PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρονοδιακόπτης καθυστέρησης, ρυθμισμένος σε δευτερόλεπτα. Υπάρχει;



Παναγιώτης Μελάς
14-12-09, 18:06
Καλησπέρα σε όλους.

Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα, και χαίρομαι που συμμετέχω στο φόρουμ. Να διευκρινήσω πως δεν είμαι ηλεκτρονικός κατ' επάγγελμα, παρ' όλο που είμαι τεχνικός, με επαρκείς γνώσεις στην ηλεκτρολογία/ηλεκτροτεχνία, αλλά απλά ερασιτεχνικές στην ηλεκτρονική.

Αναζητώ έναν χρονοδιακόπτη καθυστέρησης για συγκεκριμένη χρήση, που να δουλεύει στα 12V DC. Συγκεκριμένα, έχω έναν προενισχυτή AV, που διαθέτει έξοδο trigger 12V DC, με την οποία ενεργοποιείται κάποια άλλη συσκευή σε ένα σύστημα AV, αν αυτή διαθέτει είσοδο trigger γι αυτό τον σκοπό (π.χ. ένας τελικός ενισχυτής ή ένα DVD player).

Με αυτή την υπάρχουσα έξοδο μπορώ να ενεργοποιώ μια συσκευή, επί του προκειμένου έναν τελικό ενισχυτή, αλλά επειδή το σύστημα διαθέτει περισσότερους από έναν τελικούς, η ταυτόχρονη εκκίνησή τους θα γονάτιζε την ηλεκτρική εγκατάσταση λόγω μεγάλης ποσότητας ρεύματος (είναι και λίγο "θηριάκια" οι τελικοί).

Ζητώ, λοιπόν, έναν χρονοδιακόπτη, που θα ενεργοποιείται αφού λάβει σήμα 12V DC, μετά από κάποια δευτερόλεπτα, ικανά να επιτρέπουν στην εγκατάσταση να σταθεροποιείται από την βύθιση που υφίσταται μετά την εκκίνηση του πρώτου τελικού. Φυσικά στο σύστημα θα χρειαστούν περισσότεροι, ένας για κάθε τελικό. Είναι προφανές ότι, επειδή οι τελικοί είναι μεγάλα φορτία, ο χρονοδιακόπτης (η οι χρονοδιακόπτες) δεν θα ενεργοποιούν κατ' ευθείαν τους τελικούς, αλλά ρελέδες, που με τη σειρά τους θα ενεργοποιούν τους ενισχυτές.

ΠΑΝΤΑ μιλώ για διακόπτη, που θα μπορεί να ρυθμίζει την απαιτούμενη καθυστέρηση σε ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ, ΟΧΙ σε λεπτά ή ώρες.

Διευκρινίζω πως αναζητώ έτοιμο προκατασκευασμένο κύκλωμα-διακόπτη, όχι σχέδιο για κατασκευή από μένα.

Υπάρχει κάτι τέτοιο φτηνό και εύκολο στη σύνδεση;

Υ.Γ.:

Έχω βρει το παρακάτω, αλλά δεν δουλεύει σαν χρονοδιακόπτης καθυστέρησης (εκτός κι αν κάνω κάτι λάθος). Μπορεί να μου πει κάποιος;

Ευχαριστώ.

http://img2.pict.com/6d/9e/0f/2208019/0/800/chronoswitch.jpg

ΓΕΡΟΝΤΑΣ
16-12-09, 13:44
... δλδ πόσο φτηνό; μέχρι 150 ευρά ,ας πούμε ,για 8 εξόδους και με ρύθμιση τοπικά ;

Παναγιώτης Μελάς
17-12-09, 09:15
... δλδ πόσο φτηνό; μέχρι 150 ευρά ,ας πούμε ,για 8 εξόδους και με ρύθμιση τοπικά ;

Γιώργο, σ' ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον σου.

Μιλάω για μια απλή συσκευή ή κύκλωμα-πλακέτα, πραγματικά φθηνή, με μόνο υποχρεωτικό χαρακτηριστικό της την ενεργοποίηση του ρελαί μετά από ένα ορισμένο - ρυθμιζόμενο τοπικά ή εκ του μακρόθεν ή σταθερό - χρονικό διάστημα (τάξης δευτερολέπτων), αφού λάβει το αρχικό σήμα των 12VDC. Όπως το περιγράφω στο πρώτο μου μήνυμα.

Σαφώς οι πολλές έξοδοι είναι περιττές και βέβαια δεν μιλάμε για τάξη χρημάτων σαν αυτή που αναφέρεις, δεν αξίζει τον κόπο. Αλλιώς, εναλλακτικά υπάρχει η λύση ενεργοποίησης των τελικών ενισχυτών με τηλεχειρισμό, χρησιμοποιώντας μια μονάδα τηλεχειρισμού 3 καναλιών (πομπός-δέκτης), σαν αυτές που έχουν για γκαραζόπορτες, φώτα κλπ., η οποία βέβαια είναι της τάξης των 55-60 ευρώ. Επί του προκειμένου θέλω να διευκρινήσω πως στο συνολικό κόστος δεν συμπεριλαμβάνω το κόστος των ρελέδων, μιας και αυτοί υπάρχουν ήδη.

Και πάλι ευχαριστώ.

ΓΕΡΟΝΤΑΣ
17-12-09, 09:25
Μιλάω για μια απλή συσκευή ή κύκλωμα-πλακέτα, πραγματικά φθηνή, με μόνο υποχρεωτικό χαρακτηριστικό της την ενεργοποίηση του ρελαί...
Μέχρι πόσα 'ρελέ' ....

ΓΕΡΟΝΤΑΣ
17-12-09, 09:31
αν είναι για ένα υπάρχει κάτι με 25 ευρα...