PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονοφασικός επιτηρητής τάσης



Haros
15-12-09, 17:46
Γειά σας παιδιά.

Έχω έναν μονοφασικό επιτηρητή τάσης της Hager (EU102) και απορία μου είναι πόσος είναι ο σωστός χρόνος ανάδρασης που πρέπει να ρυθμιστεί (t1). Η προηγούμενη ρύθμιση που του έχει γίνει είναι στο minimum (0.1s) και με την παραμικρή αυξομείωση τάσης (πέραν του ορίου φυσικά) ρίχνει το ρελέ... Πράγμα συχνό ειδικά σε περιπτώσεις κακοκαιρίας (και εκνευριστικό φυσικά).

Ευχαριστώ.

NIKPAPAZOGLOU
15-12-09, 20:33
φιλε σωστος χρονος δεν υπαρχει,εσυ τι ανοχες θελεις να εχεις?και τι συσκευες θελεις να προστατευσεις?σιγουρα ο χρονος αυτος ειναι μικρος , εγω πιστευω οτι με 2-4sec.προστατευεις ανετα και τα μοτερ απο τις συσκευες σου.

Haros
15-12-09, 20:52
Κλασικές οικιακές συσκευές θέλω να προστατεύσω (τηλεοράσεις, υπολογιστές, ψυγείο κτλ).

Απλά θέλω μια failsafe τιμή ώστε και οι συσκευές μου να είναι προστατευμένες και να μην έχω με την παραμικρή υπέρταση ρίξιμο του ρελέ. Μη βάλω δηλαδή κάποια μεγάλη τιμή και ουσιαστικά ακυρώσω τη λειτουργία του επιτηρητή.

xrhstosmp
15-12-09, 23:22
δε νομιζω με εναν απλο επιτηριτη τασης να μπορεις να προστατεψεις ευαισθητες ηλεκτρονικες συσκευες....το ψυγειο ισως αρκεινα ειναι παλιο χωρις πλακετες .... για κρουστικες υπερτασεις κλπ μαλλον πρεπει να καταφυγεις σε αντικεραυνικα...

Haros
16-12-09, 15:12
Ο σκοπός του επιτηρητή δεν είναι όταν ξεφύγει η τάση από κάποια όρια για κάποιο συγκεκριμένο χρόνο να σταματήσει την παροχή ρεύματος; Αυτό δεν είναι αρκετό για να προστατεύσει την οποιαδήποτε συσκευή είναι συνδεδεμένη στις πρίζες του σπιτιού από υπέρταση / υπόταση (μακράς διάρκειας);

Γνωρίζω ότι για να αποφύγεις κρουστική υπέρταση πρέπει να έχεις χρόνο κάποιων ns και όχι ms που έχει ο επιτηρητής απλά ψάχνω να βρώ την καλύτερη τιμή που καθιστά τον επιτηρητή μου χρήσιμο και εμένα (εν μέρη) προστατευμένο.

Nemmesis
17-12-09, 20:26
για μενα αυτες οι προστασιες ειναι σαν τις ασφαληστικες εταιριες... στα λιγα ολα μια χαρα αρκει να πληρωνεις... στα πολλα θα κλαις τα λεφτα που τους εδωσες...

kourtidisp
20-12-09, 00:37
θελεις σταθεροποιητη τασης και οχι επιτηρητη.εναν καλο οπου θα συνδεσεις ηχοσυστημα και τηλεορασεις και οτι αλλο ευαισθητο.ο χρονοσ που χρησιμοποιης ειναι υπερβολικα μικρος.

Satoshie01
19-05-10, 14:03
θελεις σταθεροποιητη τασης και οχι επιτηρητη.εναν καλο οπου θα συνδεσεις ηχοσυστημα και τηλεορασεις και οτι αλλο ευαισθητο.ο χρονοσ που χρησιμοποιης ειναι υπερβολικα μικρος.

Παιδιά εγώ θέλω να προστατεύσω μια κονσόλα ήχου αυτοενισχυόμενη 2x400
Θα με βοηθήσει ο επιτηρητής??????

FILMAN
19-05-10, 14:27
Ο επιτηρητής αυτός είναι για προστασία συσκευών από μη στιγμιαίες υπερτάσεις π.χ. προστασία από τροφοδότηση με τάση 260V~, κ.τ.λ. Αν το ζητούμενο είναι προστασία από κρουστικές τάσεις των μερικών εκατοντάδων ή χιλιάδων V πρέπει να χρησιμοποιηθούν βαρίστορς ή αντικεραυνικά.

stom
19-05-10, 16:23
Και ο λογος ειναι οτι πολυ απλα, σε υπερτασεις που οφειλονται συνηθως σε κεραυνους, ειτε ανοιξει ειτε δεν ανοιξει η επαφη το τελικο αποτελεσμα δεν αλλαζει.

FILMAN
19-05-10, 16:36
Και ο λογος ειναι οτι πολυ απλα, σε υπερτασεις που οφειλονται συνηθως σε κεραυνους, ειτε ανοιξει ειτε δεν ανοιξει η επαφη το τελικο αποτελεσμα δεν αλλαζει.
Δεν είναι αυτό, είναι ότι δεν θα προλάβει να ανοίξει η επαφή...

motronix
07-04-13, 14:57
Γειά σας παιδιά.

Έχω έναν μονοφασικό επιτηρητή τάσης της Hager (EU102) και απορία μου είναι πόσος είναι ο σωστός χρόνος ανάδρασης που πρέπει να ρυθμιστεί (t1). Η προηγούμενη ρύθμιση που του έχει γίνει είναι στο minimum (0.1s) και με την παραμικρή αυξομείωση τάσης (πέραν του ορίου φυσικά) ρίχνει το ρελέ... Πράγμα συχνό ειδικά σε περιπτώσεις κακοκαιρίας (και εκνευριστικό φυσικά).

Ευχαριστώ.

Νομιζω οσο μικροτερος ο χρονος τοσο μεγαλυτερη η ασφαλεια, αλλα νομιζω δεν ειναι αυτο που θελεις.
Θα σου προτεινα να βαλεις τις συσκευες που θελεις να προστατευσεισ σε UPS η και σταθεροποητη τασης.
Χρησιμοποιησε UPS για τα ακριβα ηλετρονικα, τηλεορασεισ κλπ και σταθεροποιητη για τα ποιο φθηνα η τα μεγαλησ ισχυοσ πχ ψυγειο.
Απο εκει και περα ενια θεμα κοστουσ. Με απλα UPS εχεισ αρκετα καλη προστασια για τα σχετικα ακριβα ηλεκτρονικα.
Για συνδυασμενη προστασια βαλε UPS και σταθεροποητη τασης.