PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτροπληξία από θερμοσίφωνα



dal_kos
15-12-09, 01:28
Καλησπέρα παιδιά,
Πρόσφατα ένας γνωστός μου έκανε ανακαίνιση στο σπίτι του και άλλαξε τους σωλήνες υδραυλικών με τουμπό[λαστιχένιους], εκτός από το τελικό κομμάτι του μπάνιου. Γενικά το σπίτι του από ό,τι έχω καταλάβει από τα λεγόμενα του δεν έχει και την καλύτερη γείωση, καθώς είναι παλιά κατασκευή και είχε τη γείωση στα υδραυλικά. Ωστόσο τώρα με τους πλαστικούς σωλήνες μάλλον χάθηκε ΚΑΙ αυτή. Θα ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν, όσοι γνωρίζετε:
Κινδυνεύει από ηλεκτροπληξία από το θερμοσίφωνα? Και όταν λένε πως έπαθε κάποιος ηλεκτροπληξία από το θερμοσίφωνα, το ρεύμα μεταφέρεται μέσω του νερού, ή μέσω των μεταλικών σωλήνων?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση.
Φιλικά,
Κώστας

antonis_p
15-12-09, 07:48
Κινδυνεύει από ηλεκτροπληξία από το θερμοσίφωνα? Και όταν λένε πως έπαθε κάποιος ηλεκτροπληξία από το θερμοσίφωνα, το ρεύμα μεταφέρεται μέσω του νερού, ή μέσω των μεταλικών σωλήνων?
1) αν η αντίσταση ειναι φθαρμένη (25 ευρώ) και έχει διαρροή και
2) αν δεν έχει ρελέ διαφυγής (55 ευρώ)
τότε κινδυνευει.

το ρευμα μεταφέρεται από παντού, σίγουρα και από τους χάλκινους σωλήνες αλλά και από το νερό που φυσικά έχει μεγαλύτερη αντίσταση. Στην περίπτωση που όντως υπάρχει διαρροή από την φθαρμένη αντίσταση, η γείωση δεν θα προσέφερε τίποτα αν δεν υπάρχει ο ρελές.

JIM_6146B
15-12-09, 09:18
..... Γενικά το σπίτι του από ό,τι έχω καταλάβει από τα λεγόμενα του δεν έχει και την καλύτερη γείωση, καθώς είναι παλιά κατασκευή και είχε τη γείωση στα υδραυλικά. .......


Οταν το ξέρεις το πρόβλημα πρέπει να το φτιάξεις γιατί αν συμβεί κάτι θα έχεις τύψης .
Ας πάρει εναν ηλεκτρολόγο για την βελτίωση τις γείωσης .
Ετσι έκανα και εγώ σε οικία μου αλλαγή γείωσης με ραβδους και φυσικά τοποθέτηση μέσα στα ωρολόγια της ΔΕΗ απο το συνεργείο της ΔΕΗ.
+ αλλαγή τον καλωδίων απο μετρητη ΔΕΗ σε πίνακα σπιτιού .




.......2) αν δεν έχει ρελέ διαφυγής (55 ευρώ)
τότε κινδυνευει......



Συμφωνώ και ας ψαχτούν όλοι να δούν αν έχουν ρελε διαφυγής .
Εχει σώσει ζωές αυτό το μαραφέτι ....

georgz
15-12-09, 21:10
Όταν χρησιμοποιείται πχ το μπάνιο και ο θερμοσίφωνας είναι κλειστός δεν υπάρχει πρόβλημα.
Πέρα από αυτό εγώ που νοικιάζω και στο σπίτι μου δεν υπάρχει ρελέ να πω στον ιδιοκτήτη να βάλει? Θέλω να πω είναι υποχρεωμένος από κάποιο νόμο?

her
15-12-09, 21:19
Ναι είναι υποχρεωτικό για κάθε καινούργια εγκατάσταση. Πρέπει να το βάλει γιατί αυτό προφυλάσσει από πααααρα πολλά προβλήματα. Ακόμα και μια ψησταριά να έχει χαλάσει αυτό θα προστατέψει ή ακόμα και ένα παιδάκι να βάλει το δαχτυλάκι του στην πρίζα.

antonis_p
15-12-09, 22:28
Όταν χρησιμοποιείται πχ το μπάνιο και ο θερμοσίφωνας είναι κλειστός δεν υπάρχει πρόβλημα.
Πέρα από αυτό εγώ που νοικιάζω και στο σπίτι μου δεν υπάρχει ρελέ να πω στον ιδιοκτήτη να βάλει? Θέλω να πω είναι υποχρεωμένος από κάποιο νόμο?

1. εισαι εσύ υποχρεωμένος να προστατέψεις τον εαυτό σου, στο κάτω-κάτω βάλε τον και πάρε τον μαζί σου όταν φύγεις!

2. για να βγει στο ονομά σου ο λογαριασμός της ΔΕΗ θα πρεπει να ελεγχθει από ηλεκτρολόγο η εγκατάσταση, οπότε θα το επιβάλει ο ηλεκτρολόγος.

3. και καλά να μένεις σε μια περιοχή με μέτριο κλίμα, αν μένεις στην βορεια Ελλάδα και το νερό που μπαινει στον θερμοσίφωνα ειναι 2-3 βαθμούς, και τον παγώνει σε 2 λεπτά, θα μπορεις να τον κλεινεις πριν χρησιμοποιήσεις ζεστο νερό; (και κρυο να χρησιμοποιήσεις το ίδιο ειναι)

gsmaster
15-12-09, 22:45
Για το 2 μην παίρνεις κι όρκο.... με λίγα ευρώ έχεις ότι σχέδιο χρειάζεσαι για να δώσεις ρεύμα σε ότι ερείπιο έχεις...
Επίσης το σχέδιο είναι υποχρεωτικό μόνο αν έχουν περάσει 10 χρόνια απο την τελευταία φορά που κατατέθηκε σχέδιο.

babisko
15-12-09, 22:56
Επίσης το σχέδιο είναι υποχρεωτικό μόνο αν έχουν περάσει 10 χρόνια απο την τελευταία φορά που κατατέθηκε σχέδιο.

Αν θυμάμαι καλά, για κατοικίες είναι 14 χρόνια, επαγγελματική στέγη 7 χρόνια, και κατασκευές που έχουν σχέση με πλήθη κοινού π.χ. κινηματογράφοι, κέντρα διασκέδασης, καφετέριες κ.λ.π. είναι 1 χρόνος.
Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, τα στοιχεία αυτά ίσχυαν κάποτε με τον ΚΕΗΕ, ενώ τώρα με τον ΕΛΟΤ δεν γνωρίζω αν άλλαξαν. Αν κάποιος γνωρίζει, ας μας το πει.

xrhstosmp
15-12-09, 23:18
Καλησπέρα παιδιά,
Πρόσφατα ένας γνωστός μου έκανε ανακαίνιση στο σπίτι του και άλλαξε τους σωλήνες υδραυλικών με τουμπό[λαστιχένιους], εκτός από το τελικό κομμάτι του μπάνιου. Γενικά το σπίτι του από ό,τι έχω καταλάβει από τα λεγόμενα του δεν έχει και την καλύτερη γείωση, καθώς είναι παλιά κατασκευή και είχε τη γείωση στα υδραυλικά. Ωστόσο τώρα με τους πλαστικούς σωλήνες μάλλον χάθηκε ΚΑΙ αυτή. Θα ήθελα να σας ρωτήσω λοιπόν, όσοι γνωρίζετε:
Κινδυνεύει από ηλεκτροπληξία από το θερμοσίφωνα? Και όταν λένε πως έπαθε κάποιος ηλεκτροπληξία από το θερμοσίφωνα, το ρεύμα μεταφέρεται μέσω του νερού, ή μέσω των μεταλικών σωλήνων?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση.
Φιλικά,
Κώστας


Όταν χρησιμοποιείται πχ το μπάνιο και ο θερμοσίφωνας είναι κλειστός δεν υπάρχει πρόβλημα.
Πέρα από αυτό εγώ που νοικιάζω και στο σπίτι μου δεν υπάρχει ρελέ να πω στον ιδιοκτήτη να βάλει? Θέλω να πω είναι υποχρεωμένος από κάποιο νόμο?

ζητω συγνωμη για το θαρρος/θρασσος μου για αλλη μια φορα, αλλα φιλε μου georgz με πια ιδιοτητα(εισαι ηλεκτρολογος π.χ?) υποστηριζεις οτι σε μια εγκατασταση με ανεπαρκη/απουσα γειωση εισαι ασφαλης αν κλεινεις το θερμοσιφωνα? νομιζω πως τετοιες απαντησεις ετσι απλα και με τοση σιγουρια μεσα απο ενα φορουμ, χωρις να εισαι εκει με τα γειωσομετρα σου,τα μεγγερ σου και τις τσιμπιδες σου, δημιουργει λαθος εντυπωσεις σε καποιον ασχετο με την ηλεκτρολογια, που ειναι ακρως επικινδυνο! οποιος εχει αμφιβολιες για την κατασταση της γειωσης του πρεπει να καλεσει αδειουχο τεχνικο που με καταλληλο οργανο θα τη μετρισει και θα βγαλει εγκυρο αποτελεσμα. το ρελαι διαφυγης ειναι μια πολυ καλη μεθοδος προστασιας λειτουργει ομως επικουρικα. κυρια μεθοδος προστασιας ειναι η καλη γειωση.το δυστιχημα κυριοι θα γινει οταν πανε ολα στραβα (και διαρροη θα υπαρχει, και το ρελαι δε θα δουλεψει,και η γειωση θα ειναι ελληπης ή δε θα υπαρχει και ο χρηστης θα ειναι εκτεθημενος στον κινδυνο).και δεν ειναι καθολου απιθανο γιατι δυστιχηματα γινονται! μην επναπαυεστε στο ρελαι. θαυματουργη συσκευη ...αλλα συσκευη! δε θα βγαλει ανακοινωση οτι θα χαλασει! θα κατεβαινε κανεις τις φουρκετες τις Γαλατσιου με 150 km/h με αυτοκινητο εφοδιασμενο με ESP που ομως εχει τελειωμενα τακακια?:001_unsure:

georgz
15-12-09, 23:37
2. για να βγει στο ονομά σου ο λογαριασμός της ΔΕΗ θα πρεπει να ελεγχθει από ηλεκτρολόγο η εγκατάσταση, οπότε θα το επιβάλει ο ηλεκτρολόγος.


Στον δικό μου τον πίνακα γιατί δεν έχει άραγε... :confused1::confused1:
Παίζει να μην μπήκαν καν οι ηλεκτρολόγοι στο σπίτι να ελέγξουν.



ζητω συγνωμη για το θαρρος/θρασσος μου για αλλη μια φορα, αλλα φιλε μου georgz με πια ιδιοτητα(εισαι ηλεκτρολογος π.χ?) υποστηριζεις οτι σε μια εγκατασταση με ανεπαρκη/απουσα γειωση εισαι ασφαλης αν κλεινεις το θερμοσιφωνα?

Μελλοντικός ηλεκτρονικός!! :biggrin: Και το είπα γιατί τόσα χρόνια
όσους έχω ακούσει σχετικούς ή μη έχουν σαν κανόνα το όταν χρησιμοποιείς
το νερό απ' τον θερμοσίφωνα φρόντισε να είναι κλειστός. Δηλαδή αν κατεβάσω τον γενικό και βάλω το δάχτυλό μου στην πρίζα θα με χτυπήσει το ρεύμα?? :confused1::confused1:


το δυστιχημα κυριοι θα γινει οταν πανε ολα στραβα (και διαρροη θα υπαρχει, και το ρελαι δε θα δουλεψει,και η γειωση θα ειναι ελληπης ή δε θα υπαρχει και ο χρηστης θα ειναι εκτεθημενος στον κινδυνο).και δεν ειναι καθολου απιθανο γιατι δυστιχηματα γινονται! μην επναπαυεστε στο ρελαι. θαυματουργη συσκευη ...αλλα συσκευη!

Μόνο αν δεις στον ύπνο σου τον Μιτσοτάκη! :cursing:

vaioskal
16-12-09, 00:38
Αν και δεν είμαι ηλεκτρολόγος (ούτε ηλεκτρονικός) παρακολούθησα πρίν απο μερικές μέρες μιά ημερίδα για τον ΕΛΟΤ HD 384 με βασικό ομιλητή τον κο Γιώργο Σαρρή (μεταξύ των άλλων είναι και μέλος της επιτροπής που συνέταξε τον ΕΛΟΤ HD 384) το site του οποίου http://www.sarrisg.gr/νομίζω οτι μπορεί να λύσει πολλές απορίες σχετικά με τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις.
Επίσης ενδιαφέροντα σημεία στο συγκεκριμένο site :
http://www.sarrisg.gr/index.php?%26Pi%3B%26omicron%3B%26iota%3B%FC%26tau %3B%26eta%3B%26tau%3B%26alpha%3B_%26sigma%3B%26tau %3B%26iota%3B%26sigmaf%3B_%26eta%3B%26lambda%3B%26 epsilon%3B%26kappa%3B%26tau%3B%26rho%3B%26iota%3B% 26kappa%3B%DD%26sigmaf%3B_%26epsilon%3B%26gamma%3B %26kappa%3B%26alpha%3B%26tau%3B%26alpha%3B%26sigma %3B%26tau%3B%DC%26sigma%3B%26epsilon%3B%26iota%3B% 26sigmaf%3B:%26Epsilon%3B%26pi%3B%26iota%3B%26sigm a%3B%26eta%3B%26mu%3B%DC%26nu%3B%26sigma%3B%26epsi lon%3B%26iota%3B%26sigmaf%3B_%26gamma%3B%26iota%3B %26alpha%3B_%26eta%3B%26lambda%3B%26epsilon%3B%26k appa%3B%26tau%3B%26rho%3B%26omicron%3B%26lambda%3B %FC%26gamma%3B%26omicron%3B%26upsilon%3B%26sigmaf% 3B%26nbsp%3B
http://www.sarrisg.gr/index.php?%26Epsilon%3B%26nu%3B%26eta%3B%26mu%3B%D D%26rho%3B%26omega%3B%26sigma%3B%26eta%3B_%26gamma %3B%26iota%3B%26alpha%3B__%26tau%3B%26omicron%3B_% 26Epsilon%3B%26Lambda%3B%26Omicron%3B%26Tau%3B_HD_ 384:%26alpha%3B%26pi%3B%26alpha%3B%26nu%3B%26tau%3 B%DE%26sigma%3B%26epsilon%3B%26iota%3B%26sigmaf%3B _%26sigma%3B%26epsilon%3B_%26epsilon%3B%26rho%3B%2 6omega%3B%26tau%3B%DE%26sigma%3B%26epsilon%3B%26io ta%3B%26sigmaf%3B
http://www.sarrisg.gr/index.php?%26Epsilon%3B%26nu%3B%26eta%3B%26mu%3B%D D%26rho%3B%26omega%3B%26sigma%3B%26eta%3B_%26gamma %3B%26iota%3B%26alpha%3B__%26tau%3B%26omicron%3B_% 26Epsilon%3B%26Lambda%3B%26Omicron%3B%26Tau%3B_HD_ 384:%26nu%3B%26omicron%3B%26mu%3B%26iota%3B%26kapp a%3B%FC_%26pi%3B%26lambda%3B%26alpha%3B%DF%26sigma %3B%26iota%3B%26omicron%3B
Ένα πολύ σημαντικό στοιχείο είναι ότι : "Με βάση την Κ.Υ.Α. Φ Α' 59/12081/642 της 26.07.2006, όλα τα κυκλώματα ισχυρών ρευμάτων, σε όλες τις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, θα πρέπει να καλύπτονται με διάταξη ή διατάξεις διαφορικού ρεύματος (αντιηλεκτροπληξιακούς διακόπτες). Ειδικά για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις που έχουν ηλεκτροδοτηθεί πριν την 26.07.2006, δόθηκε από την ΚΥΑ (Κοινή Υπουργική Απόφαση) η δυνατότητα προσαρμογής των εντός τριών ετών. Επομένως η προσαρμογή των εγκαταστάσεων αυτών πρέπει να έχει γίνει μέχρι τον 07.2009."

antonis_p
16-12-09, 07:41
το θέμα ειναι πως δεν ξέρεις απο που να ξεκινήσεις, όλα αυτά στην Ελλάδα ειναι status,
το ξέρω πως δεν μπαινει ηλεκτρολόγος για να ελέγξει
όπως ξέρω πως ακόμα και αν φέρεις ηλεκτρολόγο στο σπίτι
το πιθανότερο ειναι πως δεν θα ξέρει τί πρεπει να ελέγξει!
Το ειπα για να απαντήσω στον φίλο πως ο νόμος κάτι προβλέπει.

stom
16-12-09, 17:27
:biggrin: Και το είπα γιατί τόσα χρόνια
όσους έχω ακούσει σχετικούς ή μη έχουν σαν κανόνα το όταν χρησιμοποιείς
το νερό απ' τον θερμοσίφωνα φρόντισε να είναι κλειστός. Δηλαδή αν κατεβάσω τον γενικό και βάλω το δάχτυλό μου στην πρίζα θα με χτυπήσει το ρεύμα?? :confused1::confused1:

Μόνο αν δεις στον ύπνο σου τον Μιτσοτάκη! :cursing:

Μην περνεις ορκο ποτε για τιποτε
Πριν ενα χρονο, σε νεα κατοικια στη Χαλκιδα που μολις ειχε παρει ρευμα, (κανονικο, με ολες τις προβλεπομενες διαδικασιες) ειχε και ρελε. (wow) πηγα να συνδεσω ενα φωτιστικό στο ταβανι.
Μιας και ειχε φυσικο φως, ειπα να κατεβασω και το γενικο, καλου κακου.
Απο συνηθεια, πρωτου πιασω οτιδηποτε εκανα και μια δοκιμη στο καλωδιο του ταβανιου με το δοκιμαστικο και ΩΩ του θαυματος αναψε ωραιοτατα...
Ξηλωσα το πινακα επι τοπου και επληκτος βρηκα την εξης πατεντα...
Ο διακοποτης του γενικου παρεκαμπτε το ρελε διαρροης..
Οταν ηταν ΚΛΕΙΣΤΟΣ τοτε ειχες ρευμα ΚΑΙ ρελε διαφυγης
Οταν ηταν ΑΝΟΙΚΤΟΣ τοτε ειχες παλι ρευμα ΧΩΡΙΣ ρελε διαφυγης
Πηρα τηλεφωνο τον εργολαβο και του τα εψαλα χοντρα και ουτε λιγο ουτε πολυ μου ειπε οτι αυτο ο ηλεκτρολογος το θεωρουσε δικη του πατέντα και την ειχε κανει σε ΟΛΗ την πολυκατοικια....

ΑΥΤΟΣ ειναι αδειουχος ηλεκτρολογος.....

xrhstosmp
16-12-09, 22:59
Στον δικό μου τον πίνακα γιατί δεν έχει άραγε... :confused1:
Παίζει να μην μπήκαν καν οι ηλεκτρολόγοι στο σπίτι να ελέγξουν.




Μελλοντικός ηλεκτρονικός!! Και το είπα γιατί τόσα χρόνια
όσους έχω ακούσει σχετικούς ή μη έχουν σαν κανόνα το όταν χρησιμοποιείς
το νερό απ' τον θερμοσίφωνα φρόντισε να είναι κλειστός. Δηλαδή αν κατεβάσω τον γενικό και βάλω το δάχτυλό μου στην πρίζα θα με χτυπήσει το ρεύμα?? :confused1:



Μόνο αν δεις στον ύπνο σου τον Μιτσοτάκη!

ΦΥΣΙΚΑ και δεν μπηκε ηλεκτρολογος να ελεγξει. προφανως το πιστοποιητικο για αλλαγη ονοματος π.χ δοθηκε απο "υπογραφακια" δλδ απο καποιον που επειδη βαριεται να δουλεψει, τη στηνει εξω απ'το γραφειο της δεη , βαζει 2-3 υπογραφες την ημερα και βγαζει μεροκαματο:001_tt2:.σπανια εχω υπογραψει "ξενη" ή παλια εγκατασταση οχι οτι δε μου εχει ζητηθει..απλα επειδη ζηταγα εγω!:001_rolleyes: αν π.χ ενα σπιτι χρειαζεται ρελαι, ελεγξεις γειωση και δεν εχει, πρεπει να αλλαχτει και ο μισος πινακας, βγαινει ενα κουστουμακι γυρω ή και πανω απο πεντακοσαρικο το οποιο κανεις δεν ειναι διαθεσιμος να πληρωσει .παει δινει ενα πενηνταρικο στη χειροτερη στο φιλο μας τον υπογραφακια και ειναι ολοι ευχαριστημενοι:blush:.

Φιλε μου μελλοντικε ηλεκτρονικε εαν εγω λογω αγνοιας η λογω βλακειας μπερδεψω συστηματα γειωσεων ΤΤ και ΤΝ στην ιδια εγκατασταση, τοτε και ολους τους γενικους της πολυκατοικιας να εχεις κλειστους , αν γινει μια χοντρη διαρροη στο ιδιο κυκλωμα του υποσταθμου που τροφοδοτει την παροχη σου θα γινεις ακτινογραφια μολις ακουμπισεις ενα μεταλικο μερος μιας "γειωμενης" (ειπαμε τα εχω μπερδεψει λιγο μεσα στην εγκατασταση) συσκευης..

Οσο για το τριτο , ε ενταξει ευχομαι να μη βλεπεις εφιαλτες με τον (δε το λεω το ονομα):lool: παντως οσο αδυνατο και να σου φαινεται ΟΛΑ μπορουν να συμβουν...

φιλε stom μονο στον ελληνικο hd384 αναφερεται ρητα οτι απαγορευεται πασα διαταξη παρακαμψης μεθοδου προστασιας (by-pass) και αυτο, γιατι μονο εδω ανακαλυψαμε αυτη την "πατεντα" . παντως απαγορευεται ρητα.

antonis_p
16-12-09, 23:01
πώς μπορώ εγώ να μετρήσω την γείωσή μου;

xrhstosmp
16-12-09, 23:27
χρειαζεται γειωσομετρο .
π.χ.
http://www.testequipmentdepot.com/fluke/earthground/1621.htm

antonis_p
16-12-09, 23:37
χρειαζεται γειωσομετρο .
π.χ.
http://www.testequipmentdepot.com/fluke/earthground/1621.htm
$849.95..... ok ειναι fluke αλλά ειναι μεγάλο το ποσό!!!! δεν υπάρχει άλλος περισσότερο οικονομικός τρόπος;

xrhstosmp
16-12-09, 23:52
:001_rolleyes: εμ...αμα ζητησει ο χριστιανος ομως 100 ευρω για μια μετριση τον πετανε οξω μετις κλωτσιες (τον απατεωωωωωωνα...) υπαρχουν και πιο φτηνα και αξιοπιστα οργανα (οχι πολυ πιο φτηνα) εχω ακουσει (εχω δει αλλα κανω την παπια:001_cool:) και "ελεγχο" με μια απλη λαμπα αλλα μεταξυ μας αν δεις κανεναν να κανει ελεγχο με αυτον τον τροπο ,παρε τη λαμπα και φερτου τη στο κεφαλι γιατι αυτος ειναι ο πραγματικος απατεωνας
να ενα φτηνο (δεν ξερω τι κανει....)
http://otenet.shopping.bestprice.gr/?cat=1548&brand=Mastech&page=4

ειναι το ms5209

antonis_p
17-12-09, 00:08
850 usd, περίπου 575-600 ευρώ (κατα προσέγγιση)

Αν βγάλει 100 από κάθε μέτρηση, είναι κάπως αισχροκέρδια, δεν ειναι;

Αν μία εσπρεσσομηχανή κοστίζει τόσο, πόσο πρέπει να κοστολογειται κάθε εσπρέσσο;;;
(οκ, δεν ειναι ακριβώς το ίδιο αλλά δεν κάνεις απόσβεση και από τις 5-6 πρώτες δουλειές, πόσες φορές θα βγάλει τα λεφτά του μηχανήματος μεχρι την σύνταξη?)

εφόσον αν εχω καταλάβει καλά αυτό που μετρούμε ειναι αντίσταση, δεν μπορούμε να κάνουμε την μέτρηση με κάποιον άλλο τρόπο με τα πιο συνήθη εξαρτήματα που υπάρχουν σε ένα ερασιτεχνικό πάγκο;

xrhstosmp
17-12-09, 00:16
οποιος μου φερει το σπιτι του (μαζι με τισ γειωσεις του) στο σπιτι μου για να το μετρισω και του παρω 100 ευρω δεχομαι να με μαστιγωσει μεχρι αναισθησιας. (σκεφτικες ποτε ποσο θα εκανε ο εσπρεσσο αν κουβαλαγες την εσπρεσομηχανη με ολα τα συμπραγκαλα της στο τραπεζακι,στο γραφειο,στο σπιτι του καθε ενος που θα ηθελε καφε?):001_rolleyes: οσο για τα γεραματα που λες, 2 μου κλεψανε (2 φορες το αμαξι ολοκληρο δλδ) και 1 εσπασα το συνολο 3 (μονο γειωσομετρα) το ενα ευτιχως ηταν απ'τα φτηνα. και ειμαι 33
υ.γ ενα οργανο μετρισης (π.χ το γειωσομετρο) προσωπικη μου αποψη αυτη. το περνω για να μετρας τις ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ εγκαταστασεις δλδ αυτα που φτιαχνω εγω και φυσικα δωρεαν. τωρα αν με καλεσει καποιος επι τουτου για να κανω μια μετριση δεν προκειτε να το κανω τσαμπα. το ιδιο ισχυει και για ενα αλλο οργανο που εχω (FLUKE DTX-1800) για πιστοποιηση δομημενης καλωδιωσης (χαλκου και οπτικης ινας) τα δικα μου τα κανω τσαμπα.. για τους αλλους...πρεπει να το κανω αποσβεση μια μερα δε νομιζεις?????
http://www.testequipmentdepot.com/flukenetworks/certification/dtx-1800.htm

georgz
17-12-09, 03:01
Φιλε μου μελλοντικε ηλεκτρονικε εαν εγω λογω αγνοιας η λογω βλακειας μπερδεψω συστηματα γειωσεων ΤΤ και ΤΝ στην ιδια εγκατασταση, τοτε και ολους τους γενικους της πολυκατοικιας να εχεις κλειστους , αν γινει μια χοντρη διαρροη στο ιδιο κυκλωμα του υποσταθμου που τροφοδοτει την παροχη σου θα γινεις ακτινογραφια μολις ακουμπισεις ενα μεταλικο μερος μιας "γειωμενης" (ειπαμε τα εχω μπερδεψει λιγο μεσα στην εγκατασταση) συσκευης..

Νόμιζα αναφερόμασταν σε μια σωστά συνδεμένη κατασκευή...:glare: Τώρα αν ο ηλεκτρολόγος πήρε νύχτα το πτυχίο και πατώντας τον διακόπτη της λάμπας ανάβει ο φούρνος ζήτω που γίναμε ψητοί! Πάντως με έβαλες σε σκέψεις τώρα και έχω μια πρίζα με χαλασμένη γείωση...:001_unsure::001_unsure::001_tt2: Τεσπα μόνο στην Ελλάδα μπορείς να τελειώσεις μια σχολή και όμως να μην ξέρεις τίποτα για το αντικείμενο που σπούδασες...

jeik
17-12-09, 03:48
Μιας και εμφανιστηκε ηλεκτρολογος στην συζήτηση ας ανακατεψουμε λιγο κατι παλιοτερες συζητησεις επι του θεματος , μιας και δεν ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και μιλαω εκ του ασφαλους , εχω να σχολιασω τα εξης :1ον ευχομαι να τους πιασει (τους ηλεκτρολογους ) αμεσα το ποθεν εσχες και αναγκαστικη εκδοση διατρητης αποδειξης, για να μην τα ''ακουμπανε'' καθε μηνα μονο οι μισθωτοι ,

και 2ον να ξυπνησει ο κοσμος και να τους σφιξει λιγο στις τιμες γιατι αυτο που κανουν ειναι ληστεια μετα φονου !!! τι εννοεις 500 ευρω για αλλαγη του μισου πινακα ? θα βαλεις μεσα δηλαδη τι ? εσενα σου κοστιζει η καθε ασφαλεια , η ακριβοτερη του πλανητη 10 ευρω , ποσες θα αλλαξεις ? ποσο αραγε κανει και ο ασφαλειοδιακοπτης αν αλλαξεις κλπ κλπ. θελεις δηλαδη 400 ευρω για την επιστημονικη σου διατριβη ? για μιση ωρα δουλεια ?

Κάποιοι εκμεταλευονται το φοβο του κοσμου για το ρευμα και εμφανιζουν τα απλα πραγματα επιστημη , ε οχι ρε παιδια ελεος.

Δηλαδη αν ρωτησω καναν ηλεκτρολογο μηχανικο θα θελει κανα διχιλιαρο ε?

ειμαστε με τα καλα μας ? ναι το ρευμα σκοτωνει , αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα ? χιλια χρονια να μην την μετρησουν τη γειωση αν ειναι να δωσουν 100 ευρω , ο αλλος περνει 640 το μηνα και θα δωσει τα 100 για γειωσομετρηση ?

Μαλλον καποιοι πρεπει να συνερθουν ή καποιοι να τους βαλουν στη θεση τους.

Προσφατα βρεθηκα σε καταστημα με ηλεκτρολογικα και ηρθε ενας παπους να ρωτηση τον καταστηματαρχη αν ξερει καναν ηλεκτρολογο να του αλαξει μια αντισταση , του απαντησε '' δεν ξερω κανεναν '' , αργοτερα τον ρωτησα ''καλα ειναι δυνατον , τοσοι επαγγελματιες ψωνιζουν απο δω , δεν ξερεις κανεναν ?'' , ''ξερω πολλους , αλλα δεν πανε σε μερεμετια''.
Καταλαβατε κυριοι ? οι ''επιστημονες'' δεν πανε σε μερεμετια και αν πανε ζητανε οτι τους κατεβει γιατι ειναι πλεον αγγαρια το μερεμετι.
Αλλου ειναι τα χοντρα λεφτα , κανει ο μαλακας σπιτι 150.000 ευρω , τι ειναι να βουτηξει και ο επιστημονας ηλεκτρολογος 20.000 , 2.000 τα υλικα και 18.000 στη τσεπη για την επιστημονικη του εργασια-διατριβη , ξερεις τι δυσκολο που ειναι να οργανωσεις ενα κυκλωμα με 3 καλωδια και μια δεδομενη ταση ? ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ.

Προς θεου , δεν θελω παρεξηγηση ,

Αντε , καλα να περνανε οι ηλεκτρολογοι , υγεια να εχουν αλλα να μην κοροιδευουν τον κοσμακη.

xrhstosmp
17-12-09, 08:56
μια απορια... γιατι γινατε μισθωτοι...και οχι ηλεκτρολογοι?

antonis_p
17-12-09, 09:44
άλλα inputs ειχαμε στα 16 και άλλα τώρα.
Τωρα θα κουβέντιαζα μέχρι και παπάς να γίνω!

Panoss
17-12-09, 20:45
Μιας και εμφανιστηκε ηλεκτρολογος στην συζήτηση ας ανακατεψουμε λιγο κατι παλιοτερες συζητησεις επι του θεματος , μιας και δεν ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και μιλαω εκ του ασφαλους , εχω να σχολιασω τα εξης :1ον ευχομαι να τους πιασει (τους ηλεκτρολογους ) αμεσα το ποθεν εσχες και αναγκαστικη εκδοση διατρητης αποδειξης, για να μην τα ''ακουμπανε'' καθε μηνα μονο οι μισθωτοι ,

και 2ον να ξυπνησει ο κοσμος και να τους σφιξει λιγο στις τιμες γιατι αυτο που κανουν ειναι ληστεια μετα φονου !!! τι εννοεις 500 ευρω για αλλαγη του μισου πινακα ? θα βαλεις μεσα δηλαδη τι ? εσενα σου κοστιζει η καθε ασφαλεια , η ακριβοτερη του πλανητη 10 ευρω , ποσες θα αλλαξεις ? ποσο αραγε κανει και ο ασφαλειοδιακοπτης αν αλλαξεις κλπ κλπ. θελεις δηλαδη 400 ευρω για την επιστημονικη σου διατριβη ? για μιση ωρα δουλεια ?

Κάποιοι εκμεταλευονται το φοβο του κοσμου για το ρευμα και εμφανιζουν τα απλα πραγματα επιστημη , ε οχι ρε παιδια ελεος.

Δηλαδη αν ρωτησω καναν ηλεκτρολογο μηχανικο θα θελει κανα διχιλιαρο ε?

ειμαστε με τα καλα μας ? ναι το ρευμα σκοτωνει , αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα ? χιλια χρονια να μην την μετρησουν τη γειωση αν ειναι να δωσουν 100 ευρω , ο αλλος περνει 640 το μηνα και θα δωσει τα 100 για γειωσομετρηση ?

Μαλλον καποιοι πρεπει να συνερθουν ή καποιοι να τους βαλουν στη θεση τους.

Προσφατα βρεθηκα σε καταστημα με ηλεκτρολογικα και ηρθε ενας παπους να ρωτηση τον καταστηματαρχη αν ξερει καναν ηλεκτρολογο να του αλαξει μια αντισταση , του απαντησε '' δεν ξερω κανεναν '' , αργοτερα τον ρωτησα ''καλα ειναι δυνατον , τοσοι επαγγελματιες ψωνιζουν απο δω , δεν ξερεις κανεναν ?'' , ''ξερω πολλους , αλλα δεν πανε σε μερεμετια''.
Καταλαβατε κυριοι ? οι ''επιστημονες'' δεν πανε σε μερεμετια και αν πανε ζητανε οτι τους κατεβει γιατι ειναι πλεον αγγαρια το μερεμετι.
Αλλου ειναι τα χοντρα λεφτα , κανει ο μαλακας σπιτι 150.000 ευρω , τι ειναι να βουτηξει και ο επιστημονας ηλεκτρολογος 20.000 , 2.000 τα υλικα και 18.000 στη τσεπη για την επιστημονικη του εργασια-διατριβη , ξερεις τι δυσκολο που ειναι να οργανωσεις ενα κυκλωμα με 3 καλωδια και μια δεδομενη ταση ? ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ.

Προς θεου , δεν θελω παρεξηγηση ,

Αντε , καλα να περνανε οι ηλεκτρολογοι , υγεια να εχουν αλλα να μην κοροιδευουν τον κοσμακη.
Πώπώ, αυτό είναι επάγγελμα!!!ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ θα γενώ!!
(τύφλα να 'χουν οι @ουτάνες στη Συγγρού).
Πάντως αν έτσι έχουν τα πράματα φίλε jeik και δεν έγινες ηλεκτρολόγος, είσαι και πολύ...

jeik
18-12-09, 03:00
Πώπώ, αυτό είναι επάγγελμα!!!ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ θα γενώ!!
(τύφλα να 'χουν οι @ουτάνες στη Συγγρού).
Πάντως αν έτσι έχουν τα πράματα φίλε jeik και δεν έγινες ηλεκτρολόγος, είσαι και πολύ...

Πραγματι , ειμαι και πολυ ....

Αλλα μαλλον ειρωνευεσαι , μηπως εισαι κι εσυ ηλεκτρολογος ?
Γιατι νομιζω οτι ξερεις καλα οτι καπως ετσι εχουν τα πραγματα , επισης εδω και καιρο δεν κανω καμια δουλεια , ειμαι εισοδηματιας.

Ξερεις , για να κανεις κατι τετοια ελευθερα επαγγελματα πρεπει να το'χεις , αλλιως.......με το σταυρο στο χερι δεν λεει.

αν ξερεις κατι διαφορετικο γραψε να το μαθουμε φιλε πανοςς

Panoss
18-12-09, 11:16
Αλλα μαλλον ειρωνευεσαι , μηπως εισαι κι εσυ ηλεκτρολογος ?
Όχι δεν είμαι ηλεκτρολόγος, δεν έχω καμιά σχέση με το άθλημα, απλά ερασιτεχνικά ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας όμως και έχω επαφή με την αγορά και την πραγματικότητα.


εδω και καιρο δεν κανω καμια δουλεια , ειμαι εισοδηματιας.
Αυτό εξηγεί πολλά...
Είσαι εισοδηματίας και έχεις άποψη για αυτούς που δουλεύουν; Με τι κριτήρια; Αυτά που φαντάζεσαι;


Γιατι νομιζω οτι ξερεις καλα οτι καπως ετσι εχουν τα πραγματα


Ξερεις , για να κανεις κατι τετοια ελευθερα επαγγελματα πρεπει να το'χεις , αλλιως.......με το σταυρο στο χερι δεν λεει.
Αυτοαναιρείσαι...

Στο τέλος τα λες όλα. Αν και είσαι εισοδηματίας, συνεπώς εκτός αγοράς, κατά βάθος ξέρεις τι πραγματικά συμβαίνει: "για να κανεις κατι τετοια ελευθερα επαγγελματα πρεπει να το'χεις , αλλιως..."

Ελπίζω να μην παρεξηγηθείς. Και αν παρεξηγηθείς, δε με απασχολεί ιδιαίτερα.
Α, εγώ δημόσιος υπάλληλος ήθελα να γίνω. Αν υπάρχει τόσο κυριλέ δουλειά όμως στην ελεύθερη αγορά...ποίος ο λόγος;...

dalai
18-12-09, 12:29
Ελευθερη αγορα ειμαστε. Οποιος θελει ας τρεξει στα μερεμετια και οποιος δε θελει ας μη παει.
Ενοειται οτι σε γδυνουν αλλα ενα ρητο των ελευθερων επαγγελματιων ειναι : Δουλεψε για να επιβιωσεις, κλεψε για να ζησεις.
Προσωπικα πιστευω οτι οι τιμες ειναι ΠΟΛΥ υψηλες στους ελευθερους επαγγελματιες. Αντεδρασα ομως σε αυτη τη κατασταση και ολη την εγκατασταση στο σπιτι την εκανα μονος. Καθενας με τον τροπο του...

Panoss
18-12-09, 13:14
Άρα ρε παιδιά, για ποια ανεργία και χαμηλές αμοιβές μιλάμε;
Γίνετε ελεύθεροι επαγγελματίες και συγκεκριμένα ηλεκτρολόγοι, γδύστε τους και κονομήστε τα. Απλό;

JIM_6146B
18-12-09, 13:49
......ενα ρητο των ελευθερων επαγγελματιων ειναι : Δουλεψε για να επιβιωσεις, κλεψε για να ζησεις.....



και με τα λεγόμενα κάποιον εδώ μέσα αφού το κλέψειν είναι αποδοτικό να γίνουμαι κλέφτες για να ζήσουμαι ......

Πόσες φορές θα κλέψεις τον πελάτη ??
Καπια στιγμή ξυπνάνε οι πελάτες και μένει ο επαγγελματίας με το .... στο χέρι .

Και έτσι η Ελλαδίτσα έχει και καλό όνομα στο εξωτερικό ...

Αρα όλα καλώς γίνονται με την διαφθορά , χρηματισμό κ.λ.π. πρέπει να ζήσουν οι άνθρωποι αυτοί .....έτσι δεν είναι ???

Αρε δεκανίκη που χρειάζονται οι επαγγελματίες αυτής της φιλοσοφίας ....

Μαύρο στον Μαυρογιαλούρο ...

GREG
18-12-09, 14:18
άλλα inputs ειχαμε στα 16 και άλλα τώρα.
Τωρα θα κουβέντιαζα μέχρι και παπάς να γίνω!



Kαι εγω.... κι εγω......

klik
18-12-09, 16:55
Για όλα φταίνε οι ηλεκτρολόγοι!
Αντε και οι υδραυλικοί.
Α. μην ξεχάσω... και οι μπογιατζήδες.

Δεν φταίνε ποτέ οι γιατροί που μας λένε μια γνώμη ή μας παραπληροφορούν ωστε να μας αρμέξουν και δεν τους κάνουμε παράπονα όταν μας ζητάνε τρελά λεφτα, ή φακελάκια, ή πάμε στο νοσοκομείο/ΙΚΑ και μας λένε πέρνα απο το ιατρείο μου και στο τέλος λέμε και ευχαριστώ... και κατεβάζουμε τα παντελόνια/φούστες...

Δεν φταίνε οι ποδοσφαιριστές που πέρνουν ένα σωρό λεφτα να κλωτσάνε ένα μπαλάκι που με τη σειρά του θα απασχολήσει παιδιά/νέους να μην ασχολούνται με το φαγοπότι

Δεν φταίνε τα φρουτα της τηλεόρασης, που έχουν μάθει να πέρνουν χοντρά λεφτα και να έχουν και "πειθώ" λόγω επαγγέλματος

Δεν φταίνε οι βολευτές που μοιράζουν δουλείες/διαγωνισμούς με το αζημίωτο φυσικά

Δεν φταίνε οι δημοσιοι υπάλληλοι, που χρειάζονται 1 εκατομύριο και βάλε, για να λειτουργήσει ένα κρατος 10 εκατομυρίων.

Δεν φταινε οι τραγουδιάρηδες (που θέλουν να λέγονται καλλιτέχνες), ούτε οι παπάδες που έχουν τα έξτρα τους...

και άλλοι δεν φταίνε, αλλά βαριέμε να γράψω άλλο
---

Βρε όλοι εμείς φταίμε που ανεχόμαστε τέτοιες καταστάσεις...:blink:

jeik
18-12-09, 17:14
Πανο , κανω κι εγω πλακιτσα , οπως κανεις κι εσυ (απο διαφορα ποστ σου τα οποια μελετησα λιγο για να ξερω με ποιον μιλαω και πως να του μιλησω), δεν εχει σημασια αν εισαι εισοδηματιας ή συνταξιουχος η οτι αλλο , κανενας δεν επεσε απο τον ουρανο σημερα , ολοι εχουν τις παραστασεις τους. οκ δεν ειμαι εισοδηματιας αλλα δεν εχει και σημασια τι ειμαι , αλλωστε μπορει να ειναι ψεμα οτι και να γραψω.

Βαριεμαι να σχολιασω οπως εσυ που παραθετεις κοματια των γραφομενων μου και απαντας ,

μενω στο εξης:Δεν ειναι δυνατον πχ ο ηλεκτρονικος που εχει να κανει πανω σε μια πλακετιτσα χιλιες δυο αναλυσεις και να παιξει με δεκαδες ρευματα και τασεις να μην μπορει να παρει (λογω της φυσεως των υλικων που επισκευαζει-φτηνα) τα αναλογα χρηματα των γνωσεων του και να ερχεται ενας πχ ηλεκτρολογος ή μηχανικος αυτοκινητων και να χτυπαει 100αρια , 200αρια κλπ ετσι για χαβαλε επειδη το σπιτι εχει μια περιουσια και μια μερσεντες μιση , αυτη η ταριφα αναλογα με την αξια του υλικου προς επισκευη ειναι μεγαλη απατη , οι αποδειξεις που ποτε δεν κοβονται επισης , δεν βλεπω κανα σχολιο !!!! μην κανεις οτι δεν καταλαβαινεις και μην απαντας μονο εκει που σε παιρνει.

Εγω σταματαω εδω , αλλωστε σεβομαι απολυτα την θεση του χρηστοςmp που εγραψε δυο λεξεις και δεν το συνεχιζει.

γεια σας να ειστε καλα.

jeik
18-12-09, 17:24
Ελπίζω να μην παρεξηγηθείς. Και αν παρεξηγηθείς, δε με απασχολεί ιδιαίτερα.

Α , μπα , δεν εχω τετοια κομπλεξ , συζητηση κανουμε , αλλα ειναι λιγο γαιδουρια το να μην σε απασχολει , δεν σε εβαλα κριτη στα σχόλια μου ,οποτε γινε λιγο πιο ευγενικος αν θελεις.

xifis
18-12-09, 17:53
Δεν ειναι δυνατον πχ ο ηλεκτρονικος που εχει να κανει πανω σε μια πλακετιτσα χιλιες δυο αναλυσεις και να παιξει με δεκαδες ρευματα και τασεις να μην μπορει να παρει (λογω της φυσεως των υλικων που επισκευαζει-φτηνα) τα αναλογα χρηματα των γνωσεων του και να ερχεται ενας πχ ηλεκτρολογος ή μηχανικος αυτοκινητων και να χτυπαει 100αρια , 200αρια κλπ

ναι ειναι μεγαλο κριμα ενας ηλεκτρονικος να βγαζει τα ματια του κ να παιδευεται ποση ωρα για μια βλαβη,κ στο τελος να μην εισπρατει κ τον κοπο του.δυστηχως δυσκολα αναγνωριζεται.τι να γινει.

καλες γιορτες σε ολους.υγεια κ αγαπη ναχουμε κ τα υπολοιπα κανονιζονται.

dal_kos
18-12-09, 20:13
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Ελπίζω να το έχετε καταλάβει πως από ένα σημείο και μετά είστε τελείως οφτοπικ :001_unsure: