PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση ROUTER



Leonardo
24-12-09, 16:22
Παιδια ηθελα να ρωτησω κατι.: Πως μπορεις να συνδεσεις ενα router η modem εξω απο το σπιτι σου ετσι ωστε να μπορεις να παιρνεις ιντερνετ απο αυτο και με μια καρτα ασυρματη στο pc να το μεταφερεις εκει το σημα .. Το ειχε κανει ενας ξαδερφος μου και μου εμεινε απορια..!! Επισης ηθελα να ρωτησω αν γινεται να βαλω speedtouch στο router της cyta για καποια προστασια??? Ευχαριστω!!

kontras
24-12-09, 17:02
Τι εννοείς;;; Έχεις μία σύνδεση Ιντερνετ και απλώς θέλεις να τραβήξεις καλώδιο έξω ετσι ώστε να δίνεις σήμα σε ένα pc που είναι μακριά;;;αν εννοείς αυτό τότε το μόνο που χρειάζεσαι είναι μία καλή αύρματη κάρτα δικτύου στην περίπτωση που είναι μεγάλη η απόσταση. όσο για το αλλό δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.το speedtouch είναι μοντέλο router και συγκεκριμένα της Thomson.τι εννοείς οτι θέλεις να βάλεις ένα για προστασία;

Leonardo
24-12-09, 17:52
Οχι ρε απλα θελω να μοθ διξετε ενα σιτε το οποιο να εχει wireless με το οποιο θα το βαλω εξω στο σπιτι μου και θα κλεβω ιντερνετ απο αλλον χωρις να εχω εγω και να το μεταφερω στην καρτα ασυρματη του pc μου για παραδειγμα!! ....

electrosalonica
24-12-09, 18:33
κοιταξε για κεραια outdor η τεχνολογια mesh
παραδειγμα
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616618
μετα αφαιρεις την κεραια και βαζεις αυτο
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613807
προσεξε μονο και τα 2 να εχουν reverse SMA connector

kontras
24-12-09, 18:45
Και όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι έχει κάποιος ξεκλειδωτο router στην περιοχη σου. κάτι σχετικά δύσκολο στις μέρες μας καθώς σχεδόν όλες οι εταιρείες κλειδώνουν με τυχαίους κωδικούς τα router by default.(Ο οτε μόνο νομίζω έχει πια έναν κωδικο ο οποίος είναι ο 1234567890123. καλώ είναι να δοκιμάσεις για αρχή με ένα laptop για να δεις.αν έχει πάλι κλειδωμενα μπορείς να επιχειρίσεις να σπασεις τον κωδικό αλλα δεν είναι και ότι πιο εύκολο.(εγώ προσωπικα δεν ξέρω την διαδικασία) μπορεις να κοιτάξεις στο google για το air crack αλλα θέλει ψάξιμο για ακόμα και τι κάρτα δικτύου θα αγοράσεις καθώς δεν τις υποστηρίζει όλες!!!!!!

electrosalonica
24-12-09, 18:55
φυσικα και αυτο γινεται αν ξερεις aircrack avrpoisoning
γινεται αν ξερεις ip mac adr.
ξεχωριστα το 1234567890123 ισχυει για οτε

gf
24-12-09, 18:58
TWMN μου μυριζει! :)

electrosalonica
24-12-09, 20:17
μαλλον:001_cool::001_cool:

Leonardo
25-12-09, 00:22
Ναι κανονικα το ξερω οτι ειναι κλειδωμενα και δεν μπορεις να κλεψεις.. Δηλαδη πρεπει να αγορασω ενα wireless και μια καρτα ασυρματη δικτυου ιδιας μαρκας..????

babisko
25-12-09, 09:20
ξεχωριστα το 1234567890123 ισχυει για οτε

Μόνο αν ο router είναι Baundec και μάλιστα όχι όλα τα μοντέλα.

electrosalonica
25-12-09, 10:38
Ναι κανονικα το ξερω οτι ειναι κλειδωμενα και δεν μπορεις να κλεψεις.. Δηλαδη πρεπει να αγορασω ενα wireless και μια καρτα ασυρματη δικτυου ιδιας μαρκας..????
πρεπει να πας να αγορασεις κεραια outdoor και να αλλαξεις την κεραια στο υπαρχον που εχεις.προυποθεση να κοιταξεις η συνδεση της κεραιας να ειναι συμβατη αν μου επιτρεπεται ο ορος με αυτη της καρτας σου.sma reverse sma

kontras
25-12-09, 10:50
Όχι!Για να τα ξεμπερδέψεις.Το router την σήμερον ημέρα στην ουσία είναι modem.!η μόνη διαφορά με το modem είναι ότι μπορείς να φτιάξεις και δίκτυο με αυτό. οπότε στην ουσία δεν χρειάζεσαι router γιατί πολύ απλά δεν έχεις γραμμή internet σπίτι σου. το μόνο που χρειάζεσαι είναι μία κάρτα δικτύου με καλή εμβέλεια.

Leonardo
25-12-09, 19:34
ok παντως για wireless θα ψαξω και οχι για router ...Απλα για να κλεβω ιντερνετ.....