PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα συνδεσεις συναγερμου με σειρηνας



sallonikios
13-12-09, 20:02
Καλησπερα παιδια, εχω ενα συναγερμο που τον ξηλωσα απο το μαγαζι που δουλεωε κανονικα, απλα εκει δουλευανε μονο οι 2 ζωνες ενα μαγνητακι κ ενας ανιχνευτης, τωρα εχω βαλει κ τις 4 ζωνες αλλα δεν εχω καταφερει να συνδεσω τη σειρηνα, ο συναγερμος δουλευει κανονικα αποτι φαινεται, απο το χειριστηριο, η μαρκα του ειναι namco xpress xp-400 κ η σειρηνα ειναι απο τις παλιες που βλεπουμε στα μαγαζια τα κλασικα κουτια ασπρα με κοκινο πλαστικο χαμηλα στο λαμπακι δε λεει πουθενα μαρκα ουτε στη πλακετα, μπορει να βοηθησει κανενας να συνδεσω τη σειρηνα κανενα σχεδιο, να πω τελος πως στελνω απο το συναγερμο +, - και ενα καλωδιο που βγαινει απο το ρελε, ευχαριστω σε οποιον ασχοληθει.

xampos
13-12-09, 20:43
θανο καπου πανω στην πλακετα δεν λεει κατι που να σε βοηθαει να την συνδεσεις; οταν την εβγαλες σε ποια κλεμα ηταν γιατι δεν δοκιμαζεισ ξανα εκει

geo1973
13-12-09, 22:11
υποψιαζομαι πως η σειρηνα σου καπου γραφει "sir/pll"..
λοιπον στελνεις μονιμο +/- απο το πινακα σου....
κατοπιν στελνεις + διαμεσου της κλειστης επαφης του ρελε στο sir+....
οταν κοβεις αυτο το δευτερο + ,πρεπει να σου χτυπα η σειρηνα σου.....

chs
14-12-09, 00:07
στειλε μια φοτο της πλακετας της σειρηνας και θα σου πω που να συνδεσεις και τι..... αν θες εχω και των προγραματισμο

GeorgeH
14-12-09, 06:41
Στον δικό μου συναγερμό
η σειρήνα συνδέεται στο Aux+ και Aux- για τροφοδοσία
και παίρνει από το Bell ένα -(αρνητικό) για να χτυπήσει.
επισης χτυπάει αν του κόψεις την τροφοδοσία.

sallonikios
14-12-09, 09:10
Σας ευχαριστω ολους που απαντησανε,
η πλακετα εχει μια κλεμα με 6 επαφες, απο αριστερα προς τα δεξια τωρα το 1/2, γραφει απο κατω ταμπερ το 3/4, -/+ και το 5/6, +SSP-. Εκτος απο τα καλωδια +/- κ του ρελε ερχεται αλο ενα απο τη σειρηνα που παει στη ζωνη 3 που οταν το συνδεω μου ανοιγει κ τι ζωνη 1 η οποια ειναι ειναι κοινη με τι 3 απλα με διαφορετικη αντισταση.

chs
14-12-09, 18:36
κλεμες 1-2 θα κοιτάξεις αν πηγαίνουν κατευθείαν στον διακόπτη ταμπερ και θα μετρήσεις με το ωμομετρο τι αντίσταση έχει όταν κλείνει ο διακόπτης .... θα πρέπει να έχει μικρή αντίσταση τόση που το μπαζερ του πολυμετρου να χτυπάει.......

κλεμες 3-4 θέλει μόνιμη τάση 12 βολτ

κλεμες 5-6 ssp+ & ssp- σε ένα από τα δυο θα πρέπει να δόσεις ένα + η ένα - αντίστοιχα σε κατάσταση ηρεμίας του συναγερμού ενώ σε κατάσταση συναγερμού να κόβετε......

το συγκεκριμένο σύστημα δουλεύει με διπλασιασμό ζωνών δηλαδή ο πίνακας είναι δυο ζωνών και με τον διπλασιασμό γίνετε τετραζωνος..... τώρα αν μου πεις τι ακριβός έχεις συνδέσει ίσος και να μπορώ να σε βοηθήσω για την ζωνη 1 .... όλοι οι πίνακες της napco δουλεύουν έτσι με διπλασιασμό....

sallonikios
14-12-09, 23:28
το 1,3 ειναι η γειωση το 2 παει στη ζωνη 3, το 4 ειναι το + και το 5 ειναι το καλωδιο που βγαινει απο το ρελε και ειναι +, κ οταν γινει παραβιασει κοβεται

chs
15-12-09, 01:49
η σειρηνα ειναι της paradox
αν θες μπορεισ να την συνδεσεις και με τον παρακατω τροπο
1-2 ταμπετρ 1 προς αντισταση ζωνης και 2 προς - (κλεμα 4 του πινακα)

3 GND (κλεμα 11 του πινακα)
4 και 5 μαζι στο + απο τον ρελε
σε αυτη την περιπτοση η σειρηνα για να δουλεψει θελει αναγκαστικα την μπαταρια της σε περιπτοση που η μπαταρια χαλασει η σειρηνα δεν θα ηχει.....

αν θες μπορεις να καταργισεις τον ρελε μπενοντας στον προγραμματισμο και αλλαζοντας στην διευθηνση [97] την επιλογη 2 Αντίστροφη έξοδο σειρήνας
αν κανεις αυτη την αλλαγη τοτε το 4 και 5 της σειρηνας πιγενει κατευθιαν στην κλεμα 10 του πινακα

sallonikios
15-12-09, 14:16
Νασαι καλα σε ευχαριστω πολυ χρηστο εγινε οπως το ειπες μεσω ρελε, τωρα αν ξερεις να μου πεις με αλλο τροπο που να δουλευει κ οταν ειναι αδεια η μπαταρια καλως αν οχι δε πειραζει αφου εγινε παλι καλα :thumbup: για τη καταργηση του ρελε δε το καταλαβα ποια η διαφορα

chs
15-12-09, 16:07
ο μονός λόγος να καταργήσεις τον ρελε είναι ''οσο περισσότερα εξαρτήματα και συνδέσεις υπάρχουν χωρίς λόγο τόσο περισσότερα προβλήματα....''
δώσε μου το mail σου να σου στείλω προγραμματισμό και οδηγίες χρήσης......
όταν πάρεις τον προγραμματισμό θα σου πω πως να αντιστρέψει την έξοδο της σειρήνας......

αν θες η σειρήνα να ηχεί και όταν έχει πεση η μπαταρία της τότε την κλεμα Νο4 της σειρήνας θα την πας στην κλεμα Νο12 του πίνακα και την κλεμα Νο5 της σειρήνας στην έξοδο του ρελε η αν αναστρέψει την έξοδο του πίνακα κατευθείαν στην κλεμα Νο10 του πίνακα (αρκεί να φτάνει το ρεύμα από τον πίνακα να την δουλέψει όταν χαλάσει η μπαταρίας της....)