PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικο πολλαπλων τασεων απο υπολογιστη



Bobiras
05-11-09, 06:20
καλημερα σας και απο εμενα μιας και ειναι η πρωτη μου κατασκευη που ανεβαζω ευκολη και εχουν γεινη και αλλες παρομιες αλλα ισως με διαφορετικη πινελια και σκεψη. το κυκλωμα της ρυθμηζομενης τασης ειναι 3Α και εχει τυχη να θελω στα 12v παραπανω απο 3Α εβαλα ενα ρελε το οποιο κοβει την ρηθμηζομενη ταση και στελνει κατευθειαν 12v 10Α!!! :001_tt2:(η πινελια που λεγαμε):lool: Ευχαριστω τον συμφοριτη μας KOKAR για το κυκλωμα της ρυθμηζομενης τασης.

11402
11403
11404

ts0gl1s
05-11-09, 10:39
Ωραίος φίλε μου Νικό άμα μπορείς ανέβασε και κάποιο σχεδιακη με το τι έχεις κάνει….

Bobiras
05-11-09, 16:34
το κυλκωμα τον ρυθμηζομενης τασης ειναι αυτο...

11411

ενω με το ρελεδακι το χρισιμοποιο βαζοντας του σε μια μια κλειστη επαφη το Vout της ρυθμηζομενης τασης και σε μια ανοιχτη επαφη κατευθιαν απο το τροφοδοτικο του υπολογιστη τα 12v 10A και με ενα διακοπτακι οποτε θελω εχω στην εξοδο μου την ρυθμηζομενη ενω διεγιροντας τα πηνεια του ρελε εχω στην εξοδο μου τα 12v 10A.επλιζω να εγινα κατανοιτος αλλα θα προσπαθησω να το σχεδιασω και να το ανεβασω.
και οποιος φτιαξη το συγκεκριμενο κυκλωμα ρυθμηζομενης τασης και βρεθει σε δυσκολη θεση με τα πηνεια κατι εχω σε αποθεμα και ισως τον βοηθησω :biggrin:
ευχαριστω.

weather1967
05-11-09, 16:41
Μπραβο φιλε Νικο πολυ ωραια κατασκευή.
Μια φιλικη παρατηρηση ,στο πισω μερος εκει που περναει το καλωδιο των 220 volt στο κουτι,ειδα οτι μεταξυ καλωδιου και κουτιου δεν εχεις βαλει λαστιχάκη διεύλεσης ,καλο θα ηταν να εβαζες ενα, για να μην κοπει καποια στιγμη το καλωδιο απο κανα γρεζι του κουτιου και γινει κανα βραχυκυκλωμα,σπανιο βεβαια ,αλλα με τα 220 volt ,καλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε που λενε και στο χωριο μου:biggrin:.
Τα λαστιχακια διεύλευσης ειναι αυτο το μαυρο μεσα σε πορτοκαλι κυκλο στην φωτο,και η αξια του ειναι μολις 30 λεπτα,προσωπικα βαζω ακομα και σε πλαστικο κουτι οταν κανω κατασκευές,ποσο δε μαλλον σε μεταλικό.

Mihos
05-11-09, 16:54
Σωστός ο Δημήτρης!:wiink: Και κάτι ακόμα... Το ανεμιστηράκι είναι καλύτερα να το βάλεις ανάποδα... Έτσι θα σου γεμίζει το εσωτερικό με σκόνη και είναι και επίφοβο να μπλέξει κανα δάχτυλο ή τίποτα τέτοιο και να πλοκάρει τον ανεμιστήρα.

Bobiras
05-11-09, 16:57
Μπραβο φιλε Νικο πολυ ωραια κατασκευή.
Μια φιλικη παρατηρηση ,στο πισω μερος εκει που περναει το καλωδιο των 220 volt στο κουτι,ειδα οτι μεταξυ καλωδιου και κουτιου δεν εχεις βαλει λαστιχάκη διεύλεσης ,καλο θα ηταν να εβαζες ενα, για να μην κοπει καποια στιγμη το καλωδιο απο κανα γρεζι του κουτιου και γινει κανα βραχυκυκλωμα,σπανιο βεβαια ,αλλα με τα 220 volt ,καλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε που λενε και στο χωριο μου:biggrin:.
Τα λαστιχακια διεύλευσης ειναι αυτο το μαυρο μεσα σε πορτοκαλι κυκλο στην φωτο,και η αξια του ειναι μολις 30 λεπτα,προσωπικα βαζω ακομα και σε πλαστικο κουτι οταν κανω κατασκευές,ποσο δε μαλλον σε μεταλικό.
ναι φιλλε μου δημητρη εχεις δικιο και ευχαριστω για την συμβουλη σου για αυτο αλλα το προοριζω να βαλω ενα θυληκο φης πανω στο κουτι ωπος ειναι στα τροφοδοτικα του υπολογιστη.

Bobiras
05-11-09, 17:01
Σωστός ο Δημήτρης!:wiink: Και κάτι ακόμα... Το ανεμιστηράκι είναι καλύτερα να το βάλεις ανάποδα... Έτσι θα σου γεμίζει το εσωτερικό με σκόνη και είναι και επίφοβο να μπλέξει κανα δάχτυλο ή τίποτα τέτοιο και να πλοκάρει τον ανεμιστήρα.
φιλλε μου μιχαλη για την σκονη δεν ειχα σκεφτη.. κεκτημενη ταχυτητα αλλα θεωρισα οτι με το να βαζει μεσα αερα αν εξερεσουμε τη σκονη που θα μπαινει και αυτη θα εχει καλητερη ψηξη οσο για τα δαχτηλα μην ανχονεσε ασε να εχουν και κανενα μεροκαματο και η πλαστικη χειρουργοι :001_tt2::001_tt2:

weather1967
05-11-09, 17:49
Σωστός ο Δημήτρης!:wiink: Και κάτι ακόμα... Το ανεμιστηράκι είναι καλύτερα να το βάλεις ανάποδα... Έτσι θα σου γεμίζει το εσωτερικό με σκόνη και είναι και επίφοβο να μπλέξει κανα δάχτυλο ή τίποτα τέτοιο και να πλοκάρει τον ανεμιστήρα.

Και εγω πιστευω οτι η καλυτερη ψυξη ειναι ρουφοντας αερα απο εξω και διοχετευοντας των μεσα στο κουτι ,παρα να ρουφαει αερα απο μεσα και να τον βγαζει εξω ,ετσι δεν εχει αμμεση ψυξη νομιζω.
Απλα νομιζω πρεπει και για λογους σκονης αλλα και για λογους ασφαλειας οπως πολυ σωστα ειπε ο φιλος Μιχάλης ,για μενα να μπει κατι σαν σιτα εσωτερικα η εξωτερικα απο το κουτι.
Θα σου δωσω μια ιδεα να βαλεις αυτες τις γνωστες σιτες που βαζουμε για τα κουνουπια ,μπορεις με 4 ξυλακια λεπτα ισων αποστασεων να κοψεις ενα τετραγωνο κοματι σιτα, να στηριξεις την σιτα με πινεζες πανω στον ξυλινο σκελετο,και ολο το συνολο με βενζινοκολλα να το κολλησεις απο την μεσα ,η απο την εξω μερια του κουτιου.Και ετsι και αερας θα μπαινει μεσα δεν κοβει και πολυ ,και οσο ναναι δεν θα μπουκαρει και πολυ σκονη μεσα,και θα υπαρχει και ασφαλεια αν καποιος αθελα ακουμπηση το χερι του στον ανεμιστηρα.
Γιατι το Α και το Ω παιδια ειναι η ασφαλεια η δικη μας και των οικιων μας σε οτι κατασκευη κανουμε.

Εdit: Και ενα αλλο απλουστερο που σκεφτηκα μολις τωρα να βαλεις ενα καπακι πλαστικο εξαερισμου,υπαρχουν και με σιτα και χωρις ,και σε διαφορα μεγεθη,η κανα απλο μεταλλικο η πλαστικο για σιφώνια

Προσωπικα εγω βεβαια δεν θα ανοιγα διαμπερες τρυπα για τον ανεμιστηρα ,αλλα με ενα τρυπανακη θα εκανα κυκλους -κυκλους καπως ετσι ,ρουφαει αερα και ετσι μην το βλεπετε μικρο.