PDA

Επιστροφή στο Forum : Θελω την βοηθεια σας για 1 θεμα



Dober
26-11-09, 00:29
Εχω εδω και πολυ καιρο 1 περιεργη ιδεα για project αλλα οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες οποτε θελω την βηθεια σας, θα σας πω την wish list μου και εαν εχετε δει ι ακουσει κατι παρομοιο μου λετε

Θέλω στο αυτοκινητο να μπορω μεσω κινητου να κανω τα εξης:
αυτοματη εκκινηση κινητηρα
κλειδωμα ξεκλειδωμα ανοιγμα πορτ μπαγκαζ
εκκινηση clima (ισως και ρυθμιση θερμοκρασιας)
εκκινηση carputer
ισως ειδοποιηση στο κινητο στην περιπτωση εναρξης του συναγερμου

δεν θελω ολα να γινουν απο την αρχη ηδη εχω συναγερμο που ανοιγει-κλεινει πορτεσ/παραθυρα/πορτ μπαγκαζ και ειδοποιηση στο control μου και θελω τωρα να αγορασω και remote start ολο το θεμα ειναι ι συνδεση ολων αυτων με 1 module και με καποιο τροπο ασθρματη μεταφορα των δεδομενων στο κινητό. για να παρετε 1 γευση θελω κατι τετοιο http://www.viper.com/smartstart

καθε προταση δεκτη.

klik
26-11-09, 09:44
οταν υπάρχει χρόνος και χρήμα, όλα γίνονται...το αυτόματο άναμα το χρησιμοποιούν στις βόρειες χώρες που κάνει παγωνιά και τους χρειάζεται. Εδω στην Ελλάδα δεν ξέρω πόσο χρήσιμο θα είναι.

Πολλές φορες είναι πιο απλό να κάνεις όλη τη μονάδα απο την αρχή, παρά να προσπαθείς να την "εποπτεύσεις", δηλαδή να παρακολουθείς τις ακίδες της για να δείς τι προσπαθεί να κάνει, π.χ. :
για την ειδοποίηση συναγερμού θα πρέπει να πιάσεις τη σειρήνα και να σου έρθει ειδοποίηση στο κινητό αλλα δεν είναι σίγουρο αν καταφέρεις να έχεις ενημέρωση για την αιτία που τον προκάλεσε.
Αλλο προβλημα θα είναι αν θέλεις απο μακρυα να ακυρωσεις το κραδασμικό (π.χ λόγω θύελωδων ανέμων και ασκόπων ενεργοποιήσεων).
Ακόμα πιο δύσκολο θα είναι να ανάψεις το αυτοκίνητο (και να ελένξεις ότι άναψε) χωρις να παραπονεθεί ο υπάρχων συναγερμός.