PDA

Επιστροφή στο Forum : SCARTo...



Γιώργος Ανώνυμος
13-11-09, 08:58
Συνάδελφοι,

επειδή η σύνδεση του ψηφιακού μου δέκτη μέσω καλωδίου SCART to SCART μπλόκαρε τη TV δηλ. δεν μπορούσα να κάνω swap από ΕΧΤ σε TV και τούμπαλιν, χρησιμοιποίησα ένα καλώδιο SCART to RCA και τον κατάλληλο adaptor SCART to RCA από την πλευρά της TV.

Έκανα τις απαραίτητες (σύμφωνα με κάποιο διάγραμμα) τροποποιήσεις στο καλώδιο SCART to RCA γιατί προοριζόνταν για χρήση AUDIO, η επέμβαση πέτυχε, ο ασθενής απεβίωσε: Πήρα εικόνα και ήχο ΑΛΛΑ η εικόνα εμφανίζει παραμόρφωση (δηλ. η κάθετη γραμμή της παραμορφώνεται σε... τεθλασμένη λες και παρεμβάλλεται) και μου δίνει την εντύπωση ότι κάποια γείωση της λείπει...!

Δεν θυμάμαι ακριβώς το pinout που υλοποίησα (δεν έχω αυτή τη στιγμή το διάγραμμα), απλά ήθελα να ρωτήσω σε πιό pin του SCART από την πλευρά της TV καταλήγει η γη των RCA από την πλευρά της TV (μέσω του adaptor). Σημειωτέον ότι έχω αποκλείσει την περίπτωση να φταίει το καλώδιο ως ποιότητα ή τυχόν φθορά!!!

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις,
Γιώργος

briko
13-11-09, 09:00
http://www.google.gr/search?client=opera&rls=el&q=scart+pin&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8

HFProject
13-11-09, 09:49
εναλλακτικά:

http://www.ipshop.gr/product-id-30171.html

sakis
13-11-09, 13:54
τα προβληματα σου γυριζουν γυρω απο ορισμενα πραγαματα //

αρχικα το ντιβιντι σου και η τηλεοραση υποστιριζουν πρωτοκωλο RGB αυτο ειναι πολυ καλο γιατι εχεις την καλυτερη δυνατη εικονα ομως μπλεκονται καποια πραγματα

το σκαρτ εχει ενα σημα "γρηγορης μεταγωγης " το οποιο το βλεπει η τηλεοραση και σου γυριζει απο το τιουνερ στην εισοδο σκαρτ

Πολλες τηλεορασεις ομως βλεπουν το σημα RGB περνανε σε μεταγωγη ασχετα αν υπαρχει ενοργοποιηση μεταγωγης στο αναλογο πιν ...

με λιγα λογια

αν αλλαξεις τις ρυθμισεις στο ντιβιντι κια του πεις στην εξοδο να εχει σημα composite και οχι RGB γενικοτερα οι μεταγωγες θα δουλεψουν καλυτερα αλλα θα μειωθει η ποιοτητα της εικονας ....

μια αλλη λυση ειναι να αφησεις το ντιβιντι σε πρωτοκωλο RGB και να δοκιμασεις να αφερεσεις εσωτερικα το πιν 8 η το πιν 16 απο το καλωδιο σκαρτ οπου πια η μεταγωη δεν θα γινεται αυτοματα αλλα χειροκεινητα αλλα ολα τα αλλα προβληματα θα λυθουν και η ποιοτητα της εικονας θα παραμεινει μια χαρα ...

αυτα

Γιώργος Ανώνυμος
13-11-09, 14:12
Σάκη είναι πολύ καλή η ιδέα σου για να μην παιδεύομαι να απενεργοποιήσω το συγκεκριμένο pin αυτοματισμού... !!!!

Απλά να παρατηρήσω ότι δεν είνα θέμα ρυθμίσεων του δέκτη (δεν είναι DVD, αλλά επίγειος ψηφιακός) διότι παίζει άψογα με SCART to SCART. Κάποια στιγμή δοκίμασα και σύνδεσα με ένα μονό καλώδιο με κροκοδειλάκι και μία ακίδα το pin κατευθείαν του SCART της TV με το κατάλληλο για εικόνα του SCART του δέκτη και πήρα την ίδια παραμόρφωση, χωρίς να έχω συνδέσει κάποια γη!!! Γι'αυτό υπέθεσα ότι μάλλον δεν στέλνω τη γη του SCART της TV στο δέκτη.

Χαιρετώ