PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια μικρή βοήθεια για τα φίλτρα



antonisRODOS
04-12-09, 19:56
Καλησπέρα
Έχω μια άσκηση στο ΤΕΙ μου και θα ήθελα μια βοήθεια, αν κάποιος μπορεί να με παραπέμψει κάπου για να βρω κάποιες πληροφορίες η άσκηση είναι η εξής :

Έχουμε ένα φίλτρο χαμηλών συχνοτήτων με συχνότητα αποκοπής 100MHz και να πειραματιστούμε για να βρούμε την μέγιστη συχνότητα του τετραγωνικού παλμού
Που μπορεί να δεχθεί η είσοδος του φίλτρου ούτως ώστε ο παλμός να εξέρχεται χωρίς ιδιαίτερη παραμόρφωση εκφράστε τα σχόλια σας.

Ευχαριστώ πολύ.

xampos
04-12-09, 23:20
χωρις να ειμαι σιγουρος μαλλον η λυση στο προβλημα σου ειναι η μιση δηλαδη οταν η ταση εξοδου του φιλτρου σου θα ειναι 0,707 της τασης εισοδιυ σου δηλαδη του τετραγωνικου σηματος. περιμενε και μερικες ακομη απαντησεις για να εισαι σιγουρος.

her
05-12-09, 00:31
Κοίτα και αυτό το βιβλίο. Ίσως να σου φανεί χρήσιμο.
http://books.google.com/books?id=mR-FOcczkMIC&pg=PT352&dq=%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B D%CE%B9%CE%BA%CE%AC+%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CE%BF %CF%82&lr=&hl=el#v=onepage&q=&f=false

antonisRODOS
05-12-09, 01:01
ευχαριστω πολυ για την βοήθεια..

fmav
05-12-09, 08:30
Το τετραγωνικό σήμα (το οποίο είναι ακολουθία τετραγωνικών παλμών), αν αναλυθεί κατά Fourier θα μας δώσει ένα άθροισμα άπειρων ημιτονοειδών σημάτων. Γενικά το πρώτο ονομάζεται βασική αρμονική (fundamental) και τα επόμενα 2η, 3η, 4η κ.ο.κ αρμονικές. Στο τετράγωνο έχουμε μόνο τις μονές αρμονικές (1η, 3η, 5η κοκ). Ένα σήμα που φιλτράρεται θεωρείται ότι δεν παραμορφώνει σημαντικά, όταν η ενέργεια που μένει μετά το φιλτράρισμα δεν πέφτει κάτω από περίπου το 90% της αρχικής ενέργειας.

Η απάντησή μου είναι: 20MHz μπορεί να είναι το τετράγωνο και θα περνάνε τρεις αρμονικές (20,60,100MHz) με το περίπου 93% της ενέργειας (αποδεικνύεται μαθηματικά).

Αν τα παραπάνω σου φαίνονται ακαταλαβίστικα, άρχισε να ανησυχείς και διάβασε ξανά την ανάλυση Fourier. Χρειάζεται...

antonisRODOS
05-12-09, 19:50
οχι κατάλαβα και σε ευχαριστώ πολυ..