PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαρροή σε γείωση



colt3003
02-12-09, 15:15
Χαιρετώ την παρέα
Εχτές δεν ήταν η μέρα μου (ή μάλλον ήρθε η μέρα μου)... λόγω κακοκαιρίας ακούστηκε ένα ωραίο ''μπάφ'' και βρεθήκαμε στο σκοτάδι.... είχε πέσει το ρελέ και μια ασφάλεια φωτιστικών (απο τις 4 του πίνακα). Απολογισμός: 2 λάμπες οικονομικού τύπου που εκείνη την ώρα ήταν αναμένες, και τα χειρότερα:
1. το ρουτεράκι του οτε (ασύρματο sagem)
2. η μητρική του υπολογιστή (μετά απο κάποιες δοκιμές θα εξηγήσω παρακάτω) που εκείνη την ώρα ΔΕΝ έπαιζε
3. το ενα απο τα 2 πολύμπριζα (απλά 5 θέσεων) που χρησιμοποιώ για τη σύνδεση των συσκευών
4. κατα πάσα πιθανότητα το ups
Να εξηγήσω εδώ ότι παλιότερα σε άλλο σπίτι (αλλη εγκατάσταση) έκαψα ερήμην μου 3 μητρικές σε διάστημα μικρότερο των 3 μηνών επειδή υπήρχε διαρροή ρεύματος στο σασί του υπολογιστή (ακούμπούσα δοκιμαστικό κατσαβίδι και άναβε, σε μέτρηση δέ σε αναφορά με τον ουδέτερο μέτραγα 120 volt περίπου τότε ένοχο βρέθηκε το πολύμπριζο (σχετικά ακριβό της central με προστασίες απο υπερτάσεις και αντικεραυνικά κτλ) το οποίο χωρίς ΚΑΜΜΙΑ συσκευή επάνω και συνδεδεμένο στην πρίζα έδινε: φάση - ουδέτερο 220v, φάση - γείωση 220v και ουδέτερο γείωση 120v. Η πιο ικανοποιητική απάντηση που έλαβα τότε ήταν ότι στο σημείο που το καλώδιο έμπαινε στο κέλυφος του πολύμπριζου πατιώταν απο τον πλαστικο σφιγκτήρα με αποτέλεσμα επαγωγικά να μεταφέρεται τάση και στον αγωγό της γείωσης (το συγκεκριμένο πολύμπριζο τελικά το κατέστρεψα αφαιρώντας ΟΛΑ τα προστατευτικά απο μέσα του (ακόμα και το λαμπάκι νεον) και αλλάζοντας το φις και όντως μόνο το καλώδιο έκανε αυτή τη ζημιά.)
ΚΑΙ ΤΩΡΑ:
α) υποψιάζομαι το ups αφού έκτοτε όλα τα μέρη του υπολογιστή άλλαξαν εκτός απο αυτό και τώρα έχω πάλι το ίδιο αποτέλεσμα (καμμένη μητρική) αλλά πώς μπορώ να το σιγουρέψω ??
β) Θέλω επιτέλους να έχω ένα πολύμπριζο που να μπορώ να το εμπιστευτώ τί προτείνετε: να φτίαξω ένα με κανάλι και ενσωματωμένες μπρίζες 2,5αρι καλώδιο και προστατευτικά (τι να βάλω εδώ ?) ή να αγοράσω πάλι κάποιο ακριβό που τάζει λαγούς με πετραχήλια
γ) Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια ιδέα για το άν ο όλος συλλογισμός μου στον εντοπισμό του προβλήματος ''μπάζει'' απο πουθενά, ή αν γνωρίζει σίγουρα τι άλλο μπορεί να προκάλεσε όλο αυτό το... μακελειό. ?
συγνώμην για το μέγεθος του πόστ και ευχαριστώ προκαταβολικά όσους μπουν στον κόπο να το διαβάσουν.

JOUN
02-12-09, 15:39
Ερωτηση βασικη:Στο σπιτι εχεις τριφασικο;

colt3003
02-12-09, 15:43
Ερωτηση βασικη:Στο σπιτι εχεις τριφασικο;

Ναι τριφασικό έχω. Στον συγκεκριμένο χώρο δε όλες οι μπρίζες παίζουν απο την ίδια φάση.

MacGyver
02-12-09, 20:15
Πρώτα από όλα κάνε ένα ευχέλαιο !!!
Από τον στατικό δύσκολα προστατεύεσαι ιδικά άν είσαι σε περιοχή κοντά στη φύση.
Ουδέτερο γείωση 120v????
Γιά ψάξε την γείωση σου πού μάλλον δεν υφίσταται (Πρίζα,Πίνακα,Μετρητή).
Καλή τύχη.

JOUN
02-12-09, 21:35
Κατα 99.9% ειναι προβλημα ουδετερου.Καπου δεν παταει καποιος ουδετερος σωστα και μεσα απο αυτον επιστρεφει το ρευμα καποιας αλλης φασης.
Η περιπτωση σου ειναι πραγματικα "κλασικη περιπτωση βλαβης" που λενε γιαυτο σε ρωτησα αν εχεις τριφασικο.Για να βεβαιωθεις οτι τα πραγματα ειναι οπως σου τα λεω βγαλε απο τον πινακα τις αλλες δυο ασφαλειες των φασεων ,ασε μονο την φαση που τροφοδοτει την γραμμη που σε ενδιαφερει και ξανακανε τις μετρησεις σου.Θα δεις οτι θα δειχνει σωστα ΑΝ το προβλημα του ουδετερου ειναι μεσα στο σπιτι σου.Αν ειναι καπου παραεξω... καλο κουραγιο.
Οπως και να εχει πρεπει να το βρεις γιατι στην κατασταση που βρισκεσαι ειναι πολυ ευκολο να σου παρουσιαστει ταση 380V σε οποιαδηποτε πριζα μετα τον προβληματικο ουδετερο.
Υ.Γ MacGyver αν δεν ξερουμε καλο ειναι να μην μιλαμε...

MacGyver
02-12-09, 21:51
Ο άνθρωπος ακόμα δεν βρήκε τι έχει...είπαμε μια ιδέα.
Αποφάσισες ότι έχεις 99.9% δίκιο?
Ότι πεις !!!
Όλη η δόξα δική σου!!!
Δεν διεκδίκησα από σένα το 99,9% , προς θεού απλά για την περίπτωση του 0,1% που ευγενικά παραχώρησες μιλάω.
Με αγάπη πάντα..ζητώ ταπεινά συγνώμη που εξέφρασα την άποψή μου.
Θεωρώ ότι είναι ώρα να αναλάβεις το φιλτράρισμα του κάθε post για να μην ξεστομίζουμε τέτοια πράγματα.

Αλήθεια άρχισα να προβληματίζομαι για το επιθετικό ύφος του μερικών...
Μήπως σου πήρα το 'ψωμί' ? Δεν είχα τέτοιες βλέψεις και άν εν τέλει άθελά μου έγινε προτίθεμαι να στο αναπληρώσω και λόγω επαγγέλματος κυριολεκτώ.
Σημειωτέον το αλάθητο του Πάπα 'άνθησε' 500 χρόνια πριν και έκαιγαν ως αιρετικό όποιον έλεγε οτιδήποτε διαφορετικό.

JOUN
02-12-09, 22:32
Νομιζω οτι απο το "αν δεν ξερουμε καλο ειναι να μην μιλαμε" μεχρι το καψιμο εχει μια μικρη αποσταση ετσι;Επισης εχω συναντησει αρκετες τετοιες περιπτωσεις στην δουλεια μου,γιαυτο και η πρωτη ερωτηση μου ηταν αν εχει τριφασικο.
Ο στατικος συμπεριφερεται εντελως διαφορετικα και δεν μπορεις να τον μετρησεις με πολυμετρο...
Επειδη εχω δωσει τις εξετασεις μου στον καιρο μου και δεν εχω να αποδειξω τιποτα σε κανενα, δεν θα ξαναασχοληθω μαζι σου.

MacGyver
02-12-09, 23:21
Για να δεις τι σημαίνει δεοντολογία συζήτησης , δέχομαι ότι κατά 50% μπορεί να συμβαίνει αυτό πού λές (απόλυτα λογικό αν υπάρχει διαρροή απο άλλη φάση και ταυτόχρονα δεν πατάει ο ουδέτερος) να μετράς τάση στα ουδέτερο-γή.
Σε προκαλώ να ξαναδώσεις εξετάσεις εδώ και τώρα και να δικαιολογήσεις το γεγονός να υπάρχει τάση στον ουδέτερο-γή εφόσων
1) ο ουδέτερος είναι οκ
2) δέν έχουμε διαρροές απο τις άλλες φάσεις στη γή (δύο πράγματα μαζί...λίγο απίθανο, πέταξα και για σιγουριά στα σκουπίδια τις ασφάλειες απο τις άλλες 2 φάσεις).
Πού βρέθηκε η τάση?

MacGyver
02-12-09, 23:35
JOUN (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32853)
Άσκηση Νο3. (Πρακτικά εεε όχι θεωρία με αλγόριθμους και μαθηματικά)
Μου κάηκε η ασφάλεια (γυάλινη) που ήταν στα 220v μίας συσκευής.
Πάνω της έγραφε 220v/2A
Τετάρτη σήμερα όλα κλειστά, που να τη βρώ.
Ψάχνω στα υλικά στην αποθήκη και βρίσκω μία που έγραφε 12v/2A.
Τότε κόλλησα ...να τη βάλω η όχι και γιατί?
Απαντήσεις του τύπου ..και αλουμινόχαρτο κάνει η όλα τα γουρούνια(ασφάλειες) έχουν την ίδια μούρη ..δεν δέχομαι.

JOUN
02-12-09, 23:49
Επειδη εχω δωσει τις εξετασεις μου στον καιρο μου και δεν εχω να αποδειξω τιποτα σε κανενα, δεν θα ξαναασχοληθω μαζι σου.
..........

MacGyver
02-12-09, 23:54
Όπ που πήγε η Νο2....λογοκρισία ε ??? χα-χα καλοοοο
Δέν περνάς την τάξη με δύο απαντήσεις.
Άντε μια εύκολη,μην σε έχουμε το Σεπτέμβρη πάλι εδώ :
Συνδέουμε δύο ασφάλειες στη σειρά,μια 4Α και μία 2Α.
Το αποτέλεσμα τι θα είναι (4+2=6, (4+2)/2=3 κλπ ...έτοιμες τις δίνω τις απαντήσεις)και γιατί.

colt3003
03-12-09, 00:25
Αμάαααν φωτιά άναψα τελικά....
ρε παιδιά ειρήνη υμίν μην εξάπτεσθε. Οπως γράφω και στην αρχή το πρόβλημα σταματάει στο πολύμπριζο. Πίσω απο αυτό (προς την πρίζα και τον πίνακα) δεν συμβαίνει τίποτα περίεργο. η εγκατάσταση είναι νεα και γειώσεις υπάρχουν 2 ράβδοι σε απόσταση 20 μέτρα. Εγώ αυτό που τελικά ρωτάω είναι αν έχει τύχει ξανά σε κάποιον συμφορουμίτη κάτι παρόμοιο, αν η εξήγηση που αντιλαμβάνομαι είναι σωστή, και το κυρίοτερο με ποιον τρόπο να το αντιμετωπίσω για να μην ξανακάτσει τέτοιου είδους βλάβη και ξαναψάχνω μητρικές. αυτά .... :thumbup::thumbup:

JOUN
03-12-09, 00:44
Όπ που πήγε η Νο2....λογοκρισία ε ??? χα-χα καλοοοο
Δέν περνάς την τάξη με δύο απαντήσεις.
Άντε μια εύκολη,μην σε έχουμε το Σεπτέμβρη πάλι εδώ :
Συνδέουμε δύο ασφάλειες στη σειρά,μια 4Α και μία 2Α.
Το αποτέλεσμα τι θα είναι (4+2=6, (4+2)/2=3 κλπ ...έτοιμες τις δίνω τις απαντήσεις)και γιατί.
Κακως απαντω και δεν θα ξανασυμβει...
Απαντηση 2Α
Ενταξει;Περασα;

MacGyver
03-12-09, 00:49
Δύο Έλληνες...τρεις γνώμες.

MacGyver
03-12-09, 00:51
Σωστά!!! 2Α
Εφαρμογή του νόμου του Dalianidi (4000) .

briko
03-12-09, 17:35
Όπ που πήγε η Νο2....λογοκρισία ε ??? χα-χα καλοοοο
Δέν περνάς την τάξη με δύο απαντήσεις.
Άντε μια εύκολη,μην σε έχουμε το Σεπτέμβρη πάλι εδώ :
Συνδέουμε δύο ασφάλειες στη σειρά,μια 4Α και μία 2Α.
Το αποτέλεσμα τι θα είναι (4+2=6, (4+2)/2=3 κλπ ...έτοιμες τις δίνω τις απαντήσεις)και γιατί.
εαν η απαντηση σου ειναι μια απο τις παραπανω και δεν κανεις πλακα αστο καλυτερα το αντικειμενο

φυσικα και η απαντηση ειναι:

Απαντηση 2Α
Ενταξει;Περασα;

briko
03-12-09, 17:37
Αμάαααν φωτιά άναψα τελικά....
ρε παιδιά ειρήνη υμίν μην εξάπτεσθε. Οπως γράφω και στην αρχή το πρόβλημα σταματάει στο πολύμπριζο. Πίσω απο αυτό (προς την πρίζα και τον πίνακα) δεν συμβαίνει τίποτα περίεργο. η εγκατάσταση είναι νεα και γειώσεις υπάρχουν 2 ράβδοι σε απόσταση 20 μέτρα. Εγώ αυτό που τελικά ρωτάω είναι αν έχει τύχει ξανά σε κάποιον συμφορουμίτη κάτι παρόμοιο, αν η εξήγηση που αντιλαμβάνομαι είναι σωστή, και το κυρίοτερο με ποιον τρόπο να το αντιμετωπίσω για να μην ξανακάτσει τέτοιου είδους βλάβη και ξαναψάχνω μητρικές. αυτά .... :thumbup::thumbup: για αυτο ψαξε λιγο στις γειωσεις της πριζας πολυπρυζου

xrhstosmp
03-12-09, 17:56
οταν λες πως το προβλημα σταματα στο πριζο τι εννοεις?μετρας στο πολυπριζο ουδετερο-γειωση 120ν και οταν το βγαλεις απο την πριζα και μετρας την πριζα ουδετερο γειωση ειναι κανονικη? (ελαχιστα mV) ?
εκ πρωτης οψεως παντως συμφωνω με τον φιλο joun καποιο μπλεξιμο-ξεσφιγμα ουδετερου ειναι σε συνδιασμο με τριφασικο ρευμα. πιστευω παντως οτι το προβλημα ειναι μεσα στην εγκατασταση και μαλλον ειναι κοινος ουδετερος σε δυο ή περισοτερες γραμμες . κανε εναν ελεγχο στη μπαρετα ουδετερων του πινακα προσεχοντας μηπως καπου εχει κοπει καποιος αγωγος απο τη βιδα λογο υπερβολικης συσφιξης.

colt3003
09-12-09, 14:17
Να μαι και πάλι. Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά πέσανε πολλά μαζί και πελαγοδρομώ. Το πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ότι δεν μπορώ να αναπαράγω τη βλάβη (δηλ. να έχω διαρροή στο σασί) και σαν να μην έφτανε αυτό ανακάλυψα ότι και στο δεύτερο μηχάνημα, κάτι δεν πάει καλά με την κάρτα δικτύου (την βλέπει σαν άγνωστη συσκευή) καιδεν λύνεται ούτε με εγκατάσταση οδηγών ούτε με επαναφορά... είμαι στο στάδιο να ξαναπεράσω παραθύρια. αν πάλι δεν τότε βεβαιωμένα θα έχει φύγει..... τώρα εαν είναι δυνατόν να περάσει απο το καλώδιο δικτύου υπέρταση και να φάει μόνο την κάρτα (που είναι on board) αυτό δεν το ξέρω. Η γκαντεμιά πάντως με έχει γονατίσει.

JOUN
09-12-09, 16:36
Το πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ότι δεν μπορώ να αναπαράγω τη βλάβη (δηλ. να έχω διαρροή στο σασί)
Δοκιμασες να βαλεις το φις αναποδα δηλ να αλλαξεις μεταξυ τους φαση-ουδετερο;