PDA

Επιστροφή στο Forum : ψηφιακα κυκλωματα - Βαρουλκο



panais
28-11-09, 14:56
γεια σας, εχω μια εργασια στα ψηφιακα, το βαρουλκο. αν μπορει κανεις να με βοηθησει για το πως θα το κανω... τι ολοκληρομενο θα βαλω και τι πρεπει να κανω; η εργασια ειναι :

βαρουλκο: σε ενα εργοστασιο υπαρχει ηλεκτρικο βαρουλκο με τρεις κινητηρες. με τον ενα κινειται κτα μηκος του εργοστασιου, με τον δευτερο κατα πλατος και ο τριτος κινει την αρπαγη(γανζο) πανω-κατω.
- ο ελεχοσ του βαρουλκου γινεται απο τρια διαφορετικα σημεια, αλλα οχι ταυτοχρονα, δηλ. η λειτουργεια απο το πρωτο σημειο αποκλειει την λειτουργια απο το δευτερο, τρια και αντιστροφα.
-μονον μια κινησει μπορει να γινει την φορα, αποκλειομενησ τησ ταυτοχρονης κινησης των υπολοιπων.
-μεταξυ των σταθμων ελεγχου και του βαρουλκου υπαρχει πολυκλωνο καλωδιο για την μεταβιβαση των εντολων.
-να υπαρχει κατασταση στην οποια το βαρουλκο να μην κανει καμμια κινηση.

να σχεδιαστει κυκλωμα που να υλοποιει τισ ανωτερω λειτουργιες με τον ελαχιστο αριθμο κλωνων του καλωδιου εντολων.

αν μπορει καποιος να βοηθησει πως θα το κανω...

ευχαριστω..

Lykos1986
28-11-09, 15:51
Τι μου θύμισες τώρα!!! Η πρώτη μου εργασία στα ψηφιακά ηλεκτρονικά Ι, αλλά και γενικότερα στην σχολή! Πάει καιρός από τότε... που την θυμήθηκαν και πάλι. Μάλλον στέρεψαν από ιδέες...
Ποιος καθηγητής σου την έδωσε; Δεν είναι καθόλου δύσκολη... κάθε άλλο θα έλεγα! Βασικές γνώσεις θα χρειαστείς από τα πρώτα μαθήματα κιόλας...
Χχχχχμμμ, δεν έχω ούτε το κύκλωμα μαζί μου για να σου το στείλω!

PS: Να φανταστώ πως τα άλλα θέματα είναι η ηλεκτροβάνα και ο 4bit αθροιστής;

panais
28-11-09, 16:38
οχι φιλε... ειναι ηλεκτρικός ανελκυστηρας... δεν εχεις κατι, σημειωσεις που να μπορει να με βοηθησει;

ptisi110
28-11-09, 17:21
Φίλε, κάτσε σχεδιασε στο χαρτί αυτο που θες να κανεις χωρις τσιπακια απλα βαζε κουτακια..Βαλε τις γραμμες ελεγχου που θες και μετα προσπαθησε να αντικαταστησεις τα κουτακια με καποιο ηλεκτρονικο κύκλωμα που να κανει αυτο που θες... Οταν σκαλωσεις σε απορια ρωτα οτι θες

Δες τι κανει ο πολυπλεκτης 3 σε 8 ( η αν βρεις 2 σε 4 )

:001_smile::001_smile:

panais
28-11-09, 18:06
η εργασια ειναι οπως εκεινο με τον γανζο που αρπαζει τα αρκουδακια, κ πατας το κουμπι και το παιρνει;

Lykos1986
28-11-09, 20:05
οχι φιλε... ειναι ηλεκτρικός ανελκυστηρας... δεν εχεις κατι, σημειωσεις που να μπορει να με βοηθησει;

Δυστυχώς δεν έχω κάτι σε αυτό το PC. Αν και για την ακρίβεια δεν νομίζω να έχω καν αρχεία σε οποιοδήποτε PC! Πάει πολύς καιρός από τότε που την έκανα αυτήν την εργασία. Όπως σου είπε και ο ptisi110, δες πρώτα το τι θέλεις να κάνεις στο χαρτί και μετά πας στα ηλεκτρονικά. Βασικά το όλο θέμα λύνετε με κωδικοποιητές και αποκωδικοποιητές. Όλη αυτήν την θεωρία την κάναμε με ένα πιο εύκολο τρόπο στην θεωρία, αλλά πλέον δεν ξέρω ποιος κάνει το μάθημα. Στο εργαστήριο ήταν λίγο περίεργος ο τρόπος της ανάλυσης αλλά φυσικά δούλευε μια χαρά!
PS: Ναι, και ο ανελκυστήρας ήταν από τις κλασικές εργασίες!

Mihos
28-11-09, 20:26
Ποιό πιστέυετε ότι είναι το ελάχιστο πλήθως αγωγών στο πολύκλωνο καλώδιο:wiink:; Εγώ λέω 2 και άλλος ένας για τη γείωση:glare:.

panais
30-11-09, 01:49
:confused1:

panais
10-12-09, 03:32
ξερει κανεις τι ολοκληρωμενο θα βαλω;