητη τασης οστε να εχει σε ολες τις πριζες του σταθεροποιημενη ταση,
αν εχει πολλα μηχανηματα που δουλευουν ταυτοχρονα και ειναι ευεσθητα στις πτωσεις τασης χρειαζεται και
επιτιρητη,,αν τα εργαλεια του δουλευουν με αυτοματοποιημενες ριθμησεις και με προσοπικο
τοτε χρειαζεται και το θερμικο και το ρελε διαφυγης.
αλλα υπαρχει και η περιπτοση=τα μηχανηματα να ειναι καθαρα χειροκινητα με απαιτιση
ειδικευμενου χειριστη και σκληρη μεταχειριση 8-10ωρες συνεχως καθε μερα,τοτε ολα
τα παραπανω ''γκατζετ'' θεωρουνται περιτα εως αντιπαραγωγικα [εκτος του ΑΔΕ]
και δεν μπορουν να αντισταθμισουν μια κακη μελετη σε ιποδυναμη μοτερ-μηχανηματων.
αυτο θελω να πω.

φιλικα νικος

mixalis1988
17-10-11, 20:48
Απ' τα λεγομενα σου ((ΜΗΝ ΠΕΤΑΤΕ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΣΑΣ ΣΕ ΘΕΡΜΙΚΑ))) αυτο καταλαβα.Και οταν λες οτι τα μηχανηματα ειναι καθαρα χειροκινητα δηλαδη καθετε καποιος χειριστης απο πανω τους και προσεχει μηπως μπλοκαρει ο αξονας τους για να τα ξεμπλοκαρει??Ειναι περισσοτερο παραγωγικο αυτο??Συνεχιζω να πιστευω οτι τα θερμικα χρειαζονται αν θελεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Και ειτε αυτα ειναι για μοτερ ψυξης ειτε αυτα ειναι για να τυλιγουν κλωστες ειτε αυτα κανουν οτιδηποτε..

Φιλικα Μιχαλης .

sv9dri
17-10-11, 20:52
Ειμαι ηλεκτρονικος και θελω να φτιαξω ενα πινακα τριφασικο για την τροφοδοτηση μηχανηματων...... 0,75ΚW εως 5,5KW....:001_smile:
Αγαπητέ Γιάννη , άλλο τα σθενή και άλλο τα ισχυρά ρεύματα και εδω μιλάμε και για φορτία κίνησης . Χρειάζοναι γνώσεις που τις έχουν αυτοί που είναι η δουλειά τους . Επειδή στην πιο απλή περίπτωση θα κλαις τα λεφτά σου και στη χειρώτερη θα κλαίνε άλλοι , πάρε ένα ηλεκτρολόγο που να ξέρει από κίνηση , να σου φτιάξει οτι θες . Το αντικείμενο δεν διδάσκεται με δυό - τρείς απαντήσεις στο φορουμ ..... Και όπως έχω ξαναπεί και αλλού "το ρεύμα δεν πιάνει φιλίες"

sv4lqcnik
17-10-11, 21:48
ΣΩΣΤΟΣ
το ηλεκτρικο ρευμα ουτε ο ηλεκτρολογος μπορει να το δαμαση ουτε ο θεος ο ιδιος, γι αυτο ολοι εμεις που κανουμε το επαγγελμα του φερομαστε με ευλαβεια και ευγενικα γιατι μια φορα θα μας ριξει την φαπα και θα ειναι ολη δικη μας .
ξερεις φιλε μου ποσοι συναδελφοι στην καλυτερη των περιπτωσεων εχουν κουσουρια απο ηλεκτροπληξια;;

FILMAN
18-10-11, 11:14
Επειδή κάποιοι εδώ μέσα νομίζουν ότι όσοι βάζουν θερμικό το βάζουν για να ανέβει η ιπποδύναμη του κινητήρα, θα σας πω ένα μυστικό: Όσα θερμικά και να βάλετε η ισχύς του μοτέρ δεν ανεβαίνει! Απλώς το θερμικό προστατεύει τον κινητήρα από καταστροφή ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΛΑΒΗΣ (μπλοκάρισμα άξονα, πτώση τάσης, απώλεια φάσης κ.λ.π.). Αυτά...

sakis
24-10-11, 19:18
τελικα ρε μπαγασα οπου βαλεις το χερι σου γινεται της μουρλης ....αλλα ελα που δεν μπορω να σου την πω ομως γιατι ολα οσα εχεις πει μεχρι εδω με βρισκουν απολυτα συμφωνο ...


περα απο τα καλαμπουρια σε πολλα ποστ τα οποια εχουν ηλεκτρολογικα θεματα παραμενει γεγονος οτι διαφοροι μπαρουφολογοι βγαινουν και λενε τα δικα τους ...ενω πολυ απλα η πεπατημενη ειναι μια ....Ο κανονισμος εσωτερικων ηλεκτρικων εγκαταστασεων .... τα λεει ακριβως .... λεει οτι χρειαζεται και οτι ειναι ασφαλες ...

Το οτι για καποιους ειναι πρακτικοτερο να μην τον ακολουθουν ο καθενας για τους δικους του λογους αλλα εκτος απο πολλες φορες παρανομο το σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι ασφαλες ...

stathis08
28-10-11, 15:52
1. ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΓΕΝΙΚΟΥ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟΥ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΔΙΑΚΟΠΤΗ: το ρευμα λειτουργίας το μεγαλύτερου μοτερ χ 1,15 + τα υπόλοιπα
2. για κάθε μοτερ χρειάζεται μαγνητοθερμικό και ρελέ σύμφωνα με το ρευμα λειτουργίας του μοτερ
3. αν δεν το έχεις ξανακάνει βρες φίλο ηλεκτρονικό ή ηλεκτρολόγο με εμπειρία στην βιομηχανία
4. το κόστος θα είναι αρκετά μεγάλο
5. αν δεν γίνει σωστή δουλειά υπάρχει κίνδυνος

Inferno
10-02-12, 16:04
Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση για έναν τριφασικό πίνακα...
Σας φαίνεται λογικό να είναι πάνω στην ίδια ασφάλεια η κουζίνα κ ο θερμοσύφωνας???
Ασφάλεια εννοώ εκείνη την παλιά βιδωτή ασφάλεια...
Και μάλιστα αυτή η ασφάλεια είναι κ 35άρα μόνο....

FILMAN
10-02-12, 16:14
Λογικό δεν είναι, αλλά σίγουρα είναι επιτρεπτό τεχνικά. Απλώς άν δουλεύει ο θερμοσίφωνας και ανάψεις φούρνο και όλα τα μάτια, θα καεί η ασφάλεια.

Inferno
10-02-12, 16:32
Είναι νόμιμο δηλαδή. Είναι και ηθικό όμως....?:lool:

FILMAN
10-02-12, 16:35
Δεν ξέρουμε όμως τι φορτία έχει στις άλλες φάσεις. Αν π.χ. έχει από 2 12άρια κλιματιστικά στην καθεμιά, τότε...

mixalis1988
10-02-12, 22:52
Αν εχει γινει ισοκατανομη των φορτιων στις τρεις φασεις μπορει να γινει.Εξαλλου υπαρχει και η περιπτωση που αναφερει παραπανω ο Φιλιππος.Για μενα το ποιο σωστο ειναι η γραμμη της κουζινας να ειναι 3φασικη.Οι περισσοτερες κουζινες εδω και αρκετα χρονια εχουν συνδεση για 3 φασεις, 2 φασεις και 1 φαση.Ασχετα που εχει επικρατησει (κακος βεβαια) οτι η γραμμη της κουζινας πρεπει να ειναι 3χ6mm^2.

Δεν εχω ονομα
19-02-12, 04:41
Θα μπορεσεις να κανεις σωστη κατανομη των φασεων στο κυκλωμα?

Επισης για κατι που ειδα πιο πανω υπαρχουν ανθρωποι που χρησιμοποιουν αστερο τριγωνο ακομα?