PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακόπτης ράγιας για DC?



kristof
18-11-09, 18:00
Γεια σας,

Ψάχνω να βρω διακόπτη ράγας dc με χαρακτηριστικά 350VDC, 10Α και διακόπτη ράγας DC για μπαταρίες 300VDC, 50A. Mπορείτε να μου προτίνετε κάτι, ίσως και κάποια μαγαζιά? Το διακοπτικό υλικό για DC είναι λίγο εξειδικευμένο από ό,τι έχω δει. Αν χρησιμοποιήσω διακόπτη ράγας για AC με τις παραπάνω προδιαγραφές, θα έχω πρόβλημα?

Ευχαριστώ προκαβολικά για τις απαντήσεις σας !

GR_KYROS
18-11-09, 20:23
http://www.schneider-electric.gr/documents/mkt-info/mkt-info-c60pvdc-prd-flv.pdf

JOUN
02-12-09, 22:39
Γεια σας,

Ψάχνω να βρω διακόπτη ράγας dc με χαρακτηριστικά 350VDC, 10Α και διακόπτη ράγας DC για μπαταρίες 300VDC, 50A. Mπορείτε να μου προτίνετε κάτι, ίσως και κάποια μαγαζιά? Το διακοπτικό υλικό για DC είναι λίγο εξειδικευμένο από ό,τι έχω δει. Αν χρησιμοποιήσω διακόπτη ράγας για AC με τις παραπάνω προδιαγραφές, θα έχω πρόβλημα?

Ευχαριστώ προκαβολικά για τις απαντήσεις σας !
Σε καμμια περιπτωση δεν σε καλυπτει ο αντιστοιχος διακοπτης AC γιατι το DC συμπεριφερεται τελειως διαφορετικα στην διακοπη και λογω συγκεκριμενης πολικοτητας(σε αντιθεση με το AC) ειναι πολυ πιο δυσκολο να πραγματοποιηθει η σβεση του τοξου που παρουσιαζεται.

ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΑΝΕΣΤΗΣ
04-12-09, 16:07
οταν λες διακόπτη εννοείς αυτόματη ασφάλεια ραγας η οποια προστατευει απο βραχυκυκλώματα και υπερεντάσης,νομιζω οτι στο βενιέρη θα βρείς .

NIKPAPAZOGLOU
14-12-09, 21:27
σειρα της abb (S800 PV-M). library.abb.com/GLOBAL/SCOT/scot209.nsf/.../2CSC413001B0903.pdf