PDA

Επιστροφή στο Forum : Xenon για scooter



sotirisd
13-12-09, 03:07
Καλησπέρα σε όλους !! Είμαι νέος στο σάιτ και γράφω με αφορμή κάτι που αντιμετώπισα σήμερα. Ήθελα να συνδέσω ένα κιτ xenon στο μηχανάκι αλλά δεν μπόρεσα γιατί υπήρξε το εξής πρόβλημα : αφού έγινε η καλωδίωση, η σύνδεση και τα λοιπά, η λάμπα άνοιγε για πολύ λίγο και μετά έσβηνε μόνη της.
Με τον τεχνικό καταλήξαμε στο ότι πρέπει να βγαίνει σταθερή τάση εξόδου 12V ενώ η μπαταρία συνήθως δίνει μεταξύ 9-15V. Η λάμπα έχει κατανάλωση 35 Watt. Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιο κύκλωμα γιατί καθότι φοιτητής ηλεκτρολόγος προσπάθησα να το κάνω συνδέοντας 4 σταθεροποιητές παράλληλα αλλά δεν βγήκε κάτι ιδιαίτερο.:confused1:

Mihos
13-12-09, 03:50
Ανέβασε το ρελαντί:biggrin:. (Πλάκα κάνω φυσικά...)

lynx
13-12-09, 06:08
κατι τετοιο μαλλον σου χρειαζεται...

http://www.powerstream.com/DC4.htm

γιατι εφοσον το κιτ σου δουλευει με 12V, τα σταθεροποιητικα (πχ LM7812) δεν θα μπορουν να σου κανουν κατι οταν η ταση θα πεφτει στα 9V...

υπαρχει ομως και ενα αλλο προβλημα και θα το θεσω λιγο χυμα... :001_rolleyes::001_rolleyes::001_rolleyes:

βοηθαω εναν καγκουρα? ή εναν ευσυνειδητο που σεβεται και καταλαβαινει οτι τα φθηνα κακορυθμισμενα xenon τυφλωνουν τους αλλους οδηγους και γινονται επικινδυνα?

sotirisd
13-12-09, 16:28
Φίλε μου βοηθάς έναν που καταλαβαίνει τα προβλήματα που δημιουργούνται όταν τα φώτα δεν είναι σωστά από κάθε απόψεως. Αυτά που δοκίμασα να βάλω ήταν κορεάτικα και έχουν τέλεια ποιότητα (σωστή δέσμη, δεν τυφλώνουν, είναι πολύ ακριβά) όμως δεν δούλευαν. Μπορούσα να βάλω και τα κινέζικα xenon που τα δοκίμασα και δούλευαν κανονικά αλλά είχαν χειρότερη ποιότητα κατασκευής και κάνανε τα μισά λεφτά. Προτίμησα όμως να μην τα βάλω και να πειραματιστώ ώστε να βρώ μια λύση γιατί εκτός των άλλων σπουδάζω και ηλεκτρολόγος και αυτό θα με βοηθήσει να αποκτήσω εμπειρία. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι πώς θα βοηθήσει η συγκεκριμένη συσκεύη που μου έστειλες. Τονίζω ότι η λάμπα είναι 35 Watt, η τάση εξόδου θέλω να είναι σταθερή 12 V και επομένως αφού P=V*I --> I=P/V άρα πρέπει να αντέχει μέχρι 4 A.

lynx
13-12-09, 20:57
το λινκ που σου εδωσα ειναι για reference... :001_smile:

stevstav
16-12-09, 01:36
Ήθελα να συνδέσω ένα κιτ xenon στο μηχανάκι αλλά δεν μπόρεσα γιατί υπήρξε το εξής πρόβλημα : αφού έγινε η καλωδίωση, η σύνδεση και τα λοιπά, η λάμπα άνοιγε για πολύ λίγο και μετά έσβηνε μόνη της. Τι μηχανακι ειναι? Μετρησατε τι ταση παει στην λαμπα? Η μπαταρια ΔΕΝ δινει απο 9-15 βολτ. Αν μετρησατε τετοιες τασεις (ξεκινανε απο 9 βολτ στο ρελαντι και παει στα 15+ μαρσαροντας) τοτε δεν παιρνει απο μπαταρια αλλά ξεχωριστο τυλιγμα που το εχουν μονο για τον φωτισμο.
κατι τετοιο μαλλον σου χρειαζεται... http://www.powerstream.com/DC4.htm Αυτο δεν θα δουλεψει. Δινει ΜΑΧ 25Watt ενω τα ΧΕΝΟΝ θελουν 35. Ασε που στο αναμμα τραβανε 8-10Α !

lynx
16-12-09, 01:49
Αυτο δεν θα δουλεψει. Δινει ΜΑΧ 25Watt ενω τα ΧΕΝΟΝ θελουν 35. Ασε που στο αναμμα τραβανε 8-10Α !

stevstav ακριβως πανω απο το ποστ που εκανες, γραφω οτι ειναι για reference που σημαινει οτι του δινω αυτο το λινκ για να παρει μια ιδεα τι πιστευω οτι του χρειαζεται... :wiink:

με ενα γρηγορο search που εκανα αυτο βρηκα...αν εχει καποιος αλλος κατι υποψην ας του το πει...βεβαια να ψαξει και ο αμεσα ενδιαφερομενος...

sotirisd
17-12-09, 15:17
Το μηχανάκι είναι το Kymco Agility City 150. Εγώ μέτρησα τι τάση έχει η μπαταρία με ένα βολτόμετρο σε διάφορες φάσεις πχ κλειστός διακόπτης, ανοιχτός και ανοίγωντας το γκάζι,ανοιχτά φώτα με 35W κατανάλωση κτλ. και σε όλες τις περιπτώσεις η τάση ήταν από 12,30-14,50 Volt. Το λάθος μου είναι ότι δεν μέτρησα την τάση που πάει στην λάμπα απευθείας αλλά είναι και λίγο δύσκολο γιατί πρέπει να ξαναλύσω το φανάρι και θα αρχίσουν να μποσικάρουν τα πλαστικά του. Πάντως ενώ έψαξα πάρα πολύ δεν βρήκα κάτι αξιόλογο καθώς καμία λύση δεν είναι πρακτικά εφαρμόσιμη αφού ότι βρήκα ήθελε και αρκετό χώρο και αρκετή ψύξη.

lynx
18-12-09, 06:59
σε όλες τις περιπτώσεις η τάση ήταν από 12,30-14,50 Volt.


πριν ειχες πει 9-15V...

ακομα και απο τα 12V να ξεκιναει υπαρχει προβλημα...γιατι αν θες να κανεις μια απλη κατασκευη με σταθεροποιητικα,το κυκλωμα σου θα πρεπει να σου δινει σταθερα κατι τις παραπανω απο 12V αν βαλεις LDO regulator ή αρκετα παραπανω αν βαλεις απλο regulator (και οχι 12V οπως ειπες με τον μαστορα σου..) ετσι δουλευει το σταθεροποιητικο, θελει παραπανω ταση απο εκει που κανει regulation...

αυτο που εγω σκευτικα να σου προτεινω ηταν step up την ταση πχ στα 15V και μετα σταθεροποιηση στα 12V... και για να μην καθεσαι να τα κανεις ολα αυτα κατασκευη βρηκα το παραπανω για να παρεις
μια ιδεα τι συσκευη σου χρειαζεται...

ο stevstav λεει παραπανω οτι οταν ξεκινανε τα xenon τραβανε 8-10Α...ειναι γεγονος αυτο?! :confused1: αν ναι... ειναι και αυτο ενα προβλημα!
οι συσκευες που βλεπεις στο λινκ ηδη τραβανε αρκετα αμπερ για να δωσουν στην εξοδο και οπως ειπες και εσυ λογω της ισχυς που βγαζουν εχουν αρκετα μεγαλο μεγεθος και ισως ειναι δυσκολα στην τοποθετηση.


αληθεια γιατι πρεπει να πεδευεσαι με ολα αυτα?! στα xenon που ειναι
για μηχανακια δεν τα εχουν προβλεψει αυτα τα θεματα?!

sotirisd
18-12-09, 12:35
Παιδιά ευχαριστώ που βοηθάτε αλλά έχω απογοητευτεί γιατί το έχω ψάξει αρκετά και δεν βρίσκω λύση..
Αρχικά, τα 9-15V είναι θεωρητικά σε τι τάσεις δουλεύει το μηχανάκι, εγώ μέτρησα ακριβώς τι βγάζει η μπαταρία για να ξέρω συγκεκριμένα.
Τα Xenon όντως έχουν υψηλό ρεύμα εκκίνησης και αυτό είναι ένα πρόβλημα που δεν ξέρω αν λύνεται(δεν νομίζω από ηλεκτρολογικής άποψης).
Τελικά μάλλον δεν τα έχουν προβλέψει όλα αυτά απλά βασίζονται στο να μπαίνουν σε μεγαλύτερες μηχανές σε κυβικά επειδή έχουν και μεγαλύτερες μπαταρίες. Να τονίσω ότι το δικό μου μηχανάκι έχει μπαταρία 12V και 6AH και η γεννήτριά του είναι μονοφασική.

gourtz
03-02-12, 23:05
φιλε μ καταρχιν μετρα τη ταση εχεις στην λαμπα....... απο εκει και περα αν σου τρεμοπαιζει για λιγο μπορει να ειναι απο ελατοματικο ballast η λαμπα.... μου εχουν τυχει παρα πολλες φορες εχω εγκαταστησεις 10αδες μην πω εκκατονταδες κ φανω υπεερβολικος
αν εχεις ταση κ δεν εχει ενταση δλδ τα αμπερ μπορει να σου παραγει ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που χρειαζεται το ballast αναβει καθολου δοκιμασμενο..... σε περιπτωση που εχεις ταση σωστη12+volt απλα κανε μια δοκιμη να το συνδεσης πανω στην μπαταρια αν σουκ ανιε το ιδιο καλο ειναι να δοκιμασεις αλλο ballast η λαμπιτσα... αν σου κανει παλι τα ιδια τοτε δες για λιγο μεγαλυτερη μπαταρια αλλα δεν νομιζω γτ εχω βαλει κ σε παπακια crypton modenas astrea δεν ειχαν θεμα που αυτα εχουν χειροτερη σταθεροποιηση απ οτο δικο σου πχ το astrea χαλια σχετικα ρευματα αλλα οκ παιζει......πιστευω να βοηθισα

jomor
05-02-12, 02:17
ο stevstav λεει παραπανω οτι οταν ξεκινανε τα xenon τραβανε 8-10Α...ειναι γεγονος αυτο?! :confused1:


ναι είναι αλήθεια, στην έναρξη τόσο τραβάνε (το έχω μετρήσει), φτάνουν και στα 10Α και σιγά σιγά πέφτουν στα 3 - 5Α, ανάλογα την περίπτωση. Επειδή κι εγώ το κορεάτικο έχω (όντως φέγγει πολύ ωραία) είναι πολύ φαγανό σε ρεύμα και πιθανόν το μηχανάκι σου να μην μπορεί να δώσει ικανό ρεύμα για να τα οδηγήσει, έχεις μετρήσει αν γονατίζει η τάση όταν τα ανάβεις? Εχεις δύο φώτα?




αληθεια γιατι πρεπει να πεδευεσαι με ολα αυτα?! στα xenon που ειναι
για μηχανακια δεν τα εχουν προβλεψει αυτα τα θεματα?!

τα xenon για μηχανάκι είναι.... το ένα απο το ζευγάρι αυτοκινήτου..

gourtz
05-02-12, 11:44
παιδια επειδη για τα φωτσ συνιθως υπαρχει αλλο τυλιγμα στα πηνια το πολυ απλο που μπορει να κανει ειναι ... να δοκιμασω το χενον αν ανβει απ οτην μπαταρια κατευθειαν την ωρα που ειναι σε λειτουργια το μηχανακι αν αναβει πολυ απλα τραβας μια γραμη με ασφαλεια απ οτην μπαταρια στκοντα στο φως κ βαζεις ενα ρελεδακι που στο πηνιο του συνδεεις τα καλωδια που πηγαιναν στην λαμπα κ στην επαφη του περνας σε σειρα το + απο το καλωδιο που εχει φερε ιαπ οτην μπαταρια κ μετα σινεχιζει στο ballast και το - το πας απευθειας στο ballast... απλα δοκιμασε αυτο με την μπαταρια λογικα θα εισαι οκ αυτο το κανουν πολυ που βαζου νσε μηχανες λαμπες που ειναι αρκετα μεγαλυτερες κ βαζουν το ρελεδακι για ναμ ην εχουν προβληματα με καλωδια που αρχιζουν κ ζεστενονται.....