PDA

Επιστροφή στο Forum : LM386 mini ενισχυτής



Kira
29-11-09, 00:03
Hello, είμαι εδώ και λίγο καιρό μέλος αυτού του forum, οπότε είπα να postάρω την πρώτη μου κατασκευή που έκανα πρόσφατα. Είναι ένας μίνι ενισχυτής που χρησιμοποιεί το ολοκληρωμένο lm386.

Τα υλικά που χρειάζονται είναι ελάχιστα και το κόστος τους είναι γύρω στα 5-7€ όλα μαζί. Το μεγαφωνάκι πρέπει να είναι στα 8 Ohm ενώ οι τιμές των πυκνωτών δεν χρειάζεται να είναι τόσο απόλυτες (πχ. στον πυκνωτη 0.1μ εγώ έβαλα 47n). Στην τελική κατασκευή πρόσθεσα και ένα ποτενσιόμετρο 5k που να συνδέει τα pins 1 & 8 του ολοκληρωμένου, το οποίο λειτουργεί ως διακόπτης ρύθμισης του Gain και επίσης ένα διακόπτη ON/OFF έτσι ώστε να διαρκεί για πιο πολύ καιρό η μπαταρία. Το κύκλωμα είναι πραγματικά απλό και ακόμα και εγώ που είμαι αρχάριος στο θέμα το έφτιξα πολύ εύκολα και το συνιστώ σε οποιοδήποτε θέλει να ασχοληθεί. Φυσικά η δοκιμή του κυκλώματος πρώτα σε breadboard θα απλουστεύσει πολύ το σχεδιασμό και τυχούσες αλλαγές που θέλετε να κάνετε.
Αφού έκανα όλες τις κολλήσεις σε διάτρητη πλακέτα πήρα ενά παλίο χάρτινο κουτάκι και του άνοιξα μια τρύπα στο καπάκι για το ηχείο, 2 μπροστά (μία για την είσοδο του βύσματος της κιθάρας και μία για το διακόπτη ON/OFF) και μία στο πλάι για το ποτενσιόμετρο. Μπορείτε επίσης να προσθέσετε και ένα led έτσι ώστε όταν ο ενισχυτής είναι ανοιχτός αυτό να ανάβει(μη ξεχάσετε να βάλετε μία αντίσταση πριν από αυτό για να μην καεί). Παραλίγο να το ξεχάσω, το lm386 είναι εύκολο να καεί αν αφήσετε ώρα το κολλητήρι σε ένα ποδαράκι του για αυτό καλό είναι να έχετε μια βάση για ολοκληρωμένα με 8 ποδαράκια.


Για περισσότερα info μπορείτε να δείτε το νέο μου blog http://www.news-for-techies.com/ στο οποίο θα ποστάρω και τα νέα μου projects(όσα υπάρξουν) xD.

thanos94
29-11-09, 00:18
Ωραια κατασκευουλα εχω φτιαξει και εγω μερικα τετοια ενισχυτακια επισης πιο lm386 εχεις n1,n2,n3,n4 επειδη εχω δοκιμασει το n1 και το n3 θα σου προτεινα να βαλεις n3 ή n4 μεγαλη διαφορα επισης ενα ωραιο site με μερικα κυκλωματακια με το lm386 ειδικα αμα παιζεις κιθαρα μπορεις να βρεις εδω http://www.runoffgroove.com/index.html

Γαληνίτης
29-11-09, 00:20
Συγχαρητήρια για την όμορφη, χρήσιμη και απλή, πραγματικά ερασιτεχνική κατασκευή και την παρουσίασή της. :001_smile:

Και μια καλοπροαίρετη διόρθωση, από πλευράς ορολογίας: Ηχείο είναι το κουτί, όχι το μεγάφωνο.

weather1967
29-11-09, 00:26
Καλως ηλθες στο forum Διονυση ,και καλοριζικη η πρωτη σου κατασκευή,πρωτότυπη ιδέα το χάρτινο κουτάκη ,που κατά πασα πιθανοτητα θα ειχε μεσα μπιζού ,το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο ηταν το εξής :
Λέω θα ηταν επιστροφη καποιου δωρου δικου σου στην κοπελιά σου,και για να την ξεχάσεις το εκανες ενισχυτή να ακους μουσικη ,να πανε κατω τα φαρμάκια :lool::lool:
Χωρις παρεξηγηση ετσι Διονύση ,απλα καλαμπουρι κανω.

Παμε τωρα στα τις κατασκευής :
Eνισχυτης με μπαταρια δεν ενδεικνυεται και δή αλκαλικές που θα πρεπει να τις αλλαζεις τακτικα αν ακους πολλες ωρες την μερα,μπορεις να βαλεις ενα απλο πάκ τροφοδοτικο 9 volt.
Kατασκευες ενισχυτων γινονται σε μεταλλικα κουτιά για καλυτερη θωρακιση των ανεπιθύμητων θορύβων

Kira
29-11-09, 00:27
Ωραια κατασκευουλα εχω φτιαξει και εγω μερικα τετοια ενισχυτακια επισης πιο lm386 εχεις n1,n2,n3,n4 επειδη εχω δοκιμασει το n1 και το n3 θα σου προτεινα να βαλεις n3 ή n4 μεγαλη διαφορα επισης ενα ωραιο site με μερικα κυκλωματακια με το lm386 ειδικα αμα παιζεις κιθαρα μπορεις να βρεις εδω http://www.runoffgroove.com/index.html

n1 έχω βάλει καθώς όταν έκανα την κατασκευή ήταν το μοναδικό που είχα βρει, από τρίτη που θα κατέβω κέντρο θα κοιτάξω και για n3/n4. Από αυτό το site σκοπεύω να είναι τα επόμενα projects μου :P


Συγχαρητήρια για την όμορφη, χρήσιμη και απλή, πραγματικά ερασιτεχνική κατασκευή και την παρουσίασή της. :001_smile:

Και μια καλοπροαίρετη διόρθωση, από πλευράς ορολογίας: Ηχείο είναι το κουτί, όχι το μεγάφωνο. Whoops θα το διορθώσω αυτό, σε ευχαριστώ δεν το ήξερα.

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τα καλά σας λόγια.



Eνισχυτης με μπαταρια δεν ενδεικνυεται και δή αλκαλικές που θα πρεπει να τις αλλαζεις τακτικα αν ακους πολλες ωρες την μερα,μπορεις να βαλεις ενα απλο πάκ τροφοδοτικο 9 volt.
Χμ ξέχασα να το αναφέρω, αλλά ο ενισχυτής είναι για ένα φίλο που παίζει κιθάρα και συχνά την παίρνει μαζί του, οπότε είπα να του κάνω ένα δωράκι για να μπορεί να "λιώνει" άνετα. xD Για το θόρυβο ούτε αυτό το ήξερα και θα το κοιτάξω thnx.
Και πράγματι μπιζού της μάνας μου πρέπει να είχε χαχα :P

Xarry
29-11-09, 19:04
Ωραια και απλουστατη κατασκευουλα!
Το ποτενσιομετρο ειναι λογαριθμικο;

Kira
01-12-09, 01:04
Ωραια και απλουστατη κατασκευουλα!
Το ποτενσιομετρο ειναι λογαριθμικο;
Thank you
Για το ποτενσιόμετρο τι να σου πω dunno γράφει πάνω κάτι για να ξεχωρίζει(εκτός από τη τιμή του)??

P@s@ris!
01-12-09, 01:23
μπράβο φίλε μου...πολύ ωραία κατασκευή......

μια ερώτηση μόνο......στο σχηματικό που συνδέεις το ποτενσιόμετρο???γιατί δεν το βλέπω.....κ τι τιμή έχει????εννοώ πόσα Ω,,,,,,

και πάλι μπράβο σου......συνέχισε δυνατά!!!:wiink::wiink:

Kira
01-12-09, 01:34
Ωραια και απλουστατη κατασκευουλα!
Το ποτενσιομετρο ειναι λογαριθμικο;


μπράβο φίλε μου...πολύ ωραία κατασκευή......

μια ερώτηση μόνο......στο σχηματικό που συνδέεις το ποτενσιόμετρο???γιατί δεν το βλέπω.....κ τι τιμή έχει????εννοώ πόσα Ω,,,,,,

και πάλι μπράβο σου......συνέχισε δυνατά!!!:wiink::wiink:
Ευχαριστώ και πάλι, στο σχηματικό δεν το έχω βάλει το ποτενσιόμετρο γιατί μπορεί κάποιος να μη το ήθελε, αλλά όπως λέω και στο αρχικό μου post το συνδέεις στα ποδαράκια 1 και 8 του ολοκληρωμένου και η τιμή του είναι 5kΩ :)

P@s@ris!
01-12-09, 01:44
thanx ....κατατοπιστηκότατος....θα το έφτιαχνα τώρα στο breadboard..αλλά ψιλονυστάζω....θα το κάνω άυριο το μεσημεράκι....κ θα το δοκιμάσω στην κιθάρα να δω πως θα παίζει....:lool::lool::lool::lool:πλάκα θα έχει..!!!!έχω κ ένα 10'' ηχείο...

Kira
01-12-09, 01:52
thanx ....κατατοπιστηκότατος....θα το έφτιαχνα τώρα στο breadboard..αλλά ψιλονυστάζω....θα το κάνω άυριο το μεσημεράκι....κ θα το δοκιμάσω στην κιθάρα να δω πως θα παίζει....:lool::lool::lool::lool:πλάκα θα έχει..!!!!έχω κ ένα 10'' ηχείο...
ah ναι κάτι που ξέχασα να αναφέρω και μου το θύμισες, το μεγαφωνάκι που χρησιμοποίησα είναι 1/2 watt αλλά διάβασα στο internet ότι με αυτό το σχέδιο δεν έχουν πρόβλημα και περισσότερα watt ηχειάκια να παίξουν. :)

kopla
01-12-09, 01:52
Να το βάλεις και το ποτενσιόμετρο στο σχηματικό για να είναι πλήρες. Αν καποιος δεν το θελει, το αντικαθιστα από μόνος του.

Με "Α" συμβολίζεται το λογαριθμικό και με "Β" το γραμμικό ποτενσιόμετρο. Πχ 5kA (ohm). Στους ενισχυτες ήχου συνήθως χρησιμοποιούνται λογαριθμικά pots.

Tsalapis
01-12-09, 09:29
Πολυ καλη προσπαθεια. Ειχα φτιαξει και εγω ενα ενισχυτη με το 386 πριν κανενα διμηνο. Για το ηχειο εχεις δικιο καλυτερα λιγο μεγαλυτερο, σε εμενα εναμικρο 1/2 watt εβγαινε πολυ μπουκομενο . Το αντικατεστησα με ενα ηχειο 3 watt και διορθωθηκε η κατασταση. Παντως πειραματισου με τα υλικα :biggrin: και περιμενουμε νεωτερα

Xarry
02-12-09, 17:26
Το εφτιαξα αλλα με το που συνδεσω τη μπαταρια αρχιζει και ακουγεται ενα πολυ δυνατο βουητο απο το μεγαφωνακι και φυσικα δεν μπορω να ακουσω αυτο που παιζει. Αντι για 8Ω μεγαφωνο εβαλα 4Ω και αντι για τον πυκνωτη 0,1μ εβαλα 1μ. Μηπως αυτο επηρεαζει; Επισης η ενισχυση που αντιληφθηκα μεσω του θορυβου απο τη μπαταρια βεβαια ειναι μηδαμηνη εως ανυπαρκτη.

Xarry
02-12-09, 21:26
Λοιπον ενας πυκνωτης με λαθος πολικοτητα ηταν η αιτια του θορυβου.
Αλλα ακομα εχω πολυ μεγαλη παραμορφωση και μπουκωμα βεβαια οπως ειπα και πριν εχω 4Ω μεγαφωνο. Επισης το ποτενσιομετρο των 5Κ δεν "κοβει" εντελως. Για κακη μου τυχη το ειδε η ξαδερφουλα μου και τις γυαλισε για το ΜΡ3 της και αν δεν της το δωσω αμεσα την πατησα:saad:

thanos94
02-12-09, 22:26
Αμα σου βγαζει θορυβο θα σου προτεινα να βαλεις και εναν πυκνωτη 470μf παραλληλα με την τροφοδοσια.Σε εμενα παντως σε ενα κυκλωμα με το lm386 ειχε μεγαλη διαφορα.Οσο για το 4Ω μεγαφωνο εγω ειχα ενα 15" 4Ω και δεν ειχε κανενα προβλημα.

Xarry
02-12-09, 22:31
Ο θορυβος δεν ειναι το προβλημα μου. Η παραμορφωση ειναι. Και μιλαμε για ενα πραμα σαν χαλασμενη κορνα απο νταλικα και με ενταση οχι αστεια!
Καποιο αλλο σχεδιο με το 386 υπαρχει;

thanos94
02-12-09, 22:47
Ειχα αναφερει πιο πριν αυτο το site http://www.runoffgroove.com/index.html θα σου προτεινα να φτιαξεις το ruby και αμα δεν τον θες για κιθαρα μην συνδεσεις το ποτενσιομετρο r4.

Kira
03-12-09, 00:02
Χμμ και εγώ είχα πρόβλημα με παραμόρφωση και με τον πυκνωτή στην είσοδο έφτιαξε, δοκίμασε να παίξεις και με τις τιμές των πυκνωτών. Επίσης με τι τροφοδοτείς το κύκλωμα, αν είναι μπαταρία δες αν είναι όντως στα 9 volt, μήπως και έχει αρχίσει να τα παίζει και τέλος ίσως φταίει το μεγαφωνάκι πχ με 8 ohm και 1/4 του watt και εμένα βγάζει μεγάλη παραμόρφωση με 1/2 του watt όμως όχι.

Xarry
03-12-09, 07:41
Χμμ και εγώ είχα πρόβλημα με παραμόρφωση και με τον πυκνωτή στην είσοδο έφτιαξε, δοκίμασε να παίξεις και με τις τιμές των πυκνωτών. Επίσης με τι τροφοδοτείς το κύκλωμα, αν είναι μπαταρία δες αν είναι όντως στα 9 volt, μήπως και έχει αρχίσει να τα παίζει και τέλος ίσως φταίει το μεγαφωνάκι πχ με 8 ohm και 1/4 του watt και εμένα βγάζει μεγάλη παραμόρφωση με 1/2 του watt όμως όχι.
Εχω 2W μεγαφωνο και οντως η πρωτη μπαταρια ηταν ψοφια στα 6,5V αλλα και αλλη καλη που εβαλα παλι το ιδιο. Στην εισοδο τι πυκνωτη εβαλες;

Kira
03-12-09, 13:27
Εχω 2W μεγαφωνο και οντως η πρωτη μπαταρια ηταν ψοφια στα 6,5V αλλα και αλλη καλη που εβαλα παλι το ιδιο. Στην εισοδο τι πυκνωτη εβαλες;
Αυτόν που γράφω στο σχέδιο 100nano έχω βάλει, πειραματίστηκα και με άλλες τιμές αλλά μου φάνηκε πως ήταν ελαφρά καλύτερος ο ήχος με αυτό.

Xarry
03-12-09, 21:31
Υπαρχει περιπτωση να τα φτυσε το lm απο τις πολλες δοκιμες που το κανα;

Kira
03-12-09, 21:51
Υπαρχει περιπτωση να τα φτυσε το lm απο τις πολλες δοκιμες που το κανα;
Δεν ξέρω αν μπορεί να καεί, αλλά και εμένα το ένα ολοκληρωμένο παρουσίαζε προβλήματα, που όμως δεν ξέρω αν ήταν γιατί είχα κάνει βλακεία στην αρχή(με τη τροφοδοσία) ή απλά ήταν ελατοματικό.

Xarry
03-12-09, 22:12
Λοιπον οχι δεν εχει παθει τιποτα το ολοκληρωμενο. Τελικα μου επαιξε κουτσα στραβα. Και γιατι λεω κουτσα στραβα γιατι ενω με τον πυκνωτη στα 470μ που μου ειπες εξαφανιστηκε ο θορυβος απο την τροφοδοσια οταν του βαλω μουσικη να παιξει ακουγεται η μουσικη και οχι οι στιχοι! Κατι παιζει με τους πυκνωτες και κοβουν καποιες συχνοτητες προφανως.

andrewsweet4
03-12-09, 23:28
Φιλε μου απο mp3 player παιζεις? μηπως στο συγκεκριμενο κομματι που παιζεις η φωνη του τραγουδιστη ειναι καταγεγραμενη μονο στο 1 καναλι? Η αντι για παραδειγμα να παρεις ως εισοδο ηχου το ζευγαρι right channel-ground ή left-ground καταλαθος συνεδεσες ως πηγη τα πιν left-right?(δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτο αλλα νομιζω παλια πρεπει να μου ειχε συμβει κατι τετοιο απο αυτο το λαθος. αν γνωριζει κανεις ας μμε διορθωσει). Δοκιμασε σαν εισοδο το αλλο καναλι και πες μας τα αποτελεσματα:wiink:. Αν δεν φταιει αυτο, τοτε μαλλον οντως ο πυκνωτης που εβαλες δημιουργει το προβλημα. Αν ειναι πυκνωτης, δοκιμασε κατι με μικροτερη χωρητικοτητα αν σου βρισκεται αυκαιρο (π.χ. 270nF) τον τελευταιο τον χρησιμοποιησα σε εναν ενισχυτη ηχου που εφτιαξα προσφατα γι'αυτο στο λεω

Xarry
03-12-09, 23:40
Ναι απο MP3 παιζω. Εχω 2 καλωδιακια και αυτα συνδεω. Μαλλον συνδεω τα left-right. Θα πρεπει να συνδεσω ενα καναλι με τη γειωση του;

andrewsweet4
04-12-09, 00:05
κανονικα τα δυο καλωδιακια απο τα οποια παιρνεις ηχο πρεπει να συνδεονται στο left kai ground 'η:wiink: στο right kai ground της πηγης.Δοκιμασε το!

pizza1993
14-08-10, 13:45
Βρηκα αυτο το thread και ειπα να μην ανοιξω καινουριο.Ζηταω προκαταβολικα συγνωμη για την πατατα που ισως πεταξω.Εχω τα παρακατω audio amplifiers(TDA1910,TBA800) και θελω να κατασκευασω εναν mini ενισχυτη ή ενισχυτη για τα ακουστικα του φορητου μου Mp3.Αν γινεται μπορειτε να μου προτεινετε ενα απλο σχεδιο?

tasosmos
14-08-10, 13:49
Δες τα κυκλωμα που εχουν στο datasheet:
http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1448.pdf
http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/400/499896_DS.pdf (http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1448.pdf)

Mixalis xania
20-01-11, 21:13
Παιδια σαν νεος στο forum να κανω μια ερωτηση. το ποντεσιομετρο εχει 3 ποδια. ο φιλος που ανεβασε τον ενισχυτη και για συνδεση ποντεσιομετρου στα ποδια 1 και 8. Το τριτο ποδι που συνδεεται?? αν γινεται σε σχημα?

GeorgeVita
20-01-11, 23:02
... το ποτενσιόμετρο έχει 3 πόδια ... που συνδέεται;
Θα συνδέσεις το μεσαίο και ένα από τα ακριανά (το άλλο ακριανό θα μείνει ασύνδετο). Αν θέλεις περισσότερα στοιχεία για το LM386 διάβασε και το θέμα: "Τι κυκλωμα να φτιαξω?? (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=50999)"
G

Mixalis xania
21-01-11, 14:45
ευχαριστω πολυ..

herctrap
26-01-11, 20:32
ωραια κατασκευη και χρησιμη

καιρο ηθελα να φτιαξω ενα και γω

αλλα μπορω με απλα npn Pnp να συνδεσω παραπανω ηχεια?

------
γιατι βαζουμε την 10Ω ?

-----
αν εβλεπα την εξοδο σε παλμογραφο ολο το σημα θα ηταν πανω απο το gnd ε?
αυτο αλλιωνει και τον ηχο?

herctrap
28-01-11, 21:38
κανεις?????

jzls
31-10-13, 00:58
Hello, είμαι εδώ και λίγο καιρό μέλος αυτού του forum, οπότε είπα να postάρω την πρώτη μου κατασκευή που έκανα πρόσφατα. Είναι ένας μίνι ενισχυτής που χρησιμοποιεί το ολοκληρωμένο lm386.

Τα υλικά που χρειάζονται είναι ελάχιστα και το κόστος τους είναι γύρω στα 5-7€ όλα μαζί. Το μεγαφωνάκι πρέπει να είναι στα 8 Ohm ενώ οι τιμές των πυκνωτών δεν χρειάζεται να είναι τόσο απόλυτες (πχ. στον πυκνωτη 0.1μ εγώ έβαλα 47n). Στην τελική κατασκευή πρόσθεσα και ένα ποτενσιόμετρο 5k που να συνδέει τα pins 1 & 8 του ολοκληρωμένου, το οποίο λειτουργεί ως διακόπτης ρύθμισης του Gain και επίσης ένα διακόπτη ON/OFF έτσι ώστε να διαρκεί για πιο πολύ καιρό η μπαταρία. Το κύκλωμα είναι πραγματικά απλό και ακόμα και εγώ που είμαι αρχάριος στο θέμα το έφτιξα πολύ εύκολα και το συνιστώ σε οποιοδήποτε θέλει να ασχοληθεί. Φυσικά η δοκιμή του κυκλώματος πρώτα σε breadboard θα απλουστεύσει πολύ το σχεδιασμό και τυχούσες αλλαγές που θέλετε να κάνετε.
Αφού έκανα όλες τις κολλήσεις σε διάτρητη πλακέτα πήρα ενά παλίο χάρτινο κουτάκι και του άνοιξα μια τρύπα στο καπάκι για το ηχείο, 2 μπροστά (μία για την είσοδο του βύσματος της κιθάρας και μία για το διακόπτη ON/OFF) και μία στο πλάι για το ποτενσιόμετρο. Μπορείτε επίσης να προσθέσετε και ένα led έτσι ώστε όταν ο ενισχυτής είναι ανοιχτός αυτό να ανάβει(μη ξεχάσετε να βάλετε μία αντίσταση πριν από αυτό για να μην καεί). Παραλίγο να το ξεχάσω, το lm386 είναι εύκολο να καεί αν αφήσετε ώρα το κολλητήρι σε ένα ποδαράκι του για αυτό καλό είναι να έχετε μια βάση για ολοκληρωμένα με 8 ποδαράκια.


Για περισσότερα info μπορείτε να δείτε το νέο μου blog http://www.news-for-techies.com/ στο οποίο θα ποστάρω και τα νέα μου projects(όσα υπάρξουν) xD.

Μεγάφωνο 6Ω κάνει;