PDA

Επιστροφή στο Forum : Πια ειναι η ποιο καλη tαχυτητα εγγραφης DVD



The Professor
07-12-09, 16:17
Πια ειναι η ποιο καλη tαχυτητα εγγραφης DVD για την διασφαληση των δεδομενων 8χ ή αλλη? ακομα πρεπει να ειναι track at once ή αλλη ρυθμιση ? Θελω να εγγραψω κατι DVD απο βαφτισια και θελω να μην εχει κανενα σφαλμα η ολη ταινια.Μεσω Nero θα γινει η εγγραφη.

Γιώργος Ανώνυμος
07-12-09, 16:31
Professorα σε πιάνω αδιάβαστο!!!

Από τη στιγμή που το data verification που θα έχεις προεπιλέξει δεν αποτύχει, κανένα πρόβλημα. Η ποιότητα εγγραφής έχει να κάνει πολύ περισσότερο με την ποιότητα του μέσου εγγραφής παρά με την ταχύτητα εγγραφής. Αφού όμως μιλάμε για μία ή εν γένει λίγες κόπιες, μπορείς να επιλέξεις χαμηλή ταχύτητα εγγραφής!!!

Συνήθιζα και εγώ να μπακαπιάρω σε οπτικά μέσα αποθήκευσης. Θα συνιστούσα όμως την χρήση μαγνητικού μέσου, όπως εξωτερικό σκληρό δίσκο για πρόσθετη εφεδρεία σε οτιδήποτε σημαντικό, όπως πέρα από τα όποια προγράμματα και αρχεία τα μοναδικά στιγμιότυπα της ζωής μας απαθανατισμένα με την όποια κάμερα...!!!

Καλή βδομάδα
Γιώργος

The Professor
07-12-09, 19:33
Professorα σε πιάνω αδιάβαστο!!!


:biggrin: ατακα!!!!

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση !!επισης καλη εβδομαδα!

jim.ni
08-12-09, 02:11
4X

(η μικρότερη απαντήσει του φόρουμ:biggrin:)

dalai
08-12-09, 02:43
επισκεπτομενος προ ετων ενα εργοστασιο κατασκευης CD (τοτε το μεγιστο σε CDWR ηταν το 24Χ) κατα την διαδικασια πιοτικου ελεγχου στη παραγωγη CDWR ,τις δοκιμες και μετρησεις (με ειδικα μηχανιματα) τις καναν σε CD που ειχαν καψει σε διαφορες μαρκες απο εγγραφικα CDROM του εμποριου αλλα παντα σε ταχυτητα 8Χ. Μετα τα βαζαν στα ειδικα μηχανιματα και βλεπαν ποσα λαθη ειχε το καθε CD μετα την εγραφη του
Απο τοτε και εγω τα CD που με ενδιαφερουν πολυ τα δεδομενα τους τα καιω σε 8Χ ταχυτητα

The Professor
08-12-09, 02:56
ωραια και εγω αυτη την τεχνικη χρησιμοποιώ παντα αλλα λεω δεν ρωταω μπας και δεν ειναι σωστο!!

MadAss
08-12-09, 08:43
κατα την αποψη μου οσο πιο μικρη ταχυτητα τοσο καλυτερα.
παλιοτερα εγραφα παρα πολλα DVD με ταινιες και παρατηρησα οτι πανω απο 8χ τα περισσοτερα ειχαν προβλημα και αυτα που ειχα γραψει με πολυ χαμηλη ταχυτητα ακομα παιζουν(μετα απο 5-6 χρονια) χωρις κανενα προβλημα.
αυτα απο εμενα... :001_smile:

HFProject
08-12-09, 08:53
Μην ξεχνάτε και την ταχύτητα ανάγνωσης.

electrifier
08-12-09, 11:01
αυτα που ειχα γραψει με πολυ χαμηλη ταχυτητα ακομα παιζουν(μετα απο 5-6 χρονια) χωρις κανενα προβλημα.
Αυτό το έχω ξαναδιαβάσει κι έχω μια απορία:
Πριν "5-6 χρόνια" ούτως ή άλλως δεν μπορούσες να κάψεις DVD με τίποτα τρελές ταχύτητες. Άρα πώς μπορείς να ξέρεις πως αν τα είχες κάψει πχ με 12Χ ή 16Χ σήμερα δε θα έπαιζαν;
:bored:


Σχετικά με την ταχύτητα, πάνω στα δισκάκια γράφει πχ "1-16X compatible" και "1-8Χ certified". Σε αυτό το παράδειγμα, απλά γράψτε με 8Χ. Από εκεί και πέρα, πάντα υπάρχει και η περίπτωση αστοχίας υλικού σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ προϊόν, πόσο μάλλον αν είναι αμφιβόλλου ποιότητας.

leosedf
08-12-09, 15:08
Γενικώς γράφω με το μισό της ονομαστικής ταχύτητας. Οταν με ενδιαφέρουν τα δεδομένα είμαι απο 6χ μέχρι 8χ.

JOHNY+
08-12-09, 15:40
Υπαρχει και σχετικο θεμα διαρκεια ζωης dvd cd
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47988

The Professor
08-12-09, 21:26
Μαλιστα !! ευχαριστω!