PDA

Επιστροφή στο Forum : Digital Voltometerr Amper with ICL7107CPL



JIM_6146B
20-12-09, 14:04
Χρόνια σας πολλά .

Έχοντας στα τροφοδοτικά μου αναλογικά όργανα αποφάσισα να τα αντικαταστήσω με ψηφιακά αλλά αυτό πώς γίνεται χωρίς να χαλάσεις την όψη της συσκευής ??

Έτσι έφτιαξα ένα σύνολο από όργανα που μπορούν να συνδεθούν εύκολα σε όλα τα τροφοδοτικά που έχουμε.

Σας παρουσιάζω 4 όργανα σε μία συσκευασία από την ανάγκη ενός ερασιτεχνικού εργαστηρίου να έχει μετρήσεις εύκολες χωρίς χρήση πολύμετρου αλλά και να συνδέονται τα όργανα του άμεσα και γρήγορα σε διάφορα τροφοδοτικά με μία τάση ή συμμετρικά ..

Τα όργανα δύο Voltmeter ( 0 – 199.9 Volt) και 2 Ambermeter (0-9.99 Α) είναι ανεξάρτητα δεν έχουν κανένα σημείο κοινό και τα χρησιμοποιούμαι όπως θέλουμε .

Τα όργανα δεν δούλεψαν με ίδιο τροφοδοτικό !! όταν είχα να μετρήσω ίδια τάση Α και V έτσι έγινε μετατροπή και το καθένα έχει δικό του μετασχηματιστή το δικό του τροφοδοτικό με την πλακέτα που έχω παρουσιάσει με το lm7805 χωρίς πρόβλημα .
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48091 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48091)

Τα LM7805 θα πρέπει να μπουν σε ψύξτρες γιατί τα display τραβάνε πολύ ρεύμα .

Το ολοκληρωμένο είναι ICL7107CPL και το σχέδιο το είδα από εδώ
http://www.reber.si/dvm/index.htm (http://www.reber.si/dvm/index.htm) μετά απο ψάξιμο και φιλτράρισμα απο άλλα .

Χωρίς αλλαγές στο σχέδιο για το Voltometer βάζουμε στην είσοδο + αντίσταση 1ΜΩ και μετά μία αντίσταση 10Κ μεταξύ τις 1 ΜΩ και στο - εισόδου .
Βάζουμε μια γνωστή τάση και ρυθμίζουμε με το τριμερ 2.2 Κ έως ότου δούμε την τιμή που θέλουμε .

Χωρίς αλλαγές στο σχέδιο για το Ambermeter βάζουμε μεταξύ + και – εισόδου μία αντίσταση 0.1 Ω / 5W βάζουμε μία γνωστή ένταση να διαρρέει την αντίσταση και ρυθμίζουμε να δούμε τα Amber που θέλουμε .

Προσοχή στην υποδιαστολή άλλού μπαίνει για μέτρηση Volt και αλλού για Amber .

Τα όργανα έχουν μεγάλη ακρίβεια και φυσικά ομορφαίνει τον χώρο μας .


Μερικές φωτογραφίες :

JIM_6146B
20-12-09, 14:06
και άλλες φωτογραφίες :

KOKAR
20-12-09, 14:08
Nice !
ποιο είναι το κόστος για το κάθε Module ??
( chip - led - pcb )

JIM_6146B
20-12-09, 14:14
Nice !
ποιο είναι το κόστος για το κάθε Module ??
( chip - led - pcb )

Τα PCB τα έφτιαξα με τον θαλαμο μου http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47226

Οι μετασχηματιστές τους έιχα είναι 2χ12V/1Α και χώρισα τα περιτλίγματα τους οπότε έβγαλα 4 τάσης ανεξάρτητες

Το κόσοτς του κουτιού είναι 15 Ευρώ περίπου .

Τα υπόλοιπα υλικά δεν μπορώ να τα υπολογίσω γιατί ήρθαν μαζί με υλικά Αναλυτών ιμιαγωγών , τραντζιστομετρο , και άλλες κατασκευές που έχει κάνει ο Θάνος10 ή κυκλώματα που θέλω να κάνω .

Πάντως δεν πρέπει να είναι ακριβά .

Thanos10
20-12-09, 14:44
Μπραβο Δημητρη εχεις μπει για τα καλα στις κατασκευες ωραιος ετσι θελουμε.

tzitzikas
20-12-09, 17:14
μπραβο πολύ καλο. αλλα αφου δουλευεις το expresspcb τα γράμματα στο pcb γιατι ειναι με μαρκαδορο?

JIM_6146B
20-12-09, 17:22
μπραβο πολύ καλο. αλλα αφου δουλευεις το expresspcb τα γράμματα στο pcb γιατι ειναι με μαρκαδορο?

Το σχέδιο του PCB είναι έτοιμο υπάρχει στο σαιτ , δεν το έκανα εγώ :wiink:. Κανε κλικ στο PCB του σαιτ θα στο βγάλει μεγάλο για εκτύπωση .

κατά την εκτύπωση σε διαφάνεια δεν μου βγήκε καλά το σβησα και το έγραψα με το χέρι για να ξέρω να βάλω την διαφάνει σωστά κατά την εκτύπωση στο PCB , εμφάνιση UV.:lool: .

weather1967
20-12-09, 18:08
Μπραβο Δημητρη
Προσεγμενη και καθαρη κατασκευη.
Ειναι σαν το βολτομετρο που ειχα φτιαξει και γω με το ιδιο ολοκληρωμενο,αλλα σε διατρητη :blushing:.
Παντος εγω το 7805 δεν το εχω σε ψυκτρα το ρευμα ειναι καπου στα 200 mA αυτος ο σταθεροποιητης και στο 0,5 Α αντεχει χωρις ψυκτρα.
Καθολου κατατοπιστικο το σχεδιο με τα υλικα του Σκανδιναβου στο pcb-layout για να καταλαβεις που συνδεεται η τροφοδοσια του κυκλωματος και η εισοδος της μετρουμενης τασης ,πρεπει να εχεις και το σχηματικο διπλα για να βλεπεις το κυριος σχεδιο.
Το αλλο παλι με τις δυο πλακετες σε ορθη γωνια ? πως τις κολλας μεταξυ τους ?αλλο μελανο σημειο και αυτο που πρεπει να εισαι μαντης :biggrin:.
Μπραβο που βρηκες ακρη .

JIM_6146B
20-12-09, 18:24
Μπραβο Δημητρη
Προσεγμενη και καθαρη κατασκευη.
Ειναι σαν το βολτομετρο που ειχα φτιαξει και γω με το ιδιο ολοκληρωμενο,αλλα σε διατρητη :blushing:.
Παντος εγω το 7805 δεν το εχω σε ψυκτρα το ρευμα ειναι καπου στα 200 mA αυτος ο σταθεροποιητης και στο 0,5 Α αντεχει χωρις ψυκτρα.
Καθολου κατατοπιστικο το σχεδιο με τα υλικα του Σκανδιναβου στο pcb-layout για να καταλαβεις που συνδεεται η τροφοδοσια του κυκλωματος και η εισοδος της μετρουμενης τασης ,πρεπει να εχεις και το σχηματικο διπλα για να βλεπεις το κυριος σχεδιο.
Το αλλο παλι με τις δυο πλακετες σε ορθη γωνια ? πως τις κολλας μεταξυ τους ?αλλο μελανο σημειο και αυτο που πρεπει να εισαι μαντης :biggrin:.
Μπραβο που βρηκες ακρη .

Γειά σου φίλε μου weather1967 . :001_smile:

Τα μπράβο είναι και για σένα όπως και για πολλά παιδιά εδώ μέσα που με κόπο , χρόνο , χρήματα παρουσιάζουν κατασκευές με οδηγό την αγάπη τους στα ηλεκτρονικά.:lool:

Αν ξαναπροσέξεις το αναλυτικό σχέδιο και το PCB θα δείς πολλά περισσότερα που θα λύσουν τις απορρίες σου .
Αφού υπάρχει το PCB όλα είναι εύκολα αν δεν υπήρχε τότε τα πράγματα θα ήταν δύσκολα . :wiink:

JIM_6146B
20-12-09, 20:41
Τα PCB τα έφτιαξα με τον θαλαμο μου http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47226

Οι μετασχηματιστές τους έιχα είναι 2χ12V/1Α και χώρισα τα περιτλίγματα τους οπότε έβγαλα 4 τάσης ανεξάρτητες

Το κόσοτς του κουτιού είναι 15 Ευρώ περίπου .

Τα υπόλοιπα υλικά δεν μπορώ να τα υπολογίσω γιατί ήρθαν μαζί με υλικά Αναλυτών ιμιαγωγών , τραντζιστομετρο , και άλλες κατασκευές που έχει κάνει ο Θάνος10 ή κυκλώματα που θέλω να κάνω .

Πάντως δεν πρέπει να είναι ακριβά .


Βρήκα την απόδειξη :

Led Display : περίπου 0,80 E το ένα
ICL7107 : -//- 4 E το ένα

tasosmos
20-12-09, 22:36
Το αλλο παλι με τις δυο πλακετες σε ορθη γωνια ? πως τις κολλας μεταξυ τους ?αλλο μελανο σημειο και αυτο που πρεπει να εισαι μαντης :biggrin:.


Γι'αυτο μπορεις απλα να χρησιμοποιησεις μια ακιδοσειρα με γωνια 90° οπως αυτη www.futurlec.com/Pictures/HEADRAS.jpg

Mihos
22-12-09, 16:54
Πολύ όμορφη και καθαρή κατασκευή! Μπράβο!

xampos
29-01-10, 14:48
επειδη στο site τα λεει λιγο οπως να ναι και για το αμπερομετρο αλλα και για το βολτομετρο εβαλες τις ιδιες τιμες για r2 , c2 και r7 εβαλες 470ΚΩ 47 nF και 4,7 ΚΩ

JIM_6146B
30-01-10, 18:54
επειδη στο site τα λεει λιγο οπως να ναι και για το αμπερομετρο αλλα και για το βολτομετρο εβαλες τις ιδιες τιμες για r2 , c2 και r7 εβαλες 470ΚΩ 47 nF και 4,7 ΚΩ


R2->47K
C2->470nF
R7->4.7K

xampos
30-01-10, 23:09
ευχαριστώ πολύ φίλε μου

dj_mike
03-02-10, 01:47
Συγχαρητηρια! Πολυ ωραια και χρησιμη κατασκευη.

Ηθελα να κανω μια ερωτηση ως προς το resolution. Η υποδιαστολη στους ενδεικτες ειναι σταθερη η μπορει να μετακινηται προς τα αριστερα?Αν για παραδειγμα βαλουμε να μετρησει μια ταση 250mV αυτο θα το εμφανησει ως 0,250V ή 000,2V?

tasosmos
03-02-10, 01:51
Την υποδιαστολη την αλλαζεις με το χερι αλλαζοντας θεση στο jumperακι που εχει κατω απο τα displays.
Για να αλλαξεις κλιμακα πρεπει να αλλαξεις τις αντιστασεις που φτιαχνουν τον διαιρετη τασης στην εισοδο.

dj_mike
03-02-10, 01:55
ευχαριστω:001_smile:

alfadex
17-02-12, 10:33
Καλημέρα, μπράβο πολύ όμορφη και ολοκληρωμένη κατασκευή, το έχω φτιάξει και εγω αυτό το κύκλωμα σα βολτόμετρο αλλά ήξερα μέχρι πρόοτεινος οτι το 7107 λειτουργεί μόνο με συμμετρική τροφοδοσία, στο κύκλωμα όμως εδω βλέπω οτι έχει παρεμβάλεει ένα 555 και δε δίνει συμμετρική τροφοδοσία, γίνεται και έτσι?