PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματα με ηλεκτρικο θερμοσιφωνα



vordme34
09-12-09, 17:42
Ενας (καθετος) θερμοσιφωνας 4ετιας αρχισε να μου παρουσιαζει προβληματα. Αρχικα το μικρο κουμπακι που εχει ο θερμοστατης πανω του "ξεφευγε" απο τη θεση του και ενω ο διακοπτης στον κεντρικο πινακα εδινε ρευμα, εγω επρεπε να βγαζω το κατω καπακι και να παταω το κουμπακι για να θερμαινει νερο (εννοειται εκλεινα πρωτα το διακοπτη). Επειδη αυτο δεν ηταν λυση αλλαξα μονος μου αρχικα θερμοστατη. Για λιγο καιρο (ουτε μηνα) ολα ΟΚ αλλα μετα τα ιδια. Αλλαξα και αντισταση (βγαζοντας 3 κιλα λασπη και αλατα απο μεσα απο το θερμοσιφωνα) η οποια ηταν οντως σε τραγικο χαλι. Μετα απο αυτο εδω και 2 μηνες ολα καλα, μεχρι που αρχισε παλι το κουμπακι του - νεου - θερμοστατη να κανει τα ιδια χτες!! Δεν ξερω τι αλλο να κανω (πλην του να τον πεταξω και να βαλω αλλον βεβαια). Εναν ηλεκτρολογο που ρωτησα αν μπορει να παιζει ρολο ο διακοπτης του πινακα (γιατι ειναι πολυ παλιος) μου ειπε οτι αποκλειεται (οντως; ). Αν κανεις εχει καμια ιδεα πριν τα χωσω για να παρω αλλον, ευχαριστως θα την ακουγα! Ισως να ξαναλλαξω θερμοστατη μιας και η αντισταση δε νομιζω να ειναι το προβλημα; Ευχαριστω ΥΓ: Παρατηρησα οτι και πριν αλλα και τωρα αυτο που κανει ο θερμοστατης (δηλ. να φευγει το κουμπι απο τη θεση ΟΝ, πατημενο μεσα) το κανει μαλλον οταν εχω το θερμοσιφωνα ανοιχτο να ζεσταινει νερο ενω τον χρησιμοποιω (μην αρχισετε να φωναζετε, γνωριζω οτι ειναι επικινδυνο). Αλλα δε μπορω να πιστεψω οτι ειναι φυσιολογικο γιατι ουτε παλια (πριν πρωτοχαλασει) ουτε τωρα το εκανε εξ αρχης. Ισως με το να το εχω ανοιχτο πλην του να κινδυνευω, χαλαω και το θερμοστατη και αρχιζει τα "σχεδια";

hukgys
09-12-09, 17:52
Στούς πόσους βαθμούς έχεις το θερμοστάτη ?

j kalai
09-12-09, 22:08
Αν εχεις πολυμετρο μετρα και την ταση του οταν ζεσταινει.

vordme34
09-12-09, 22:41
Στούς πόσους βαθμούς έχεις το θερμοστάτη ?
70+ λίγο κατω απο 75. Υποθετω ειναι πολυ; Συνηθως τα βαζουν 65 νομιζω, ωστοσο επειδη ειναι 60αρης αδειαζει γρηγορα το ζεστο οταν μπαινει κρυο και το εβαλα 75. Γενικως επειδη "σπαταλαω" πολυ νερο οταν κανω μπανιο το εχω 75 και ανοιχτο (να ζεσταινει) ενω τρεχει το ζεστο.

vordme34
09-12-09, 22:43
Αν εχεις πολυμετρο μετρα και την ταση του οταν ζεσταινει.

Εχω αλλα το κοβω κομματι δυσκολο (δεν ειναι με κροκοδειλακια) να ακουμπαω δυο ακροδεκτες (μυτιτσες) εκει που ειναι, σκυμμενος απο κατω. Τι συμπερασμα θα βγαζαμε "γιατρε" μου; Αυξημενη ή μειωμένη τάση; Και τι θα καναμε μετα;

Thanx

j kalai
10-12-09, 00:28
Εχω αλλα το κοβω κομματι δυσκολο (δεν ειναι με κροκοδειλακια) να ακουμπαω δυο ακροδεκτες (μυτιτσες) εκει που ειναι, σκυμμενος απο κατω. Τι συμπερασμα θα βγαζαμε "γιατρε" μου; Αυξημενη ή μειωμένη τάση; Και τι θα καναμε μετα;

Thanx

Αν εχεις μειωμενη ταση τοτε ειναι και αυτο ενα προβλημα μαζι με το 75αρι στον θερμοστατη.
Συνηθως οι περιστροφικοι διακοπτες στους πινακες ( αν εχει τετοιους ο δικο σου πινακας) που ειναι παλαιοι δημιουργουν προβληματα. Ναι μεν αναβει ο θερμοσιφωνας αλλα η επαφες μεσα μπορει να ειναι καρβουνιασμενες με αποτελεσμα να μην περνα το σωστο ρευμα απο μεσα τους.

hlias
10-12-09, 00:45
Καλησπέρα και απο μένα.Το "κουμπάκι" που αναφέρεις είναι ο 2ος κρίκος ασφάλειας ώστε να μην γίνει ο θερμοσιφωνας πύραυλος!Οταν ζεσταθέι το νερό στην προεπιλεγμένη θερμοκρασία ανοιγει επαφες ο θερμοστάτης και κόβει το ρέυμα στην αντίσταση αν ΔΕΝ λειτούργησει ένα διμεταλικό έλασμα ( το κουμπάκι) "πετάγεται" έξω και ανοίγει επαφές αν δεν λειτουργήσει και αυτό έυχεσαι να λείτουργήσει η μηχανική βαλβίδα εκτόνωσης που συνήθως είναι στην είσοδο του κρύου.Στην περίπτωση σου είναι ΤΟΣΟ "ψηλα" η επιλογή των 75c που έχεις βάλει ώστε δεν προλαβαίνει να "κόψει" ο 1ος διακόπτης και κόβει ο 2ος που είναι η λύση ανάγκης και όχι λειτουργίας..Η ρύθμιση των θερμοστατών θερμοσιφώνων ΠΟΤΕ δεν πρέπει να είναι πάνω απο 60-65c για ευνόητους λόγους....Εαν δεν σου φτάνει ο 60 λίτρων μονόδρομος η αγορά 100αρι διοτι ούτε ο 80αρις θα σε καλύψει.Προσωπικά ο 80αρις με καλύπτει άνετα.Ελπίζω να βοήθησα.:001_rolleyes:

xifis
10-12-09, 03:07
ωραιος ο ηλιας.αρα,το κουμπακι αυτο ειναι ενας διακοπτης φιξ ρυθμισμενος σε καποια στανταρ 8ερμοκρασια,σωστα?απορω ομως γιατι οι θερμοστατες φτανουν μεχρι 90 αν δε κανω λαθος..

επισης ΠΟΤΕ μπανιο με αναμενο θερμοσιφωνα εκτος απο ανουσιο ειναι κ επικινδυνο.εκεινη την ωρα εισαι βουτυρο στο ψωμι της ηλεκτροπληξιας....

lynx
10-12-09, 04:59
επισεις και αυτη η λασπη...ελεος απο που περνετε νερο και μαζεψε τοση λασπη? δεν εχω ανοιξει ποτε θερμοσυφωνα να δω πως ειναι μεσα, ορισμενοι πινουν νερο απο το κυκλωμα του θερμοσιφωνα!

giorgos
10-12-09, 05:03
Δεν είναι ακριβώς λάσπη αλλα άλατα......και σκουριά του θερμοσίφωνα αν δεν είναι glass...

sakis
10-12-09, 10:44
Καλησπέρα και απο μένα.Το "κουμπάκι" που αναφέρεις είναι ο 2ος κρίκος ασφάλειας ώστε να μην γίνει ο θερμοσιφωνας πύραυλος!Οταν ζεσταθέι το νερό στην προεπιλεγμένη θερμοκρασία ανοιγει επαφες ο θερμοστάτης και κόβει το ρέυμα στην αντίσταση αν ΔΕΝ λειτούργησει ένα διμεταλικό έλασμα ( το κουμπάκι) "πετάγεται" έξω και ανοίγει επαφές αν δεν λειτουργήσει και αυτό έυχεσαι να λείτουργήσει η μηχανική βαλβίδα εκτόνωσης που συνήθως είναι στην είσοδο του κρύου.Στην περίπτωση σου είναι ΤΟΣΟ "ψηλα" η επιλογή των 75c που έχεις βάλει ώστε δεν προλαβαίνει να "κόψει" ο 1ος διακόπτης και κόβει ο 2ος που είναι η λύση ανάγκης και όχι λειτουργίας..Η ρύθμιση των θερμοστατών θερμοσιφώνων ΠΟΤΕ δεν πρέπει να είναι πάνω απο 60-65c για ευνόητους λόγους....Εαν δεν σου φτάνει ο 60 λίτρων μονόδρομος η αγορά 100αρι διοτι ούτε ο 80αρις θα σε καλύψει.Προσωπικά ο 80αρις με καλύπτει άνετα.Ελπίζω να βοήθησα.:001_rolleyes:



----- Η ΒΑΛΒΙΔΑ ΣΤΟ ΚΡΥΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΝΩΣΗΣ ΖΕΣΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΑΛΛΑ ΚΡΥΟΥ ΚΑΙ ΑΝΤΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ .... ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΔΕΙΑΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ Ο ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΑ ΚΕΝΟς ΝΕΡΟΥ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΙ ΚΑΕΙ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ..... ΑΚΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΑΝΕΒΕΙ Η ΠΙΕΣΗ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΚΡΥΟ ....ΣΤΟ ΖΕΣΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΤΟΝΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ Η ΑΝΤΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

----- ΤΕΛΟΣ ΑΝ ΟΙ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΕΣ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ""" ΠΟΤΕ """ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 65 ΒΑΘΜΟΥΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΡΥΘΜΙΣΗ ΜΕΧΡΙ 80 .... ΑΠΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥ 65 ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΡΕΥΜΑ ΑΣΚΟΠΑ


ΜΕΣ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΛΗ .....

vordme34
10-12-09, 15:39
Αν εχεις μειωμενη ταση τοτε ειναι και αυτο ενα προβλημα μαζι με το 75αρι στον θερμοστατη.
Συνηθως οι περιστροφικοι διακοπτες στους πινακες ( αν εχει τετοιους ο δικο σου πινακας) που ειναι παλαιοι δημιουργουν προβληματα. Ναι μεν αναβει ο θερμοσιφωνας αλλα η επαφες μεσα μπορει να ειναι καρβουνιασμενες με αποτελεσμα να μην περνα το σωστο ρευμα απο μεσα τους.

Οχι δεν ειναι περιστροφικος, ειναι απο αυτους τους "διπλούς" που πανε πανω-κατω και "θεωρητικα" οσο ειναι καινουριος (που ο δικος μου δεν ειναι) πεφτει αυτοματα.

vordme34
10-12-09, 15:44
Καλησπέρα και απο μένα.Το "κουμπάκι" που αναφέρεις είναι ο 2ος κρίκος ασφάλειας ώστε να μην γίνει ο θερμοσιφωνας πύραυλος!Οταν ζεσταθέι το νερό στην προεπιλεγμένη θερμοκρασία ανοιγει επαφες ο θερμοστάτης και κόβει το ρέυμα στην αντίσταση αν ΔΕΝ λειτούργησει ένα διμεταλικό έλασμα ( το κουμπάκι) "πετάγεται" έξω και ανοίγει επαφές αν δεν λειτουργήσει και αυτό έυχεσαι να λείτουργήσει η μηχανική βαλβίδα εκτόνωσης που συνήθως είναι στην είσοδο του κρύου.Στην περίπτωση σου είναι ΤΟΣΟ "ψηλα" η επιλογή των 75c που έχεις βάλει ώστε δεν προλαβαίνει να "κόψει" ο 1ος διακόπτης και κόβει ο 2ος που είναι η λύση ανάγκης και όχι λειτουργίας..Η ρύθμιση των θερμοστατών θερμοσιφώνων ΠΟΤΕ δεν πρέπει να είναι πάνω απο 60-65c για ευνόητους λόγους....Εαν δεν σου φτάνει ο 60 λίτρων μονόδρομος η αγορά 100αρι διοτι ούτε ο 80αρις θα σε καλύψει.Προσωπικά ο 80αρις με καλύπτει άνετα.Ελπίζω να βοήθησα.:001_rolleyes:

Δηλάδη αν καταλαβα καλα μιλαμε για μια ("αναμενόμενη";;) δυσλειτουργια του θερμοστατη επειδη τον εχω "ψηλα".. και ισως επειδη τρεχω το ζεστο νερο ενω λειτουργει (δεν καταλαβαινω γιατι να τον "μπερδευει" αυτο ωστόσο, αφου η θερμοκρασια μεσα στο θερμοσιφωνα σιγουρα πεφτει χαμηλοτερα λογω εισοδου του ζεστου νερου. Τελως παντων θα το χαμηλωσω στους 65 και δε θα τον εχω ανοιχτο ενω τον χρησιμοποιω και θα δω. Αλλα γιατι παιζει ρολο η θερμοκρασια, το ελασμα που εχει ο θερμοστατης δεν λειτουργει χονδροειδως "αναλογικα" και για τις ψηλοτερες διαβαθμισεις που εχει γραμμενες πανω του ο θερμοστατης; Το "φθειρει" μεσοπροθεσμα με καποιο τροπο η επιλογη απο το χρηστη μιας ψηλοτερης θερμοκρασιας και το κανει αναξιοπιστο; Να υπενθυμισω οτι ο θερμοστατης ειναι 2-3 μηνων

vordme34
10-12-09, 15:46
επισεις και αυτη η λασπη...ελεος απο που περνετε νερο και μαζεψε τοση λασπη? δεν εχω ανοιξει ποτε θερμοσυφωνα να δω πως ειναι μεσα, ορισμενοι πινουν νερο απο το κυκλωμα του θερμοσιφωνα!

Δικτυο υδρευσης Δημου Θεσσαλονικης (κεντρο κιολας) και μαλιστα 3ος οροφος. Εγω δεν πινω νερο ουτε απο τη βρυση, οχι απο το θερμοσιφωνα..

vordme34
10-12-09, 15:47
Δεν είναι ακριβώς λάσπη αλλα άλατα......και σκουριά του θερμοσίφωνα αν δεν είναι glass...

Μπαα, glass ειναι και αυτα που εβγαλα απο μεσα ηταν ΛΑΣΠΗ με τα ολα της.. κανονικοτατη (πλην των συσσωματωμενων αλατων σε μορφη πετρας)

vordme34
10-12-09, 15:54
Παρολα αυτα, κανεις δε μου ειπε αν πρεπει να το εκλαβω ως αστοχια του συγκεκριμενου θερμοστατη αν και καινουριος (και να τον αλλαξω) ή αν θεωρειται "φυσιολογικο" να πεταει εξω το κουμπακι του και να μη "κοβει" το ρευμα μονο και μονο επειδη εγω τον εβαλα 70-75C. Mε απλα λογια, αν τον αλλαξω και ξαναβαλω 70+ θα το ξαναπαθει κι ο επομενος (γιατι το παθαινουν γενικα ολοι αν τους "ζορισεις") ή να μη ξαναβαλω ουτε τον καινουριο "τοσο ψηλα"; Δε μπορω να φανταστω οτι πουλιεται με αυτη τη λογικη ενα ηλεκτρολογικο εξαρτημα που μπορει να σου σωσει τη ζωη απο μια εκρηξη και δεν κουβαλαει μαζι του ενα declaration που να λεει "Εμεις τον φτιαξαμε για 90 αλλα μη τολμησετε να τον βαλετε πανω απο 60 γιατι.. χαλαει"

MacGyver
10-12-09, 18:36
hlias (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33651) : συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες.

Whiz (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32005) : Να ξέρεις ότι η λάσπη και τα άλατα αυτά υπάρχουν στο κρύο-πόσιμο-νερό και ποτέ μην νομίζεις ότι πίνεις Η2Ο μόνο.
Ρίξε μια ματιά στο φίλτρο νήματος αν έχεις, έστω και αν είναι 2 ημερών για να δεις τη λάσπη.
Την πίνεις απλά με ....δόσεις.

sakis (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33642) : συμφωνώ σε όλα, με τη διαφορά: Αν ανέβει η πίεση μέσα στο θερμοσίφωνα,αυτή θα είναι ίδια παντού.
Οι διπλής ενέργειας....έχουν δύο πιέσεις,άλλη στο τρεχούμενο(μετά την βαλβίδα),άλλη στο κλειστό κύκλωμα.
Το κρύο και το ζεστό (που καταναλώνουμε) βρίσκονται στον ίδιο χώρο,κάτω το πιο κρύο και όσο ανεβαίνεις το πιο ζεστο.
Όπου και αν ανέβει η πίεση (κρύο-ζεστό)θα ανοίξει η εκτόνωσης (ευχόμαστε!!).

vordme34 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=40673) : Δυσλειτουργία στο θερμοστάτη έχουμε επίσης όταν μηχανικά δεν κάθεται σωστά.
Αφού μπει το αισθητήριο-το μακρύ μέρος-, στο τέλος οι τρύπες θα πρέπει να μπουν και να βιδωθούν ελεύθερα στα άκρα της αντίστασης χωρίς ζόρι.
Άν συνδέεται απευθείας με το καλώδιο τότε αυτό πρέπει να το φέρεις στη σωστή γωνία από την αρχή για να μην πιέζει τον θερμοστάτη.
Κάθε μικρο-στρέβλωση η πίεση του θερμοστάτη, επηρεάζει τη σωστή λειτουργία(θερμοκρασίες που κόβει).

JOUN
10-12-09, 19:53
Επειδη εχεις αλλαξει θερμοστατη προφανως το προβλημα δεν ειναι εκει.
Το προβλημα ειναι(κατα πασα πιθανοτητα) στο οτι εχει μαζεψει αλατα το σωληνακι που μπαινει το αισθητηριο του θερμοστατη.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην μεταφερεται η θερμοκρασια του νερου στον θερμοστατη αυτος να ανεβαζει 105 C και να πεταει το ασφαλιστικο.Αυτο κατα την γνωμη μου δεν ειναι τοσο ευκολο να διορθωθει οποτε μαλλον για καινουριο θερμοσιφωνα σε βλεπω γιατι με αυτα τα πραγματα δεν παιζουμε.
Οπως πολυ σωστα ειπωθηκε αν ειχε προβλημα ο θερμοστατης στους 75 δεν θα ειχε ρυθμιση μεχρι εκει,ετσι;

j kalai
10-12-09, 21:20
Γιατι εχετε κολλησει με την κλιμακα του θρμοστατη?
Μπορει η συγκεκριμενη παρτιδα να ειναι μαπα, μπορει να κολυμπαει το πουρο του θερμοστατη στον σωληνα της αντιστασης και γενικα δεν ειναι και καμια σπουδαια κατασκευη ο θερμοστατης.

vordme34
10-12-09, 22:27
hlias (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=33651) : συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες.


vordme34 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=40673) : Δυσλειτουργία στο θερμοστάτη έχουμε επίσης όταν μηχανικά δεν κάθεται σωστά.
Αφού μπει το αισθητήριο-το μακρύ μέρος-, στο τέλος οι τρύπες θα πρέπει να μπουν και να βιδωθούν ελεύθερα στα άκρα της αντίστασης χωρίς ζόρι.
Άν συνδέεται απευθείας με το καλώδιο τότε αυτό πρέπει να το φέρεις στη σωστή γωνία από την αρχή για να μην πιέζει τον θερμοστάτη.
Κάθε μικρο-στρέβλωση η πίεση του θερμοστάτη, επηρεάζει τη σωστή λειτουργία(θερμοκρασίες που κόβει).

thanx ΜacGyver, αυτο που λες ισως "παιζει", οντως τα καλωδια έρχονται τσιμα τσιμα και ζοριστηκα πολυ για να τα φερω σε σωστη γωνια και να κατσουν, και τα εσφιξα μεν ΓΕΡΑ, αλλα υποθετω μπορει να τον σπρωχνουν και να τον πιεζουν καπως. Μαλλον θα βαλω προεκταση στο καλωδιο που βγαινει απο τον τοιχο και θα προσπαθησω να μη πιεζεται..

vordme34
10-12-09, 22:29
Επειδη εχεις αλλαξει θερμοστατη προφανως το προβλημα δεν ειναι εκει.
Το προβλημα ειναι(κατα πασα πιθανοτητα) στο οτι εχει μαζεψει αλατα το σωληνακι που μπαινει το αισθητηριο του θερμοστατη.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μην μεταφερεται η θερμοκρασια του νερου στον θερμοστατη αυτος να ανεβαζει 105 C και να πεταει το ασφαλιστικο.Αυτο κατα την γνωμη μου δεν ειναι τοσο ευκολο να διορθωθει οποτε μαλλον για καινουριο θερμοσιφωνα σε βλεπω γιατι με αυτα τα πραγματα δεν παιζουμε.
Οπως πολυ σωστα ειπωθηκε αν ειχε προβλημα ο θερμοστατης στους 75 δεν θα ειχε ρυθμιση μεχρι εκει,ετσι;

Εξηγηστε μου κατι διοτι με θερμοσιφωνες ημουν ασχετος μεχρι που χρειαστηκε να "φτιαξω" (λεμε τωρα) το δικο μου.. Επειδη δεν προσεξα οταν αλλαζα την αντισταση, το σωληνακι που λες οπου μπαινει το αισθητηριο δεν ειναι μερος της αντιστασης αλλα του υπολοιπου σωματος του θερμοσιφωνα;;

hlias
11-12-09, 00:23
Καλησπέρα ξανά για μια διευκρίνηση στον επιθετικό "φίλο" sakis .Αν πρόσεξε έγραψα συνήθως για το που βρίσκεται η μηχανική εκτόνωση ,επίσης συνήθως η βαλβίδα εκτόνωσης είναι και ανεπίστροφο.Επίσης ναι μεν το όριο είναι στους 80 αλλά αφήνουμε τουλάχιστον 20 βαθμούς αφένος για να καλύπτουμε την διαφορά που ενδεχομένος έχει ένας αναλογικός (διότι αν το βάλουμε στους 80c και χάνει 20c θα σβήσει στους 100c =ατμος= ΠΥΡΑΥΛΟΣ!) και αφετέρου το δέρμα μας αντέχει βια 40c.Επίσης ναι μεν είμαι νεο μέλος στο site (που είναι ΑΨΟΓΟ & συγχαρητηρια στους διαχειριστές) αλλά μετράω αρκετά χρονια εργασίας στο χώρο και ποτε δεν μιλάω απόλυτα αν δεν είμαι 100% σίγουρος για κατι και αν δεν το έχω κάνει αμέτρητες φορές ο ίδιος.:001_smile:

JOUN
11-12-09, 00:34
Εξηγηστε μου κατι διοτι με θερμοσιφωνες ημουν ασχετος μεχρι που χρειαστηκε να "φτιαξω" (λεμε τωρα) το δικο μου.. Επειδη δεν προσεξα οταν αλλαζα την αντισταση, το σωληνακι που λες οπου μπαινει το αισθητηριο δεν ειναι μερος της αντιστασης αλλα του υπολοιπου σωματος του θερμοσιφωνα;;
Ακριβως αυτο.

vordme34
11-12-09, 09:30
Κυριοι ευχαριστω πολυ. Κετεληξα οτι αν το ξανακανει εστω και μια ακομη φορα αλλαζω θερμοστατη (και βαζω και μεγαλυτερο καλωδιο για να εχει λασκα και να μη τον πιεζει). Σε επαναληψη πεταω το θερμοσιφωνα.

Να ειστε καλα και καλα Χριστουγεννα.

JOUN
11-12-09, 11:02
OΚ παντως καλο θα ηταν να μας ενημερωσεις για οποιαδηποτε εξελιξη,ετσι;

vordme34
11-12-09, 15:34
OΚ παντως καλο θα ηταν να μας ενημερωσεις για οποιαδηποτε εξελιξη,ετσι;

Κοιτα, προς το παρον 2 φορες που τον εβαλα, κλεινοντας τον πριν τον χρησιμοποιησω, φανηκε να λειτουργει κανονικα (ζεστανε το νερο και εκοψε μονος του και μετα οταν τον ξαναεβαλα λειτουργησε και παλι ως οφειλε).

jim.ni
12-12-09, 04:18
sakis χαλάρωσε λίγο δεν είμαστε στα ΛΟΚ που την έχεις δει και παλιός!
έτσι υπο-δέχεσαι τα νέα μέλη; :blushing:

συνεχίστε παλικάρια, η κουβέντα είναι πολύ διαφωτιστική και χρήσιμη γιατί το
πατάω και εγώ το κουμπάκι :001_smile: (μια φορα δηλαδή χρειάστηκε να το πατήσω)
παρατήρησα όμως οτι η κλεμα έχει λιώσει αρκετά στην φάση παρότι δουλεύει
κανονικά! Ξέρουμε κάτι γιαυτό?

stom
12-12-09, 10:50
Για αρχη να πω οτι δεν πρεπει να παιζουμε με το θερμοσιφωνο (ειδικοτερα το ηλεκτρικο του μερος) αν δεν ειμαστε απολυτως σιγουροι οτι ξερουμε τι κανουμε.
Το οτι εχει λιωσει η κλεμμα σημαινει οτι ειτε δεν παταει καλα, ειτε εχει σκουριασει, με αποτελεσμα αυξημενη αντισταση, που οδηγει σε θερμοτητα και κατ επεκταση λιωσιμο.
Η βαθμονομηση του θερμοστατη ειναι τελειως στο περιπου, αντιθετα ο ασφαλειας ειναι πιο ακριβης..(για μηχανικος)

Ως προς τη λασπη που υπαρχει στο θερμοσιφωνο, αυτη προερχεται απο το δικτυο και συνηθως μπαινει οταν γινει καμμια βλαβη στη περιοχή. Επι της ουσιας δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο το να πιεις νερο απο το θερμοσιφωνο.
Το νερο συλλεγεται απο λιμνες και ποταμια (και γεωτρησεις) που μεσα εχουν μπολικο χωμα. Στα διυλιστηρια νερου, μια απο τις μεθοδους ειναι και η καθιζηση.
Βαζουν το νερο σε μεγαλες δεξαμενες χωρις να το ανακατεβουν ωστε να "κατσει" στον πατο οτι εχει ανακατευτει. Ακριβως αυτο συμβαινει και με το θερμοσιφωνο.

Παντως η σωστη συντηρηση για ενα θερμοσιφωνο ειναι καθε τρια χρονια να αντικαθισταται αντισταση και θερμοστατης και η ραβος ανοδιωσης που παει μαζι. (η οικονομια που πετυχαινουμε αντισταθμιζει το κοστος). Μην βαζετε οτι αντισταση βρειτε μπροστα σας. Αγοραστε αντισταση απο τον κατασκευαστη για το μοντελο του θερμοσιωνα που εχετε. Αλλαξτε και το λαστιχο μαζι.

Ρυθμιση πανω απο 60 ειναι τρελη σπαταλη ρευματος.. Εαν δεν φτάνει βαλτε μεγαλυτερο θερμοσιφωνα. (Υπαρχει και η λυση του ταχυθερμοσιφωνα αλλα σπανιως υπαρχει καταλληλη παροχη για χρηση σε μπανιο με κρυο νερο το χειμωνα.)

Οσο για τη χρηση αναμμενου θερμοσιφωνου οταν κανουμε μπανιο, πρεπει να αποφευγεται σε αγνωστες εγκαταστασεις.

Στο σπιτι μας ομως οπου καποια στιγμη θα χρειαστει να το χρησιμοποιησουμε και αναμενο (γιατι δεν εχει ζεστο νερο και βιαζομαστε κλπ) κανουμε οπωσδηποτε τα εξης
1. Ελεγχουμε τη λειτουργια του ρελε διαφυγης πατωντας το κουμπι τεστ
(δεν συζηταω καν την περιπτωση να μην υπαρχει...)
2. Βεβαιωνομαστε οτι το θερμοσιφωνο περναει μεσα απο το ρελε διαφυγης. (εχω δει και τετοιες ομορφιες)
3. βεβαιωνομστε οτι το καλωδιο γειωσης ειναι σωστα συνδεδεμενο στο θερμοσιφωνα
4. Ελεγχουμε οτι το σπιτι εχει σωστη γειωση
5. Αντικαθιστουμε αντισταση/ θερμοστατη καθε 3 χρονια

Επιπλεον, εαν η εγκατασταση ειναι με χαλκινη η σιδερενια σωληνωση, αυτο απο μονο του ειναι μια επιπλεον γειωση.
Σε νεωτερες εγκαταστασεις, οι σωληνώσεις ειναι πλαστικές.

Εαν κανουμε τα παραπανω τοτε δεν υπαρχει κανενας κινδυνος να εχουμε το θερμοσιφωνο αναμενο και να κανουμε μπανιο, καθως υπαρχει τριπλη προστασια.
(1. αντισταση χωρις φθορες, 2. γειωση, 3. ρελε διαφυγης) Το να περπατας στο δρομο ειναι πιο επικινδυνο :)

Και με την ευκαιρια, να πω οτι οπου υπαρχει νυχτερινο, ειναι πολυ καλη ιδεα να μπει ενα ρελε ωστε το θερμοσιφωνο να αναβει μονιμα οποτε υπαρχει νυχτερινο.
Ζεστο νερο (σχεδον) παντα και με πολυ λογικο κοστος... Το εχω εφαρμοσει εδω και χρονια.

Tolis-Sx
12-12-09, 13:10
Αν έχεις το θ/φωνο πάνω από 5 χρόνια..πάς γιά αντίσταση κομπλέ με θερμοστάτη.καλού κακού αλλάζεις και μια βαλβίδα αντεπιστροφής(ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΥΠΕΡΠΙΕΣΗΣ)στην είσοδο του κρύου.
Αν η ηλικία του θ/φώνου ειναι πάνω από 5 έτη.....στείλτον στα παλιοσίδερα...(πχ 10-12 χρονο)τίποτα δεν είναι αιώνιο,όλα χαλάνε,όπως και οι άνθρωποι.....

vordme34
12-12-09, 13:26
και η ραβος ανοδιωσης που παει μαζι. (η οικονομια που πετυχαινουμε αντισταθμιζει το κοστος). Μην βαζετε οτι αντισταση βρειτε μπροστα σας. Αγοραστε αντισταση απο τον κατασκευαστη για το μοντελο του θερμοσιωνα που εχετε. Αλλαξτε και το λαστιχο μαζι.

Δυστυχως εμενα μου πασαρανε σκετη αντισταση χωρις το "ανωδιο" (οπως το ειπε ο ηλεκτρολογος), ευτυχως πηρα και νεο λαστιχο. Βασικα δεν εχω ιδεα που βρισκει κανεις "γνησια" αντισταση (ο δικος μου ειναι ELKO). Eμεινα με την εντυπωση οτι δεν ειναι ευκολο να βρεις ανταλλακτικα απο τον κατασκευαστη για ενα θερμοσιφωνα. Ο θερμοστατης παροτι λιγο διαφορετικος (στο πώς μπαινουν τα καλωδια μεσα) ηταν ιδια μαρκα με τον αρχικο.

1. Ελεγχουμε τη λειτουργια του ρελε διαφυγης πατωντας το κουμπι τεστ
(δεν συζηταω καν την περιπτωση να μην υπαρχει...)

Φιλε με "εσωσες", ειχα μηνες να το ελεγξω και καθοτι παλιο μολις διαπιστωσα οτι το "test" του ΔΕΝ το κλεινει. Τρεχω να παρω καινουριο.

vordme34
12-12-09, 13:29
Αν έχεις το θ/φωνο πάνω από 5 χρόνια..πάς γιά αντίσταση κομπλέ με θερμοστάτη.καλού κακού αλλάζεις και μια βαλβίδα αντεπιστροφής(ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΥΠΕΡΠΙΕΣΗΣ)στην είσοδο του κρύου.
Αν η ηλικία του θ/φώνου ειναι πάνω από 5 έτη.....στείλτον στα παλιοσίδερα...(πχ 10-12 χρονο)τίποτα δεν είναι αιώνιο,όλα χαλάνε,όπως και οι άνθρωποι.....

Απο αρχές 2006 τον εχω, αλλαξα και το θερμοστατη και μετα την αντισταση (χωρις ανωδιο). Αν ξαναγινει αλλαζω θερμοστατη (σχετικα φτηνος) και ετσι και το ξανακανει πεταμα και αντικατασταση με 80αρη (minimum).

stom
12-12-09, 14:47
Απο το webiste www.elco.gr (http://www.elco.gr)
ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

ΠΕΡΙΟΧΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΗΛΕΦΩΝΟ FAX ΚΙΝΗΤΟ Ν. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΟΡΕΣΤΟΥ 51, ΘΕΣ/ΝΙΚΗ 2310 846762 2310 831061 6973 018669
ελκο service θεσσαλονικη.. Λογικα εχει και ανταλλακτικα
Οι καινουργιοι θερμοσιφωνες με επενδυση γυαλιου υπαρχουν εδω και 10 και με συντηρηση ανοδιου και αντιστασης πανε πανω απο 15 χρονια

Στην αθηνα ειναι στα σεπολια, κοντα (σχετικα) στο σταθμο του μετρο..

dalai
12-12-09, 14:52
Καθε ποσα χρονια πρεπει να ανοιγετε το θερμοσιφωνο για αλαγη ανοδιου και καθαρισμο ?