PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάγνωση μνήμης plc SIMATIC S5



gep58
06-12-09, 23:11
Φίλοι του forum,
θα ήθελα τη βοήθεια κάποιου-ων που είναι γνώστης-ες ακριβώς στο θέμα, για το φόβο του να μην κάνω κάτι λάθος στην πορεία και μπλέξω στα καλά καθούμενα.

Υπάρχει λοιπόν ένα μηχάνημα που λειτουργεί με την βοήθεια ενός plc της Siemens και της σειράς S5.

Το μηχάνημα λειτουργεί κανονικά 24 ώρες αυτή τη περίοδο και σκέφτομαι λόγω της ηλικίας του, να πάρω ένα αντίγραφο του προγράμματος που τρέχει στο plc διαβάζοντας με κάποιο προγραμματιστή γενικής χρήσης που υπάρχει την μνήμη eprom του memory module του S5.

Αρχικά οι βασικές ερωτήσεις είναι οι εξής :
1- Πότε μπορώ να αφαιρέσω το memory module α) κατά τη λειτουργία ή β) σε παύση (κεντρικό σβήσιμο) του μηχανήματος ;
2- Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη διαδικασία ή απλά αφαιρώ το module από τη θέση του ; (απ΄ότι έχω δει υπάρχει ένας διακόπτης με θέσεις RUN-STOP-PROG)
3- Αν τελικά επιτρέπεται να αφαιρεθεί κατά την λειτουργία του μηχανήματος (έτσι... απλά), υπάρχει κάποια μνήμη ram στο εσωτερικό που αποθηκεύεται το πρόγραμμα στην έναρξη και η λειτουργία θα συνεχιστεί χωρίς κανένα πρόβλημα ;

Πιστεύω ότι γι΄αυτόν που γνωρίζει το αντικείμενο δεν θα είναι κουραστικά όλα αυτά.

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας...
gep58

ορφεας
09-12-09, 11:53
σίγουρα πάντως μπορείς να πάρεις το πρόγραμμα άν διαθέτεις φορητό Η/Υ, απλώς θέτοντας το PLC σε στοπ,(αφου σταματήσεις και το μηχάνημα) και κάνοντας upload απο plc σε pc. φυσικά θα πρεπει να διαθέτεις και το πρόγραμμα της siemens ωστε να μπορείς να επικοινωνείς με το plc. ( και το κατάλληλο καλώδιο σύνδεσης ).τώρα με τον προγραμματιστή γενικής χρήσης... μάλλον δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν μου έχει τύχει κάτι τέτοιο. καλή τύχη.

gep58
10-12-09, 08:37
Ευχαριστώ Ορφέα για τη συμμετοχή σου.
Συμφωνώ με τον τρόπο που αναφέρεις και σίγουρα είναι ο ευκολότερος και ο προβλεπόμενος.
Δυστυχώς όμως δεν διαθέτω το STEP5, το εργαλείο προγραμματισμού για τα plc S5 και το καλώδιο επικοινωνίας με το pc , και γι΄αυτό θέλω να αντιγράψω το περιεχόμενο της eprom με τον παραδοσιακό τρόπο.
Τουλάχιστον για τα plcs αυτής της σειράς νομίζω πως είναι εφικτό.

Απλά δεν ξέρω αν χρειάζεται κάποια διαδικασία αφαίρεσης του memory module από τη θέση του για να αποκλειστεί ο κίνδυνος μετέπειτα επιπλοκών στη λειτουργία του μηχανήματος.

gep58

electron
10-12-09, 12:55
Γιώργο το module για τον φόβο των Ιουδαίων καλό είναι να το τραβήξεις με σταματημένη την μηχανή. Πέραν αυτού δεν υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξεις. Σε βιομηχνία που εργαζόμουν παλιότερα είχαμε έναν τέτοιο προγραμματιστή που αναφέρεις, ο οποίος έκανε και την δουλειά της διαγραφής εκπέμποντας μια δέσμη υπεριώδους αν δεν κάνω λάθος ακτινοβολίας, πάνω απο το τζαμάκι της eprom. Δεν ξέρω πλέον αν είναι εύκολο να βρέθει κάτι τέτοιο, μιας και τα s5 είναι παρελθόν για την siemens. Βέβαια όπως είπε και ο Ορφέας, αν είχες το step5 εγκατεστημένο σε φορητο υπολογιστή, θα μπορούσες να κάνεις transfer το πρόγραμμα ακόμα και εν ώρα λειτουργίας του μηχανήματος.
Ο περιορισμός του λογισμικού επικοινωνίας (step5), είναι ότι τρέχει μέχρι και τα xp.

NIKPAPAZOGLOU
14-12-09, 20:23
η δικη μου γνωμη ειναι να μην κανεις τιποτα αν δεν εχεις την προγραμματηστρια (siemens pg 720 ή νεοτερο) ή εστω ενα laptop με ανταπτορες και καλωδιο να συνδεθεις.(αν χασεις το προγραμμα τι γινετε τοτε?)γιατι ισως η δικη σου cpu να μην εχει ram.

Demendia
04-10-14, 21:32
Είναι παλιό το ποστ βέβαια αλλά πρέπει να απαντήσω.

Αν το S5 που χρησιμοποιεις εχεί μπαταρία τότε σε οποιαδήποτε περίπτωση αφαιρεθεί η EPROM νομίζω οτι θα χάσεις το πρόγραμμα.
Εν λειτουργια δεν τιν αφαιρεις ποτε.

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις είναι να κατεβάσεις το S5 For Windows είναι το λογισμικό της Siemens για το συγκεκριμένο PLC. Και να κάνεις upload το πρόγραμμα για να εχεις ενα Backup. Βεβαια αν θες να κανεις καποια τροποποιηση ειναι δυσκολο διότι το προγραμμα δεν θα εχει σχόλια για το τι ειναι το καθετι.

JonTikis
05-10-14, 09:48
Θα απαντησω και εγω Αποστολη ....λοιπον αν θυμαμαι καλα συνηθως στα S5 τραβωντας την eprom πεφτει το προγραμμα αρα πολυ σωστα ανεφεραν παραπανω οτι πρεπει να ειναι σε stop κατασταση η cpu ..τωρα βγαζοντας την eprom δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειναι ολο το προγραμα εκει ....π.χ στις παλαιες εκδοσεις που οι eprom ηταν μικρης χωτικοτητας τα db δεν χωραγανε οποτε δημιουργουνταν μολις τρεχε το προγραμμα απο την eprom αλλα αν υποθεσουμε οτι το προγραμμα ειναι μικρο και ειναι ολο στην eprom τοτε θελει και τον αντιστοιχο eprom reader ...που ηταν ενσωματομενος στα laptop της siemens (τα βιομηχανικα και πανακριβα) η στην ειδικη συσκευη eprom reader που πουλαγε παλαια η siemens ....τωρα αν η eprom που αναφερει ποιο πανω δεν ειναι eprom αλλα eeprom τοτε παιζει και να βγαλεις την eeprom χωρις να σταματησεις την cpu (συνηθως οι cpu 95 το ειχαν ) παντως τα s5 δεν ηταν και τα ποιο ευκολα προγραμματα ........

Fixxxer
05-10-14, 10:56
Δε νομιζω να υπαρχει καποια ηλεκτρονικη συσκευη γενικοτερα, οχι μονο PLC, που οταν του τραβηξεις εν λειτουργια "ζωτικης" σημασιας εξαρτημα να συνεχισει να δουλευει και ειδικα οταν εκει βρισκεται ο προγραμματισμος για την λειτουργια του...

JonTikis
05-10-14, 13:33
Φιλε Νικο υπαρχει οπως ειπα ποιο πανω στα plc s5 95 τα οποια δεχονται eeprom και το προγραμμα το διαχειριζεται η μνημη του plc η eeprom δεχεται τυχον αλλαγες στις μεταβλητες (απο τον χρηστη) οποτε και να την αφαιρεσεις το plc συνεχιζει κανονικα