PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ Κ ETHERNET



hpapagigr
06-12-09, 22:53
Παιδιά καλησπέρα,
Νέος στο φορουμ, παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις συζητήσεις σας καθ'οτι θα αγοράσω διαμέρισμα (στα μπετά ακόμη)
Θα ήθελα να σας ρωτήσω η τιμή των 450€ που μου έδωσε ο ηλεκτρολόγος της οικοδομής για προεγκατάσταση συναγερμού (καλωδίωση σε 3 μπαλκονόπορτες , 1 ειδοσο και 1 παράθυρο είναι λογική καθώ επίσης και η τιμή των 70€ / πρίζα εθερνετ είναι ...λογική ή προσπαθεί να με πιάσει ?
Περιοχή επαρχια στον Βόλο
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

xrhstosmp
07-12-09, 00:27
εγω μια δουλεια με συναγερμο και δικτυο με μια αλλη που δεν εχει τπτ απο τα δυο χωρις τα υλικα την τελειωνω 3 μερες νωριτερα τουλαχιστον(συμπεριλαμβανονται μερεμετια που χρειαζονται μετα τους σοβαδες και την τοποθετηση αλουμινιων κλπ ωστε να βγουν οι επαφες στην ακριβη τους θεση κλπ κλπ) αν κρινω απτο μεγεθος του σπιτιου (3 μπαλκονοπορτες και 1 παραθυρο) χμ χμ χμ χρειαζεσαι 3 το πολυ 4 πριζες δικτυου ,οποτε μιλαμε για ποσο περιπου 700ευρω. 3 μεροκαματα βοηθου και 3 μαστορα στοιχιζουν περιπου 500 οποτε εγω μια χαρα την βρισκω την τιμη, μη σου πω και φτηνος ειναι.

tiger135
07-12-09, 01:17
Hρακλη να ρωτησω κατι. Στην τιμη συμπεριλαμβανεται η αγορα και τοποθετηση της μπριζας ?Τα καλωδια θα τα περασει μεσα σε σωληνα η΄θα ειναι καρφωτα?

fark
07-12-09, 02:06
Για το ethernet δες αυτο:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750111
Κόστος Μπρίζας ethernet ~15EURO μάρκα Legrand

hpapagigr
07-12-09, 10:04
Hρακλη να ρωτησω κατι. Στην τιμη συμπεριλαμβανεται η αγορα και τοποθετηση της μπριζας ?Τα καλωδια θα τα περασει μεσα σε σωληνα η΄θα ειναι καρφωτα?
Τα καλωδια θα περνουν μεσα από σωλήνες
μιλάμε για router στο παταρι (50) με πριζα, και 3 θεσεις δικτύου: συνολο τιμής 260
η εγκατασταση συναγερμού θα περιλαμβανει 3 μπαλκονοπορτες κ 1 παραθυρο (καλωδια κ σχετικές απολήξεις φανταζομαι σε σωλήνες) + οτι χρει΄ζεται ο εσωτερικός χώρος , πίνακα συναγερμου + πληκτρολογιο και 2-3 ανιχνευτες χωρου.
δηλαδή εθερνετ 260+ 450 προεγκατασταση συναγερμου .........ααα μην το ξεχασω..και +100 η καθε θεση δορυφορικης( σαλονι κ 2 δωματια: 300)
Αυτά..κ εχετε υ'οψι παιδια είναι επαρχιακα στον βολο κ οχι σε αθηνα
ευχαριστω!!!

-Εμβαδον 70μ2 (σαλοκουζινα + 2 δωματια)

hpapagigr
07-12-09, 18:58
εγω μια δουλεια με συναγερμο και δικτυο με μια αλλη που δεν εχει τπτ απο τα δυο χωρις τα υλικα την τελειωνω 3 μερες νωριτερα τουλαχιστον(συμπεριλαμβανονται μερεμετια που χρειαζονται μετα τους σοβαδες και την τοποθετηση αλουμινιων κλπ ωστε να βγουν οι επαφες στην ακριβη τους θεση κλπ κλπ) αν κρινω απτο μεγεθος του σπιτιου (3 μπαλκονοπορτες και 1 παραθυρο) χμ χμ χμ χρειαζεσαι 3 το πολυ 4 πριζες δικτυου ,οποτε μιλαμε για ποσο περιπου 700ευρω. 3 μεροκαματα βοηθου και 3 μαστορα στοιχιζουν περιπου 500 οποτε εγω μια χαρα την βρισκω την τιμη, μη σου πω και φτηνος ειναι.

Η πολυκατοικία είναι στα μπετά. Δεν θα εχει επι πλέον σκαψιματα.

ice25
07-12-09, 21:21
μια χαρά είναι η τιμή.

dalai
07-12-09, 21:35
Ναι μια χαρα ειναι η τιμη αν σκεφτεις οτι 8α βγαλει το μηνιατικο ενος εργατη σε 1-2 μερες...
Βρες ενα φοιτητη και πες του να στα περασει με υλικα+200 ευρω για το κοπο του
Η τιμη ειναι κανονικη μονο αν μπεις στη λογικη αυτων των επαγκελματιων που ολοι μαζι εχουν fix τιμες , που σκιζουν χωρις σαλιο, δηλαδη ενας μισθος σου για δουλεια 2 ημερων...

tiger135
07-12-09, 22:26
Δεν ξερω.. αλλά κι εμένα πολλά μου φαίνονται μονο για τα καλώδια, επίσης πολλά ειναι και τα μεροκάματα που λέει οτι χρειάζονται ο φιλος chrhstosmp.Εκτός και αν μεροκαματο νοειται να παει να δουλεψει μονο ο βοηθος απο 2 ωρες καθε μέρα και να περάσει ο μάστορας να δει αν τα εκανε καλά. Και φυσικά όλα μαύρα χωρίς απόδειξη.

gsmaster
07-12-09, 22:54
Ναι μια χαρα ειναι η τιμη αν σκεφτεις οτι 8α βγαλει το μηνιατικο ενος εργατη σε 1-2 μερες...
Βρες ενα φοιτητη και πες του να στα περασει με υλικα+200 ευρω για το κοπο του
Η τιμη ειναι κανονικη μονο αν μπεις στη λογικη αυτων των επαγκελματιων που ολοι μαζι εχουν fix τιμες , που σκιζουν χωρις σαλιο, δηλαδη ενας μισθος σου για δουλεια 2 ημερων...

Συγνώμη, αλλά θα στο πώ στα ίσα. Είσαι πολύ λάθος. Έλα στην θέση του ηλεκτρολόγου, πόσα θα ζήταγες?

Γιατί να μην τα δώσεις στον ηλεκτρολόγο, ενώ τα δίνεις στον γιατρό που σε εξετάζει σε 5-10(το πολύ) λεπτά και σου τσιμπάει το 50ευρω? Δηλαδή πιστεύεις ότι σε όλα τα επαγγέλματα πρέπει να υπάρχει χρονοχρέωση? Δεν γίνεται αυτό γιατί ο ηλεκτρολόγος, και ακόμα περισσότερο ο ηλεκτρονικός αυτό που πουλάει δεν είναι χειρονακτική εργασία, αλλά εμπειρία και γνώση. Μια βλάβη η μια δουλειά μπορεί να γίνεται σε 5 λεπτά αλλά αν δεν ξέρεις να την κάνεις, μπορεί να σου πάρεις μήνες.

Και ένα άλλο παράδειγμα που θυμήθηκα τώρα. Στα ηλεκτρολογεία αυτοκινήτων, όταν το αυτοκίνητο συνδεθεί στο διαγνωστικό υπάρχει ταρίφα. Προσοχή. Το διαγνωστικό σου λέει ένα σφάλμα. Δεν σου λέει τι ακριβώς φταίει, πόσο μάλλον να σου φτιάξει την βλάβη.

Αν εσύ λοιπόν ξοδέψεις χρόνια και χρήματα, για να εκπαιδευτείς σε κάτι και να αποκτήσεις εμπειρία, θα διαθετεις τις γνώσεις σου και θα δουλεύεις σχεδόν δωρεάν?


EDIT
ΥΓ Η τιμή που όπως λές είναι ίση με το μηνιάτικο ενός εργαζόμενου είναι μαζί με τα υλικά. Κάνε τις πράξεις βρες πόσο είναι τα υλικά, πόσο μένει εργατικά και απο αυτά να βγάλεις ασφάλιση, έξοδα μετακίνησης, φθορές εργαλείων, και στο τέλος να βρεις το πραγματικό κέρδος.

nikknikk4
08-12-09, 00:08
πάρε και δεύτερη προσφορά γιατί μόνο μια ?

επίσης τα υλικά δικά σου

.

hpapagigr
08-12-09, 00:20
πάρε και δεύτερη προσφορά γιατί μόνο μια ?

επίσης τα υλικά δικά σου

.

O ηλεκτρολογος είναι ο εγκαταστατης της οικοδομής κ δεν μπορω να βαλω δικο μου...
Ή τα φτίαχνω τωρα ΄΄η οταν κτιστεί (αν τελικά αγοράσω το διαμέρισμα) καλώ αλλον και ξαναγκρεμίζει...και τα περνάω
κατασταση ...χαλια

nikknikk4
08-12-09, 00:29
O ηλεκτρολογος είναι ο εγκαταστατης της οικοδομής κ δεν μπορω να βαλω δικο μου...
Ή τα φτίαχνω τωρα ΄΄η οταν κτιστεί (αν τελικά αγοράσω το διαμέρισμα) καλώ αλλον και ξαναγκρεμίζει...και τα περνάω
κατασταση ...χαλια


η οικοδομή περνάει κρίση ?
. ..η

αυτός που θέλει να αγοράσει διαμέρισμα την παθαίνει ?

.

hpapagigr
08-12-09, 00:29
:lool:
Συγνώμη, αλλά θα.........σου και θα δουλεύεις σχεδόν δωρεάν?


EDIT
ΥΓ Η τιμή που όπως λές είναι ίση με το μηνιάτικο ενός εργαζόμενου είναι μαζί με τα υλικά. Κάνε τις πράξεις βρες πόσο είναι τα υλικά, πόσο μένει εργατικά και απο αυτά να βγάλεις ασφάλιση, έξοδα μετακίνησης, φθορές εργαλείων, και στο τέλος να βρεις το πραγματικό κέρδος.

off topic..αλλά ο παθολόγος παίρνει 30 ευρώ την απλή επίσκεψη...
και εγω οταν συμπληρωνω μια φορολογικήδήλωση μου λένε για αμοιβή ...κανα δυο τσίπουρο κ ετσι σταμάτησα να κανω σε γνωστούς δηλώσεις ..να ευθη..μήσουμε κ λίγο ρε παιδιά!!:001_rolleyes:

xrhstosmp
08-12-09, 00:36
καποιος που εχει ως κυριο επαγγελμα του τα ηλεκτρικα εργα, και δεν δουλευει μονος του,εχει δλδ προσωπικο πρεπει :α) να τους πληρωνει
β) να πληρωνει το ικα τους γ) να πληρωνει το τεβε του αυτα ειναι τουλαχιστοντα παγια εξοδα του. δεν ξερω ποσοι απο δω που απαντησανε εχουν επιχειρηση η δουλευουνε υπαλληλοι αλλα γιατι ειναι πολλα τα 500 ευρω για 3 μεροκαματα βοηθου και 3 μαστορου? αλλο ποσα περνουν στο χερι και αλλο ποσο στοιχιζουν φιλοι μου! οσον αφορα το φιλο μου που λεει οτι ειναι στα μπετα και δεν θα κανει επιπλεον σκαψιματα... πως θα πανε οι επαφες στα παραθυρα? πως θα περαστουν τα ρανταρ?το πληκτρολογιο?οι σειρινες?το εθερνετ?μονα τους? φιλε μου tiger να μου βρεις αυτον το βοηθο θα δουλεψει 3μερεςχ2 ωρες το συνολο 6 ωρες δλδ 2/3 του μεροκαματου και θα μου βγαλει το μηνα του και να μου τον στειλεις,κιαν εχει και καναν φιλο του με τα ιδια προσοντα τον χρειαζομαι και αυτον! ειναι γελοιο να υπαρχει συναδελφος που να πιστευει πως ενα τριαρι χωρις τπτ σε συγκριση με ενα τριαρι που εχει τα παντα ειναι το ιδιο και το αυτο σε δουλεια . αλλα προφανως δεν ειναι συναδελφοι. και στην τελικη οποιος πιστευει οτι μπορει να παρει ενα μηνιατικο σε 2 μερες εκει ειναι οι σχολες, εκει και τα εργαλεια (μαζι και το κρυο η ζεστη τα κομμενα χερια και τα βγαλμενα ματια) και να βγαζει 20 μηνιατικα το μηνα :wiink: καπου ειδα και ενα σχολιο "ειναι στο βολο οχι στην αθηνα" νομιζω πως και οι συναδελφοι του βολου τρωνε καθε μερα,οπως εμεις στην αθηνα:001_tt2:

hpapagigr
08-12-09, 00:51
καποιος που εχει ως κυριο επαγγελμα του τα ηλεκτρικα εργα, και δεν δουλευει μονος του,εχει δλδ προσωπικο πρεπει :α) να τους πληρωνει
β) να πληρωνει το ικα.......εστη τα κομμενα χερια και τα βγαλμενα ματια) και να βγαζει 20 μηνιατικα το μηνα :wiink: καπου ειδα και ενα σχολιο "ειναι στο βολο οχι στην αθηνα" νομιζω πως και οι συναδελφοι του βολου τρωνε καθε μερα,οπως εμεις στην αθηνα:001_tt2:

Δεν έβαλα το θέμα για αντιπαραθεση απλά για να ρωτήσω αν η τιμή σ'αυτά που ζήτησα ειναι οκ. Φυσικά η ολη διαδικασία θα γίνει στο τέλος (υποθέτω) πριν τα βαψίματα, εκτός από τις καλωδιώσεις πουχρειάνται σκαψίματα τουβλων και καλωδια σε αγωγούς

hpapagigr
08-12-09, 00:55
Πως σε κεντρική εγκατάσταση πολυκατοικίας (τώρα κτίζεται) μπορεί να υπάρξει 1 καλώδιο για μεταφορά tv k sat σήματος με το μικρότερο δυνατό κόστος ώστε να πείσω τον κατασκευαστή να το τοποθετήσει κ να μην βάλω δικό μου κάτοπτρο με επι πλεον καλώδιο?
Η τιμή προεγκατάστασης δορυφορικής για καθε δωματιο είναι στα 100€ για ατομική δορυφορική
ευχαριστώ!!!

tiger135
08-12-09, 01:23
Φιλε Χρηστο αν για να περαστουν αυτα τα καλωδια σε καραγιαπι( ethernet και συναγερμος) χρειαζονται 3 μερες χ2 ατομα εχεις μπει μεσα με τα τσαρουχια. Με την ιδια λογικη για να τελειωσει ενα διαμερισμα ( σκαψιματα, σωληνες, συρματωση, πινακας, κτλπ) θα θελει κανα μηνα. Επισης απ οτι καταλαβα μονο καλωδιωση θα κανει.. ουτε συναγερμο θα συνδεσει ουτε τιποτε αλλο θα κανει. Οσο για τον βοηθο να στον στειλω, ειναι απο την Αλβανια πολυ καλο παιδι. σκαβει , κανει τσιμενταρισματα , εχει αρχισει να μαθαινει και τα καλωδια...τωρα μαθαινει το αλερετουρ.Οσο για μεροκαματο? 50 ευρω στο χερι. Ετσι σε λιγα χρονια με τις τιμες που ζητανε μερικοι , θα ψαχνουν πελατη με το κερι γιατι θα τους ανταγωνιζεται ο <βοηθος> απο την Αλβανια, την Πολωνια ή απο απου αλλου . Κατα τα αλλα η οικοδομη εχει κριση

nikknikk4
08-12-09, 01:46
αφού έχεις απάντηση μόνος σου εδώ στο post #12 (http://www.hlektronika.gr/forum/showpost.php?p=336512&postcount=12)


O ηλεκτρολογος είναι ο εγκαταστατης της οικοδομής κ δεν μπορω να βαλω δικο μου...
Ή τα φτίαχνω τωρα ΄΄η οταν κτιστεί (αν τελικά αγοράσω το διαμέρισμα) καλώ αλλον και ξαναγκρεμίζει...και τα περνάω
κατασταση ...χαλια


δικό του το καρπούζι και το μαχαίρι και εφ όσον δεν έχεις άλλη επιλογή λίγα σου παίρνει
θα μπορούσε να σου πει 1000 η ακομη και 2000 και πάλι δεν θα μπορούσες να βρεις άλλον

.

dalai
08-12-09, 02:40
Δηλ. τωρα προσπαθητε να με πεισετε οτι αυτος ο ηλεκτρογος ειναι επαγκελματιας? Με αναγκαστικο μονοπωλιο υπηρεσιων ? Με το ζορι ηλεκτρολογος αλλιως δεν στο τελιωνω (ή δεν υπογραφω?).
Και μονο απο αντιδραση δεν θα τον αφηνα να κανει ΟΥΤΕ τα βασικα ηλεκτρολογικα
Στη χειροτερη περνας μονο τουμποραματα (σωληνες) και αφου στο παραδοσει , φωναζεις ενα επαγκελματια ηλεκτρονικο.
Για'υτο κανει το διαμερισμα 70τ.μ. 200χιλιαρικα. Γιατι υπαρχουν σε ολα τα σταδια της οικοδομης τετοιοι "επαγκελματιες" με τις "αποκλειστικοτητες" τους.

HFProject
08-12-09, 05:19
Να πληρώσεις όλα όσα σου ζήτησε.

Με απόδειξη βέβαια.

Κατά την παράδοση να του ζητήσεις να σου υπογράψει δήλωση του "ν. 105" ότι η εγκατάσταση έχει γίνει σύμφωνα με τον ισχύοντα ΕΛΟΤ.

Αν αρνηθεί κάνε καταγγελία ή ζήτα εγγύηση για 10 χρόνια.

k_sotiris
08-12-09, 09:20
Τελικά για μια δουλειά πολλά λόγια.
Πόσοι από όλους εμάς έχουμε δουλέψει σε οικοδομές;
Εγώ πάντος θα συμφωνίσω με τον gsmaster και τον xrhstosmp.

Αυτό το οποίο έχω να προτήνω είναι να δώσεις στον ηλεκτρολόγο τα χρήματα που ζητάει αλλά πρώτα συνενοήσου με αυτόν ο οποίος θα σου κάνει την εγκατάσταση του συναγερμού και το ethernet ώστε σου να περάσει τα καλώδια όπως πρέπει. Ετσει ώστε όταν θα έρθει η στιγμή να βάλεις συναγερμό και ethernet να μην έχεις πρόβλημα.

Τώρα για τον Αλβανό ο οποίος πέρνει 50 e μεροκάματο καλό παιδί και όλα τα σχετικά, δεν αμφιβάλο. Καλό παιδί θα είναι αλλά τώρα μαθένει το αλέ-ρετουρ, που καταλαβένω ότι δεν έχει πάει σχολή (τουλάχιστον έτσει καταλαβένω).
Και εγώ ξέρω πολύ καλά παιδιά Αλβανούς και πολλά, αλλά να σκεφτούμε ότι όταν είσαι βοηθός και τα 50 ευρώ που παίρνεις είναι πολλά, καμιά υποχρέωση κλπ. όσο όμως οι υποχρεώσεις μεγαλώνουν και τα 50 ευρώ δεν φτάνουν για τπτ. :001_huh: Να δούμε μετά από κάποια χρόνια αυτό το παιδί (άσχετο εάν είναι Αλβανός, δεν μας ενδιαφέρει) τι χρήματα θα ζητάει;

Φίλε μου εάν ο ηλεκτρολόγος εκεί στην οικοδομή κάνει καλή δουλειά τέλειωσε την με αυτόν. :001_rolleyes: :001_rolleyes:

hpapagigr
08-12-09, 15:08
Σας ευχαριστώ όλουσ φίλοι μου για τις απαντήσεις σας!!!
Και κατι τελευταιο ....
Αν υποθετικά, αφήσω την κατάσταση ως έχει, τυπική κατασκευή και όταν ολοκληρωθεί θελήσω να τα περάσω (συναγερμος + εθερνετ εσωτερικά) , πόσο λέτε να κοστισει τ ο σκαψε σοβατισε κ περασε καναλια εκ των υστέρων σε σαλόνι και 2 δωματια?
ευχαριστώ κ πάλι!!!
Υπόχρεος!

kostasmultiplus
08-12-09, 17:15
Καλησπέρα σε όλο το forum.

Εγώ ως επαγγελματίας του είδους θα δώσω την έξις συμβουλή.
Σαν τιμή είναι πολύ λογική και αδίκως ασχολείσαι και παίρνεις γνώμες από
άσχετους .

Μην ξεχνάς αγοράζεις διαμέρισμα από κατασκευαστή.

Λοιπών πως δουλεύουν η ακατασκεύαστες!!!!
1. Παίρνουν προσφοράς με βάση το ηλεκτρομηχανολογικό σχέδια.
2. Στο ηλεκτρομηχανολογικό σχέδιο αποτυπώνει μια τυπική ηλεκτρολογική
εγκατάσταση η όποια δεν ανταποκρίνεται στις σημερινές εναγές.
3. Στις υποχρέωσης τους βάζουν την τυπική ηλεκτρολογική εγκατάσταση,
με τα πιο φτηνά υλικά .
4. Οποία ηδύποτε έχτρα εργασία αναγκαστικά το χρεώνετε ο εκάστοτε ιδιοκτήτης.
Στην Αθήνα η καλωδίωση για συναγερμό είναι υποχρεωτική σε κατοικίες.
Δεν φταίνε η ηλεκτρολόγοι αλλά η φτηνές (με όλοι την σημασία) εργασίες τον κατασκευαστών .

xrhstosmp
08-12-09, 19:21
μια διευκρινιση στον φιλο hfproject :ο ηλεκτρολογος ειναι το μοναδικο κομματι της οικοδομης (ουτε ο κουζινας ουτε ο αλουμινας ουτε ο υδραυλικος ουτε ο μπογιατζης μπετατζης ΟΥΤΕ ο ηλεκτρονικος (που κανει τα παντα :001_rolleyes:)) που δινει 14ετη ΕΓΓΥΗΣΗ καλης,ασφαλης και απροσκοπης λειτουργειας της εγκαταστασης που εχει κανει. τωρα βεβαια υπαρχει ενα "κενο" στην ολη δουλεια απο το 2004 ισχυει ο elot hd384 και εμεις υπογραφουμε για τους κανονισμους ΚΕΗΕ (τους παλαιους κανονισμους), κοινο μυστικο ειναι παντως οτι ο ΚΕΗΕ ειναι αυστηροτερος κανονισμος απτον 384....

dalai
08-12-09, 20:55
Σας ευχαριστώ όλουσ φίλοι μου για τις απαντήσεις σας!!!
Και κατι τελευταιο ....
Αν υποθετικά, αφήσω την κατάσταση ως έχει, τυπική κατασκευή και όταν ολοκληρωθεί θελήσω να τα περάσω (συναγερμος + εθερνετ εσωτερικά) , πόσο λέτε να κοστισει τ ο σκαψε σοβατισε κ περασε καναλια εκ των υστέρων σε σαλόνι και 2 δωματια?
ευχαριστώ κ πάλι!!!
Υπόχρεος!
1000-1500 κοστιζει μια πληρη εγκατασταση συναγερμου σε σπιτι χωρις προεγκατασταση , αλλα τα καλωδια ειναι εξωτερικα του τοιχου ή ασυρματες οι συσκευες. Αμα θες μεσα απο το τοιχο θα πληρωσεις και σοβατζη/βαφεα.

Σου ξαναλεω, αν δεν εχεις τα χρηματα αυτη τη στιγμη ,περνα μονο τους κενους σωληνες (8ευρω τα 50 μετρα) και οταν χρειαστει να τα περασεις απλα θα σπασεις λιγο σοβα για να αποκαλυφθουν οι ακρες των σωληνων
Εκτος των αλλων μεσω αυτων θα μπορεις να περασεις και αλλα καλωδια που μπορει να προκυψουν (οπως τα πισω ηχεια του ηχοσυστηματος κλπ κλπ )

hpapagigr
08-12-09, 22:05
1000-1500 κοστιζει μια πληρη εγκατασταση συναγερμου σε σπιτι χωρις προεγκατασταση , αλλα τα καλωδια ειναι εξωτερικα του τοιχου ή ασυρματες οι συσκευες. Αμα θες μεσα απο το τοιχο θα πληρωσεις και σοβατζη/βαφεα.

Σου ξαναλεω, αν δεν εχεις τα χρηματα αυτη τη στιγμη ,περνα μονο τους κενους σωληνες (8ευρω τα 50 μετρα) και οταν χρειαστει να τα περασεις απλα θα σπασεις λιγο σοβα για να αποκαλυφθουν οι ακρες των σωληνων
Εκτος των αλλων μεσω αυτων θα μπορεις να περασεις και αλλα καλωδια που μπορει να προκυψουν (οπως τα πισω ηχεια του ηχοσυστηματος κλπ κλπ )

Σ'ευχαριστώ φίλε μου. Μπορω να δώσω τα χρήματα αυτα, απλα ρωτάω για να σιγουρευτώ ότι δεν θα δώσω ...κερατιατικα.
Το να πληρωσω κατι που θέλω και που αξίζει πραγματικά, δεν εχω πρόβλημα. Αλλά δεν μου αρεσει να πληρώσω ..τζάμπα εστω κ 1 ευρώ
Σας ευχαριστω όλους σας!! ΥΠΟΧΡΕΟΣ!!!!

nikknikk4
08-12-09, 22:52
Σ'ευχαριστώ φίλε μου. Μπορω να δώσω τα χρήματα αυτα, απλα ρωτάω για να σιγουρευτώ ότι δεν θα δώσω ...κερατιατικα.
Το να πληρωσω κατι που θέλω και που αξίζει πραγματικά, δεν εχω πρόβλημα. Αλλά δεν μου αρεσει να πληρώσω ..τζάμπα εστω κ 1 ευρώ
Σας ευχαριστω όλους σας!! ΥΠΟΧΡΕΟΣ!!!!



τελικά σιγουρεύτηκες ? τι συμπέρασμα έβγαλες ?
θα δώσεις η όχι ?

.

hpapagigr
09-12-09, 00:26
τελικά σιγουρεύτηκες ? τι συμπέρασμα έβγαλες ?
θα δώσεις η όχι ?

.

Θα το συζητήσω μαζί του, οταν τον βρω...
Ισως περάσω αρκετού σωλήνες και αν δεν μπορεσω να κανω την εγκατασταση μόνος μου, τον φωνα΄ξω αργότερα ..

xrhstosmp
09-12-09, 01:15
μολις περασεις αρκετες απο αυτες τις σωληνωσεις (των 8ε/50μ) αν ειχες την ευγενη καλοσυνη να μας ενημερωσεις για τα ποσα μετρα καλωδια και το ποσό που θα δωσεις στον ειδικο να σου εγκαταστισει τα καλωδια utp 5e/6 και των επαφων ρανταρ σειρηνων . (ενδεικτικα utp 5e 0.16 euro/m utp 6 0.25~0.30 euro/m και 4χ.0.22+2χ0.50 συναγερμου περιπου 0.35eyro/m) ρανταρ παγιδες σειρινες και πινακες συναγερμου δυστιχως δεν γνωριζω τιμες για να σου πω. πριζες δικτυου παντως επωνυμες (pantuit-amp-legrand) υπολογιζε απο 15-20ευρω το κομματι για cat6 .

hpapagigr
09-12-09, 12:05
μολις περασεις αρκετες απο αυτες τις σωληνωσεις (των 8ε/50μ) αν ειχες την ευγενη καλοσυνη να μας ενημερωσεις για τα ποσα μετρα καλωδια και το ποσό που θα δωσεις στον ειδικο να σου εγκαταστισει τα καλωδια utp 5e/6 και των επαφων ρανταρ σειρηνων . (ενδεικτικα utp 5e 0.16 euro/m utp 6 0.25~0.30 euro/m και 4χ.0.22+2χ0.50 συναγερμου περιπου 0.35eyro/m) ρανταρ παγιδες σειρινες και πινακες συναγερμου δυστιχως δεν γνωριζω τιμες για να σου πω. πριζες δικτυου παντως επωνυμες (pantuit-amp-legrand) υπολογιζε απο 15-20ευρω το κομματι για cat6 .

Φυσικά και θα ενημερωσω μονο που αυτο θ αργήσει λιγο γιατί στο διαμερισμα μου τωρα αρχιζοουν τα τουβλα.
Πάντως θα σας κραταω ενήμερους για την πορεία των εργασιων κ το κόστος κ τι θα αντιμετωπιζω

lamogio
28-07-11, 20:15
Aκομα στα τουβλα εισαι λεβεντη μου;