PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα Ρευματος - Φασεων!



aktinologos
16-12-09, 03:45
Καλησπερα. Ειμαι νεος στο forum, και θα ηθελα να αναφερω ενα προβλημα που αντιμετωπιζω.
Πριν απο 10, 15 μερες αρχιζε να πεφτει ο γενικος στο σπιτι. 5 με 6 φορες την ημερα. Οι ασφαλειες, ολα καλα. Τα προβληματα ομως αρχισαν, οταν μετα απο 3, 4 μερες επεσε η μια φαση απο το ρολοι τηε ΔΕΗ! Την σηκωσα, και μετα για 2 - 3 μερες κανενα προβλημα. Ομως, τις τελευταιες 2 - 3 μερες, αρχισαν ολοενα και συχνοτερα να πεφτουν 2, αυτη τη φορα, φασεις. Πλεον πεφτουν συνεχεια, αφου τις σηκωσω, μεχρι να ανεβω απανω.
Φωναξα ηλεκτρολογο ( αυτον που εκανε την εγκατασταση) εκανε ελεγχο στις ασφαλειες, στον πινακα, στις γειωσεις, ολα καλα. Κοιταξε το ρολοι της ΔΕΗ, ολα καλα. Το μονο που εκανε ειναι οτι εσφιξε τις βιδες του πινακα, τις γειωσεις, κοιταξε την κουζινα( μια απο τις φασεις που επεφτε ηταν αυτης), τον θερμοσιφωνα( τον συνεδεσε σημερα, δεν ηταν συνδεδεμενος) , ολα καλα.
Το προβλημα ομως συνεχιστηκε, και μου ειπε να απομονωσω τις παροχες που εχουν προβλημα και να δω αν πεφτουν παλι οι φασεις. Παλι τα ιδια...
Πηρα την ΔΕΗ, αλλα και τον ηλεκτρολογο, και μου ειπαν για να δω που ειναι το προβλημα, να κλεισω τον γενικο, να σηκωσω τις φασεις, και αν δεν πεφτουν το προβλημα ειναι ειτε στον πινακα, ειτε στην πορεια απο το ρολοι της ΔΕΗ εως τον πινακα. Αν πεφτουν θα ειναι προβλημα στο ρολοι της ΔΕΗ.
Σημειωνω οτι δεν εγιναν τρυπηματα καπου ωστε να ακουμπαν τα καλωδια 2 φασεων να βραχυκυκλωνουν και να πεφτουν οι φασεις( κατι ελαφρυες επιφανειακες εγρασιες περιβαλλοντος χωρου - κατασκευη υποστεγου - εγιναν), και οτι εκτος ενος ασυρματου τηλεφωνου, σε πριζα της φασης που δεν πεφτει, δεν εγινε κατι αλλο.
Καμια ιδεα? Συγνωμη για τον χειμαρο, αλλα εχω σημαντικο προβλημα. Περιμενω συντομα νεα! Ευχαριστω εκ των προτερων... :crying:

Tolis-Sx
16-12-09, 08:45
Το πρόβλημα απλό...δες στην κάθε φάση τι ασφάλεια έχει..λογικά του γνώμονα θάναι 40Α και του πίνακα 35Α η 25Α...αν δεν λυθεί,η κουζίνα κάπου έχει διαρροή...προφανώς με την θερμότητα διαστέλεται κάποια αντίσταση και βραχυκυκλώνει...μου χει τύχει αρκετές φορές....μήπως έχεις θερμοσυσσωρευτές για θέρμανση?

JIM_6146B
16-12-09, 09:21
Καλησπερα. Ειμαι νεος στο forum, και θα ηθελα να αναφερω ενα προβλημα που αντιμετωπιζω.
Πριν απο 10, 15 μερες αρχιζε να πεφτει ο γενικος στο σπιτι. 5 με 6 φορες την ημερα. Οι ασφαλειες, ολα καλα. Τα προβληματα ομως αρχισαν, οταν μετα απο 3, 4 μερες επεσε η μια φαση απο το ρολοι τηε ΔΕΗ! Την σηκωσα, και μετα για 2 - 3 μερες κανενα προβλημα. Ομως, τις τελευταιες 2 - 3 μερες, αρχισαν ολοενα και συχνοτερα να πεφτουν 2, αυτη τη φορα, φασεις. Πλεον πεφτουν συνεχεια, αφου τις σηκωσω, μεχρι να ανεβω απανω.
:crying:


Εχεις τριφασικό άρα 35Α σε κάθε φάση ?? και σου πέφτουν οι φάσεις απο υπερένταση στον μετρητη ΔΕΗ .:confused1:
Προσωπικά σε δοκιμές που έκανα σε ασφάλειες ΔΕΗ μια 35Α ασφάλεια άντέχει πάνω απο 40Α οπότε δές τις καταναλώσεις σου ή κάποια διαρροή

Εχεις υπόγεια καλώδια απο τον μετρητή ΔΕΗ στον πίνακα του σπιτιού ??

Εχεις κινητήρες ισχύος ηλεκτρικούς ??

Για δές τις καταναλώσεις σου και πώς είναι μοιρασμένες γράψτες σε χαρτι.

ΕΛΕΓΧΟΣ : Ανοιξε ολες τις καταναλώσεις σου παρουσία ηλεκτρολόγου για να δεί τα Αμπερ τις κάθε φάσης με αμπεροτσιμπίδα και να ελέγξει τις θερμοκρασίες στον πίνακα του σπιτιού θα βγάλει σίγουρα κάποιο συμπέρασμα .

Αφού ελέγξει τα Αμπέρ του πίνακα να πάει αμέσος στον μετρητη ΔΕΗ και να μετρήση με την αμπεροτσιμπίδα τα Α καταναλώσεις και μία μέτρηση χωρίς καταναλώσεις με κλειστό τον πίνακα του σπιτιού και απο εδώ θα βγάλει συμπεράσματα .

Αν δεν βγάλει συμπέρασμα θα πρέπει να ελέγξεις τις μονώσεις . Σε κακές μονώσεις οι διαρροές όταν υπάρχει υγρασία αυξάνονται το ίδο ισχύει και για συσκευές αλλά είπες οτι σου έριξε και την άλλη φάση τόσο χαλασμένες συσκευές έχεις ??

Επιδεί και εγώ έρειχνα την ασφάλεια του πίνακα απο ταυτοχρονισμό τον καταναλώσεων μου έβαλα μία ασφάλει C25 αυτόματο σε σειρά με τον γενικό διακόπτη μετα το ρελε διαφυγής .
Σε πειραματισμούς η ασφάλεια αντέχει ώρες στα 30Α πάει και στα 35Α άνετα και πέφτει μετά απο θερμοκρασία έτσι έχω λύση το πρόβλημα πτώσεις του μετρητή ΔΕΗ απο υπερεντάσεις .

Δεν μπορώ να φανταστώ νά έχει κάνει λάθος συνδέσεις ο Ηλεκτρολόγος αλλά τι λάθος συνδέσεις μπορεί να κάνει για να υπάρχει αυτή η πτώση ασφαλειών απο υπερεντάσεις

aktinologos
16-12-09, 16:04
Παιδια, εχω νεα. Ηρθαν δυο τεχνικοι της ΔΕΗ, πηγαν στο ρολοι, απομονωσαν τα καλωδια που δινουν ρευμα απο το ρολοι στο σπιτι, και ως εκ θαυματος οι φασεις παρεμεναν σταθερες! Ετσι, μου ειπαν οτι το προβλημα ειναι απο τη γραμμη μου. Σημειωνω, οτι οταν η φαση 1 ηταν ανεβασμενη, κανενα προβλημα.1 και 2 ανεβασμενες, κανενα προβλημα. 1 και 3 ανεβασμενες, κανενα προβλημα. 2 και 3 επιχειρω να τις ανεβασω, αμεσως επεφτε!
Ο ηλεκτρολογος ομως μου ειπε οτι επειδη μενω σε συγκροτημα, απο ολα τα ρολογια, τα καλωδια μπαινουν σε εναν σωληνα αποχετευσης πλαστικο, και ακολουθουν μια πορεια με διακλαδωσεις, ανα οροφο, παλι μεσα σε σωληνα. Επισης, μου ειπε οτι το καλωδιο ειναι τετοιας αντοχης, που και σε νερο να το πεταξεις δε θα βραχυκυκλωσει!
Μαλιστα, μου ειπε οτι ειχε χρησιμοποιεισει καλωδια που αντεχαν παραπανω ρευμα και σαν λυση μου προτεινε να κανουμε το ρευμα μονοφασικο ενισχυμενο. Αλλα σε καινουργιο σπιτι κριμα δεν ειναι?
1. Εχω καλοριφερ, οχι θερμοσυσωρευτες. Ολες οι ασφαλεις του πινακα ειναι 63 Α , και μολις αλλαχθηκαν!
2. Με ολες τις καταναλωσεις κλειστες, σε πρωτη φαση, και με τον γενικο κατεβασμενο, σε δευτερη, και παλι επεφταν οι 2 φασεις,αλλα μια, μια κανενα προβλημα. Εχω, οπως ειπα και παραπανω υπογεια καλωδια, αλλα μαζι με ολων , μεσα σε πλαστικο σωληνα αποχετευσης. Εγινε μετρηση καταναλωσεων και ολα καλα, χθες που λειτουργουσαν ολες οι φασεις, για ενα διαστημα 1,5 ωρων. Δεν εχω κινητηρες ισχυος ηλεκτρικους. Το παραξενο ειναι οτι δεν καιει και ασφαλειες... Εγινε ελεγχος γειωσεων...
Παιζει να ειναι κατι απο τον θερμοσιφονα, ο οποιος ειναι κλειστος, αλλα εγινε συνδεση χθες?
Εχει κανεις καμια ιδεα? Για να την πω στον ηλεκτρολογο, ετσι ωστε να μην κανω το ρευμα μονοφασικο, με ο,τι αυτο συνεπαγεται, και να μην εχω γκρεμισμα για να δω αν υπαρχει προβλημα απο το ρολοι, εως το σπιτι. Ευχαριστω και παλι!

aktinologos
16-12-09, 16:08
Κουζινα και να μην αντεχουν 2 φασεις και να πεφτουν, δηλαδη να βραχυκυκλωνουν? Δυσκολο δεν ειναι?

JIM_6146B
16-12-09, 16:21
......Μαλιστα, μου ειπε οτι ειχε χρησιμοποιεισει καλωδια που αντεχαν παραπανω ρευμα και σαν λυση μου προτεινε να κανουμε το ρευμα μονοφασικο ενισχυμενο.......



Φιλε τριφασικό έβαλες . Αν ο ηλεκτρολόγος έχει κάνει μαλ@#$ εσύ θα την πληρώσεις και μάλιστα να υποβαθμίσεις την παροχή σου .....

Τα Αμπερ που πέρνεις απο το τριφασικό ούτε για δείγμα δεν το πέρνεις απο το μονοφασικό ...

Τα καλώδια ναι αντέχουν την γρασία αλλά αν έχει κάποιο σχίσιμο ή έχει δεχθεί άλλη ταλαιπωρία απο το εργοστάσιο κατασκευής έως την τελική τοποθέτηση του την ευθύνη την έχει ο ηλεκτρολόγος και πρέπει να το επισκευάσει - αντικαταστήσει και οχι εσύ .

Αν ο ηλεκτρολόγος σου ήταν σωστός είδη θα το είχε βρεί αλλά κάνει τον κινέζο πάς και την γλυτώσει ενώ ξέρει ...

ΓΕΡΟΝΤΑΣ
16-12-09, 16:50
... αν έχει μπεί νερό από κάπου κάποια πρίζα ή κάποιος σωλήνας θα 'ξερνάει' νέρο. Πες του Η/Γ να ελέγξει και για αυτό.

stom
16-12-09, 17:11
Κατι δεν παει καλα, καταρχας με τον ηλεκτρολογο σου...
Εαν μας τα λες καλα, εχεις 3Χ63 τριφασικό πίνακα και σου προτεινε να το κανεις μονοφασικο?. Sorry αλλα αυτο απλα δεν γινεται, η ΔΕΗ δεν δινει τετοιες μονοφασικες παροχες για να καλυψουν φορτια (δεν νομιζω οτι καποιος εβαλε 3Χ63 ) για πλακα..
Τα περι υγρασιων κλπ τα ακουω βερεσε.. Τα καλωδια της παροχης δεν χαμπαριαζουν απο νερα και επιπλεον, εδω μιλαμε για καραμπινατο βραχυκυκλωμα
Για να πεσει 63 Α ασφαλεια αυτα τα 63 αμπερ ΚΑΠΟΥ πανε, και αν ειναι βραχυκυκλωμα τοτε μιλαμε για φωτια... 63 Α δεν ειναι παιχνιδι.
Καποια μεγαλη χοντραδα εχει κανει ο ηλεκτρολογος...
Ειδικοτερα οταν λες οτι προσπαθεις να ανεβασεις τις φασεις 2 και 3.. Διευκρινησε, απο το πινακα η απο το ρολοι...

aktinologos
16-12-09, 17:15
Γενικα το κτηριο εχει ενα μικρο προβλημα στεγανοτητητας, ενω πριν απο ενα 4μηνο ειχε διαρροη νερου μια γειτονισσα, και εκανε πατεντα με αλλαγη παροχης απο την κεντρικη.
Το θεμα ειναι οτι μαλλον το προβλημα ειναι απο το ρολοι, εως το σπιτι. Ομως, τα καλωδια περναν μεσα απο σωληνα αποχετευσης, οποτε αυτος να μπαζει, και τα δικα μου καλωδια μονο, απο ολα που περνουν μεσα, πρεπει να με κανουν τον πιο γκαντεμη απο ολους...
Το κυριο Θεμα ειναι αν μπορει να ελεγχθει πιθανη διαρροη μεσα σε σωληνα αποχετευσης Χωρις να χρειαστουν γκρεμισματα, γιατι τοτε το κοστος... Καμια ιδεα? Αυριο στις 8, 8:30 θα ερθει ο ηλεκτρολογος που καναμε την εγκατασταση για να δουμε... Ακουω ιδεες, και σας ενημερωνω, και απανταω σε οσα μπορω... Ευχαριστω!

aktinologos
16-12-09, 17:19
Stom, απο το ρολοι της ΔΕΗ. Πως μπορω να δω που πανε? Γιατι αυτος ισως να θελησει γκρεμισμα.... και λεφτα.... Επισης, φωτια? Καθολου γοητευτικο! Επισημαινω, οτι γενικος κλειστος και παλι πεφτουν! Απομονωση απο το ρολοι και οι φασεις αντεχουν. Ενωση, παλι πεφτουν. Πινακας, οκ - ελεγμενος.

ΓΕΡΟΝΤΑΣ
16-12-09, 17:49
η όλη περιγραφή που κάνεις 'μυρίζει' υγρασία σε κάποιο σωλήνα(ή και στον πίνακα) που έχει καλώδια και αυτά ίσως να είναι λίγο πατημένα ή λίγο γδαρμένα.
Δοκίμασε έχοντας παροχή από το ρολόι και να βγάλεις τις τρεις ασφάλειες.
Αν τότε με την αμπεροτσιμπίδα μετρησει ο Η/Γ εστω και λίγο ρεύμα σε κάποια φάση (μέτρηση κοντά στο ρολόι και μακρια από τον πίνακα) τότε έχεις διαρόη στο καλώδιο από το ρολόι προς τον πίνακα...

JIM_6146B
16-12-09, 18:59
Καμια ιδεα? Αυριο στις 8, 8:30 θα ερθει ο ηλεκτρολογος που καναμε την εγκατασταση για να δουμε... Ακουω ιδεες, και σας ενημερωνω, και απανταω σε οσα μπορω... Ευχαριστω!


α) Ο σωλήνας δεν είναι υπόγεια συνέχεια κάπου μπάινει και κάπου βγαίνουν όλα τα καλώδια . Εκέινο το σημείο καταργήται για το διαμέρισμα σου και το πάς εναέρια ντουβάρι - ντουβάρι

β) Περνάει νέο καλώδιο μέσα στον πλαστικό σωλήνα που οδευουν τα καλώδια υπόγεια αν χωράει

γ) Περνάει νέο καλώδιο έτσι -->> Βλέπει απο πιά πλευρά του πλαστικού σωλήνα μπορει να τραβείξει το καλώδιο άνετα αν γίνεται . Απο την μία πλευρά δένει με κάποιο τρόπο το νέο καλώδιο στο παλαιό και απο την αλλη πλευρά του πλαστικού σωλήνα τραβάς το παλαιό καλώδιο έξω ενώ θα έρχεται το καινούργιο καλώδιο μέσα .

Ο ηλεκτρολόγος δεν είνα αρχάριος ούτε χαζός ξέρει την δουλειά του απλός απαίτησε να την κάνει σωστά .

Ξερει αυτός απο που θα περάσει το καλώδιο να είσαι σίγουρος για αυτό και μην δεχτείς άλλες εναλλακτικές λύσεις .

Το σπίτι σου το σχεδίασαν οι μηχανικοί να έχει αυτές τις απαιτήσεις σε ηλεκτρικό ρευμα .

Οτι διαφορετικό αποφασίσης να κάνεις , γιατί ο ηλεκτρολόγος σου είνια μαλ#@$@ , θα το πληρώσεις στο μέλλον πολλαπλάσια .

aktinologos
16-12-09, 21:03
Ελπιζω να βρω την ακρη, να μην κοστισει μια περιουσια, και να μην χρειαστει να κανω του κοσμου τα μερεμετια. Να σου πω την αληθεια, δεν καταλαβα τη λυση που μου προτεινεις, αν και σε ευχαριστω πολυ! Αν μπορεις, λιγο πιο απλα και για εμας τους κοινους θνητους...

JIM_6146B
16-12-09, 21:30
Το σπίτι σου το σχεδίασαν οι μηχανικοί να έχει αυτές τις απαιτήσεις σε ηλεκτρικό ρευμα .

Οτι διαφορετικό αποφασίσης να κάνεις , γιατί ο ηλεκτρολόγος σου είνια μαλ#@$@ , θα το πληρώσεις στο μέλλον πολλαπλάσια .



Μην δεχτείς καμια υποβάθμιση του ηλεκτρολογικού σχεδίου στο ονομα τις επισκευής ..... οτι είχες πριν την βλάβη πρέπει να έχεις και μετά την επισκευή ...

JOUN
16-12-09, 22:09
Να σου πω την αληθεια, δεν καταλαβα τη λυση που μου προτεινεις, αν και σε ευχαριστω πολυ! Αν μπορεις, λιγο πιο απλα και για εμας τους κοινους θνητους...
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ:Οποιαδηποτε επεμβαση πρεπει να γινει απο αδειουχο ηλεκτρολογο και οχι απο "κοινο θνητο"(=αδαη) που ψαχνει μεσα απο ενα φορουμ να διορθωσει μια συνηθισμενη για τον γνωστη βλαβη.
Τωρα αν μπορεις στριμωξε τον ηλεκτρολογο σου να το φτιαξει.Αν κανει τον κινεζο...τι να πω.

aktinologos
16-12-09, 23:08
Ελπιζω οτι δεν αναφερεσε σε μενα. Δε θελω να κανω καμια διορθωση μονος μου, απλα αν καποιοι γνωστες του αντικειμενου εχουν καποια ιδεα, θελω να μου την πουν για να του την αναφερω, μπας και βρω καποια λυση. Επισης, σου αναφερω οτι ειναι αδειουχος, αφου αυτος εχει υπογραψει τα χαρτια του κτηριου!
Επιπροσθετα, θα ηθελα να πωτησω κατι αλλο. Οι φασεις απο το ρολοι της ΔΕΗ πεφτουν ακομα και αν ο γενικος του σπιτιου ειναι κλειστος( οπως και πριν, οχι ολες, αλλα οι 2 - μια εκ των οποιων ειναι της κουζινας). Ειναι δυνατον το βραχυκυκλωμα, αν προκειτε για κατι τετοιο( το πιθανοτερο), να εχει να κανει με κατι μες στο σπιτι, και οχι απαραιτητα απο το ρολοι εως τον πινακα?
Ακομη, σημερα το απογευμα, παρολο που ειχα μονο τις 2 φασεις πανω απο το ρολοι, επεσε το ρελε( στις 7 περιπου - και απο τοτε κανενα προβλημα). Το μονο που εκανα ειναι οτι εβαλα στην πριζα μια καφετιερα.

xrhstosmp
16-12-09, 23:20
Σημειωνω οτι δεν εγιναν τρυπηματα καπου ωστε να ακουμπαν τα καλωδια 2 φασεων να βραχυκυκλωνουν και να πεφτουν οι φασεις( κατι ελαφρυες επιφανειακες εγρασιες περιβαλλοντος χωρου - κατασκευη υποστεγου - εγιναν), και οτι εκτος ενος ασυρματου τηλεφωνου, σε πριζα της φασης που δεν πεφτει, δεν εγινε κατι αλλο.
Καμια ιδεα? Συγνωμη για τον χειμαρο, αλλα εχω σημαντικο προβλημα. Περιμενω συντομα νεα! Ευχαριστω εκ των προτερων... :crying:

απο το ποστ καταλαβαινω πως ο ηλεκτρολογος σου εχει τραβηξει ΝΥΥ 5χ16+1,5 παροχη. και εχεις παρει τριφασικο Νο2 με 35Α (40) ασφαλειες δεη. μηπως οι εργασιες αυτες που λες περιβαλοντα χωρου κλπ προκαλεσαν καποια ζημια στο καλωδιο της παροχης σου? και στην περιπτωση αυτη ο ηλεκτρολογος αυτος δε φταιει. εκτος αν το προβλημα ηταν εξ'αρχης στην εγκατασταση (μετα απο ποσο χρονο λειτουργιας παρουσιαστικε προβλημα?) τωρα οσον αφορα την μετατροπη απο τριφασικο Νο2 σε μονοφασικο Νο 0.5 (63Α ασφαλεια δεη) δε με βρισκει και τοσο συμφωνο, οχι ως προς αν "φτανει" το ρευμα για να τροφοδοτησει το σπιτι ,οσο για το αν το καλωδιο αυτο (που εμενα μου φαινεται χτυπημενο απο εξωτερικο παραγοντα (τρυπανι,κασμα)) αν ειναι πλεον ασφαλες για να συνεχισει να τροφοδοτει εστω και μονοφασικα το σπιτι. παντως πρεπει να βρεθει τι εχει προκαλεσει το προβλημα πρωτα και μετα να αποδοθουν ευθυνες (απο ολους μας)

gep58
16-12-09, 23:32
2. Με ολες τις καταναλωσεις κλειστες, σε πρωτη φαση, και με τον γενικο κατεβασμενο, σε δευτερη, και παλι επεφταν οι 2 φασεις,αλλα μια, μια κανενα προβλημα. Εχω, οπως ειπα και παραπανω υπογεια καλωδια, αλλα μαζι με ολων , μεσα σε πλαστικο σωληνα αποχετευσης.


Γιώργο,
κατ΄αρχή θεωρώ ότι ο ηλεκτρολόγος έχει καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει (ερωτ. είναι καινούργια κατασκευή η κατοικία ?).

Τα περί μονοφασικής παροχής, γνώμη μου είναι να τα αποκλείσεις κατηγορηματικά.

Η λύση είναι η αντικατάσταση του υπόγειου καλωδίου της παροχής κι ας λέγεται ότι δεν παθαίνει από την υγρασία (δεν είναι ορατή αυτή τη στιγμή κάποια μηχανική καταπόνηση που υπέστει το καλώδιο κατά την τοποθέτησή του ή ίσως εξ' αιτίας άλλων μετέπειτα παραγόντων).

Το φαινόμενο της πτώσης των ασφαλειών με τον χρόνο θα γίνει περισσότερο περιοδικό και μέχρι του σημείου να μην μπορείς να σηκώσεις πλέον τις ασφάλειες.

Ο μοναδικός και σίγουρος έλεγχος είναι ο έλεγχος του καλωδίου με όργανο megger για να διαπιστωθεί η μονωτική αντοχή μεταξύ των αγωγών του.

Καλή ευκολία...

gep58

aktinologos
16-12-09, 23:35
Μια φορα στην <<μακροχρονη>> ιστορια του κτηριου μας (συγκροτημα με μεζονετες), στην αρχη, πριν απο 3 χρονια ειχαν πεσει οι φασεις(ολες, ολων), αλλα τοτε αποδοθηκε σε κατι νερα που επεφταν και απο τους τοιχους, λογω κακης στεγανοτητας, που ομως διορθωθηκαν.
Τωρα τα δικα μου προβληματα, οπως εχω αναφερει και σαλλο ποστ( πρωτο νομιζω) , αρχισαν εσω και λιγο καιρο, και οντως, περιπου τοτε που αρχισαν και ολοκληρωθηκαν οι εργασιες για την κατασκευη υποστεγου. Βεβαια, εκει δεν εγιναν σοβαρα τρυπηματα. Αν και με σιγουρια θα μιλαω απο αυριο που θα ερθει ο η/γ που εκανε την εγκατασταση, και θα μου πει αν ειναι πιθανο να χτυπησε το σωληνα αποχετευσης με ολα τα καλωδια, και πληγωσαν τα δικα μου.
Πρωτα ομως πρεπει να τον βαλω να αμπεροτσιμπιδωσει τα παντα.
Υ.Γ. : Δεν ειμαι , και ουτε επιθυμω να το παιξω αδειουχος η/γος, για να μην με κατηγορου καποιοι αδικα.( και βεβαια συμφωνω να μην πειραζεις κατι που δε γνωριζεις, ειδικα οταν κινδυνευει η ζωη σου... Στο τομεα της υγειας δραστηριοποιουμε αλλωστε)
Σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες σας!

aktinologos
16-12-09, 23:39
Οργανο Megger? Τι ειναι αυτο? Πληροφοριακα ρωταω. Πρεπει να γινει στον πινακα μου ή στο ρολοι της ΔΕΗ? Με κλειστο τον γενικο μου? Κατασκευη 4 ετιας ειναι φιλε μου!
Οσον αφορα το μονοφασικο, το εχω αποκλεισει και εγω!

aktinologos
16-12-09, 23:41
κατ΄αρχή θεωρώ ότι ο ηλεκτρολόγος έχει καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει


Η δικη σου αποψη?

xrhstosmp
17-12-09, 00:00
η δικη μου δικη μου αποψη ειναι πως υπαρχει ζημια στο καλωδιο απο εξωτερικη παρεμβαση (τρυπημα,σκαψιμο) και οχι απο την τοποθετηση του (οσοι εχουν δει και εχουν τοποθετησει νυυ 5χ16 θα συμφωνισουν) , το θεμα ειναι ποιος πρεπει να πληρωσει τη ζημια.......( ο ηλεκτρολογος? ο πελατης? αυτος που εσκαψε και το πληγωσε?και οι τρεις?μηπως ολοι οι ενοικοι στα κοινοχρηστα?(αν δεν τρυπαγε την παροχη του Α θα τρυπαγε του Β) ) λεω εγω προτασεις...

gep58
17-12-09, 00:01
Οργανο Megger? Τι ειναι αυτο? Πληροφοριακα ρωταω. Πρεπει να γινει στον πινακα μου ή στο ρολοι της ΔΕΗ? Με κλειστο τον γενικο μου? Κατασκευη 4 ετιας ειναι φιλε μου!
Οσον αφορα το μονοφασικο, το εχω αποκλεισει και εγω!

Το όργανο megger είναι γνωστό σε όλους τους ηλεκτρολόγους σαν όργανο ελέγχου της αποτελεσματικότητας των μονώσεων των αγωγών και όχι μόνο.

<<Megger-Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Megger) - A megger (or sometimes meggar) is often used as a colloquial term for an insulation tester - a circuit tester which puts a very high voltage (http://en.wikipedia.org/wiki/Voltage) at a very low current (http://en.wikipedia.org/wiki/Current_%28electricity%29) across two conductors to make sure that they are properly insulated. The word is short for megohm (http://en.wikipedia.org/wiki/Ohm_%28unit%29)-meter.>>
Πιστεύω ότι ο συγκεκριμένος τεχνικός γνωρίζει την ύπαρξή του, τον τρόπο λειτουργίας του καθώς και την διαδικασία των μετρήσεων.

Το γεγονός της νεόδμητης κατοικίας φέρει κάποια ευθύνη στον εγκαταστάτη ηλεκτρολόγο, αν αποδειχθεί το σφάλμα λόγω κακοτεχνίας στην τοποθέτηση του καλωδίου, έτσι ώστε να επιβαρυνθεί τα της αντικατάστασής του ?

gep58

aktinologos
17-12-09, 00:09
Αυτο θα ηθελα απο ολους σας : Διαβαστε τα ποστ, και δωστε μου την αποψη σας. Οσοι το κανατε σας ευχαριστω πολυ, το εκτιμω, και ελπιζω να σας το ανταποδωσω, οπως μπορω! (αξονικη κανεις? , αχρειαστη να ειναι!)
Τωρα, πιστευω οτι αν ειναι λαθος του η/γ, μιας και αυτος εκανε την εγκατασταση, το πολυ να πληρωσω κατι συμβολικο.
Αν εγινε κατι με την κατασκευη του υποστεγου, θα μπει στα κοινοχρηστα του συγκροτηματος.(εχουμε δεδικασμενο).
Ετσι το βλεπω...
Σας ευχαριστω ολους για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας και οσες θα ακολουθησουν.

aktinologos
17-12-09, 08:52
Παιδια, καλημερα. Απο χθες το βραδυ, κατα τις 3, και μετα, ανα 1 ωρα αρχιζει και πεφτει το ρελε! Σημειωνω οτι ειναι οι 2 φασεις σηκωμενες! Καμια ιδεα?

aktinologos
17-12-09, 13:06
Ευρηκα! Μια παλιοβιδα του στεγαστρου, εξω απο το σπιτι, στον τοιχο εκανε τη ζημια! Προσωρινα, μου εκανε το τριφασικο μονοφασικο, και Δευτερα - Τριτη, θα ερθει για επιδιορθωση( γκρεμισμα στο τοιχο,μικρο ευτηχως) ! Σας ευχαριστω ολους!

JIM_6146B
17-12-09, 13:22
Ευρηκα! Μια παλιοβιδα του στεγαστρου, εξω απο το σπιτι, στον τοιχο εκανε τη ζημια! Προσωρινα, μου εκανε το τριφασικο μονοφασικο, και Δευτερα - Τριτη, θα ερθει για επιδιορθωση( γκρεμισμα στο τοιχο,μικρο ευτηχως) ! Σας ευχαριστω ολους!


Να ανάψει κεράκι όποιος βίδωσε την βίδα άγιο είχε.

ΓΕΡΟΝΤΑΣ
17-12-09, 13:27
Να ανάψει κεράκι όποιος βίδωσε την βίδα άγιο είχε.
+1:001_rolleyes:

aktinologos
17-12-09, 14:06
Αφηστε! Ουτε το παπα μην το πει! Μα καλα, τρυπανε στα κουτουρου?!

klik
17-12-09, 15:01
Γι'αυτό βάζαν κάποτε σιδερένιες σωλήνες με χάρτινη επένδυση εσωτερικά...

ΥΓ. καλά ο ηλεκτρολόγος θα πρέπει να είχε λόξυγκα με ότι του "συρθηκε" εδω μέσα...

xrhstosmp
17-12-09, 17:46
Γι'αυτό βάζαν κάποτε σιδερένιες σωλήνες με χάρτινη επένδυση εσωτερικά...

ΥΓ. καλά ο ηλεκτρολόγος θα πρέπει να είχε λόξυγκα με ότι του "συρθηκε" εδω μέσα...

ο συγκεκριμενος ηλεκτρολογος βγηκε απο ορισμενους (εκ του ασφαλους βεβαιως βεβαιως) ως απατεωνας,μ@@κας κλπ κλπ κλπ επειδη εφτιαξε μια δουλεια πριν 5 χρονια και προχτες καποιος τρυπησε μια παροχη!
οσον αφορα τις "σιδερενιες σωληνες με χαρτινη επενδυση" ειναι οι λεγομενες "μπεργκμαν " οι οποιες ειναι κατασκευασμενες απο φυλλο λαμαρινας και εσωτερικα πισσοχαρτο. ΔΕΝ προσφερουν ΚΑΜΟΙΑ μηχανικη αντοχη (τρυπηματα ,χτυπηματα) σκουριαζουν ακομα και με υγρασια ....σαλιου και τριτο και σημαντικοτερο, αν γινει καποιο σφαλμα (βραχυκυκλωμα) εντος της σωληνας, λογω του πισσοχαρτου αρπαζουν φωτια μαζι με το σπιτι:blushing: ευτιχως μετα την επελαση των πλαστικων καταργηθικαν.
με τα σημερινα επαγγελματικα εργαλεια, δεν υπαρχει καποιου ειδους ηλεκτρολογικος μεταλικος/πλαστικος σωληνας (εξερεση ισως οι υδραυλικοι "πρασινοι" ) που να αντεχουν στην κρουση και διατρηση ενος πνευματικου τρυπανιου ή πιστολετου.
Μην ειστε τοσο προκατειλημμενοι με τον "μαστορα" ,δεν ειναι ολοι αγραμματοι/απατεωνες/σκιτζηδες.οπως σε καθε επαγγελμα υπαρχουν ΚΑΙ αυτοι, δεν ειμαστε ολοι ομως.

xrhstosmp
17-12-09, 18:12
επι τη ευκαιρια. περσι σε μια δουλεια 4ετιας, με φωναξανε γιατι υπηρχε προβλημα με τα φωτα της "αυλης" "ξαφνικα" και "χωρις καμοια αιτια" συγκεκριμενα "δεν καναμε κατι" απο 4 κυκλωματα που ητανε αναβανε και σβηνανε ολα μαζι.
λες και πηγε ο διαολος και τρεξανε ολοι οι ενοικοι να υπερασπιστουν την τιμη τους εναντια στον απατεωνα μαστορα που τους αρπαξε ολο το χρημα πριν 4 χρονια, φυσικα κανανε την παπια για την πορτα τις εισοδου που ειχαν αλλαξει πριν μια βδομαδα. ευτιχως που εχω πολυ καλη μνημη και τους ρωτησα για την πορτα (φαινοταν κιολας καινουρια δλδ) ε και τοτε το παραδεχτικανε. ιδου τα αποτελεσματα της ανασκαφης.
παρακαλω να μου πειτε ποσο θα χρεωνατε μια τετοια επισκευη (ελεγχος,ευρεση λαθους ,επισκευη) να υπολογισετε και την ψυχολογικη πιεση που ασκηθηκε (συγκεκριμενα " οτι φτιαχνεις σε 3 χρονια χαλαει? τοσο αχριστοι ειστε ολοι σας?οτι και να ειναι δεν προκειτε να παρεις φραγκο κλπ")
ηξερε τι φταιει ο τυπος και εβγαλε και πορισμα:001_tt2:(δεν ξερω αν εχει σημασια παντως ο συγκεκριμενος "εμπειρογνωμονας" επαγγελεται δικηγορος

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
17-12-09, 20:40
Εσωτερική ηλεκτροκόλληση λέγεται αυτό.Πως αλλιώς θα κολλούσε:lool: η πόρτα;