PDA

Επιστροφή στο Forum : laptop mini Asus Eee PC 4G Surf



IOANNIS
14-12-09, 20:53
μου πουλαει ενας ενα λαπτοπ, mini Asus Eee PC 4G Surf, καινουργιο 150ευρω. εψαξα στο ιντερνετ και βλεπω οτι δεν εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα. εγω προσωπικα τον θελω μονο για ιντερνετ! τι λετε? αξιζει η οχι? πολλα ειναι τα 150 ευρω? μεχρι ποσα αξιζει να δωσω για αυτον τον υπολογιστη?

Leonardo
14-12-09, 21:20
Τα χαρακτηριστηκα του τα ειδες??Μηπως εχει καποια βλάβη και θελει να στο πουλησει.Να ξες πριν καθε αγορα μεταχειρησμενων να ελεγχεις το προιον.. Βεβαια υπαρχουν και πιο καλα μηχανηματα τα οποια εχουν καλυτερες δυνατοτητες και δεν αξιζουν και πολλα.. Μπορεις να βρεις και εδω στο site μας αλλα laptops...Μην βιαστεις να το παρεις , ψαξε , βρες , ενημερωσου και μετα θα καταληξεις σε αφτο που σε ικανοποιει...

Nemmesis
14-12-09, 21:22
εγω ουτε για πασιεντζες δεν θα το επερνα αυτο...

Xarry
14-12-09, 22:03
Για ιντερνετ και κατεβαστηρι ειναι πολυ καλο. Αλλα ως εκει.

lynx
14-12-09, 22:12
δεν νομιζω να μπορεις να κανεις ανετο surf με αυτο... :001_unsure:
θα πρεπει να κανεις scroll ολη την ωρα προς ολες τις κατευθυνσεις

δες και αυτο το review...

http://www.laptopmag.com/review/laptops/asus-eee-pc-4g-surf.aspx

dikos
14-12-09, 22:13
Έχω ένα Asus Eee PC 900 είχε μέσα όταν το αγόρασα XP και δεν μπορώ να πώ ότι σερνότανε, χειρότερα, το είχα για πέταμα, όσπου μια μέρα το πήρε ένας φίλος μου και έβαλε μέσα τα win 7, το μηχανάκι ΠΕΤΑΕΙ :w00t:

Xarry
14-12-09, 22:14
Έχω ένα Asus Eee PC 900 είχε μέσα όταν το αγόρασα XP και δεν μπορώ να πώ ότι σερνότανε, χειρότερα, το είχα για πέταμα, όσπου μια μέρα το πήρε ένας φίλος μου και έβαλε μέσα τα win 7, το μηχανάκι ΠΕΤΑΕΙ :w00t:

Ειδικα αμα βαλεις "πειραγμενα" (δηλαδη ελαφρωμενα) windows θα πεταει ακομα πιο πολυ!

IOANNIS
14-12-09, 22:33
σας ευχαριστω ολους για τισ τοσο γρηγορες απαντησεις!! :001_smile:
απο οτι μου δωσατε να καταλαβω απο τα λεγομενα σας, το πολυ μεχρι 100 ευρω πρεπει να δωσω!!!
εαν τον παρω τελικα, που θα βρω τα win 7??? ειναι ευκολο να τα κανω εγκατασταση?

Xarry
14-12-09, 22:38
Αν ξερεις να κανεις φορματ ειναι παιχνιδακι.

The Professor
14-12-09, 22:42
Να κανω μια ερωτηση εκτος θεματος ?

Πια ειναι η διαφορα μεταξυ Netbook και Notbook ( οεο ) ?

Xarry
14-12-09, 22:45
Netbook ειναι νεος ορος και χρησιμοποιειται για τα μεχρι 12" φορητα που προοριζονται κυριως για εφαρμογες ιντερνετ εξου και το net. Νοtebook λεγονται επισης τα laptop.

IOANNIS
14-12-09, 22:49
Αν ξερεις να κανεις φορματ ειναι παιχνιδακι.

φορματ γενικα ξερω να κανω!! :001_smile: ελπιζω να μην θελει τιποτα το ιδιαιτερο ο συγκεκριμενος υπολογιστης. παντως δεν μου ειπατε... υπαρχει πιθανοτητα καποιος χρηστης να εχει ' ελαφρωμενα' win? :wiink:

The Professor
14-12-09, 22:49
Ευχαριστω για την γρυγορη απαντηση , δηλαδη ο χαρακτιρισμος Netbook ή αλλιως mini laptom αναφερετε στα μικρουλια και Notbook στα ανω των 12' laptop! ok!

briko
14-12-09, 22:55
αυτο το πραγμα δεν κανει ουτε για τα σκουπιδια!!!!!!!
δεν εχει δισκο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να βαλεις δισκο hdd
αυτο το πραγμα που εχει για δισκο ειναι μια καρτουλα μνημης που ειναι πιο αργη και απο την καθυστερηση

Xarry
14-12-09, 22:58
Η μνημη SSD των 4γιγα που ειχει ομως αρκει για το λειτουργικο και επισης οι μνημες αυτες πανε σφαιρα.

briko
14-12-09, 23:00
Η μνημη SSD των 4γιγα που ειχει ομως αρκει για το λειτουργικο και επισης οι μνημες αυτες πανε σφαιρα.



αυτο το πραγμα που εχει για δισκο ειναι μια καρτουλα μνημης που ειναι πιο αργη και απο την καθυστερηση
αν εχεις δουλεψει εστο και φορα με αυτα θα συμφωνουσες

Xarry
14-12-09, 23:02
Δηλαδη λες οτι οι SSD ειναι πιο αργοι απο τους HDD;

briko
14-12-09, 23:23
Δηλαδη λες οτι οι SSD ειναι πιο αργοι απο τους HDD;

αυτο το πραγμα που εχει μεσα δεν εναι σαν αυτα τα SSD που διαβαζεις με τις πολυ καλες προδιαγραφες και τις πολυ καλες ταχυτητες

KOKAR
15-12-09, 19:39
τα netbook είναι χωρίς floppy και χωρίς Cdrom , άρα για να κάνεις format θα
πρέπει να έχεις ενα εξωτερικό cdrom usb

οι δίσκοι SSD πρώτης γενιάς ηταν τα ζώα μου αργά !
και το μονο θετικο που ειχαν ειναι την μικρη καταναλωση

Γιάννη ναι υπάρχει μια έκδοση των windows XP ελαφριά ειδικά για ΕeePc

Xarry
15-12-09, 19:43
Nlite XP ειναι μια ελαφρωμενη εκδοση. Επισης παρεχεται η δυνατοτητα για boot απο usb δηλαδη φωρτωνεις τα win σε ενα φλασακι και μπουταρεις απο αυτο.

moutoulos
16-12-09, 00:11
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα αυτό:

Έχω ένα Asus Eee PC 900 είχε μέσα όταν το αγόρασα XP και δεν μπορώ να πώ ότι σερνότανε, χειρότερα, το είχα για πέταμα, όσπου μια μέρα το πήρε ένας φίλος μου και έβαλε μέσα τα win 7, το μηχανάκι ΠΕΤΑΕΙ :w00t:

IOANNIS
16-12-09, 01:01
και παλι ευχαριστω για τις συμβουλες σας!! μετα απο οσα μου ειπατε, σημερα βρεθηκα με αυτον που ειχε τον λαπτοπ, και μετα απο ενα καφε και λιγο παζαρι, τον αγορασα με 100 ευρω!!! καλη τιμη μου φαινετε!!! :001_smile:
συνδεσα τον υπολογιστη στον ιντερνετ, και κατα τα δικα μου δεδομενα και απαιτησεις, παει πολυ γρηγορα και ειναι μια χαρα!!! :001_smile:
το μονο προβλημα ειναι οτι δεν γραφει ελληνικα, αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα.......

lynx
16-12-09, 01:04
σερφαρεις ανετα? δεν σε προβληματιζει το σκρολαρισμα?! προκειμενου να δεις μια ιστοσελιδα? :001_unsure:

jim.ni
16-12-09, 03:49
[
Αρχικό μήνυμα από dikos
Έχω ένα Asus Eee PC 900 είχε μέσα όταν το αγόρασα XP και δεν μπορώ να πώ ότι σερνότανε, χειρότερα, το είχα για πέταμα, όσπου μια μέρα το πήρε ένας φίλος μου και έβαλε μέσα τα win 7, το μηχανάκι ΠΕΤΑΕΙQUOTE=moutoulos;337944]Εγώ πάλι δεν κατάλαβα αυτό:[/QUOTE]

αυτο το σενάριο δεν παίζει ούτε με σφαίρες :001_tt2:

dikos
16-12-09, 08:53
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα αυτό:

αυτο το σενάριο δεν παίζει ούτε με σφαίρες :001_tt2:
Έλα παιδιά, αυτό με ντροπιάζει σαν άνθρωπο… είμαι παλιό μέλος και αν κοιτάξετε λίγο τα πόστ που έχω κάνει στο παρελθόν μέσα σε αυτή τη σελίδα δεν νομίζω ότι θα δείτε να απαντώ σε κάτι που δεν γνωρίζω η να ποστάρω έτσι χωρίς λόγο.
Δεν κατέθεσα απλά την άποψη μου για το θέμα κατέθεσα αυτό που έχω μπροστά μου.

IOANNIS
16-12-09, 10:17
σερφαρεις ανετα? δεν σε προβληματιζει το σκρολαρισμα?! προκειμενου να δεις μια ιστοσελιδα? :001_unsure:

τι ειναι το σκρολαρισμα??

lynx
16-12-09, 11:11
τι ειναι το σκρολαρισμα??

ειναι η οριζοντια και κατακορυφη κυλιση που κανεις σε μια ιστοσελιδα με το mouse σου..

moutoulos
16-12-09, 16:59
Έλα παιδιά, αυτό με ντροπιάζει σαν άνθρωπο… είμαι παλιό μέλος και αν κοιτάξετε λίγο τα πόστ που έχω κάνει στο παρελθόν μέσα σε αυτή τη σελίδα δεν νομίζω ότι θα δείτε να απαντώ σε κάτι που δεν γνωρίζω η να ποστάρω έτσι χωρίς λόγο.
Δεν κατέθεσα απλά την άποψη μου για το θέμα κατέθεσα αυτό που έχω μπροστά μου.


Οχι βρε Δήμο δεν είναι θέμα "ντροπιάσματος", δεν κατάλαβα αν το λες αλήθεια ή αστειεύεσαι.

Γιατί βάση λογικής είναι αδιανόητο ...

Εντάξει τα Win7 είναι πιο ελαφριά απο τα Vista, αλλά είναι πιο βαριά απο τα XP, που τα έχει και τα "παίζει" οριακά.
Πως μπορεί να "παίζει" τα 7.

Εγώ έχω το 16GB WinXP ...

dikos
16-12-09, 19:54
Για δές, παίζει ή δεν παίζει;

YouTube- Asus Eee PC 900 win 7

moutoulos
16-12-09, 21:31
Δήμο τι έχεις? ASUS eee PC900 4GB ή 16GB ?.
Να φανταστώ το 16, γιατί που θα χωρέσουν τα Win7 ?.

dikos
16-12-09, 21:44
16G έχω Γρηγόρη, απλά με πείραξε ένα σχόλιο ειρωνικό νομίζω απο τον jim.ni, δεν είχα κανένα λόγο να πω ψέματα ούτε να παραπλανήσω κανένα.

Πάντως όταν έρθει η ώρα να φορμάρεις το δικό σου δοκίμασε τα 7:wiink:

xrhstos1978
16-12-09, 21:44
κατι μου λεει οτι αυτα στο βιντεο ειναι Σβιστα πιραγμενα!!!
τα 7 δεν εχουν την μπαρα που φορτωνει!

KOKAR
16-12-09, 21:46
Γρηγορη στο internet "κυκλοφορεί" και η light εκδοσή των Windows7 :wiink:

dikos
16-12-09, 21:57
κατι μου λεει οτι αυτα στο βιντεο ειναι Σβιστα πιραγμενα!!!
τα 7 δεν εχουν την μπαρα που φορτωνει!

Άντε πάλι...:blink:

xrhstos1978
16-12-09, 22:07
Φίλε στο βίντεο είναι το δικό σου pc? Μην τρελαίνεστε, κι εγώ τα 7 έχω και πάνε σφαίρα, σε (κανονικό λαπτοπ) στο λεω γιατι αυτά στο βίντεο πρέπει να είναι η πρώτη μπετα η πειραγμένα βιστα. Μην εκνεβριζεσαι, ειμαστε εδώ για να βοηθαει ο ενας τον άλλο, και όχι για να τσακονομαστε!
Χρόνια πολλά σε όλους:biggrin:

dikos
16-12-09, 22:16
Εεε..φίλε μου δεν ξέρω τι άλλο να πω, όπως είπα και παραπάνω το πήρε ένας φίλος μου και έβαλε τα 7, τράβηξα και το βίντεο για να το δείτε...τι άλλο να κάνω δηλαδή;

Υ.Γ Πριν τα 7 είχε βάλει XP LITE και πάλι έπαιζε καλά, εγώ όταν το αγόρασα είχε μέσα XP και δεν άνοιγε καν.

xrhstos1978
16-12-09, 22:20
Στο λεω γιατι τα 7 δεν εχουν την μπαρα που φορτωνει!

http://http://www.youtube.com/watch?v=ejFkH2vD0J0

dikos
16-12-09, 22:30
Αυτό δεν το ξέρω και δεν μπορώ να σου απαντήσω, πως αλlιώς μπορούμε να δούμε άν όντος είναι 7;

xrhstos1978
16-12-09, 22:35
μιας και λεει win 7 ULTIMATE θα πρεπει να εχει μεσα και WIN XP!!!!
εχει?

dikos
16-12-09, 22:56
Πώς θα το δώ αυτό, δεν ξέρω.

xrhstos1978
16-12-09, 23:10
Λιπών επιδι αυτά που έχεις δεν είναι η τελική έκδοση αν θες να κανονίσουμε να σου δώσω τα 7 οεμ να τα βάλεις. Τα έχω και σε usb

dikos
16-12-09, 23:18
Ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου :001_rolleyes:, μήπως όμως δεν είναι καλό να το πειράξω πάλι αφού είναι μια χαρά έτσι;

xrhstos1978
16-12-09, 23:22
οκ αν εισαι ευχαριστημενος αστο ετσι.

Nemmesis
16-12-09, 23:24
xrhstos1978 εγω ενδιαφερομαι αν γινεται :001_wub:

KOKAR
17-12-09, 23:02
Λιπών επιδι αυτά που έχεις δεν είναι η τελική έκδοση αν θες να κανονίσουμε να σου δώσω τα 7 οεμ να τα βάλεις. Τα έχω και σε usb

η ΟΕΜ έκδοση χρειάζεται και το cd-key και activation......

xrhstos1978
18-12-09, 08:05
εχει activation!!!!

antonis_p
18-12-09, 10:04
πάντως όλα αυτά τα χρόνια κατάλαβα πως τα πολύ ακριβα pc
τα αγοράζουν δυο μεγάλες κατηγορίες:

1. οι τελείως άσχετοι (να ειναι καλό για να κρατήσει πολύ) και
2. οι gamers (δικαιολογημένα, με κάρτες γραφικών που στοιχίζουν περισσότερο απο το υπόλοιπο pc)

Αντε και κάποιοι συγκεκριμένοι και ιδιαίτεροι επαγγελματίες. Ακριβά είναι και τα industrial pc αν και δεν έχουν τίποτα φοβερα χαρακτηριστικά όπως τα θέλουν οι παραπάνω αγοραστές.

Πηγαίνει ο συνηθισμένος user να πάρει ένα pc για εφαρμογές γραφειου, ms office, internet και του πουλάει ο πωλητής κάτι τέρατα με φοβερές κάρτες γραφικών και οθόνες με απίστευτα χαρακτηριστικά.... Αν δεν πάθεις (πληρώσεις) πώς θα μάθεις;

Nemmesis
18-12-09, 19:38
πάντως όλα αυτά τα χρόνια κατάλαβα πως τα πολύ ακριβα pc
τα αγοράζουν δυο μεγάλες κατηγορίες:

1. οι τελείως άσχετοι (να ειναι καλό για να κρατήσει πολύ) και
2. οι gamers (δικαιολογημένα, με κάρτες γραφικών που στοιχίζουν περισσότερο απο το υπόλοιπο pc)

Αντε και κάποιοι συγκεκριμένοι και ιδιαίτεροι επαγγελματίες. Ακριβά είναι και τα industrial pc αν και δεν έχουν τίποτα φοβερα χαρακτηριστικά όπως τα θέλουν οι παραπάνω αγοραστές.

Πηγαίνει ο συνηθισμένος user να πάρει ένα pc για εφαρμογές γραφειου, ms office, internet και του πουλάει ο πωλητής κάτι τέρατα με φοβερές κάρτες γραφικών και οθόνες με απίστευτα χαρακτηριστικά.... Αν δεν πάθεις (πληρώσεις) πώς θα μάθεις;

σωστα αλλα που κολαει?

antonis_p
18-12-09, 21:52
σωστα αλλα που κολαει?

πρώτη σελίδα, απαντήσεις:


εγω ουτε για πασιεντζες δεν θα το επερνα αυτο...


Για ιντερνετ και κατεβαστηρι ειναι πολυ καλο. Αλλα ως εκει.

κάποιος του δίνει του ανθρώπου ένα καινούριο, αμεταχείρiστο netbook με 150 ευρώ, (χώρια πιθανές ευκολιες) και σας λέει πως το θέλει μόνο για internet, και του το βγάζετε άχρηστο! Κατάλαβες τωρα που κολλάει; Μήπως να πάρει κανένα vaio ή κανενα apple για να χαζευει το hlektronika.gr;

electrosalonica
18-12-09, 22:25
ειναι απλο μηχανημα που στην δικη μου εργασια ειναι τελειο.με xp και λιγο αναβαθμιση βεβαια:001_rolleyes:

antonis_p
18-12-09, 22:33
ειναι απλο μηχανημα που στην δικη μου εργασια ειναι τελειο. με xp και λιγο αναβαθμιση βεβαια

Αυτό λέω, ένα τέτοιο είχε φέρει πριν εναμισι χρόνο ένας φίλος Γερμανός ραδιοερασιτέχνης που ειναι και τεχνικός σε Γερμανική εταιρία κινητής τηλεφωνίας. Ραδιοερασιτεχνικές εφαρμογές, ΙΕ και email. Και χωρουσε σε μια μεγάλη τσέπη! Τότε βεβαια ειχαν τα διπλά λεφτά (αν και υποδεεστερα)

PS. Αν θυμαμαι καλά ειχε linux, αλλά από ότι ακούω τα σημερινά παιζουν μια χαρά και τα 7!

electrosalonica
18-12-09, 22:41
ναι και εγω εχω win και linux μεσα

Nemmesis
18-12-09, 23:10
πρώτη σελίδα, απαντήσεις:





κάποιος του δίνει του ανθρώπου ένα καινούριο, αμεταχείρiστο netbook με 150 ευρώ, (χώρια πιθανές ευκολιες) και σας λέει πως το θέλει μόνο για internet, και του το βγάζετε άχρηστο! Κατάλαβες τωρα που κολλάει; Μήπως να πάρει κανένα vaio ή κανενα apple για να χαζευει το hlektronika.gr;

γουστα ειναι αυτα... με τετοια οθονη τι να δεις? θα σε φαει το σκρολαρισμα...
επισης το ιντερνετ εδω και καποια χρονια ειναι αρκετα βαρη με τα φλασακια που εχουν καποιες σελιδες.... επισης δεν ειπα να μην το παρει... επιτηδες εβαλα το "εγω" στην προταση μου... στη χρηση για ιντερνετ δεν θα χρειαστει ποτε να εχεις ανοιχτες 3-4 σελιδες και κανα pdf μαζι? εκει τι θα κανει το pc?
αλλα πλεον τζαμπα το κανουμε θεμα μια και ειναι ηδη μια χαρα ο φιλος μας με το νεο του pc.

electrosalonica
18-12-09, 23:21
γουστα ειναι αυτα... με τετοια οθονη τι να δεις? θα σε φαει το σκρολαρισμα...
επισης το ιντερνετ εδω και καποια χρονια ειναι αρκετα βαρη με τα φλασακια που εχουν καποιες σελιδες.... επισης δεν ειπα να μην το παρει... επιτηδες εβαλα το "εγω" στην προταση μου... στη χρηση για ιντερνετ δεν θα χρειαστει ποτε να εχεις ανοιχτες 3-4 σελιδες και κανα pdf μαζι? εκει τι θα κανει το pc?
αλλα πλεον τζαμπα το κανουμε θεμα μια και ειναι ηδη μια χαρα ο φιλος μας με το νεο του pc.
απλα για ενημερωση με αυτο το pc ανοιγω mozilla,TeamViewer 4,και κανα 2 αλλα και κανω επισκευη σε pc πελατων μου χωρις να μου αρνηθει ποτε.

jim.ni
19-12-09, 03:03
16G έχω Γρηγόρη, απλά με πείραξε ένα σχόλιο ειρωνικό νομίζω απο τον jim.ni, δεν είχα κανένα λόγο να πω ψέματα ούτε να παραπλανήσω κανένα.

καμιά ειρωνεία φίλε μου, απλά δεν παίζει το σενάριο που λες. μπορώ να υποθέσω χιλιάδες πράγματα για το πως έκανε ο φίλος σου το μηχάνημα να είναι ποιο γρήγορο με w7 και δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω αλλά σε καμιά
περίπτωση το 7 δεν είναι ποιο γρήγορο από το ΧΡ (εκτός και αν μιλάμε για κανένα τετραπύρινο 64Βιτ που δεν μπορούν να εκμεταλλευτούν πλήρως τα ΧΡ). Και αυτά που λέω δεν τα διάβασα στο νετ αλλα είναι η δουλεία μου και
τα βλέπω καθημερινά.

υγ:αν πάλη επιμένεις να δούμε γιατί πάει τώρα ποιο γρήγορα μπορούμε να γράψουμε καμιά 100 σελίδες με υποθέσεις και πιθανές αιτίες, τι προβλημα μπορεί να είχε, και τι μπορεί να πείραξε ο φιλος σου!
υγ:για κοίτα στον πίνακα ελέγχουν να μας πεις ποια win είναι τελικά