PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτής Ηλεκτρικής Κιθάρας με Λυχνίες



Τρελός Επιστήμονας
09-11-09, 21:38
Σας παρουσιάζω την καινούρια κατασκευή του Τρελού Επιστήμονα. Πρόκειται για έναν ενισχυτή ηλεκτρικής κιθάρας με λυχνίες και ήταν ιδέα του καλού μου φίλου Ανδρέα Fender. Ο ενισχυτής αντικατέστησε την τρανζιστορική μονάδα ενίσχυσης ενός παλιότερου τρανζιστορικού ενισχυτή combo, ενός Peavey Bandit 112. Για τους μη γνώστες, στο χώρο της ηλεκτρικής κιθάρας ονομάζεται combo ο συνδυασμός ενισχυτή και ηχείου στο ίδιο κουτί.
Ο ενισχυτής αποτελείται από 8 συνολικά λυχνίες, 2Χ ECC81, 2Χ ECC82, 2Χ ECC83 και 2Χ EL34. Έχει δύο εισόδους για μικρόφωνα ή ηλεκτρικές κιθάρες με ευαισθησία περίπου 5mV και η ισχύς εξόδου του είναι 50W. Έχει κανάλι αντήχησης (reverb) με ελατήρια που προέρχονται από τον παλιό ενισχυτή. Η απόκριση συχνότητας είναι 8Hz-60kHz @+/-3dB.
Ο μετασχηματιστής εξόδου είναι κατασκευασμένος ως εξής: Το πρωτεύον αποτελείται από 2800 (1400+1400) σπείρες μονωμένου σύρματος διαμέτρου 0,25mm. Το δευτερεύον αποτελείται από 3 παράλληλα μέρη μονωμένου σύρματος διαμέτρου 0,75mm. Κάθε μέρος αποτελείται από 140 σπείρες με λήψη στις 100 σπείρες για προσαρμογή στα 8Ω και 4Ω αντίστοιχα.
Ο πυρήνας είναι τύπου 28/96 (28mm πλάτος κεντρικής γλώσσας και 96mm πλάτος πυρήνα). Η διατομή του πυρήνα είναι 2,8cmΧ5cm=14cm2. Το τύλιγμα γίνεται με πλέξεις ως εξής: Πρώτα τυλίγεται το ένα μέρος του δευτερεύοντος (140 σπείρες με λήψη στις 100). Έπειτα το μισό πρωτεύον (1400 σπείρες). Έπειτα το δεύτερο μέρος του δευτερεύοντος (140 σπείρες με λήψη στις 100). Πάλι το υπόλοιπο πρωτεύον (1400 σπείρες) και τέλος το τρίτο μέρος του δευτερεύοντος (140 σπείρες με λήψη στις 100). Τα δύο μέρη του πρωτεύοντος συνδέονται σε σειρά και τα τρία μέρη του δευτερεύοντος παράλληλα προσέχοντας την πολικότητα (φάσεις). Στην πλέξη των τυλιγμάτων οφείλεται η καλή απόκριση συχνότητας του ενισχυτή.
Το ηλεκτρονικό σχέδιο βρίσκεται στο συνημμένο αρχείο pdf.

Τρελός Επιστήμονας
09-11-09, 21:47
Μερικές φωτογραφίες τώρα από την πορεία της κατασκευής:
Αρχικά κατασκευάστηκε το σασί σε μηχανουργείο με διαστάσεις ίδιες με το αρχικό τρανζιστορικό σασί.
Έπειτα ανοίχτηκαν οι τρύπες, γυαλοχαρτίστηκε και ασταρώθηκε με δυο χέρια αστάρι δυο συστατικών (wash primer).
Αφού στέγνωσε το αστάρι, γυαλοχαρτίστηκε πάλι και βάφτηκε με σπρέι μαύρο ματ (3 χέρια).
Έπειτα άρχισε η συναρμολόγηση και, τέλος, οι δοκιμές και ρυθμίσεις.
Το σασί τοποθετείται ανάποδα στο ξύλινο κουτί και γιαυτό το λόγο οι ετικέτες είναι γραμμένες ανάποδα.

KOKAR
09-11-09, 21:47
Μπράβο, φαίνεται ωραία κατασκευή
το μόνο που έχω να πω είναι ότι τα 50W
με 2 χ EL34 push pull μου φαίνονται πάρα πολλά !

Τρελός Επιστήμονας
09-11-09, 21:53
Και διάφορες άλλες φωτογραφίες από το κάτω μέρος του σασί όπου φαίνoνται οι αντιστάσεις ακριβείας metal film.

Τρελός Επιστήμονας
09-11-09, 22:02
Ευχαριστώ KOKAR, και τώρα φωτογραφίες από την τελειωμένη κατασκευή. Φαίνεται ο φίλος μου ο Fender στο εργαστήριο του Τρελού Επιστήμονα να παίζει την κιθάρα του με μεγάλη ικανοποίηση (με το πρόσωπό του σβησμένο λόγω... προσωπικών δεδομένων).
Η κλασική κιθάρα που φαίνεται στο βάθος είναι δική μου...

lunatic
09-11-09, 22:09
περιμένουμε πώς και πώς ηχητικά ντοκουμέντα ε!!
Απ οτι καταλαβαινω πρέπει να είναι πολύ καλός.
Από εμφάνιση πάντως σκίζει!

Τρελός Επιστήμονας
09-11-09, 22:14
Όντως πήγε πάρα πολύ καλά ηχητικά. Δεν υπάρχουν βόμβοι και θόρυβοι παρά ελάχιστοι όταν το ποτενσιόμετρο reverb είναι ανοιγμένο στο τέρμα. Είναι όμως δύσκολη κατασκευή και ομολογώ ότι με παίδεψε αρκετά και ιδιαίτερα το κανάλι του reverb. Οι προενισχύτριες λυχνίες επιλέχθηκαν ανάμεσα σε πολλές ώστε να μην μικροφωνίζουν ή κουδουνίζουν. Επίσης κάτι αξιοπρόσεκτο είναι ότι ο ενισχυτής είναι "καθαρός" (δεν παραμορφώνει και δεν έχει "βρώμικο" κανάλι). Αν ο μουσικός θέλει κάποια εφέ μπορεί να περάσει το σήμα της κιθάρας του από πενταλιέρες.

Dr.No
09-11-09, 22:50
Πολυ ομορφη κατασκευη,,,μια ερωτηση , τις γκοσες που μπορουμε να τις προμηθευτούμε???
Συγχαρητηρια...:001_smile:

Τρελός Επιστήμονας
09-11-09, 22:54
Δεν ονομάζονται "γκόσες" αλλά κόσες (λέξη γαλλικής προέλευσης που σημαίνει ακροδέκτες). Η μεγάλη κόσα (πλακέτα) του τροφοδοτικού αγοράστηκε παλιά από τον Μπουριώτη στην Αθήνα ενώ οι υπόλοιπες ήρθαν με αντικαταβολή από το Μανιάτη (Radio741) από τη Θεσσαλονίκη.

moutoulos
09-11-09, 23:14
Δημήτρη !!!, ΑΠΑΙΧΤΟΣ !!!!.

Πολύ ωραία η κατασκευή σου

ALAMAN
09-11-09, 23:17
Στις τελευταίες φώτο, στην τρίτη φώτο που φαίνετε ο ενισχυτής μέσα στο κουτί, δεν υπάρχει πρόβλημα που οι λυχνίες είνα ανάποδα κρεμασμένες??:001_unsure:

Τρελός Επιστήμονας
09-11-09, 23:45
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Οι λυχνίες σε όλους σχεδόν τους combo κοιτάζουν προς τα κάτω. Οι προενισχύτριες δεν πέφτουν γιατί οι βάσεις τους είναι αρκετά σφιχτές. Οι EL34 συγκρατούνται με ειδικούς δακτυλίους που αγοράστηκαν από την Κίνα μέσω ebay.

Thanos10
09-11-09, 23:49
Μπραβο Δημητρη ωραια δουλεια.

ALAMAN
09-11-09, 23:50
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Οι λυχνίες σε όλους σχεδόν τους combo κοιτάζουν προς τα κάτω. Οι προενισχύτριες δεν πέφτουν γιατί οι βάσεις τους είναι αρκετά σφιχτές. Οι EL34 συγκρατούνται με ειδικούς δακτυλίους που αγοράστηκαν από την Κίνα μέσω ebay.
Ναί ξέρω που δεν πέφτουν αλλά λειτουργικά δεν υπάρχει πρόβλημα? πχ για τα νήματα της λυχνίας?

weather1967
10-11-09, 00:08
Συγχαρητήρια φίλε Δημήτρη ,αψογος.

Τρελός Επιστήμονας
10-11-09, 00:12
Ευχαριστώ φίλε Δημήτρη Weather. Κανένα πρόβλημα. Οι λυχνίες εμμέσου θερμάνσεως έχουν τα νήματα συγκολλημένα και μονωμένα μέσα στο κυλινδράκι της καθόδου και δεν μετακινούνται. Οι αμέσου θερμάνσεως όμως συχνά έχουν τέτοια προβλήματα διότι με τη θέρμανση το νήμα διαστέλλεται και αν δεν τοποθετηθεί η λυχνία σωστά, μπορεί το νήμα να στραβώσει και να βραχυκυκλώσει μέ κάποιο άλλο ηλεκτρόδιο. Χρειάζεται μελέτη του databook. Για τις περισσότερες λυχνίες εμμέσου θερμάνσεως τα databooks γράφουν ότι μπορούν να τοποθετηθούν σε οποιαδήποτε θέση.

ALAMAN
10-11-09, 00:36
Μάλιστα!
Συγχαρητήρια για την κατασκευή σου πραγματικά πολύ καλή!:001_rolleyes:
Πόσο σου κόστισε?

marios-nik90
10-11-09, 01:19
αν δεν εβλεπα τις φοτο απο οταν τη κατασκευαζες 8α νομιζα οτι ειναι αγοραστο πολα μπαβο!!!=D>

tomhel
10-11-09, 01:39
Μονο εαν εχεις φτιάξει μια κατασκευη του Δημητρη , μπορεις να καταλάβεις την αποδοση που εχουν οι ενισχυτές του..
Ο combo αυτος βαζω στοίχημα οτι θα ακουγετε πολυ καλύτερα και απο αγοραστούς με πολλαπλάσια τιμη...
Μπραβο Δημητρη , παντα χαίρομαι οταν βλεπω τις κατασκευές σου..!!!!

Gant
10-11-09, 06:28
Ως χομπίστας ηλεκτρονικός λέω: Μπράβο σου, πολύ ωραία κατασκευή, προσεγμένη δουλειά και χρήσιμη.
Ως κιθαρίστας, που τυχαίνει να έχω και εγώ τον bandit :

" Θέλω και εγώώώώ " :001_wub:

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
10-11-09, 09:11
Μπράβο πάρα πολύ ωραία κατασκευή.

Τρελός Επιστήμονας
10-11-09, 09:29
Ευχαριστώ, νά 'στε καλά... Το κόστος της κατασκευής ήταν περίπου €250 με τις λυχνίες εξόδου και τις ECC81 να έχουν αγοραστεί από το ebay. Οι υπόλοιπες υπήρχαν στο εργαστήριο. Οι μετασχηματιστές κόστισαν €40 ο τροφοδοσίας και €60 ο εξόδου. Το πρόβλημα ήταν ότι το σασί τοποθετήθηκε λίγο πιο πισω σχετικά με το τρανζιστορικό διότι αν τοποθετείτο ακριβώς εκεί που ήταν το παλιό, οι προενισχύτριες εμποδίζονταν από ένα ξύλο. Παρά την οριακή τοποθέτηση, δεν υπήρχε πρόβλημα. Κάτι που με εντυπωσίασε (και δεν το περίμενα) ήταν ότι το σύνολο δεν μικροφώνισε. Ισχύς 50W με ευαισθησία 5mV και το μεγάφωνο τοποθετημένο ακριβώς από πίσω είναι πρόκληση για μικροφωνισμούς αλλά τελικά όλα ΟΚ!

IOANNIS
10-11-09, 11:29
δημητρη συγχαρητηρια και απο εμενα!! φοβερη, και πολυ προσεγμενη κατασκευη!!!!! :001_smile:

Πέτροs
10-11-09, 14:50
Μπράβο Δημήτρη!!!

Πέs μού σέ παρακαλώ, ό διαμορφώτηs αυτόs διαφέρει σέ κάτι άπο έναν διαμορφώτη γιά χρήση σέ audio.

Γαληνίτης
10-11-09, 17:04
Δημήτρη συγχαρητήρια! Επαγγελματική κατασκευή ποιότητας! Αν και δεν με εξέπληξε, γιατί έχω δει ανάλογες λαμπάτες κατασκευές σου (τον ενισχυτή σου Hi Fi πχ.) Δεν αμφιβάλλω ότι και το ηχητικό αποτέλεσμα θα είναι τέλειο, όσο και το οπτικό.
Τώρα ως προς τις κιθάρες, όπως ξέρεις προτιμώ την κλασσική δική σου από τις ηλεκτρικές. Ο φυσικός ήχος των ακουστικών οργάνων δεν ξεπερνιέται!
Και πάλι μπράβο!

P@s@ris!
10-11-09, 17:35
Ποποποπο μπράβο Δημήτρη....Συγχαρητήρια........:wiink::wiink:

Τρελός Επιστήμονας
10-11-09, 17:44
Ευχαριστώ όλους σας και πάλι για τα καλά σας λόγια. Ο μετασχηματιστής εξόδου ουσιαστικά είναι ένας μετασχηματιστή Hi-Fi. Ο ενισχυτής αυτός είναι επίσης κατάλληλος για ηλεκτρικό μπάσο (χαμηλότερη νότα περίπου 40Hz) αλλά δεν ανταποκρίνεται το μεγάφωνο που είναι αρκετά "σκληρό" και με περιορισμένη απόκριση (μελετημένο για κιθάρα). Προσωπικά και εγώ προτιμώ την κλασσική (είναι ένα από τα λίγα πολυφωνικά όργανα) αλλά ο φίλος μου ο Αντρέας είναι επί 25 χρόνια οπαδός της ηλεκτρικής κιθάρας και άριστος ερασιτέχνης μουσικός των blues.
Κώστα Γαληνίτη, καιρός να αφήσεις το ραδιοερασιτεχνικό μικρόφωνο και να πιάσεις το... πιάνο!
Πέτρο, ο διαμορφωτής είναι μετασχηματιστής για χρήση σε πομπούς ΑM και θέλει λίγο διαφορετικό υπολογισμό από ένα μετασχηματιστή εξόδου HI-Fi.

Τρελός Επιστήμονας
10-11-09, 18:02
Λίγο υπομονή και έρχεται ένα ωραίο λαμπάτο ραδιόφωνο Hallicrafters............

tzitzikas
10-11-09, 18:14
μπραβο ομορφη κατασκευη. η ενσταση μου μονο ειναι στη τοποθετηση των υλικων που το ενα συρμα ειναι πολυ κοντα στο αλλο. ισως επρεπε να χρησιμοποηήσεις περισότερες κώσσες η να φτιαξεις καποια τυπωμενα.

Τρελός Επιστήμονας
10-11-09, 23:03
Φίλε Τζίτζικα, τα υλικά σκόπιμα τοποθετήθηκαν πολύ κοντά στις βάσεις των λυχνιών. Είναι ένας τρόπος μείωσης των θορύβων και βόμβων και πετυχαίνει. Επίσης σε αυτό συντελεί η τροφοδοσία των νημάτων θέρμανσης των προενισχυτριών με συνεχές ρεύμα.
Πλέον τυπωμένα σε λαμπάτες κατασκευές δεν κάνω. Η αντοχή μιας κατασκευής είναι μεγαλύτερη όταν είναι πάνω σε μεταλλικό σασί.

weather1967
10-11-09, 23:59
Λίγο υπομονή και έρχεται ένα ωραίο λαμπάτο ραδιόφωνο Hallicrafters............

Kατι σαν αυτο Δημήτρη ? :001_rolleyes::001_smile:

Τρελός Επιστήμονας
11-11-09, 11:57
Κάτι σαν αυτό:

Πέτροs
11-11-09, 13:50
Ωραίοs δέκτηs έχω έναν, μάλλον ίδιοs είναι.

xazopartalos
11-11-09, 15:45
Αν και το ειδα σημερα οφηλω να βγαλω το καπελο μου στον τρελο επιστημονα Α εθνικη η κατασκευη........

Πετρος Πετριδης
11-11-09, 19:56
Πολύ όμορφος μπράβο.

Τρελός Επιστήμονας
11-11-09, 20:17
Και πάλι ευχαριστώ. Φίλε Πέτρο, ο δικός σου είναι ο SX38D ή Ε. Ο δικός μου είναι ο 5R10A που βασικά είναι ο ίδιος εκτός από κάποιες μικρο-αλλαγές (6SG7 αντί 6SK7). Θα τον ανεβάσω σύντομα. Πάντως μετά τις μετατροπές δούλεψε καταπληκτικά.

Πετρος Πετριδης
11-11-09, 21:03
Ωραίοs δέκτηs έχω έναν, μάλλον ίδιοs είναι.
Αν κι έχω να πάω πολλά χρόνια,υπάρχει μία ταβέρνα στα καστρα στην Θεσσαλονίκη, που έχει για ''διακόσμηση'' στους τοίχους πολλά παλιά λαμπάτους δέκτες :001_smile::001_smile:

Τρελός Επιστήμονας
11-11-09, 22:10
Υπάρχει μια καφετέρια στο Παγκράτι (Αθήνα) που έχει για διακόσμηση 2 παλιά ραδιόφωνα, μπομπινόφωνο, γεννήτρια RF με λυχνίες και άλλα εργαστηριακά όργανα ηλεκτρονικών. Κάποτε υπήρχε στη Νέα Σμύρνη η τσαγερία "Κρασίβιι" (σημαίνει όμορφος στα Ρώσικα) η οποία είχε σαν διακοσμητικά στοιχεία πάρα πολλά παλιά ραδιόφωνα, κάποια από τα οποία είχαν συνδεμένο το μεγάφωνό τους με το ηχοσύστημα του καταστήματος και έπαιζαν μουσική.

Τρελός Επιστήμονας
14-11-09, 17:37
Έφτασε ο Hallicrafters....

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47831

klik
15-11-09, 00:55
Βρε τι μου θυμίζετε...το πρώτο ραδιόφωνο που "αποσυνθεσα" :hammer: (πιτσιρικάς τότε)... λίγο πριν αρχίσω να παίζω με τα τρανζιστοράτα και τις 504.
Εχω ακόμα αποθυμένα απο τότε (γι'αυτο έφτιαξα ότι λαμπάτο έπεσε στα χέρια μου απο τότε:laugh:).

Πολύ ωραία κατασκευή, άψογη εμφάνιση σασί.:thumbup1:

fender
18-11-09, 01:19
:001_rolleyes: Καλησπέρα ο ενισχυτής πήγε πολύ καλά , αν και το μεγάφωνο scorpion που έχει ο ενισχυτής είναι σκληρό με καλύτερη συμπεριφορά στις μεσαίες, ο ηχος του είναι πολύ καλός και καθαρός νομίζω ότι φέρνει σε Messa Boogie.
Ο ενισχυτής όπως αναφέρει και ο Δημήτρης ουσιαστικά είναι σχεδιασμένος
και συμπεριφέρεται σαν ένας πολύ καλός Hi Fi με την προσθήκη του reverb.
Δοκιμάστηκε με διπλό μαγνήτη (Ibanez Musiciam) καθώς και με μονό ( Fender Stratocaster) με πολύ καλά αποτελέσματα, στη σύνδεση του με ψηφιακή κονσόλα (Edirol M16) από το line Out η ηχογράφηση ήταν πολύ καλή και έδωσε τον όγκο
της λάμπας στην ηχογράφηση.
Ευχαριστώ τον φίλο μου Δημήτρη για τον κόπο του στην κατασκευή αυτού του πολύ καλού ενισχυτή. Σύντομα θα επενδύσω στην αντικατάσταση του 12ιντσου με 1 celestion Vintage 30 που θα μου δώσει ακόμα ποιό ζεστό καί Blues ήχο.
Αξίζει τον κόπο αν κάποιος έχει την δυνατότητα να δώσει πραγματικό ήχο
σε έναν combo σειράς που νεώτερος τον χρησιμοποιούσα για την διατάραξη της κοινής ησυχίας στην γειτονιά μου και μόνο. :laugh:

SV3DVW
29-08-11, 12:27
Μπράβο καλή κατασκευή. Καλά ακούσματα

Τρελός Επιστήμονας
29-08-11, 15:02
Ευχαριστούμε! Ο Αντρέας από τότε έχει παίξει αρκετά live με αυτό τον ενισχυτή.

spirakos
29-08-11, 15:57
Για καποιο λογο μου ειχε ξεφυγει το θεμα κατα μερικα χρονια...
Αποτελεσμα ακρως ψαρωτικο, μπραβο δημητρη

αθικτον
30-08-11, 16:19
Ευχαριστούμε! Ο Αντρέας από τότε έχει παίξει αρκετά live με αυτό τον ενισχυτή.

Αν και το'φτιαξες πριν δυο χρονια φιλε Δημητρη , αφου ειδες οτι καποιος εγραψε τοτε σου λεω οτι εκανες ωραια δουλεια, μπραβο.

Θα'θελα να γραψεις μερικα λογια για το μικροφωνισμο,πως γινεται στα νυχτερινα κεντρα να ειναι οι ενισχυτες στο "φουλ" στα 100-300 ή 500w και να μην μικροφωνιζουν ,μηπως υπαρχει καποιο φιλτρο ή καποιο αλλο ειδικο κυκλωμα που αποτρεπει το φαινομενο;

φιλικα, Γιωργος.

Τρελός Επιστήμονας
30-08-11, 17:54
Για το μικροφωνισμό χρησιμοποιούν ειδικές συσκευές αντιμικροφωνισμού. Πρόκειται για ψηφιακά φίλτρα απόρριψης στενής ζώνης αυτόματου συντονισμού (auto tune digital notch filters) τα οποία συνδέονται μεταξύ του μικροφώνου και της κονσόλας του ήχου. Μόλις ανιχνεύσουν μικροφωνισμό αμέσως αποκόπτουν τη συγκεκριμένη συχνότητα χωρίς να επηρεάζουν ιδιαίτερα τις υπόλοιπες.
Για παράδειγμα: http://www.musica.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%95%CF%80%CE%91%CE%93%CE%93%CE%95%CE%9B%CE%9C%C E%91%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A3%CE%97%CE%A7%CE% 9F%CE%A3/%CF%80%CE%A1%CE%9F%CE%95%CE%9D%CE%99%CE%A3%CE%A7%C E%A5%CE%A4%CE%95%CE%A3-%CE%95%CF%80%CE%95%CE%9E%CE%95%CE%A1%CE%93%CE%91%C E%A3%CE%A4%CE%95%CE%A3/PROEL/AF-4%CE%9C%CE%9F%CE%9D%CE%91%CE%94%CE%91%CE%91%CE%9D% CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%99%CE%9A%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE %A9%CE%9D%CE%99%CE%A3%CE%9C%CE%9F%CE%A541025017.ht ml

Αγγελος 297
30-08-11, 19:22
Μπράβο!!!Προσεγμένη κατασκευή.Καλοδούλετο να είναι.