PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεύτερος Διακόπτης Διαρροής ??



ΣΙΣΚΟΣ
10-11-09, 14:27
Στον ηλεκτρικό πίνακα της οικίας μου έχει Διακόπτη Διαρροής Έντασης (Ρελέ Διαρροής) , στο εργαστήριο που έχω εξυπηρετούμε από υποπίνακα με 16 Α ασφάλεια .
Το ερώτημα μου είναι : Μπορώ στον υποπίνακα του εργαστηρίου να τοποθετήσω δεύτερο Διακόπτη Διαρροής Έντασης ?

xrhstosmp
10-11-09, 21:31
Στον ηλεκτρικό πίνακα της οικίας μου έχει Διακόπτη Διαρροής Έντασης (Ρελέ Διαρροής) , στο εργαστήριο που έχω εξυπηρετούμε από υποπίνακα με 16 Α ασφάλεια .
Το ερώτημα μου είναι : Μπορώ στον υποπίνακα του εργαστηρίου να τοποθετήσω δεύτερο Διακόπτη Διαρροής Έντασης ?
150 στη σειρα μπορεις να συνδεσεις αν αντεχει η τσεπη σου.... παντως στο 99% των περιπτωσεων οταν θα συμβει διαρροη στο τελευταιο σημειο (εκει που προστατευεται και απο τους 150 που λεγαμε..) θα πεσουν ολοι μαζι.

ΣΙΣΚΟΣ
11-11-09, 09:34
Όταν κάποιες στιγμές από «απροσεξία μου» ενεργοποιείτε το Ρελέ Διαροής , θα ήθελα αν γίνετε να περιορίζετε η διακοπή Μόνο στο Εργαστήριο .


Έχω κατά νου την γραμμή του υποπίνακα (στο εργαστήριο) να την πάρω πριν από το Ρελέ Διαροής στον κεντρικό .

ορφεας
11-11-09, 12:30
Αυτό ακριβώς θα κάνεις και θα είσαι άρχοντας. Προσοχή μόνο να βάλεις και φάση και ουδέτερο πρίν τον πρώτο διαροής!!! έτσι είναι και καλύτερα άλλωστε γιατί φαντάζομαι στο εργαστήριο σου θα είναι πιο συχνά τα "ατυχήματα".