PDA

Επιστροφή στο Forum : Άσκηση



Kostas20
23-12-09, 01:59
Γειά σας παιδιά! Είμαι νέος στο φόρουμ και έχω κολλήσει σε μια μικρή άσκηση, αμα μπορείτε να με βοηθήσετε please :confused1:
Έχουμε το κύκλωμα (τώρα δεν ξέρω πώς να το σχεδιάσω, ελπίζω να το καταλάβετε):

-----o 12 V
-----|
-----R1
u1--|____R3____ u2
-----|------------|
----R2-----------R4
---_|_----------_|_
--------------------

(όπου R οι ζιγκ-ζαγκ γραμμές της αντίστασης)

και R1 = R2 = 1Ω, R3 = R4 = 10 KΩ. Να υπολογιστεί:
α) u1 = ; u2 = ;
β) RT = ; (T δείκτης (που πάει πιο κάτω))
γ) Αν RL = R4, UT = ; ΙΝ = ; (L, Τ, Ν δείκτες πάλι)

Σας ευχαριστώ πολύ!

dalai
23-12-09, 02:18
u1 ειναι η ταση με το τυπο του διερετη τασης μεταξυ R1 του αθροισματος των (R2//(R3//R4))
Για την u2 ,κρατας ως δεδομενο την u1 και συνεχιζεις με τον ιδιο τροπο στην u2

Kostas20
23-12-09, 03:39
Το κύκλωμα νομίζω αναλύεται σε:

-____R1__________R3____
|------------|---------------|
+-12 V-----R2-------------R4
-------------|---------------|
|________ _|_ __________|
---------------

αλλά από κει και πέρα δεν ξέρω τι να κάνω, βγάζω λάθος αποτελέσματα με τις απαντήσεις

kopla
23-12-09, 04:32
Είναι πολύ αργά... ελπίζω να μην υπάρχει λάθος :001_huh:

α) R1 R2 σε σειρα. Κανουν διαιρέτη τάσης. Η ζητούμενη τάση u1 είναι με τη μία 6 βολτ. Αυτό γιατί οι δύο αντιστάσεις ειναι ίσες, αρα εχουμε 50%-50% επιμερισμό των 12 βολτ.
Ο πλήρης "τύπος" για το διαιρέτη τάσης είναι:
u1 = ( Ιολ ) x ( R2* ) = ( V/Rολ ) x ( R2 ) = ( 12V/(1Ω + 1Ω) ) x ( 1Ω ) = 6volt
* Στον τύπο εβαλα την R2 γιατί αυτή έχει στο ένα ακρο της 0 βολτ, το οποίο είναι το σημείο αναφοράς. Όταν πχ λέμε "10 βολτ" εννοούμε 10 βολτ πάνω από το μηδέν

Ομοίως και για τις R3 και R4. Η "τροφοδοσία" πλεον είναι 6 βολτ από το προηγούμενο βήμα. Με τη μία λοιπόν, u2 = 3 volt. (R3=R4)


β) Rt ? R total δλδ ?
Αν ναι, τότε: Rt = ((R3+R4) // R2 ) + R1 = ((10k+10k) // 1) + 1 = 1.999 Ω


γ) :confused1:

KOKAR
23-12-09, 10:27
Nope !!!!!!!!

Γιώργος Ανώνυμος
23-12-09, 10:36
Είναι πολύ αργά... ελπίζω να μην υπάρχει λάθος :001_huh:

α) R1 R2 σε σειρα. Κανουν διαιρέτη τάσης. Η ζητούμενη τάση u1 είναι με τη μία 6 βολτ. Αυτό γιατί οι δύο αντιστάσεις ειναι ίσες, αρα εχουμε 50%-50% επιμερισμό των 12 βολτ.


Δεν ισχύει το παραπάνω καθότι η R2 δεν είναι μόνη της αλλά παραλληλισμένη με τη συνολική αντίσταση των άλλων δύο!!!

Η μόνη περίπτωση που θα μπορούσες να το πεις είναι κάνοντας την παραδοχή ότι δεν εφόσον δεν ενδιαφέρεσαι για απόλυτη ακρίβεια του αποτελέσματος θεωρείς ότι η επίδασή τους στην τιμή της R2 είναι αμελητέα (1Ω vs. 20KΩ). Σε αυτήντην περίπτωση βεβαίως δεν επιλύεις την άσκηση!!!

MacGyver
23-12-09, 13:21
Αρχικά πρέπει να κατανοήσουμε το κύκλωμα.
Θα το αναλύσω όσο ποιο απλά γινεται, χωρίς να δώσω τα νούμερα :cursing: (δούλεψέτο και συ λίγο!) ](*,)
Απλοποιούμε το κύκλωμα:
Έχουμε ένα διαιρέτη τάσης αποτελούμενο από την R1 στο επάνω μέρος και από κάτω τον συνδυασμό R234 που μας μπερδεύει.
Για να δούμε πόσο είναι αυτή η R234 από κάτω?
:thinking:Οι R3 με την R4 είναι σε σειρά.
Άρα R34=R3+R4 :w00t:
:thinking:Έχουμε την R2 παράλληλα με τον συνδυασμό R34.
Οπότε έχουμε: 1/R234= 1/R2 + 1/R34 :w00t:
Η R234 χωρίς να κάνω πράξεις, θα σου πω μόνο ότι είναι ελαχιστότατα μικρότερη της R2 :cursing: ,
επειδή μια μεγάλη αντίσταση R34 παραλληλίζεται με μία πολύ μικρότερη R2.

Έχουμε την R1 έχουμε και την R234 σε σειρά οπότε έχουμε την R ολική=R1+R234. :w00t:

Τώρα διάλεξε : με λόγους αντιστάσεων και λόγους τάσεων, η με εφαρμογή του νόμου του Ohm
(μάλλον αυτό θέλει ο καθηγητής σου) και βρές την V1. :cursing:

Πάλι θα σου πώ χωρίς πράξεις ότι επειδή η R234 είπαμε ότι είναι ελαχιστότατα μικρότερη της R2 και R2=R1,
η V1 είναι ελαχιστότατα μικρότερη του μισού της τάσης. :confused1:

:thinking:Βρήκαμε την V1, χωρίς πράξεις η V2 είναι to 1/2 της V1, αφού R3=R4.
Εσύ με τους γνωστούς νόμους βρες γιατί είναι έτσι !!! :confused1:
Στα β και γ δεν κατάλαβα τι ζητάς :confused:
-------------------------------------------------------
Γιώργος Ανώνυμος=σωστά τα λές!
copla σου ξέφυγε από την Rολ η R34 με αποτέλεσμα η τάση να κλέψει και αυτή κάτι mv, κατά τα άλλα πολύ σωστά τα έγραψες.
kostas20 "(όπου R οι ζιγκ-ζαγκ γραμμές της αντίστασης)"...μου άρεσε η διευκρίνιση :)

kopla
23-12-09, 13:31
Εμ είδες Steeve, πατατα, μου ξέφυγε.
:blush: Το χειρότερο είναι ότι στο (β) την είδα τη συνδεσμολογία (R3+R4) // R2 για την εύρεση της ολικής αντίστασης (αν αυτό ζητάει..)
Θα αναβάλω τα βραδυνά ποστ:lool:

Αποστόλης1
23-12-09, 13:40
RL=R4 υποθέτω αντίσταση φορτίου και ut η u2 αλλά υπό φορτίο??
Ν???
Τα άλλα που γράφουν τα παιδιά είναι χωρίς φορτίο.
Αν δεν περιγράφεις σωστά παίρνεις λάθος απαντήσεισς

MacGyver
24-12-09, 11:27
Αποστόλης1 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41541) Για κάνε το σχήμα 'υπό φορτίο' να το δούμε πως είναι, για να πούμε και τη γνώμη μας.

gf
24-12-09, 11:51
Οι R1 R2 ειναι ισες και πολυ μικροτερες απο τις R3 R4.
Οποτε η U1 ειναι 6βολτ καθως οι r3,r4 δεν επηρεαζουν γιατι ειναι 10000 φορες μεγαλυτερες και η U2 ειναι το μισο της U1, δηλαδη 3 βολτ.

MacGyver
24-12-09, 12:58
Οι R1 R2 ειναι ισες και πολυ μικροτερες απο τις R3 R4.
Οποτε η U1 ειναι 6βολτ καθως οι r3,r4 δεν επηρεαζουν γιατι ειναι 10000 φορες μεγαλυτερες και η U2 ειναι το μισο της U1, δηλαδη 3 βολτ.
Πάνω, πάνω το πόστ λέει Άσκηση αγαπητέ gf , όχι 'πόσο είναι περίπου'. Στην άσκηση το 3V ποτέ δέν είναι ίσο με το 2,9999V.
Ελπίζω να κατανοείς τη διαφορά.

gf
24-12-09, 13:03
Ασκηση σωστα, αρα πρεπει να ξερει την θεωρια για να λυση την ασκηση.
Ειναι σωστο/ηθικο λοιπον να την λυσουμε εμεις?

( αληθεια Ποσα δεκαδικα ακριβεια θελει? )

Καλα Χριστουγεννα σε ολους και χαλαρα :biggrin: .

MacGyver
24-12-09, 13:25
Ασκηση σωστα, αρα πρεπει να ξερει την θεωρια για να λυση την ασκηση.
Ειναι σωστο/ηθικο λοιπον να την λυσουμε εμεις?

( αληθεια Ποσα δεκαδικα ακριβεια θελει? )

Καλα Χριστουγεννα σε ολους και χαλαρα :biggrin: .

Διάβασε το προηγούμενο ποστ μου, δέν έχει ούτε τιμές ούτε δεκαδικά, αλλά ανάλυση.
Μια σωστή απάντηση εκ μέρους σου θα ήταν η <sorry λάθος> και όχι να τα βάζεις με τους άλλους για να το καλύψεις!

gf
24-12-09, 13:32
Διάβασε το προηγούμενο ποστ μου, δέν έχει ούτε τιμές ούτε δεκαδικά, αλλά ανάλυση.
Μια σωστή απάντηση εκ μέρους σου θα ήταν η <sorry λάθος> και όχι να τα βάζεις με τους άλλους για να το καλύψεις!

<sorry λάθος>

Εχεις δικιο.

Καλες γιορτες και παλι.

Αποστόλης1
24-12-09, 23:31
Αποστόλης1 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41541) Για κάνε το σχήμα 'υπό φορτίο' να το δούμε πως είναι, για να πούμε και τη γνώμη μας.

Υποθέτω ότι RL εννοεί φορτίο άρα παράλληλα με R4 στο αρχικό σχέδιο (το επόμενο σχέδιο είναι διαφορετικό)
Με υποθέσεις όμως δεν λύνεις άσκηση.
IN μάλλον κάποιο ρεύμα.
όταν βρει τη λύση ο φίλος Κώστας20, ας κάνει τον κόπο να μας λύση την απορία

Kostas20
25-12-09, 02:12
Παιδιά, συγνώμη για την αναστάτωση αλλά την άσκηση έτσι ακριβώς μας την έδωσε ο καθηγητής (μαζί με άλλες 50), ούτε εγώ βγάζω άκρη και γι' αυτό σας την έγραψα (όχι για να πάρω έτοιμη απάντηση :saad:). Δεν ξέρω άμα με το RT εννοεί R Total ή R Thevenin (R Total νομίζω) ή με το IN την Ι Norton

panosssvent19
25-12-09, 02:31
Το V1=5.85V και το V2=2,92V Δοκίμασε να βάλεις τα ρεύματα πως κινούνται και να κάνεις εξισώσεις ρευμάτων...

Έχουμε 3 ρεύματα

Απλοί νόμοι Kirchhoff είναι βάζεις τα ρεύματα και κάνεις τις εξισώσεις....


http://en.wikipedia.org/wiki/Kirchhoff%27s_circuit_laws

Αποστόλης1
26-12-09, 10:10
Το V1=5.85V και το V2=2,92V Δοκίμασε να βάλεις τα ρεύματα πως κινούνται και να κάνεις εξισώσεις ρευμάτων...

Έχουμε 3 ρεύματα

Απλοί νόμοι Kirchhoff είναι βάζεις τα ρεύματα και κάνεις τις εξισώσεις....


http://en.wikipedia.org/wiki/Kirchhoff%27s_circuit_laws

Μάλλον κάποιο λάθος κάνεις υ1=5,9999, εκτός αν κατάλαβες κάτι που μας διέφυγε

Αποστόλης1
26-12-09, 14:56
Υπολογίζω την τάση εξόδου V2 σε ανοικτό κύκλωμα (δεν υπάρχει αντίσταση φορτίου). Αυτή είναι η VTh=3V

Υπολογίζω το ρεύμα εξόδου για αντίσταση φορτίου 0 (βραχυκύκλωμα) =0.6mA
RTh ισούται με VTh/I=5K

Το ισοδύναμο κύκλωμα είναι μια πηγή τάσης VTh=3V στη σειρά με αντίσταση RTh=5K

και IN=0.6mA