PDA

Επιστροφή στο Forum : tv-hz



fm344
07-11-09, 08:48
καλημερα σας.
χθες πηγα να κανω μια ερευνα αγορας για τηλεωραση.
ειδα αρκετα μοντελα,σε πολλεσ τιμες,δυνατοτητες,μεγεθη.ολοι οι πωλητες,μου ελεγαν πως αυτη η τηλεωραση εινια στα 100hz,150hz,600hz.
αλλα δεν γνωριζαν να μου εξηγισουν τι ακριβος ειναι.
πιος μπορει να μου πει,τι εινια τα 100hz,150hz,600hz στην τηλεωραση?
και συνφερει αν μια τηλεωραση lcd,plasma,χαλαση να επιδιορθωθει(απο οικονομικης πλευρας)

167vasgio
07-11-09, 13:32
οι τηλεοράσεις ξεκίνησαν να λειτουργούν στα 50/60 Hz ευρώπη/αμερική γιατι η αρχική ιδέα ήταν να χρήσιμοποιήσουν την αντίστοιχη συχνότητα του δικτίου για να έχουν σύγχρονισμό του τηλεοπτικού σήματος με το κύκλωμα της τηλεόρασης ώστε να έχουμε σωστή απεικόνιση στην οθόνη.αυτό όμως δεν λειτούργησε και προσθέσαν στο σήμα παλμούς αμάυρωσης και παλμούς συγχρονισμού,το πρόβλημα του συσχετίσμού της συχνότητας λειτουργίας μίας τηλεόρασης με την σωστή απεικόνηση της εικόνας έχει σχέση με το τί μπορεί να αντιληφθεί το ανθρώπινο μάτι.,.δηλαδή είναι γνωστό ότι το μάτι διατηρεί μια εικόνα για 1/20 του δευτερολέπτου,έχει διαφορετική ευαισθησία στα διάφορα χρώματα και πως για να αντιληφθεί μια κίνηση πρέπεί να έχει γώνια όρασης/κίνησης > 1 μοίρα(τα δύο τελευταία δεν αφορούν την ερώτηση σου ουσιαστικά,το ένα βοηθάει στο να έχουμε μικρότερη πληροφορία να στείλουμε και το άλλο να μπορούμε να έχουμε ένα επιπλέον στάδιο συμπίεσης) αφού λοιπόν το μάτι κρατάει μια εικόνα για 1/25 του δευτερολέπτου με έναν ρυθμό 25 εικόνων το δευτερόλεπτο το μάτι αντιλαμβάνεται συνεχή κίνηση στην εικόνα που βλέπει.,αλλά η είκονα τρεμοπαίζει αν την στείλουμε ολόκληρη(σειριακά) και για αυτο επειδή στην αρχή δεν υπήρχε η δυνατότητα περάσαμε απο την σειριακή στην διασυμπλεκόμενη σάρώση(δηλαδη στελναμε την εικόνα σαρώνοντας πρώτα τις μονές και μετά τις ζυγές γραμμές)η είκονα δηλαδη φαίνεται 25 φορές το δευτερόλεπτο αλλά ουσιαστικά βλέπουμε 50 μισά.,.άρα.,απο άποψη ποιότητας απεικόνησης είμαστέ όριακά μεν.,αλλά σε ικανοποιητικό επίπεδο.,.τώρα όμως μπορούμε να δουλέψουμε σε πολύ πιο μεγάλες συχνότητες.,έτσι λοιπόν έχουμε τηλεοράσεις που δουλεύουν στα 100/120 Hz (αντίστοιχα πάλι) (πχ HDTV )έχουμε δηλαδή μια τηλεόραση που χρησιμοποιεί το interpolation στα Ελληνικά.,δηλαδη εισάγουν ένα επιπλέον frame ανάμεσα σε δυο προύπαρχοντα.,.άλλες τηλεοράσεις.,.χρησιμοποιούν 4 αρχικά frames για να παράγουν 5 παρεμβαλόμενα frames.,και τέλος μπορούμε πλεόν να έχουμε σειριακή απεικόνηση κάθε frame κάτι που είναι πολυ πιο ποιοτικό.,.η συχνότητα λειτουργιας λοιπόν είναι ουσιαστικά το με ποιά συχνότητα λειτουργεί η τηλεόραση ως πρός την απεικόνηση των frames που λαμβάνει ως σήμα.,.(χωρίς να ισχυεί πάντα το όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο ΠΧ οι τηλεοράσεις τών 120hz δημιουργούν ένα επιπλέον πρόβλημα επεικόνησης που οι τηλεοράσεις των 100hz δεν παρουσιάζουν).,.και εγώ πρόσφατα αγόρασα καινούρια τηλεόραση και μάλωσα με αρκετούς πωλητές.,.γενικά το 99% αυτών είναι πώλητες.,που μαθαίνουν 5 πράγματ ακαι όσο λάθος και αν είναι αυτά προσπαθούν να σε πείσουν ότι είναι σωστά.,.δηλαδή μου έλεγαν με άκρατο θαυμασμό στο βλέμα αυτή είναι hd ready και σε οποιαδήποτε προσπάθεια να ρώτησω κάτι για το hdtv για να δώ αν αυτός που μιλάω ξέρει τι λεεί με κοιτούσαν σαν εξωγήινο ή έλεγάν κάτι γένικο για να πείσουν.,.αυτό που σου προτείνω είναι να ψάξεις λίγο τις τωρινές τεχνολογίες και να δείς ποια μοντέλα σε καλύπτουν(απο τα site των εταιριών και μόνο) ώστε η επαφή σου με τους πωλητές να ειναί μόνο ένα.,. γειά σας θέλω αυτήν την τηλεόραση.,.