PDA

Επιστροφή στο Forum : Buzzer-continuity tester



gcreator
26-11-09, 00:00
Πρόσφατα έφτιαξα την παρακάτω κατασκευή για έλεγχο συνέχειας σε κύκλωμα (κ όχι μόνο)......
Η κατασκευή είναι απλή και χρησιμοποίησα τα εξής:

1)Για κουτάκι ένας χαλασμένος dc adapter!
2)Μπαταρία 9V
3)Ένα ledακι(χρησιμεύει σε θορυβώδες περιβάλλον-όταν δεν ακούγεται το buzzer)
4)Ένα διακόπτη on-off με 2 pins (χρησιμεύει όταν δεν το χρησιμοποιούμε-για να μην έρθουν σε επαφή οι ακροδέκτες και σώνεται η μπαταρία)...
5)2 ακροδέκτες από παλιό πολύμετρο....μπορούν να χρησιμοποιηθούν και κροκοδειλάκια αντί αυτών....
....
....
....
....
6)Λίγη όρεξη!:biggrin:-γιατι σχεδόν όλοι μας έχουμε ένα πολύμετρο που διαθέτει buzzer....απλά ξεκίνησα να φτιάξω σκέτο buzzer-κάτι μικρό-τσέπης --άλλο βέβαια που κατέληξα σε αυτό το νταούλι!!!!!!:saad:..βέβαια μπορεί να γίνει κ μικρότερο!

her
26-11-09, 00:29
Ωραίο !
Ξέχασες μόνο μια αντίσταση για το led.
Εκτός και αν δεν είναι led αλλά λαμπάκι.

gcreator
26-11-09, 00:51
Ωραίο !
Ξέχασες μόνο μια αντίσταση για το led.
Εκτός και αν δεν είναι led αλλά λαμπάκι.



Έχεις δίκιο!-από την βιασύνη μου όταν ξανασχεδίασα το κύκλωμα για να το κάνω upload το ξέχασα!

gsmaster
26-11-09, 01:11
Μόνο για καλώδια καλό είναι. Για οτιδήποτε άλλο είναι επικίνδυνο

Αν το βάλεις σε ένα ολοκληρωμένο που είναι και 5V πολύ πιθανό να το κάψει.

gcreator
26-11-09, 01:21
Μόνο για καλώδια καλό είναι. Για οτιδήποτε άλλο είναι επικίνδυνο

Αν το βάλεις σε ένα ολοκληρωμένο που είναι και 5V πολύ πιθανό να το κάψει.


Ίσως να έχεις δίκιο....(δηλαδή -νομίζω σίγουρα θα το κάψει)....και εγώ το χρησιμοποιώ για καλώδια μόνο ή για ότι "δουλεύει πάνω από 9 volt
Βέβαια ανάλογα το buzzer μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και μικρότερη μπαταρία...π.χ το συγκεκριμένο δουλεύει από 4-15v....

jimnaf
26-11-09, 13:13
Βαλε ενα τρανζιστορ

P@s@ris!
26-11-09, 16:12
εγώ έχω φτιάξει έλεγχο συνέχειας με το κλασσικό 555.....

Γαληνίτης
26-11-09, 19:04
Ωραία, απλή, γρήγορη και χρήσιμη κατασκευή. Πραγματικά ερασιτεχνική.
Μπράβο!:001_smile:
Όχι, δεν είναι ..."νταούλι"! Σίγουρα θα μπορούσε να είναι λίγο μικρότερη, (με μίνι διακόπτη κλπ), αλλά τότε ίσως να ...έψαχνες να την βρεις!. Aυτό που έχει σημασία σε μια τέτοια συσκευή είναι να είναι τόσο μικρή, ώστε να μπαίνει στο τσεπάκι.
Πρόσεξα και εγώ ότι το LED στο σχέδιο συμβολίζεται σαν ενδεικτικό λαμπάκι πυρακτώσεως. Όμως η πολικότητα και η αντίσταση περιορισμού ρεύματος, σε συνδυασμό με την 9βολτη μπαταρία συνηγορούν υπέρ του LED. (Όχι πως σε λαμπάκι δεν χρειάζεται μια αντίσταση λίγων Ω σε σειρά).
Δεν είδα να αναφέρεται η τιμή της αντίστασης, είναι όμως γνωστό πως οποιαδήποτε τιμή 470Ω-1ΚΩ, 1/4W είναι κατάλληλη.
Η συσκευή είναι κατάλληλη και επαρκής για δοκιμαστής συνεχείας σε κυκλώματα αντίστασης της τάξης μερικών Ω - ΚΩ (καλώδια, μετασχηματιστές, μπαλαντέζες, λαμπτήρες, λαμπάκια δέντρου κλπ).
Η προσθήκη τρανζίστορ ή ολοκληρωμένου σίγουρα θα ήταν χρήσιμη, αλλά εις βάρος της μεγάλης απλότητάς της.

Τί μου θύμισες!
Έχω εδώ και χρόνια κατασκευάσει έναν ταλαντωτή εκμάθησης Μορς με το 555 και μεγαφωνάκι (από κιτ της Smart kit). Τον χρησιμοποιώ και σαν δοκιμαστή συνεχείας, με 2 καλωδιάκια αντί χειριστηρίου. Όταν έχτιζα το σπίτι, τον είχε ο ηλεκτρολόγος στην τσέπη του για να δοκιμάζει τις καλωδιώσεις. Τον προτιμούσε από πολύμετρο!

tomhel
27-11-09, 00:49
Mια χαρα ειναι η κατασκευουλα σου φιλε μου...
Κανει την δουλειά της όμορφα και άπλα , αλλα πανω απο ολα ειναι ενα κομμάτι της δημιουργικότητας σου ...
Με τετοια μικρα κυκλώματα ξεκινήσαμε σχεδόν ολοι μας , και σιγα - σιγα ανεβήκαμε σε επίπεδο κατασκευών...
Ορεξη να υπαρχει και θεληση για πειραματισμό και μάθηση...:wiink:

weather1967
27-11-09, 06:57
Mια χαρα ειναι η κατασκευουλα σου φιλε μου...
Κανει την δουλειά της όμορφα και άπλα , αλλα πανω απο ολα ειναι ενα κομμάτι της δημιουργικότητας σου ...
Με τετοια μικρα κυκλώματα ξεκινήσαμε σχεδόν ολοι μας , και σιγα - σιγα ανεβήκαμε σε επίπεδο κατασκευών...
Ορεξη να υπαρχει και θεληση για πειραματισμό και μάθηση...:wiink:

+10000
Eτσι ειναι φιλε Γιώργο καλως ηρθες στο forum,και καλοριζικη η κατασκευη σου.

gcreator
27-11-09, 12:48
Παιδιά να στε καλά ...σιγουρα ειναι από τις πρώτες κατασκευές μου ...θα υπάρξουν και καλύτερες !
Σε λίγο θα φτιάξω και ένα θάλαμο UV ....είμαι στο στάδιο σχεδιασμού ακόμη!

P@s@ris!
27-11-09, 15:26
και πάλι μπράβο σου φίλε μου!!!!

σου βάζω πιο κάτω το σχηματικό με το LM555...!!!:wiink::wiink::wiink:

http://i92.servimg.com/u/f92/11/22/24/16/rain_d10.jpg

gcreator
27-11-09, 18:37
η αντίσταση που χρησιμοποίησα είναι 680Ω

Τρελός Επιστήμονας
28-11-09, 17:55
Απλή και έξυπνη κατασκευή! Το πολύμετρό μου, ένα Fluke 75, έχει επίσης βομβητή και έτσι δεν χρειάστηκε να κατασκευάσω κάτι τέτοιο ακόμη. Στην παλιά μου δουλειά (7-38GHz) δοκιμάζαμε καλώδια και κονέκτορες πριν την τοποθέτηση και βρίσκαμε αμέσως κομμένες ή βραχυκυκλωμένες επαφές με το βομβητή που κάποιοι συνάδελφοι αποκαλούσαν και "τζιτζίκι". Ένας παλιός συνάδελφος μου είχε πει: Τα καλώδια πριν τα συνδέσουμε, τα "τζιτζικάμε"!

gcreator
28-11-09, 18:37
χαχαχαχα!!!!
Τζιτζίκι το λέει και ένας φίλος μου που ειναι ηλεκτρολόγος!!!!

P@s@ris!
28-11-09, 18:44
χαχαχαχα..πρώτη φορά το ακούω το τζιτζίκη..!!!!

gcreator
30-11-09, 12:35
Παναγιώτη καλό το κυκλωμα με το 555....θα το δοκιμασω!

Retired_raver
30-11-09, 15:54
τζιτζικη χρονια τωρα....εγω εκτος απο χτυπημα καλωδιων σε εγκαταστασεις συνηθως το χρησιμοποιω να βρισκω τα τυλιγματα αστερα τριγωνου σε μοτερ..

P@s@ris!
30-11-09, 21:21
sorry για την ποιότητα του βίνεο.....

http://www.youtube.com/watch?v=dtx2aLMf2iU

darthtony
30-11-09, 22:31
στο κύκλωμα με το 555 ο πυκνωτής στην έξοδο πριν το ηχειο τι ρόλο παίζει?

P@s@ris!
30-11-09, 23:58
στο κύκλωμα με το 555 ο πυκνωτής στην έξοδο πριν το ηχειο τι ρόλο παίζει?


λογικά το ρόλο φίλτρου προς το ηχείο.....το κύκλωμα το έχω πάρει κ εγώ από αλλού...αλλά ξέρω ότι αν θέλουμε να συνδέσουμε πχ μια κόρνα βάζουμε πάντα πυκνωτή σαν φίλτρο για να κόψει τις χαμηλές συχνότητες κ να μην μας κάψει το ηχείο..!!!

Τρελός Επιστήμονας
01-12-09, 00:44
Ο ρόλος του πυκνωτή είναι να εμποδίσει το συνεχές ρεύμα να περάσει στο μεγάφωνο και να το κάψει. Οι παλμοί εξόδου του 555 έχουν DC συνιστώσα.

Γαληνίτης
01-12-09, 03:17
Το μεγάφωνο δεν πρέπει να συγχέεται με το ηχείο.
Αλλο ηχείο (enclosure) και άλλο μεγάφωνο (loudspeaker ή απλά speaker).
Ηχείο (ή "αντηχείο") λέγεται το (ακουστικό) κουτί, μέσα στο οποίο στερεώνεται το μεγάφωνο (ή τα μεγάφωνα).

darthtony
01-12-09, 14:38
το 555 δε βγάζει παλμους τη μια 1 και την αλλη 0?(ποια είναι η dc σινιστώσα?)(sorry για το οφφτοπικ:))