PDA

Επιστροφή στο Forum : καθυστέρηση μπλαφονιερας



kalamaria
19-12-09, 23:37
δεν ξερω αν εχει συζητηθεί ξανα αλλα θα με ενδιέφερε κατι για καθυστέρηση
των εσωτερικών φωτων του αυτοκινητου και το πως τοποθετείτε :blushing:

Radiometer
20-12-09, 03:41
για κάτι έτοιμο υπάρχει αυτό της smartkit

http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=24&theid=24&open1=1&open2=6&open3=&thepid=82

Bobiras
20-12-09, 07:32
για κάτι έτοιμο υπάρχει αυτό της smartkit

http://www.smartkit.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=1&the2id=6&the3id=24&theid=24&open1=1&open2=6&open3=&thepid=82
καλησπερα σας παιδια.
φιλλε γιαννη το σχεδιο που του εδωσες της smartkit κλεινη την μπλαφονιερα μετα απο καποια ωρα που το καθοριζεις αποτομα και οχι σιγα-σιγα.
το να κλεινη μετα απο καποια ωρα σιγα-σιγα θα ηταν πιο ομορφο εχω φτιαξει ενα θα το βρω και θα το ανεβασω σαν δευτερη και ισως πιο ''ομορφη'' λυση
:biggrin::biggrin:

Radiometer
20-12-09, 14:35
δεν ξερω αν εχει συζητηθεί ξανα αλλα θα με ενδιέφερε κατι για καθυστέρηση
των εσωτερικών φωτων του αυτοκινητου και το πως τοποθετείτε :blushing:




καλησπερα σας παιδια.
φιλλε γιαννη το σχεδιο που του εδωσες της smartkit κλεινη την μπλαφονιερα μετα απο καποια ωρα που το καθοριζεις αποτομα και οχι σιγα-σιγα.
το να κλεινη μετα απο καποια ωρα σιγα-σιγα θα ηταν πιο ομορφο εχω φτιαξει ενα θα το βρω και θα το ανεβασω σαν δευτερη και ισως πιο ''ομορφη'' λυση
:biggrin::biggrin:



αυτό ζήτησε ο kalamaria και αυτό του έδωσα, το να κλεινη σιγά σιγά είναι μια δικιά σου πρόταση Bobiras

briko
20-12-09, 15:01
http://rs459tl.rapidshare.com/files/323444924/delayy.rar

kalamaria
20-12-09, 16:33
καλησπερα σας παιδια.
φιλλε γιαννη το σχεδιο που του εδωσες της smartkit κλεινη την μπλαφονιερα μετα απο καποια ωρα που το καθοριζεις αποτομα και οχι σιγα-σιγα.
το να κλεινη μετα απο καποια ωρα σιγα-σιγα θα ηταν πιο ομορφο εχω φτιαξει ενα θα το βρω και θα το ανεβασω σαν δευτερη και ισως πιο ''ομορφη'' λυση
:biggrin::biggrin:

και του γιαννη καλο αλλα αυτο που μετα απο καποια ωρα κλεινη σιγα-σιγα ακομα καλυτερο θα περιμενω:wiink:

Thanos10
22-12-09, 19:41
Ενα απλο κυκλωμα με ενα FET ο χρονος καθυστερησης ειναι 10sec περιπου αν μεγαλωσει ο πυκνωτης μεγαλωνει και ο χρονος, οταν κλεισεις την πορτα αρχιζει σιγα σιγα να πεφτει η ενταση του φωτισμου οπου μετα σβηνει.
Το FET θελει ενα μικρο ψυκτη, το κυκλωμα δουλευει μονο αν το μπουτον της πορτας ειναι οπως φαινεται στο σχεδιο.
Στην θεση της R2 μπορει να βαλεται ενα τριμμερ 2,2Μ και να ρυθμισεται τον χρονο που θελεται.
Το κυκλωμα ειναι δοκιμασμενο.

KOKAR
22-12-09, 22:17
Θάνο νομίζω οτι αυτό το κύκλωμα δεν κάνει για αυτοκίνητα διότι
στα αυτοκίνητα ο διακόπτης της πόρτας δίνει γείωση.....

Thanos10
22-12-09, 22:32
Κωστα υπαρχουν αυτοκ/τα που τα μπουτον ειναι στο + εξαλλου του το γραφω.
Θα κοιταξω να φιαξω και ενα με το μπουτον στην γειωση.

KOKAR
22-12-09, 22:39
μα το οτι δίνουν γείωση είναι και θέμα ασφάλειας βρε Θανο
Φαντάσου το καλώδιο που έχει τα 12ν να γδαρθεί και να ακουμπήσει στην γείωση
μπουρλότο θα γίνει το αυτοκίνητο

Thanos10
22-12-09, 22:53
Κωστα απο τι θυμαμαι τα γερμανικα τα μπουτον στις πορτες δεν γειωνονται απλα περναει το η ταση μεσα απο τα μπουτον και ειναι κλειστου τυπου.
Και απο τι θυμαμαι ειχαμε προβλημα με κατι συναγερμους που ηθελαν το - στα μπουτον.

KOKAR
22-12-09, 22:56
ένα κύκλωμα που έφτιαξα και το δοκίμασα στο Multisim και φαίνεται
να λειτουργεί είναι το παρακάτω

Thanos10
22-12-09, 23:06
Σιγουρα δουλευει το βλεπω αλλα Κωστα θα πρεπει να αλλαξεις πολλα στο κυκλωμα του αυτοκ/του αυτο που ανεβασα εχει τρια καλωδια μονο και δουλευει το εχω δοκιμασει εφοσον βεβαια τα μπουτον εργαζονται με τον τροπο που λεω.

KOKAR
22-12-09, 23:08
3 καλώδια εχει και αυτο !!!! :wiink:

KOKAR
23-12-09, 15:51
αν αντικαταστήσουμε την R6 με ενα τριμερακη 470Κ θα μπορουμε να ρυθμίζουμε
και τον χρόνο...

sotron1
27-12-09, 23:49
Αυτό το κύκλωμα δουλεύει το έχουν κατασκευάσει φίλοι
Έχει και είσοδο για τα φώτα τις όπισθεν μόλις ενεργοποιηθούν, τα φώτα σβήνουν αμέσως.
Σωτήρης.
:001_rolleyes:

sotron1
27-12-09, 23:51
Το συν στο συν στο κύκλωμα και το πλην στο πλην.
Δείτε το σχέδιο σύνδεσης των λαμπτήρων
Σωτήρης.

kalamaria
30-12-09, 23:48
πολυ καλα ολα αυτα και σας ευχαριστω αλλα επειδη δεν ξερω αρκετα μπορουμε
να κανουμε ενα σχεδιαγραμα με διατρητη πλακετα και να δειχνει που παει καθε υλικο για να το κανω !!:saad::001_smile::wiink:

kalamaria
04-01-10, 16:40
γεια σας και χρονια πολλα
τελικα πηρα ενα κιτ απο την σμαρτ το εκανα αλλα αν ξερει καποιος που να το συνδεσω ετσι να δουλευει με ολες τις πορτες του αυτοκινητου:confused1::blush:

KOKAR
04-01-10, 21:22
σχέδιο δεν υπήρχε στο κιτ ?

sotron1
04-01-10, 21:38
1.Ποίο κιτ είναι ?
2.Πρέπει να έχει σχέδιο μέσα.
3.Πάρε τηλέφωνο την Smart kit

Σωτήρης.

kalamaria
04-01-10, 21:49
υπαρχει σχεδιο αλλα εγω ρωταω για το αμαξι που να το βαλω για να δουλευει με ολες τις πορτες και οχι μονο με του οδηγου
το εχει νουμερο 1115

gep58
04-01-10, 23:17
Πόσες μπλαφονιέρες έχει το αυτοκίνητό σου ;

Αν έχει μία όπου και να το συνδέσεις θα υπάρχει καθυστέρηση όποια πόρτα κι αν ανοίξει.
Αν έχει δύο (μια που ανάβει από πόρτα οδηγού-συνοδηγού και η άλλη απο τις πίσω) τότε θα χρειαστείς δύο πλακέτες.

Για μένα όμως, θα ήταν καλύτερα να έφτιαχνες το κύκλωμα που ανέβασε ο Σωτήρης και που πρέπει να είναι απο το Αυστραλέζικο περιοδικό Silicon Chip...

gep58

jimaras1979
04-01-10, 23:40
Αυτό το κύκλωμα δουλεύει το έχουν κατασκευάσει φίλοι
Έχει και είσοδο για τα φώτα τις όπισθεν μόλις ενεργοποιηθούν, τα φώτα σβήνουν αμέσως.
Σωτήρης.
:001_rolleyes:

ενα πραγμα δεν καταλαβα.που κολλανε οι λαμπες τις οπισθεν με dome light delay που ειναι το σχεδιο.Επισης δεν εχω καταλαβει πως το συνδεεις στο αμαξι σειρα με το μπουτον?

gep58
04-01-10, 23:42
Για όποιον θέλει να ακολουθήσει το σχέδιο που ανέβασε ο Σωτήρης, μπορεί το παρακάτω pdf να του φανεί χρήσιμο...

gep58

kalamaria
05-01-10, 00:23
το αμαξι μου ειναι το nissan xtrail και εχει 3 μπλαφονιερες
παντος το σχεδιο με αρεσε:001_smile:

sotron1
06-01-10, 12:13
ενα πραγμα δεν καταλαβα.που κολλανε οι λαμπες τις οπισθεν με dome light delay που ειναι το σχεδιο.Επισης δεν εχω καταλαβει πως το συνδεεις στο αμαξι σειρα με το μπουτον?



Οταν μπαίνεις μέσα και βάλεις όπισθεν, τα φώτα τις καμπίνας για σένα, dome light, σβύνουν αμέσως για να βλέπεις πίσω.
:wiink:

Doctor46
07-01-10, 03:03
Αυτό το κύκλωμα δουλεύει το έχουν κατασκευάσει φίλοι
Έχει και είσοδο για τα φώτα τις όπισθεν μόλις ενεργοποιηθούν, τα φώτα σβήνουν αμέσως.
Σωτήρης.
:001_rolleyes:
Θες να με βοηθήσεις λίγο? Επειδη δεν το έχω και πολυ. Εμένα που το αυτοκινητό μου έχει μονο μια πλαφονιέρα που θα βάλω το + και πού το -?

gep58
07-01-10, 08:46
Γιάννη κατ΄αρχή Χρόνια Πολλά για την ονομαστική εορτή σου.
Με τη βοήθεια του παρακάτω τροποποιημένου σχέδιου πρέπει να λύνονται οι απορίες σου...

Σημ. Τα εξαρτήματα που βρίσκονται μέσα από την πράσινη γραμμή είναι προαιρετικά.

gep58

sotron1
07-01-10, 09:25
Γιάννη κατ΄αρχή Χρόνια Πολλά για την ονομαστική εορτή σου.
Με τη βοήθεια του παρακάτω τροποποιημένου σχέδιου πρέπει να λύνονται οι απορίες σου...

Σημ. Τα εξαρτήματα που βρίσκονται μέσα από την πράσινη γραμμή είναι προαιρετικά.

gep58


Πολύ ωραίο , μπράβο.

Σωτήρης.

sv9gph
07-01-10, 11:29
καλημερα!!!το ελεκτορ ειχε παρουσιασει μια κατασκευη για πλαφονιερα και τα φωτα στο εσωτερικο του αυτοκηνητου σβηναναε μετα απο ληγο που εκληνε η πορτα.ειχε ομος την δυνατοτητα να σβηνουν με απαλο τροπο οταν γυριζαμε το κλιδι στον κηνητηρα στην θεση on.οπως ακρηβος συμβενει στα περησοτερα καινουργια αυτοκηνητα.θα ψαξω να το βρω και θα το ανεβασω.

Doctor46
07-01-10, 13:33
Γιάννη κατ΄αρχή Χρόνια Πολλά για την ονομαστική εορτή σου.
Με τη βοήθεια του παρακάτω τροποποιημένου σχέδιου πρέπει να λύνονται οι απορίες σου...

Σημ. Τα εξαρτήματα που βρίσκονται μέσα από την πράσινη γραμμή είναι προαιρετικά.

gep58

Σε ευχαριστώ πολύ...και για το σχέδιο και για τα χρόνια πολλα... Βοήθησε αρκετά γιατι απλα δεν είχα καταλαβει γιατι υπήρχε το σχήμα 1 και το σχήμα 2.

sv9gph
07-01-10, 17:15
το βρηκα:001_rolleyes:ελεκτορ τ 47/48 του 1986!!

kalamaria
08-01-10, 23:52
το βρηκα:001_rolleyes:ελεκτορ τ 47/48 του 1986!!
καλο!!!! αλλα αντε να δουμε ποιος θα το περασει:lool::lool: