PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα παροχη



pas2007
17-11-09, 20:28
Γειά σας.
Θέλω την γνώμη σας για νέα παροχή ρεύματος στο διαμερισμά μου.
Μένω σ'ένα διαμέρισμα 60τμ το οποίο τροφοδοτήται από άλλον πίνακα σαν τροφοδοσία δώματος διότι μένουμε σε διπλοκατοικία και δεν έχει δικό του μετρητή ΔΕΗ διότι για πολλά χρόνια ήταν ημιτελές και δεν χρησιμοποιούταν. Αυτό μάλλον είναι δηλωμένο ξεχωριστά. Τι χρείαζεται για να ζητήσω απ'την ΔΕΗ παροχή? Ξέρω για τα δικαιολογητικά αλλά καλύτερα να τα θυμυθώ πάλι λίγο μιας και δεν τα πολυθυμάμαι. Αυτό που θέλω να ξέρω απ'την εμπειρία σας σαν ηλεκτρολόγοι είναι αν συμφέρει να έχω δική μου παροχή και αν γνωρίζετε πόσο θα είναι το κόστος από πλευράς ΔΕΗ (πάγια κλπ) και αν γίνεται τι πόσα (Α) μου πρωτείνετε? για μονοφασικό μιλάω. Δεν έχω πολλές ενεργοβόρες συσκευές όπως ηλ.κουζίνα, θερμοσίφωνα, κεντρική θέρμανση κ.α. Έχω μόνο ένα πλυντήριο, ένα 12000btu κλιματιστικό και ηλεκτρονικό εξοπλισμό και πάλι είμαι προσεκτικός στις καταναλώσεις μου.
Θα ήθελα την γνώμη σας και τις προτάσεις σας.
Ευχαριστώ.

Mihos
17-11-09, 21:16
Καλησπέρα φίλε μου. Αν το σπίτι έχει σημαντική κατανάλωση, αν δηλαδη είναι πλήρως λειτουργικό τότε ναι. Σε συμφέρει να βάλεις ξεχωριστό ρολόι καθώς η ΔΕΗ χρεώνει κλιμακωτά. Δλδ. από κάποιες κιλοβατόρες και μετά η χρέωση ανά κιλοβατόρα αυξάνεται. Δε σε συμφέρει λοιπόν να έχεις σε κοινό λογαριασμό δύο σπίτια καθώς η κατανάλωση είναι υψηλή και πας σε μεγαλύτερη κλίμακα χρέωσης. Από την άλλη αν η κατανάλωση του είναι μικρή τότε το προηγουμενο ισοσταθμίζεται από τα διπλά πάγια... Πρέπει να κάνεις τους υπολογισμούς σου και να δεις αν συμφέρει. Τώρα για τα άλλα δε μπορώ εγώ να απαντήσω. Ίσως κάποιος ηλεκτρολόγος μας πει.

pas2007
18-11-09, 00:50
Έχω ακούσει ότι η επαύξηση της γραμμής ρεύματος είναι ακριβή διαδικασία. Έχει σχέση αυτό με μένα?. Ρωτάω επειδή θα προστεθεί μετρητής για πρώτη φορα μήπως η ΔΕΗ το εκλάβει έτσι? Λίγο χαζή ερώτηση αλλά άκουσα κάτι περίεργα πριν και δεν θέλω να τα πιστέψω.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

her
18-11-09, 01:53
Στο θέμα αυτόhttp://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47849 το μέλος ptisi110 αναφέρει τον τρόπο χρέωσης.
Δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά θα πρέπει να κάνεις παρόμοιο υπολογισμό για να δεις αν συμφέρει ή όχι. Όπως λέει και ο Mihos.

Δεν νομίζω να συμφέρει όμως να βάλλεις μετρητή.