PDA

Επιστροφή στο Forum : Βάση περιστροφής για φωτοβολταϊκά πάνελ



hardcode
21-12-09, 20:38
Μια συνεργασία με τον πατέρα μου για την κατασκευή της βάσης περιστροφής για φωτοβολταϊκά πάνελ. Η βάση και η μεταλλική κατασκευή είναι του πατέρα μου, το ηλεκτρονικό κύκλωμα ανίχνευσης της θέσης του ήλιου και περιστροφής είναι η δική μου συνεισφορά.
Κατασκευή με avr mega88, προστασία απο υπερφόρτωση με ανίχνευση της κατανάλωσης του μοτέρ για περιπτώσεις που κάτι εμποδίζει την κίνηση της βάσης (όπως πάγος), αυτόματη περιστροφή προς την ανατολή όταν σκοτεινιάσει.

http://c3.ac-images.myspacecdn.com/images02/135/l_b91d11c8f72b48c584f971d24101f706.jpghttp://c4.ac-images.myspacecdn.com/images02/150/l_34d51cade55647098efae2f88b40c3d7.jpg
http://c4.ac-images.myspacecdn.com/images02/136/l_25d0ea69804c414bb7c5a3f9b45a815b.jpghttp://c2.ac-images.myspacecdn.com/images02/149/l_4e3466b5a0d9436488d200c7449ba9cd.jpghttp://c4.ac-images.myspacecdn.com/images02/127/l_e0a0f542217d4385884f544b51ea0703.jpghttp://c1.ac-images.myspacecdn.com/images02/148/l_7852ca014dc942a9bcd0b0cb81507520.jpg

MacGyver
21-12-09, 21:21
Συγχαρητήρια και στον Μπαμπά και στον γιο !!!

KOKAR
21-12-09, 21:34
Πολύ καλο !!!! :w00t:
ένα μεγάλο μπράβο και στους δυο σας.

JOHNY+
21-12-09, 23:49
Ωραία πράγματα βλέπω , έχουμε αρχίσει και στην ελλάδα να μπαινουμε στις ανανεωσιμες πηγες ενεργειας .:wiink:

Μπράβο και στον πατέρα και τον γιό για αυτήν την κατασκευή . :001_smile:

weather1967
22-12-09, 08:53
Μπραβο Πετρο, συγχαρητήρια και στους δυό σας .
Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ο μπαμπάς κάνει επάγγελμα κατασκευές αλουμινίου η σιδήρου πάντος,για να κανει τοσο επαγγελματική δουλειά :001_smile:.
Πολύ μού αρεσε ο κινούμενος οδοντοτός άξονας ,αυτος εγινε παραγγελία η τον εφτιαξε ο πατέρας σου ?
Τα αποτελέσματα αγγιζουν το 100 % της επιτυχιας στην μετακινηση του πλαισιου αναλογα την θεση του ηλιου ?
Και επισης το ορθιο Φ16 τσακισμένο μέ διόφθαλμο ,ταπωμένο δηλαδή ,ποιος ειναι ο ρολος του ?

cycler
22-12-09, 08:55
Συγχαρητήρια!

Έχω μια απορία. Το κυκλικό γρανάζι στη βάση από που είναι;
Τίποτα ABS;:lool:

Ωραία δουλειά κάνατε! Μπράβο.

hardcode
22-12-09, 12:22
Ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος. Τραπεζικός υπάλληλος ήταν αλλά είχε χόμπυ τα ηλεκτρονικά και τις κατασκευές. Την πρώτη βάση περιστροφής την είχε φτιάξει το 1980 και είχε καταχωρήσει την πατέντα. Κατά το τέλος της δεκαετίας του 80 συνεργάστηκε με ένα εργοστάσιο παραγωγής ηλιακών θερμοσίφωνων. Τότε είχε φτιάξει τη βάση που φαίνεται στη φωτογραφία. Εκείνη την εποχή οι κατασκευές ήταν πολύ δύσκολες στην Ελλάδα, προχειροδουλειές απο καλουπάδες, έτρεχε να βρει κάποιον που να νοιώθει να προγραμματίζει μικροελεγκτή, ότι μπορούσε να πάει στραβά, πήγε.
Προσπάθησε και με τα φωτοβολταϊκά αλλά ήταν λάθος η εποχή, όχι σαν σήμερα που η Σάρα και η Μάρα ασχολείται με ηλιακή ενέργεια. Δεν έβγαλε φράγκο και κόντεψε να χάσει τα πάντα.
Τουλάχιστον του έχουν μείνει μερικές βάσεις και πλαστικά καλούπια, τα οποία χρησιμοποιήσαμε για την κατασκευή της φωτογραφίας. Την πλακέτα του μικροελεγκτή και το πρόγραμμα το έφτιαξα σε ένα απόγευμα, δεν είναι και τίποτα τρομερό. Αλλά την εποχή του 90, με τα μέσα που υπήρχαν τότε, ο πατέρας μου έπρεπε να τρέχει μήνες για να φτιάξει την πλακέτα, να διορθώσει τα bugs κτλ κτλ.


Αυτό που φαίνεται τσακισμένο είναι σωλήνας προστασίας για τα καλώδια απο τα φωτοβολταϊκά πάνελ.
Το γρανάζι που περιστρέφει τη βάση οδηγείται μέσω μειωτήρα απο ένα 12V μοτέρ. Απ'οτι θυμάμαι, ο μειωτήρας ήταν παραγγελία απο Ιταλία ενώ το γρανάζι ήταν καλούπι του πατέρα μου και δυστυχώς μας έχουν μείνει ελάχιστα κομμάτια.

Gant
22-12-09, 14:55
Παρακαλώ βάλτε τις φώτο τη μία κάτω από την άλλη! Το τόπικ διαβάζεται πολύ δύσκολα! :blink:

Γιώργος 231
22-12-09, 15:09
Μπραβο ρε παιδια, ωραια κατασκευη.

Μια ερωτηση, σε ποια περιοχη το εχεις βαλει ?
Το σπιτι εχει ρευμα απο το πανελ ?
Αν ναι, τελικως την ΔΕΗ, την ΕΡΤ και τα Δημοτικα τελη ... τα αποφευγεις ?
Φυσικα θα υπαρχουν και μπαταριες σωστα ?
Φτανουν οι μπαταριες πχ για φως τηλεοραση και ψυγειο ?
Ποσο εφτασε το κοστος (εκτος της κατασκευη σας) ?

Οπως και να εχει, μπραβο σε πατερα και σε γιο ! ! !

dal_kos
23-12-09, 23:10
Καταρχάς μπράβο για την κατασκευή και για το μεράκι που έχετε πατέρας και γιος. Θα ήθελα να κάνω μια άσχετη ερώτηση. Τον έλεγχο υπερφόρτωσης, πώς τον υλοποίησες?
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

hardcode
24-12-09, 11:47
Το σπίτι παίρνει αυτη τη στιγμή ρεύμα αποκλειστικά απο το φωτοβολταϊκό. Οπότε δεν έχουμε φυσικά λογαριασμό ΔΕΗ. Η εγκατάσταση βρίσκεται σε χωριό και όχι στην πόλη.

Μπαταρίες υπάρχουν, 12 στο σύνολο των 24V και συνδέονται σε inverter που δίνει τέλειο ημίτονο.
Το φωτοβολταϊκό αποδίδει γύρω στα 150W (24V και 6Α) αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω την απόδοση των μπαταριών και του inverter, πρέπει να ρωτήσω τον πατέρα μου.
Ανάβεις άνετα τηλεόραση αλλά όχι τα φυσιολογικά ψυγεία. Ο πατέρας μου θα βάλει εκεί ένα ψυγείο αμμωνίας που το σηκώνει άνετα. Επίσης όλα τα ηλεκτρικά εργαλεία που έχει εκεί (τρυπάνια, κοπτικά κτλ) τα σηκώνει άνετα.

Για τον έλεγχο της υπερφόρτωσης χρησιμοποιώ μια αντίσταση ισχύος 0Ω και μετράω την πτώση τάσεως στα άκρα της. Με τον ίδιο τρόπο μετράνε ρεύμα και τα πολύμετρα.

SV1EDG
24-12-09, 20:34
Εξαίρετο.:thumbup::thumbup::thumbup:

βαγγέλης
26-12-09, 09:31
Μπράβο και εσένα και του πατέρα σου ! πολύ καλή δουλειά .

_pike
26-12-09, 11:42
Οντως θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να ρωτησω
1.τι μπορεις να τροφοδοτησεις με αυτα τα πανελς???
2.Οι μπαταριες τι χωρητικοτητας ειναι ????
3.πληρωνεις καποιο προστιμο εαν τα εχεις εγκαταστησει σπιτι σου???Δηλαδη
εαν θελω να βαλω και εγω "μενω σε πολυκατοικια" θεωρειται παρανομο???

nek
26-12-09, 12:11
γεια σοθ και απο μενα φιλε..χρονια πολλα.γειατι δεν το ποθλασ στην δεη το πεθμα ποθ δεν χρειαζεσαι??το εχεισ σκεφτει αυτο??

giannhssdra
26-12-09, 22:21
μπορεις να μου πεις πωςτο εκανες να περιτρεφεται με τον ηλιο και να γυριζει οταν σκοτιναζει?εχει τετιους αισθητηρες?η εκανες εσυ κατι ?

hardcode
27-12-09, 00:26
Για να καταλάβω τη θέση του ήλιου χρησιμοποιώ δυο φωτοδιόδους τοποθετημένες σε ειδικά κατασκευασμένο καλούπι με κατάλληλα διαχωριστικά. Μετράω τη διαφορά δυναμικού που είναι ανάλογη της φωτεινότητας στην κάθε φωτοδίοδο, οπότε και περιστρέφω τη βάση μέχρι να ισορροπήσουν. Φυσικά στον αλγόριθμο ελέγχω τις διαφορές με τέτοιο τρόπο, ούτως ώστε να μη γυρίζει η βάση με το παραμικρό, αλλά να έχει κάποιες ανοχές στη μετακίνηση και στην εξισορρόπηση. Όταν η τάση στις φωτοδιόδους πέσει κάτω από ένα όριο, το οποίο έχει οριστεί έπειτα απο πειραματικές μετρήσεις όταν σκοτεινιάζει, τότε ξεκινάει ο αλγόριθμος για την περιστροφή στην ανατολή.

sokos4
28-12-09, 01:06
Πολύ καλό!μπορεις να μας πεις απο κόστος πόσο πήγε?

mitsakostsi
29-12-09, 14:08
Ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος. Τραπεζικός υπάλληλος ήταν αλλά είχε χόμπυ τα ηλεκτρονικά και τις κατασκευές. Την πρώτη βάση περιστροφής την είχε φτιάξει το 1980 και είχε καταχωρήσει την πατέντα. Κατά το τέλος της δεκαετίας του 80 συνεργάστηκε με ένα εργοστάσιο παραγωγής ηλιακών θερμοσίφωνων. Τότε είχε φτιάξει τη βάση που φαίνεται στη φωτογραφία. Εκείνη την εποχή οι κατασκευές ήταν πολύ δύσκολες στην Ελλάδα, προχειροδουλειές απο καλουπάδες, έτρεχε να βρει κάποιον που να νοιώθει να προγραμματίζει μικροελεγκτή, ότι μπορούσε να πάει στραβά, πήγε.
Προσπάθησε και με τα φωτοβολταϊκά αλλά ήταν λάθος η εποχή, όχι σαν σήμερα που η Σάρα και η Μάρα ασχολείται με ηλιακή ενέργεια. Δεν έβγαλε φράγκο και κόντεψε να χάσει τα πάντα.
Τουλάχιστον του έχουν μείνει μερικές βάσεις και πλαστικά καλούπια, τα οποία χρησιμοποιήσαμε για την κατασκευή της φωτογραφίας. Την πλακέτα του μικροελεγκτή και το πρόγραμμα το έφτιαξα σε ένα απόγευμα, δεν είναι και τίποτα τρομερό. Αλλά την εποχή του 90, με τα μέσα που υπήρχαν τότε, ο πατέρας μου έπρεπε να τρέχει μήνες για να φτιάξει την πλακέτα, να διορθώσει τα bugs κτλ κτλ.


Αυτό που φαίνεται τσακισμένο είναι σωλήνας προστασίας για τα καλώδια απο τα φωτοβολταϊκά πάνελ.
Το γρανάζι που περιστρέφει τη βάση οδηγείται μέσω μειωτήρα απο ένα 12V μοτέρ. Απ'οτι θυμάμαι, ο μειωτήρας ήταν παραγγελία απο Ιταλία ενώ το γρανάζι ήταν καλούπι του πατέρα μου και δυστυχώς μας έχουν μείνει ελάχιστα κομμάτια.
να σε ρωτησω κατι τον πατερα σου πως τον λενε ?

hardcode
29-12-09, 21:08
@mitsakostsi (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41862)

Σταύρο τον λένε

Thansavv
29-12-09, 21:23
Πέτρο καλησπέρα,
η τοποθέτηση ηλ. θερμοσιφώνων και φωτοβολταϊκών σε περιστρεφόμενη βάση εφαρμόζεται στην πράξη αυτήν τη στιγμή?

hardcode
30-12-09, 15:03
Πριν 20 χρόνια, στην πράξη ο πατέρας μου αυτό έφτιαχνε και πουλούσε με το εργοστάσιο που συνεργαζόταν. Τώρα δεν έχω ιδέα αν κάποια άλλη εταιρία πουλάει περιστρεφόμενες βάσεις για ηλιακούς θερμοσίφωνες ή φωτοβολταϊκά.

terys2
02-01-10, 11:00
Πάρα πολύ καλή κατασκευή :biggrin: Το schematic και τον κώδικα μπόρεις να τα ανεβάσεις ?

jimmyz
05-01-10, 15:08
Μπράβο παιδιά, συγχαρητήρια και στους δυο σας. Το μεράκι σας φαινεται ακόμη και στις βίδες...

Πόσο κοστίζει ένα τέτοιο (βάση - πλακέτα), από κάποια εταιρία (εννοώ ετοιματζίδικο);
Πόσο το κόστος της δικής σας κατασκευής (εννοώ των υλικών, γιατί ο χρόνος, η τέχνη και η εργασία δεν πληρώνονται);
Σκέπτεστε να δώσετε στην κοινότητα, στα σχέδια (ηλεκτρονικά, ίσως και μηχανικά);



Καλή χρονιά.

geoak
08-01-10, 14:10
Θα μπορούσαμε να έχουμε κάποια βοήθεια για το κύκλωμα;

geoak
08-01-10, 14:12
Θα μπορούσες να μας βοηθήσεις με το κύκλωμα;

hardcode
08-01-10, 14:25
Το κύκλωμα είναι πολύ απλό.

Για την κίνηση του μοτέρ, χρησιμοποιώ το κλασσικό L293B

http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1328.pdf

Στο figure 9 του datasheet έχει ακριβώς το σχέδιο για τη σύνδεση του μοτέρ και του μικροελεγκτή.

Για μικροελεγκτή χρησιμοποιώ τον mega88, κυρίως λόγω των αναλογικών εισόδων.

http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc2545.pdf

Σελ. 243 έχει αναλυτικότατες οδηγίες για τη χρήση των analog inputs.
Οι φωτοδίοδοι που χρησιμοποίησα (δε θυμάμαι ακριβώς τον τύπο, πρέπει να ψάξω σπίτι να βρω το datasheet), έχουν την ιδιότητα να σου βγάζουν τάση ανάλογη της φωτεινότητας, μέχρι 550mV (στο έντονο φως). Οπότε, μετράς τη τάση των φωτοδιόδων με τις αναλογικές εισόδους και ανάλογα με τη διαφορά τους, δίνεις στο μοτέρ εντολή να κινηθεί. Πάνω κάτω αυτή είναι η λογική.

hardcode
18-04-10, 12:36
Ένα update του συστήματος με προσθήκη 2 ακόμα φωτοβολαταϊκών πάνελ και ηλιακού θερμοσίφωνα (σύστημα 2 σε 1!).


http://c3.ac-images.myspacecdn.com/images02/142/l_30c5c9a849e0436cac986d6dc23b586e.jpg
http://c2.ac-images.myspacecdn.com/images02/125/l_8f77e5c575ad40f880607d69e06f6665.jpg
http://c3.ac-images.myspacecdn.com/images02/122/l_964d00475d544789a22021fb90a95eee.jpg

GR_KYROS
18-04-10, 15:41
Πέτρο πολύ αξιόλογη η εφαρμογή
μια παρατήρηση (πρόταση) δεν υπάρχει λόγος να φορτώνεις το σύστημα με το βάρος της δεξαμενής νερού.
την τοποθετείς σε σταθερή βάση και την συνδέεις με εύκαμπτους σωλήνες, κερδίζοντας ιπποδύναμη για μεγαλύτερο συλλέκτη.

nikolaras
18-04-10, 16:03
Πολύ καλή κατασκευή....
Σκέφτομαι να κάνω μια κατασκευή tracker ενός άξονα για 2 ηλιακά πάνελ θερμοσύφωνα, την βάση την έχω ήδη κατασκευάσει, έχει κάποιος καμια ιδέα, πως να το υλοποιήσω;Και τι μοτέρ να χρησιμοποιήσω;Θα΄βγάλω μια φωτο και θα την ανεβάσω, για να κατανοήσετε τι θέλω να φτιάξω.

nikolaras
18-04-10, 16:54
Εδώ είμαστε.....
http://i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/P1010315.jpg

navar
03-10-10, 19:55
Νίκο πως πήγε τελικά το θέμα με τον ηλιακό ?
πιάστικες καθόλου ? το τελείωσες ?
πολύ ωραία θέμα με το πράσινο γύρω γύρω και το βουνό !
εχω σκηλοβαρεθεί εδώ και χρόνια το μπετό αλλα η άτιμη δουλειά δεν μαφήνει να την κάνω !

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
03-10-10, 20:28
Μπράβο σας τελειοποιήστε τις κατασκευές πατινάρισμα και να το δούμε στην αγορά συγχαρητήρια .

nikolaras
05-10-10, 17:43
Νίκο πως πήγε τελικά το θέμα με τον ηλιακό ?
πιάστικες καθόλου ? το τελείωσες ?
πολύ ωραία θέμα με το πράσινο γύρω γύρω και το βουνό !
εχω σκηλοβαρεθεί εδώ και χρόνια το μπετό αλλα η άτιμη δουλειά δεν μαφήνει να την κάνω !
Το έχω ψιλοπαρατήσει το θέμα γιατί δεν υπάρχει προς το παρόν ελεύθερος χρόνος, μάλλον την άνοιξη σκέφτομαι να ασχοληθώ....
Οσο αφορά το θέμα του πρασινου, ευτυχώς υπάρχει άφθονο στην Πύλη ....

cyberlord_64
05-10-10, 18:30
Η βαση φαινετε ενδιαφερουσα. Πως τα παει με τους δυνατους ανεμους? υπαρχει ο κινδυνος σπασηματος? ο ανεμος μπορει να αλλαξει στιγμιαια την διευθυνση του πανελ?

haris_216
05-10-10, 18:37
καταρχήν συγχαρητήρια σε πατέρα και γιο. και εύχομαι σύντομα και...εγγονό:001_smile: πολύ καλή η κατασκευή. λειτουργική και προσεγμένη.
εκείνο που θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει, είναι αν τελικά κάποια τέτοια προσέγγιση αξίζει τον κόπο
και εξηγούμαι. σίγουρα σε επίπεδο προσωπικής ενασχόλησης αξίζει. στην ελλάδα συνήθως ηλιακά και φωτοβολταϊκά προσανατολίζονται προς το νότο (τα σταθερά συστήματα) με το σκεπτικό ότι έτσι επιτυγχάνεται η καλύτερη δυνατή απόδοση. σίγουρα το περιστρεφόμενο σύστημα βελτιώνει σημαντικά αυτή την απόδοση αφού φροντίζει τα πάνελ να είαναι συνεχώς κάθετα με τις ακτίνες. το ερώτημά μου είναι αν αυτό το όφελος από την κίνηση είναι αρκετό για να αντισταθμίσει τις ενεργειακές απώλειες που συνεπάγεται η κίνηση (κατανάλωση ρευματος) αλλά και το κόστος της όλης κατασκευής
και αν τελικά αξίζει, η μεταβολή και της κλισης (για χειμώνα / καλοκαίρι) θα πρόσφερε κάτι εξίσου ικανοποιητικό?

hardcode
05-10-10, 21:37
Η κατανάλωση για την περιστροφή είναι ελαχιστότατη, εγω τη θεωρώ αμελητέα μπροστά στην ενέργεια που κερδίζεις βλέποντας συνεχώς τον ήλιο (αν θυμάμαι καλά η κατανάλωση είναι κάτω απο 800mA στα 12V για κάθε κίνηση για 2 με 3 δευτερόλεπτα ανα περίπου 3 λεπτά). Για το άλλο σου ερώτημα, η απάντηση δεν είναι συγκεκριμένη. Η βάση είχε φτιαχτεί πριν 20 με 25 χρόνια και δε θυμάμαι το κόστος της. Άλλες εποχές τότε, σήμερα ένας τέτοιος μηχανισμός θα βγαίνει πολύ φτηνότερα απο τότε και φυσικά πολύ καλύτερης ποιότητας.

Αποστόλης1
06-10-10, 22:41
Πέτρο πολύ αξιόλογη η εφαρμογή
μια παρατήρηση (πρόταση) δεν υπάρχει λόγος να φορτώνεις το σύστημα με το βάρος της δεξαμενής νερού.
την τοποθετείς σε σταθερή βάση και την συνδέεις με εύκαμπτους σωλήνες, κερδίζοντας ιπποδύναμη για μεγαλύτερο συλλέκτη.


Βαγγέλη, μάλλον για μηχανική σταθερότητα, λόγω αύξησης της ενεργούς επιφάνειας και συγκριτικά μικρής επιφάνειας βάσης στήριξης αλλά και περιορισμό του χώρου κα(τα)ληψης.

..και τα δικά μου συγχαρητήρια στους κατασκευαστές.

agelopoulos_n
18-06-12, 18:05
Συγχαρητήρια και στούς δύο.

PATENTAS10
18-06-12, 19:00
Ξέρει κάποιος γιατί δεν μπορώ να δω τις φωτό? εσείς μάλλον τις βλέπετε απότι καταλαβαίνω από τα ποστς σας.

hardcode
18-06-12, 21:40
Τις φωτογραφίες τις είχα στο myspace και τις εμφάνιζα με Links. Δυστυχώς, το Myspace τρεις και λίγο άλλαζε το layout χωρίς να σε ρωτά φυσικά ώσπου στο τέλος άλλαξε και τα path.

Ρίξε μια ματιά προς το τέλος: http://www.myspace.com/my/photos/album/370708