PDA

Επιστροφή στο Forum : 20MSps 16Bit Logic Analyzer 262KS memory



pet
16-11-09, 23:11
Κοιτάζοντας το φόρουμ σήμερα κατάλαβα ότι δεν έχω μοιραστεί ποτέ
μια κατασκευή μου, μπορεί να μην είναι προσεγμένη σαν τις υπόλοιπες,
αλλά οκ κάτι είναι και αυτό

Λοιπόν, περι λογικού αναλυτή το ζήτημα, 20MHz συχνότητα δειγματοληψίας αλλά πάει και παραπάνω (έχω VCO 40MHz που δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα)

Έχει μικροελεγκτή AVR σειρά με hardware USB, μια μνήμη SRAM 16bit * 262K και ένα CPLD της Xilinx (ψιλοπαλιό)

Μόλις βρω χρόνο θα βάλω και παραπάνω πληροφορίες (και κάποια στιγμή ολόκληρο), προς το παρόν μια παρουσίαση

pet
16-11-09, 23:13
Στην πρώτη είναι το pcb
στην δεύτερη το κύκλωμα (χωρίς το ground plane)
στην τρίτη μέρος απο το CPLD
στην τέταρτη με τους παλμούς είναι σήμα απο ένα τηλεκοντρόλ καταγεγραμμένο σε διαφορετικές συχνότητες sampling,
δηλαδή 20, 10, 5, 2.5 κοκ, MSps
στην πέμπτη είναι το θεωρητικό σχέδιο (ψηφιακούρα ε?)

και τέλος ένα block διάγραμμα.

Mihos
17-11-09, 00:37
pet συγχαρητήρια! Πολύ χρήσιμη η κατασκευή σου. Και νομίζω ότι στο forum δεν υπάρχουν και πολλές παρουσιάσεις με CPLD κτλ... Εγώ τουλάχιστον δεν έχω δει καμία...

Όμως το 99% αυτού του project είναι οι κώδικες:wiink:. Θα τους μοιραστείς μαζί μας;

pet
17-11-09, 00:45
Εννοείται!

Απλά είναι πολλά (κώδικας avr, σχηματικά cpld, κώδικας PC), οπότε θέλει λίγο χρόνο να τα συμμαζέψω. Το cpld μπορεί να προγραμματιστεί και απο την παράλληλη με ένα bufferάκι (Parallel Cable III της xilinx) αλλά δεν ξέρω πως μπορεί να το βρεί κανεις, εγώ το βρήκα κάποια εποχή στη σχολή. Την μνήμη την πήρα δείγμα και το πλακετάκι με τον avr είναι απο το micropendous (http://code.google.com/p/micropendous/). Τον VCO κρύσταλλο τον πήρα απο φανό αλλά με τσεκούρωσε (κλασικά), γύρω στα 7-8 ευρώ ο ένας. Ο avr προγραμματίζεται απο USB (όταν τα δίνει αυτός απο την micropendous έχουν περασμένο bootloader).

Mihos
17-11-09, 00:55
ΟΚ. Και πάλι μπράβο πάντως.

Όχι τόσο για τη κατασκευή (που φυσικά είναι αξιόλογη με τόσες κολλήσεις smt) αλλά κυρίως για το προγραμματισμό ενός πολυψηφιδικού συστήματος σαν αυτό. Δεν είναι εύκολο, απαιτεί γνώσεις διαφορετικών τεχνολογιών (cpld από τη μία, μC από την άλλη, pc software από την παράλλη) και πολύ υπομονή στο debuging:hammer:.

gf
17-11-09, 11:04
ΟΚ. Και πάλι μπράβο πάντως.

Όχι τόσο για τη κατασκευή (που φυσικά είναι αξιόλογη με τόσες κολλήσεις smt) αλλά κυρίως για το προγραμματισμό ενός πολυψηφιδικού συστήματος σαν αυτό. Δεν είναι εύκολο, απαιτεί γνώσεις διαφορετικών τεχνολογιών (cpld από τη μία, μC από την άλλη, pc software από την παράλλη) και πολύ υπομονή στο debuging:hammer:.

Pet πραγματι δυσκολο. Θα συμφωνησω με τον Μιχαλη. Θελει γνωσεις που πολλοι απο εμας δεν εχουμε, τουλαχιστον οχι ολες μαζι.
Και παλι μπραβο!
:001_smile:

pet
17-11-09, 22:24
Παιδιά δεν είναι έτσι, δεν ήταν και τόσο τόσο δύσκολη κατασκευή, απλά φαίνεται έτσι, σε δυο γραμμές τι να εξηγήσω...

Το cpld είναι το πιο εύκολο μέρος, ένα ψηφιακό κύκλωμα που θέλεις το σχεδιάζεις (αν δεν γράψεις hdl) και το προγραμματίζεις. ο κώδικας στον avr κατα τα γνωστά, και στο pc ούτε 2 σελίδες κώδικα δεν έχω γράψει. Βέβαια τα libraries πάνε σύννεφο, (usb-serial, lufa etc) αλλά και πάλι είναι βατό, όταν το συμμαζέψω θα το ανεβάσω

chip
22-11-09, 23:36
Μπράβο! πολύ καλό!