PDA

Επιστροφή στο Forum : κατασκευη Αεροφυλλος



sakis13
04-12-09, 09:27
:lool::lool:

sakis13
04-12-09, 09:29
:lool::lool::lool:

sakis13
04-12-09, 10:02
:lool::lool::lool::lool:

weather1967
04-12-09, 11:37
Συγχαρητηρια Σάκη
Πολυ καλη δουλεια
Μια ερωτηση με τι εκοψες τα φυλλα αλουμινιου ? βλεπω ενα πολυεργαλειο DOIT απο τα ΑΛΕΧ -PAK εχει 30 ευρω με την καθετη βαση,εισαι ευχαριστημενος απο ισχυ και ροπή σε μεταλλικα υλικα ?

El_Kei
04-12-09, 12:17
Xμ.. τι ακριβώς είναι αυτό?
Σε τι χρησιμεύει?

billtech
04-12-09, 13:13
να ρωτησω κατι ασχετο...
το πλαστικο που εβαλες στα πλαινα απο που το πηρες?

Nemmesis
04-12-09, 13:18
να ρωτησω κατι ασχετο...
το πλαστικο που εβαλες στα πλαινα απο που το πηρες?

plexi glass ειναι.. αν πας σε μαγαζια που φτιαχνουν πινακιδες και διαφορα διαφιμιστηκα αυτη εχουν.. και αν δεν εχουν θα ξερουν να σου πουν που μπορεις να βρεις

billtech
04-12-09, 13:32
πηγα..
αλλα δεν θες να μαθεις ποσα την χρεωνουν εδω στα χανια.
50 ευρω 1m επι 1m.
για να μην περνω καθε λιγο κομματακια.

El_Kei
04-12-09, 14:01
πηγα..
αλλα δεν θες να μαθεις ποσα την χρεωνουν εδω στα χανια.
50 ευρω 1m επι 1m.
για να μην περνω καθε λιγο κομματακια.

Kοίτα μια στο praktiker..
10,50 το μισό τετραγωνικό..

Γιώργος Ανώνυμος
04-12-09, 14:34
Απλά να ρωτήσω πως υπολογίζεται χονδρικά η χωρητικότητά του με κάθε φύλλο που προσθέτεις και πόση είναι η αντοχή του σε διαφορά δυναμικού (τάση) μεταξύ σταθερού και κινητού στελέχους?

Λεπτομέρεια: γράφεται σωστά "αερόφυλλος" λόγω πλήρωσης αέρα μεταξύ των φύλλων του που θα μπορούσε εδώ να παραφραστεί και σε "αραιόφυλλος" καθότι έχει αραιά τα φύλλα του (για αντοχή σε υψηλή τάση) αλλά όχι σίγουρα "αερόφιλος" ...

Γεια χαρά,
Γιώργος

moutoulos
04-12-09, 14:38
... να ρωτήσω πως υπολογίζεται χονδρικά η χωρητικότητά του με κάθε φύλλο που προσθέτεις ... και πόση είναι η αντοχή του σε διαφορά δυναμικού (τάση) μεταξύ σταθερού και κινητού στελέχους?

Την ίδια απορία έχω και εγώ ...

Γιώργος Ανώνυμος
04-12-09, 14:48
Η ερώτηση έχει νόημα περισσότερο σε μη έμπειρους των AM καθότι υποθέτω πως βάσει εμπειρίας μετράς τα φύλλα και υπολογίζεις τις διαστάσεις τους σε σχέση με αντίστοιχους έτοιμους ή έστω φωτογραφίες τους από πομπούς AM. Λόγω της μεταβολής της χωριτικότητας με συνεχές τρόπο, οι απόλυτες και ακριβείς τιμές δεν έχουν σημασία. Βεβαίως εδώ αναζητούμε τυχόν εμπειρικό κανόνα υπολογισμού...

sakis13
04-12-09, 17:04
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!
Δημήτρη ΤΟ ΤΡΙΠΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ''αλεξπακ'',Την δουλεια του την κανει αναλογα για το τι χρεισεις θα εχει,εμενα με αντεξε δυο χρονια αλλα αυτο μπορει και να εξαρτατε το ποσο θα αντεξει.
Και τα φυλλα τα εκοψα με ειδικο ψαλιδη αρκετα δυσκολο στην χρειση του αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερεις.

Η εξωτερικες βασεις ειναι απο διαφανο plexi glass . Και λογο της φοβερης αξιας του στην ελλαδα μου το εφερε ενας φιλος απο Βελγιο.

Τα υπολειπα αλλη φορα.

Nemmesis
04-12-09, 17:51
πηγα..
αλλα δεν θες να μαθεις ποσα την χρεωνουν εδω στα χανια.
50 ευρω 1m επι 1m.
για να μην περνω καθε λιγο κομματακια.

ελα ρε παιδια... δεν κανουμε τετοια λαθοι... στην αρχη παντα ζηταμε για τπτ περισεματα που εχουν... και σιγα σιγα το παμε στις διαστασεις που το θελουμε... επισης ξερω οτι υπαρχουν και διαφορες ποιοτητες με σημαντικη διαφορα στην τιμη τους... ας πουμε το ποιο φτηνο ειναι αυτο που δεν εχεις απο καμια πλευρα προστατευτηκη ζελατινα..

nikman
04-12-09, 19:02
ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΤΡΙΛΙΑΝΟΥ ΤΟΜΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΣΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ 94,95,96,97,98 ΥΠΑΡΧΗ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ

gep58
05-12-09, 12:08
Αγαπητοί φίλοι ψάχνοντας στα παλιά,
ανεβάζω απόσπασμα από τον τόμο φυσικής "Μαγνητισμός-Ηλεκτρισμός-Ατομική και Πυρηνική Φυσική" του Αλκίνοου Ε. Μάζη που διδάσκονταν, εκείνα τα χρόνια, στα 6τάξια "πρακτικά" γυμνάσια της χώρας.

Μπορείτε να δείτε τον τύπο υπολογισμού της χωρητικότητας επίπεδου πυκνωτή με τα συνηθέστερα διηλεκτρικά υλικά καθώς και τις διηλεκτρικές αντοχές αυτών.

gep58

weather1967
05-12-09, 21:55
ελα ρε παιδια... δεν κανουμε τετοια λαθοι... στην αρχη παντα ζηταμε για τπτ περισεματα που εχουν... και σιγα σιγα το παμε στις διαστασεις που το θελουμε... επισης ξερω οτι υπαρχουν και διαφορες ποιοτητες με σημαντικη διαφορα στην τιμη τους... ας πουμε το ποιο φτηνο ειναι αυτο που δεν εχεις απο καμια πλευρα προστατευτηκη ζελατινα..

Στην Πτολεμαιδα ειναι ετσι φιλε Παναγιώτη .
Εδω εχω παει σε 2 μαγαζια στο Περιστερι παλαιοτερα και δεν μου δινανε ουτε ρεταλι στο τσαμπα,και εννοειται κομμενα κοματακια ,τελικα πηρα ενα κομενο κοματι 3 mm παχος 20χ20 cm και το πληρωσα 5 ευρώ ,χρυσος τινει να γινει το plexy glass :blink:.

Nemmesis
06-12-09, 03:18
Στην Πτολεμαιδα ειναι ετσι φιλε Παναγιώτη .
Εδω εχω παει σε 2 μαγαζια στο Περιστερι παλαιοτερα και δεν μου δινανε ουτε ρεταλι στο τσαμπα,και εννοειται κομμενα κοματακια ,τελικα πηρα ενα κομενο κοματι 3 mm παχος 20χ20 cm και το πληρωσα 5 ευρώ ,χρυσος τινει να γινει το plexy glass :blink:.


:bored::blink:

xifis
13-12-09, 04:41
PRAKTIKER ενα κομματι 50χ50 εκανε 6,50 ευρω.λογικο ειναι αν πας σε διαφημισα κ του πεις οτι 8ες ενα κοματι 8α σε γδαρει.ποσοι του ζητανε πλεξι την μερα,κ κα8ε ποτε φτιαχνει ταμπελες?αρα εσυ 8α του δωσεις χαρτζηλικι.

sakis13
14-12-09, 07:12
Σασ παρουσιαζω το τελικο σταδιο του αεροφυλλου..!