PDA

Επιστροφή στο Forum : Βολτόμετρο μέ led display



weather1967
15-11-09, 18:38
Εφτιαξα το παρακατω κυκλωμα,με την διαφορα οτι υπαρχει ενα λαθος ,το pin 30 πρεπει να ενωνεται με το pin 32 του ολοκληρωμενου .

http://www.electronics-lab.com/projects/test/014/index.html

Ολο το project ειναι εδω απο την αρχή βήμα-βήμα με περισσοτερες φωτος καλυτερης αναλυσης

http://users.otenet.gr/~meteo/project_led-display-digital-voltmeter.html

Δουλευει αψογα,δεν εχει σκαμπανεβασματα στην ταση περαν του 0,1 volt
To τεσταρα με lcd βολτομετρο εργαστηριακου τροφοδοτικου και ειναι σχεδον τα ιδια ,θα το δειτε στο βιντεο
Προσπαθω μεσο youtube να ανεβασω βιντεο και κατι εχει ο server τους ,λιαν προσεχως οταν διορθωσουν το προβλημα θα ανεβασω και το βιντεο.

Στην πρωτη φωτο τεσταρω το συμετρικο τροφοδοτικο +- 5 volt

Συγχωρηστε με για το καλωδιομανι αλλα διάτρητη γάρ :blushing:

sougias
15-11-09, 19:45
Πρώτα να ξεκινήσω από τα γενικά ,πολύ ωραία σελίδα και μετεωρολογικά δεδομένα παρέχεις.
Δεύτερων για την κατασκευή έχω κάποιες απορίες πχ όλοι την λίστα των υλικών στο electro-lab δεν μπόρεσα να καταλάβω επακριβώς πως διάλεξαν τα υλικά θα ήταν πολύ πιο απλό αν μας έλεγες εσύ τι υλικά χρησιμοποίησες. Επίσης όντος η καλωδίωση είναι λίγο χαοτική. Το σχήμα της κατασκευής σ είναι ίδιο με το αντίστοιχο smart kit?
Και πάλι πολύ ωραία κατασκευή J

weather1967
15-11-09, 20:04
Καλησπερα Χαρη και σε ευχαριστώ
Συμμετρικο τροφοδοτικο εφτιαξα το παρακατω σχεδιο με δυο σταθεροποιητες 7805 και 7905 Θελει και 2 πυκνωτες αποζευκτικους 100 nF εξοδο και (γή) στα 2 regulator

http://i82.servimg.com/u/f82/11/22/64/62/dvm_pw11.gif (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=1150&u=11226462)

Led display χρησιμοποιησα απο τον Φανό τα παρακατω

kingbright SA 52-11 ,εχουν την ιδια συνδεσμολογια με τα man 6960 που λεει το σχεδιο

Και ολοκληρωμενο το ICL7107 CPL

Τα υλικα που γραφει ακριβως χρησιμοποιησα στα υπολοιπα ,απλα αντισταση R3 Μπορουμε να αλλαξουμε ,για να μειωσουμε ,η να αυξησουμε το ευρος μετρησης εγω εβαλα 12 Κ για ευρος 0 - 200 volt

Thanos10
15-11-09, 20:22
Μπραβο Δημητρη βγαλε καμια φωτο με αναμενο το βολτομετρο.

weather1967
15-11-09, 20:24
Μπραβο Δημητρη βγαλε καμια φωτο με αναμενο το βολτομετρο.

Σέ ευχαριστώ Θάνο,αναμμένο ειναι αλλα δεν φαινεται στις φωτος με το φλας ,στο βιντεο φαινεται πολυ καλα ,σε λιγο το ανεβαζω εφτιαξε το youtube.

sougias
15-11-09, 20:31
Θελει και 2 πυκνωτες αποζευκτικους 100 nF εξοδο και (γή) στα 2 regulator
Αν μπορείς να μου εξηγήσεις 1 έννοια που δυστυχώς δεν την κατάλαβα τι είναι ο αποζευκτικος πυκνωτής και όταν λες για regulator στα 2 τι εννοείς?
Ε.. τώρα ξεκινώ τα πρώτα μου βήματα.:confused1::confused1:

nikknikk4
15-11-09, 20:49
Μπράβο Δημήτρη
Μπορείς να Βάλης επάνω στα Led display ένα κομμάτι μονωτική ταινία κόκκινη και πάνω από αυτήν ένα κομμάτι διάφανο πλαστικό πχ. από θήκη dvd η (ότι άλλο θες) για τζαμάκι και θα λειτουργεί σαν φίλτρο
Εγώ έτσι τα έκανα κάποτε γιατί οι ζελατίνες (φίλτρο) ήταν ακριβές
στην τελευταία φωτό το κουτι εχει τζαμάκι ?για την δεν την βλέπω καλά
.

weather1967
15-11-09, 21:09
Σε ευχαριστω Νικο
Εχω βαλει ενα μικρο φιμε κοματι πλεξυ γκλας για μπροστα απο το display.

Xαρη οι οι πυκνωτες αποζευξης συπληρωνουν το εργο των πυκνωτων εξομαλυνσης συνηθως ειναι πιο μικροι σε χωρητικοτητα απο τους πυκνωτες εξομαλυνσης (ηλεκτρολυτικοι) ,να στο πω πολυ απλα δεν αφηνουν σε καμμια περιπτωση να περασει ενναλασομενο ρευμα στο κυκλωμα.
Regulator ειναι ο σταθεροποιητης που σταθεροποιη την ταση στα 5 volt
Aλλα Χάρη σου συστηνω να ξεκινησεις με πιο απλες κατασκευες στην αρχη ,και μετα σταδιακα στα πιο δυσκολα.

sougias
15-11-09, 21:12
Σ'ευχαριστώ γιατι το ειχα απορεια :001_rolleyes:
Το συνολικο κοστος ποσο ηταν?

weather1967
15-11-09, 21:15
Μπορειτε να δειτε και το βιντεο

YouTube- Led display digital voltmeter

Thanos10
15-11-09, 21:21
Φιλε Δημητρη καλο θα ειναι να μην βαζουμε το link που βρισκουμε μια κατασκευη απο την στιγμη που κατασκευαζεις εσυ, θελουμε να δουμε την δικη σου και οχι καποιου αλλου.
Παντα φιλικα.

weather1967
15-11-09, 21:23
Σ'ευχαριστώ γιατι το ειχα απορεια :001_rolleyes:
Το συνολικο κοστος ποσο ηταν?

Ολα μαζι κομπλε κουτι,μετασχηματιστης,led display,ολοκληρωμενο κ.τ.λ 25 ευρώ ,θα μου πεις οτι με 10-15 ευρω παιρνεις ετοιμο με lcd οθονη, ε ειναι το μερακη που λενε να κανει καποιος κατι μονος του .:001_smile:

weather1967
15-11-09, 22:27
Φιλε Δημητρη καλο θα ειναι να μην βαζουμε το link που βρισκουμε μια κατασκευη απο την στιγμη που κατασκευαζεις εσυ, θελουμε να δουμε την δικη σου και οχι καποιου αλλου.
Παντα φιλικα.

Φιλε Θανο κανενα προβλημα,απλα το βαζω σαν την πηγή του σχεδιου ,και απο κατω εχω και το δικο μου λινκ με την ολη κατασκευη γενικά σε φωτογραφιες βημα-βημα.

P@s@ris!
16-11-09, 01:15
Μπράβο φίλε Δημήτρη...πολύ καλό.......
λέω να το φτιάξω κ εγώ...για το τροφοδοτικό που έχω...αλλά πιστεύω πως θα στοιχίσει πιο φτηνά μιας κ συμμετρική τροφοδοσία έχω...κ κουτί...

λογικά το πιο ολοκληρωμένο πρέπει να ήταν ακριβό.....σε σχέση με τα υπόλοιπα....

πάντως μ αρέσει αυτό που λες.....δεν έχει σημασία πόσο θα στοιχήσει....είναι το μεράκι κ η ασχολία..!!!!

weather1967
16-11-09, 09:05
Ευχαριστω φιλε Παναγιωτη
Αν εχεις τροφοδοτικο και κουτι,δεν θα στοιχισουν πανω απο 12-13 ευρω.
Το ολοκληρωμενο εχει 3,5 ευρω απο τον Φανο ,τα 4 led 2,8 ευρω ,μια διατρητη πλακετα 3 ευρω,και ολα τα αλλα τα ψιλοεξαρτηματα περιπου 2-3 ευρω το πολυ.

ΥΓ: O Φανος ειχε 3 ολοκληρωμενα και αγορασα τα δύο ,μπας και γινει καμμια στραβη στην διατρητη και παει υπερ πιστεως και πατριδος,αλλα τελικα την γλυτωσε .:biggrin:

JIM_6146B
16-11-09, 09:06
ΥΓ: O Φανος ειχε 3 ολοκληρωμενα και αγορασα τα δύο ,μπας και γινει καμμια στραβη στην διατρητη και παει υπερ πιστεως και πατριδος,αλλα τελικα την γλυτωσε .:biggrin:

Εσύ τα πήρες και περιμένω την παραγγελία μου ακόμα .....:lool:

P@s@ris!
16-11-09, 11:30
Ευχαριστω φιλε Παναγιωτη
Αν εχεις τροφοδοτικο και κουτι,δεν θα στοιχισουν πανω απο 12-13 ευρω.
Το ολοκληρωμενο εχει 3,5 ευρω απο τον Φανο ,τα 4 led 2,8 ευρω ,μια διατρητη πλακετα 3 ευρω,και ολα τα αλλα τα ψιλοεξαρτηματα περιπου 2-3 ευρω το πολυ.

ΥΓ: O Φανος ειχε 3 ολοκληρωμενα και αγορασα τα δύο ,μπας και γινει καμμια στραβη στην διατρητη και παει υπερ πιστεως και πατριδος,αλλα τελικα την γλυτωσε .:biggrin:


Ωραία...πλακέτες υπάρχουν μπόλικες απο μια παλιά παραγγελία που είχα κάνει από futurlec (τπτ δεν πάει χαμένο...)...
τροφοδοτικό έχω..κ είναι κ έτοιμο συμμετρικο...:lool::lool:
κοίτα τώρα τι βρήκα....κ λέω να το παραγγείλω την πέμπτη που πληρώνομαι....
http://cgi.ebay.co.uk/10pc-ICL7107-ICL7107CPL-3-1-2-Digit-LED-Driver-with-A-D_W0QQitemZ160373377828QQcmdZViewItemQQptZLH_Defau ltDomain_0?hash=item2556ff8b24

17 δολλάρια....δλδ 11,κάτι ευρώ.....μια χαρά είναι....

ΥΓ:Δεν πειράζει Δημήτρη εσύ να σαι καλά...κ το ebay εδώ είναι...:001_tt2::wiink::biggrin:

billtech
16-11-09, 12:24
και γιατι να μην παρετε το ιδιο απο την maxim σαν δειγμα ρε κοπελια?
σονυ και καλα να το αγορασετε?:001_tt2:

gf
16-11-09, 12:50
Ειχα φτιαξει 2 τετοια, με το 7107, πριν 20+ χρονια.
Μετραγα θερμοκρασια και υγρασια.
Τωρα πλεον, θα επαιρνα τα LCD πολυμετρα που δινει το πρακτικερ και οι λοιποι, με 5 ευρω. :001_cool:

weather1967
16-11-09, 16:12
Ειχα φτιαξει 2 τετοια, με το 7107, πριν 20+ χρονια.
Μετραγα θερμοκρασια και υγρασια.
Τωρα πλεον, θα επαιρνα τα LCD πολυμετρα που δινει το πρακτικερ και οι λοιποι, με 5 ευρω. :001_cool:

Nαι φιλε Γιώργο ,αλλα αυτα με 5 ευρώ δεν μετράνε θερμοκρασια και υγρασια :lool:.

weather1967
16-11-09, 16:17
E-bay και πασης Ελλαδος που λενε ,καλα απορω ποσο αγοραζουν ,και πως βγαινουν που πουλανε τοσο τσαμπα :blink:.

gf
16-11-09, 16:22
Nαι φιλε Γιώργο ,αλλα αυτα με 5 ευρώ δεν μετράνε θερμοκρασια και υγρασια :lool:.

Αφου μετρανε ταση, μετρανε τα παντα! :wiink:

weather1967
16-11-09, 16:27
Αφου μετρανε ταση, μετρανε τα παντα! :wiink:

Φυσικα και μετρανε,απλα οχι αμεσα,αλλα με καποια επιπλεον υλικα ,οπως τα λιγο ακριβοτερα πολυμετρα που εχουν και σενσορα θερμοκρασιας,αυτο εννουσα.

gf
16-11-09, 16:36
Ολα (τα πολυμετρα) ταση μετρανε.
Αν θες μονο την ενδειξη, τα φτηνα του ταληρου ειναι καλη λυση.
Τωρα για τους αισθητηρες, εξαρταται απο τι ακριβεια θελεις , τι ευρος και
που θελεις να ειναι ο αισθητηρας. Τα πολυμετρα που εχουν ενσωματωμενη μετρηση θεμροκρασιας, δεν εχουν καλη γραμικοτητα.

Τοτε ειχα βαλει τα γνωστα LM35 και εναν αισθητηρα υγρασιας ακριβειας( και πολυ ακριβο!! :cursing: ).
Βεβαια τα ψηφιακα πολυμετρα ηταν τοτε πολυ ακριβα και οι αγορες απο το εξωτερικο δυσκολες. Το ιντερνετ δεν το ξεραμε βλεπεις.

Τωρα, ειναι ολα πολυ διαφορετικα. Αλλη λυση θα μπορουσε να ειναι ενας microcontroller atmrl η pic.

klik
16-11-09, 17:05
θα συμφωνήσω με το Γιώργο, ότι για το θέμα που ψάχνεις (αντικατάσταση των συσκευών που έχουν πρόβλημα με καταιγίδες;) είναι καλύτερη επιλογή η χρήση μικροελενκτή με οθόνη LED ή LCD και αισθητήρες υγρασίας (http://www.sensirion.com/en/01_humidity_sensors/00_humidity_sensors.htm), θερμοκρασίας (http://www.national.com/pf/LM/LM92.html) (και άλλος συμβατός (http://ww1.microchip.com/downloads/en/DeviceDoc/21909b.pdf)).

Είναι σχετικά απλή η σχεδίαση και μπορείς να έχεις και μετάδοση δεδομένων σε μεγάλες αποστάσεις με καλώδιο utp αν χρειαστεί (εως 2 χιλιόμετρα).

Αν αποφασίσεις να πας στη κατευθυνση αυτή μπορώ να σε βοηθήσω (τα τσιπάκια lm92,mcp9800 τα χρησιμοποιώ και έχω και κώδικα έτοιμο γι'αυτα, υγρασίας αισθητήρα δεν χρησιμοποίησα ακόμα αλλά δεν το βλέπω δύσκολο).

weather1967
16-11-09, 17:07
Συμφωνα απολυτα Γιώργο και εγω της παλιας σχολης ειμαι,και ψηφιακο πολυμετρο αγορασα μολις πριν ενα χρονο :001_unsure:.Αυτην την κατασκευή την εφτιαξα μονο και μονο ετσι για το μερακη αφενος ,και αφετερου γιατι ηταν κατι που μου αρεσε πιτσιρικας ,αλλα δεν διεθετα τα χρηματα να παρω το κιτ της smart kit ,και ουτε ειχαμε ιντερνετ για να βρουμε ετσι αβασανιστα το κυκλωμα,το ξερω οτι δεν συμφερει πια τετοιου ειδους κατασκευες,εφοσον κανει καποιος την δουλεια του με ενα πολυμετρο του ταλήρου, η με ενα κινεζικο lcd βολτομετρο των 6 ευρώ (μικροτερης διαστασης)
Απλα τωρα με τους μικροελεγχτές υπαρχουν απιστευτες δυνατοτητες ,που πριν 25 χρονια ουτε στο ονειρο μας δεν φανταζομαστε.

P@s@ris!
16-11-09, 17:09
και γιατι να μην παρετε το ιδιο απο την maxim σαν δειγμα ρε κοπελια?
σονυ και καλα να το αγορασετε?:001_tt2:

το έχω κάνει πιο παλιά...από διάφορες εταιρίες να πάρω δείγματα...
αλλά να περιμένω 10-15 μέρες για ένα μόνο ολοκληρωμένο????
πιστεύω πως η τιμή για 10 τέτοια είναι τζάμπα...11 ευρά.....


E-bay και πασης Ελλαδος που λενε ,καλα απορω ποσο αγοραζουν ,και πως βγαινουν που πουλανε τοσο τσαμπα :blink:.

έλα μου ντέ.....φαντάσου πόσα κομμάτια παίρνουν εκεί στην china και σε εξευτελιστικές τιμές.....

weather1967
16-11-09, 17:29
Eστειλα ενα mail στην electronic-lab.com ,και τους εξηγησα που εστιαζοταν το λαθος στο κυκλωμα και το διορθωσαν (pin 30 ενωση με pin 32) για τους μελλοντικους κατασκευαστες του κυκλωματος.

http://www.electronics-lab.com/projects/test/014/schematic.gif

Πιστευω θα ηταν καλο και χρησιμο σε οσους κανουν κατασκευές ,και βλεπουν λαθη στα κυκλωματα να στελνουν ενα mail να τα διορθωνουν ,για να μην παιδευονται στο μελλον αλλοι συναδελφοι.

Thanos10
16-11-09, 17:46
Ειδες Δημητρη ξερεις ποσα κυκλωματα εχουν λαθη και ποσα δεν δουλευουν καθολου.

P@s@ris!
16-11-09, 18:08
Eστειλα ενα mail στην electronic-lab.com ,και τους εξηγησα που εστιαζοταν το λαθος στο κυκλωμα και το διορθωσαν (pin 30 ενωση με pin 32) για τους μελλοντικους κατασκευαστες του κυκλωματος.

http://www.electronics-lab.com/projects/test/014/schematic.gif

Πιστευω θα ηταν καλο και χρησιμο σε οσους κανουν κατασκευές ,και βλεπουν λαθη στα κυκλωματα να στελνουν ενα mail να τα διορθωνουν ,για να μην παιδευονται στο μελλον αλλοι συναδελφοι.

Σωστός ο Δημήτρης!!!!καλά έκανες!!!!!

JIM_6146B
16-11-09, 19:42
λάθος .... ήταν για εδώ το ποστ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47819

weather1967
16-11-09, 20:37
Θάνο εγω δεν το ηξερα ,νομιζα οτι ολα τα σχεδια που υπαρχουν στο νετ δουλευουν αψογα,εσυ μου ανοιξες τα ματια σε αυτο το θεμα και μετα τα συναντησα μπροστα μου και σε θυμηθηκα,εγω παντος στην θεση σου,που εχεις κανει φοβερα δυσκολες κατασκευές και πολυπλοκες ,οπου εβλεπα λαθος θα τους εστελνα mail,και μερικες φωτος απο την κατασκευη ,για να μην νομιζουν οτι λεω παραμυθια,να τα διορθωσουν.

nikknikk4
16-11-09, 20:51
Eστειλα ενα mail στην electronic-lab.com ,και τους εξηγησα που εστιαζοταν το λαθος στο κυκλωμα και το διορθωσαν (pin 30 ενωση με pin 32) για τους μελλοντικους κατασκευαστες του κυκλωματος.

http://www.electronics-lab.com/projects/test/014/schematic.gif

Πιστευω θα ηταν καλο και χρησιμο σε οσους κανουν κατασκευές ,και βλεπουν λαθη στα κυκλωματα να στελνουν ενα mail να τα διορθωνουν ,για να μην παιδευονται στο μελλον αλλοι συναδελφοι.

...:thumbup1:

.

P@s@ris!
18-11-09, 16:08
Πάντως παράγγειλα κ μερικά δείγματα από την maxim!!!!!!!

Mihos
18-11-09, 16:36
Φιλε Δημητρη καλο θα ειναι να μην βαζουμε το link που βρισκουμε μια κατασκευη απο την στιγμη που κατασκευαζεις εσυ, θελουμε να δουμε την δικη σου και οχι καποιου αλλου.
Παντα φιλικα.

Αγαπητέ Θάνο, εδώ θα διαφώνήσω μαζί σου. Όταν στηρίζεις μία κατασκευή σε κάποιο ήδη υπάρχον κύκλωμα, για το οποίο κάποιος έχει κάνει μελέτη και έχει κουρστεί για να το σχδιάσει, είσαι υποχρεομένος να παραθέσεις τη πηγή σου... Φαντάζεσαι να δείς ένα από τα (πραγματικά αξιόλογα) δικά σου κυκλώματα σε κάποιο άλλο forum χωρίς να υπάρχει καμία αναφορά για τη πηγή του σχεδίου; Δε θα σου φανεί κάπως; Εδώ ένα κειμενάκι γράφει κανείς και πάντα στο τέλος δίνει και τη βιβλιογραφία.

Φιλικά πάντα.

Thanos10
18-11-09, 17:05
Μιχαλη αν βαζεις το λινκ της κατασκευης που εχεις κανει θα οδηγουμε τους επισκεπτες σε καποιο αλλο φορουμ πραγμα που δεν το θελει κανεις.
Και απο την στιγμη που εχεις κανει την κατασκευη στα μετρα τα δικα μας δηλαδη με υλικα που μπορουμε να βρουμε στην χωρα μας, δεν βλεπω την αναγκη να βαζουμε το λινκ.
Οσο αν μου αρεσει σε καποιο αλλο φορουμ να παρουσιαζουν δικες μας κατασκευες χωρις να αναφερουν εμας εμενα προσωπικα δεν με απασχολει, με ενδιαφερει να ανεβαινει το φορουμ το δικο μας με τις κατασκευες μας.

Mihos
18-11-09, 17:14
Όταν χρησιμοποιείς τη δουλειά κάποιου άλλου (ότι μετατροπές και προσαρμογές να κάνεις - ακόμα και αν το αρχικό σχέδιο έχει λάθος και εσύ το διορθώσεις) τότε είσαι υποχρεομένος να παραθέσεις τη πηγή σου γιατί αλλιώς είναι σα να κλέβεις τη πνευματική του ιδιοκτησία. Δεν είναι θέμα υποστήρηξης του forum... (Έτσι κι αλλιώς όλοι επισκεπτόμαστε και άλλα forum. Που είναι το κακό; )Είναι κυρίως θέμα ηθικής! Είναι θέμα σεβασμού στη δουλειά του άλλου. Έγω τουλάχιστον έτσι το βλέπω.

Thanos10
18-11-09, 17:32
Δεν υπαρχει θεμα οτι καποιος κλεβει την πνευματικη ιδιοκτησια καποιου εφοσον κυκλοφορει ελευθερα στο ιντερνετ,με αυτη την λογικη λοιπον γιατι να την φιαξω και να την παρουσιασω και δεν δινω το λινκ.
Και εγω εχω κουραστει εχω τρεξει εχω ξοδεψει να κανω την κατασκευη
ειναι λοιπον λογικο, το θεμα ειναι να μην λες οτι ειναι δικη σου απο μηδεν.
Και ειναι θεμα ηθικης αν απο αυτη την κατασκευη την κανω εμπορικη και βγαζω χρηματα, αυτο δεν συμβαινει εδω μεσα.

Mihos
18-11-09, 17:35
OK, είναι κάπως υποκειμενικό το θέμα... Ας το αφήσουμε γιατί είμαστε και offtopic...

Thanos10
18-11-09, 17:38
Πραγματι ειμασται offtopic αν πρεπει ανοιγουμε ενα τετοιο θεμα πιστευω να καταλαβες πως μιλαω.

weather1967
18-11-09, 18:46
Πάντως παράγγειλα κ μερικά δείγματα από την maxim!!!!!!!

Kαλά βρέ παιδιά τι κόλπα ειναι αυτά ? :lool:,που ξερετε, δειγματα δωρεαν ?
Αλλο παλι και αυτό χα χα χα !!! Ωραιος ο Παναγιώτης ,εσεις εχετε φυγει πολυ μπροστα με αυτά τα κόλπα .:001_rolleyes:
Εγώ εχω μεινη ακομα στην δεκαετια του 80 ,που πας μαγαζι παιρνεις υλικα πληρώνεις -φεύγεις ,δηλαδή κοινός ο τσάμπας απεβίωσε. :biggrin:

P@s@ris!
18-11-09, 21:54
Kαλά βρέ παιδιά τι κόλπα ειναι αυτά ? :lool:,που ξερετε, δειγματα δωρεαν ?
Αλλο παλι και αυτό χα χα χα !!! Ωραιος ο Παναγιώτης ,εσεις εχετε φυγει πολυ μπροστα με αυτά τα κόλπα .:001_rolleyes:
Εγώ εχω μεινη ακομα στην δεκαετια του 80 ,που πας μαγαζι παιρνεις υλικα πληρώνεις -φεύγεις ,δηλαδή κοινός ο τσάμπας απεβίωσε. :biggrin:


Ναι Δημήτρη.....πήρα δείγματα από την Maxim...Texas instruments, κ αύριο microchip & National....έτσι κάποια που χρειαζόμουν κ δεν τα βιάζομαι....αφού τα αποστέλουν free....


επίσεις αύριο κάνω κ παραγγελεία αυτά από το e-bay....
10 σαν κ αυτά που έκανες το βολτόμετρο...με 11 ευρώ....!!!