PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις για παροχή ρεύματος



gassious
21-11-09, 03:28
Καλησπέρα. Πρίν από 5 χρόνια που αγόρασα το διαμέρισμα μου ζήτησα από τον εγκαταστάτη ηλεκρολόγο του μηχανικού να μου περάσει καλώδιο παροχής για νυχτερινό ρεύμα. Έτσι μου πέρασε από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι το πίνακα στο διαμέρισμα μου ένα καλώδιο με τέσερα καλώδια μέσα 60Α αν δεν κάνω λάθος.
Λόγο του ότι ήταν πολύ τρόμπ@ς κατέθεσε λάθος διάταξη του καλωδίου μου στη ΔΕΗ. Το αποτέλεσμα ήταν εγώ να έχω ρεύμα στο σπίτι μου με τα καλώδια έξω από τις πρίζες χωρίς να έχω κάνει αίτηση για σύνδεση και συνεπώς ρολοί ΔΕΗ (ο εγκληματίας :cursing: πως δεν σκοτώθηκε κανείς).
Τέλος παντων το πρόβλημα διορθώθηκε από τον ίδιο με μπόλιασμα του κεντρικού καλωδίου μιας και δεν έφθανε να πάει στο ρολόι μου και αυτός βαρέθηκε να αλλάξει τη διάταξη των ρολογιών στη ΔΕΗ.
Υπάρχει καμιά απώλεια, κίνδυνος, δεν ξέρω τι άλλο από αυτή την πατέντα που έκανε;
Στην προσπάθεια μου να βάλω ένα λαμπάκι στον πίνακα που θα μου έδειχνε πότε έχω νυχτερινό (ένα άκρο στον οδηγό και το άλλο στο ουδέτερο), αυτό ήταν μόνιμα αναμμένο αφού οδηγός και ουδέτερος με το πολύμετρο μου έδειχνε καμια 80ν. Τι π@π@ριά έχει κάνει ρε παιδιά; και έχει μόνιμα τάση κανένας δεν μπόρεσε να με βοηθήσει μέχρι στιγμής και έχω φέρει κανά δυό ηλεκτρολόγους. Μήπως επαγωγικά τα παίρνει, είναι δυνατόν;

Υ.Γ. Συγνώμη για τις εκφράσεις

gep58
21-11-09, 11:21
Στην προσπάθεια μου να βάλω ένα λαμπάκι στον πίνακα που θα μου έδειχνε πότε έχω νυχτερινό (ένα άκρο στον οδηγό και το άλλο στο ουδέτερο), αυτό ήταν μόνιμα αναμμένο αφού οδηγός και ουδέτερος με το πολύμετρο μου έδειχνε καμια 80ν. Τι π@π@ριά έχει κάνει ρε παιδιά; και έχει μόνιμα τάση κανένας δεν μπόρεσε να με βοηθήσει μέχρι στιγμής και έχω φέρει κανά δυό ηλεκτρολόγους. Μήπως επαγωγικά τα παίρνει, είναι δυνατόν;


Η ενδεικτική λυχνία του νυκτερινού θα πρέπει να συνδεθεί μέσω μιας ασφάλειας στην φάση της παροχής (ή σε μιά από τις φάσεις αν είναι τριφασική η παροχή) και με το καλώδιο εντολής του νυκτερινού τιμολογίου.
Σημείωσε ότι το καλώδιο αυτό φέρνει ουδέτερο από τον δέκτη του νυκτερινού σήματος!

Ενδέχεται να ανάβει μόνιμα και με χαμηλότερη φωτεινότητα εκτος ωραρίου του νυκτερινού λογω επαγωγικής τάσης που αναπτύσεται μεταξύ των καλωδίων της παροχής και του καλωδίου της εντολής και επειδή η λυχνία δεν είναι ικανό φορτίο, ώστε να μηδενίζει αυτή τη τάση, έχουμε αυτό το αποτέλεσμα

Αυτό το φαινόμενο (ίσως να συμβαίνει γιατί η παροχή μου είναι με NYM 5x10+1,5mm^2), εγώ προσωπικά, το ξεπέρασα τοποθετώντας πυκνωτές σε διάταξη διαιρέτη στο εσωτερικό της λυχνίας (με πειραματισμούς) έτσι ώστε η επαγωγική τάση να μην είναι ικανή να τήν ανάψει.
Κατά τα άλλα δεν υπάρχει καμία δυσλειτουργία στην όλη εγκατάσταση και τον μετρητή τησ ΔΕΗ.

Για το θέμα του μπολιάσματος της παροχής δεν νομίζω ότι είναι και το καλύτερο και εγώ στη θέση σου δεν θα το επέτρεπα.

gep58

gassious
21-11-09, 13:05
Η ενδεικτική λυχνία του νυκτερινού θα πρέπει να συνδεθεί μέσω μιας ασφάλειας στην φάση της παροχής (ή σε μιά από τις φάσεις αν είναι τριφασική η παροχή) και με το καλώδιο εντολής του νυκτερινού τιμολογίου.
Σημείωσε ότι το καλώδιο αυτό φέρνει ουδέτερο από τον δέκτη του νυκτερινού σήματος!

Αυτό το φαινόμενο (ίσως να συμβαίνει γιατί η παροχή μου είναι με NYM 5x10+1,5mm^2), εγώ προσωπικά, το ξεπέρασα τοποθετώντας πυκνωτές σε διάταξη διαιρέτη στο εσωτερικό της λυχνίας (με πειραματισμούς) έτσι ώστε η επαγωγική τάση να μην είναι ικανή να τήν ανάψει.

Για το θέμα του μπολιάσματος της παροχής δεν νομίζω ότι είναι και το καλύτερο και εγώ στη θέση σου δεν θα το επέτρεπα.

gep58

Δεν γνώριζα τη συνδεμολογία από το λαμπάκι και ότι δίνει ουδέτερο από τον δέκτη. Επειδή έχω κανα 2 χρόνια που το δοκίμασα μπορεί να μην θυμάμαι καλά, θα το ξαναδοκιμάσω. Μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες σχετικά με τους πυκνωτές σε διάταξη διαιρέτη, μήπως μπορέσω να κάνω και εγώ μια προσαρμογή στο δικό μου λαμπάκι (Ράγας της Legrand);

Για το θέμα μπολιάσματος δεν μπόρεσα να κάνω αλλιώς, αφού κόντεψε να πέσει ξύλο. Μήπως γνωρίζει κανείς τι ενέργειες (στη ΔΕΗ ή μόνος μου) μπορώ να κάνω τώρα, για να αλάξει θέση το ρολόι μου για να καταργηθεί το μπόλιασμα;

gep58
21-11-09, 16:46
Κώστα,
επειδή τον τρόπο που περιέγραψα στο προηγούμενο post τον εφάρμοσα καμιά δεκαριά χρόνια πριν και έως σήμερα λειτουργεί όπως έχει, δεν θυμάμαι τι ακριβώς είχα κάνει.

Έτσι προκειμένου να σε εξυπηρετήσω (όσο είναι δυνατόν) άνοιξα τον πίνακα έβγαλα την ενδεικτική λυχνία (GEYER EL102R), άνοιξα και αυτήν και και από τις παρακάτω εικόνες μπορείς να δεις τι ακριβώς είχα κάνει τότε.
Όποια λυχνία κι αν χρησιμοποιείς νομίζω πως έχει χώρο γι΄αυτή τη προσθήκη, αλλοιώς μπορείς να τα τοποθετήσεις και εξωτερικά (συνδέεις παράλληλα) παίρνοντας ασφαλώς τις απαιτούμενες προφυλάξεις.

Στην περίπτωσή σου όμως ίσως χρειαστεί να μεταβάλεις τη τιμή του πυκνωτή προς τα πάνω ή κάτω, γιατί όπως καταλαβαίνεις η τάση που αναπτύσσεται εξ' επαγωγής δεν μπορεί να είναι η ίδια καθώς εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.

Καλή επιτυχία
gep58

JOUN
21-11-09, 17:35
Θα σου πω τον πιο ευκολο τροπο να μην αναβει το λαμπακι απο επαγωγικη ταση(τον εχω εφαρμοσει μεχρι τωρα 5 φορες και δουλευει ρολοι)
Θα παρεις ενδεικτικο Merlin Gerin(Μερλεν Ζερεν).Αυτο εχει μεσα led το οποιο φυσικα αναβει απο μια ταση και πανω.Η ταση των 80-100V ειναι κατω απο αυτο το οριο οποτε δεν αναβει καθολου.Τα αλλα ενδεικτικα εχουν μεσα λαμπτηρα εκκενωσης αιγλης τα οποια λογω ελλειψης νηματος αναβουν πολυ ευκολα απο επαγωγικη ταση.Κατι αντοιστιχο εχουν και τα "κλασικα" δοκιμαστικα κατσαβιδια.
Φυσικα υποθετω οτι οποιαδηποτε αλλη μαρκα ενδεικτικου με Led ταιριαζει αλλα μιλαω γι αυτα που ξερω.

gassious
21-11-09, 23:43
Έτσι προκειμένου να σε εξυπηρετήσω (όσο είναι δυνατόν) άνοιξα τον πίνακα έβγαλα την ενδεικτική λυχνία (GEYER EL102R), άνοιξα και αυτήν και και από τις παρακάτω εικόνες μπορείς να δεις τι ακριβώς είχα κάνει τότε.
gep58

Παιδιά ευχαριστώ πολύ και τους δυό σας για την ανταπόκριση σας. Γιώργο σε ευχαριστώ διπλά και για τον κόπο που έκανες.:001_smile:
Όμως την πάτησα. Άλλου είδος βοήθεια μάλλον τελικά χρειάζομαι. Δοκίμασα την συνδεσμολογία σήμερα το μεσημέρι και το λαμπάκι δεν άναβε ούτε εντός ούτε εκτός ωραρίου.
Με δεδομένο ότι δούλευε πριν το τοποθετήσω και ότι βάζωντας το δοκιμαστικό στο ένα άκρο από το λαμπάκι έχει 220ν, κάτι παίζει με τον πιλότο δεν θα έχει δηλαδη ουδέτερο.
Μπορώ να το τσακάρω με πολύμετρο ή αλλιώς αυτό; αν όχι μπορεί κάποιος να μου πει την συνδεσμολογία του κυκλώματος του νυχτερινού μέσα στο κουτί, μήπως μπορέσω να ελέγξω τι έχει κάνει εκεί γιατί και εκεί έχει βάλει χέρι αλλά δεν ξέρω αν άλλαξε τη συνδεσμολογία της ΔΕΗ (από ένα κουτί νυχτερινού παίρνουν 2 ρολόγια - ιδιοκτήτες).