PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυναμοηλεκτρικός φακός με 1 ευρώ



Γαληνίτης
28-12-09, 01:40
Πρόσθεσα σήμερα στη συλλογή μου έναν ακόμα δυναμοηλεκτρικό οικολογικό φακό.
Χωρίς μπαταρίες που ρυπαίνουν το περιβάλλον και χωρίς λαμπάκι πυρακτώσεως που καίγεται ("Νο batteries, no bulbs!"). Με χειροκίνητο δυναμό και 3 superbright LEDs.
Τον αγόρασα από καροτσάκι στο Μοναστηράκι.
Η τιμή του; Ευτελής: 1 ευρώ!
Τί πληρώνεις; Τον μηχανισμό με τον χειροκίνητο μοχλό και τα γρανάζια; Το δυναμό; Τα LED;
Αχ, αυτοί οι Κινέζοι! Άραγε πόσο μέρος του ευρώ -ή πόσο ρύζι- να έμεινε για αυτούς; :saad:

Ανέκαθεν με γοήτευε η ιδέα της ηλεκτρικής ενέργειας χωρίς εξάρτηση από τη ΔΕΗ και, ακόμα περισσότερο, χωρίς μπαταρίες. :001_rolleyes:
Έπαιζα με τους φακούς από μικρός, τους λάτρευα και έχω μαζέψει (και χαλάσει) αρκετούς. Χωρίς να το καταλάβω, βρέθηκα να έχω μια ολόκληρη συλλογή. Με πιό αγαπητό μέρος της τους αναφορτιζόμενους και ακόμα πιο αγαπητό τους φακούς με δυναμό.
Πού νάξερε ο μικροπωλητής τον λόγο που με έκανε να δώσω αυτό το ευρώ με τόση ευχαρίστηση και χαμόγελο ευτυχίας! Αλήθεια, καμμιά φορά πόσο λίγο μπορεί να κοστίζουν!:001_smile:

Φωτο1: Ο φακός, φορτωμένος και αναμμένος και το κουτί του.
Φωτο2: Γυρίζει, φορτίζει, φωτίζει και...γυμνάζει, χέρι, κυκλοφορία και πνεύμα.
Φωτο3: Παρέα με τους άλλους. Ο πρώτος (άνω αριστερά), Ρωσσικός, μεταλλικός, στιβαρός και θορυβώδης, αποκτήθηκε πρώτος, πριν αρκετές δεκαετίες.

jim.ni
28-12-09, 04:07
aυτος που έχεις με το βαριδιο μέσα (που τον κουνάς κατάλαβες :whistle:) πρέπει
να είναι απάτη. Για ψάξε τον λίγο. Εχεις τελειώσει της μπαταρίες που είχε μέσα και τις ξαναφόρτισε;

edit:αυτός στο κουτί που λέει star

Nemmesis
28-12-09, 20:41
να είναι απάτη. Για ψάξε τον λίγο. Εχεις τελειώσει της μπαταρίες που είχε μέσα και τις ξαναφόρτισε;


εναν τετοιο που εχω δει εγω δεν εχει μπαταριες... μια φορα ειδα μια κοπελα σε ενα camping με εναν τετοιο... πολυ λιωσειμο λεμε..

KOKAR
28-12-09, 22:23
εναν τετοιο που εχω δει εγω δεν εχει μπαταριες... μια φορα ειδα μια κοπελα σε ενα camping με εναν τετοιο... πολυ λιωσειμο λεμε..

μάλλον η κοπέλα έκανε "προπόνηση" για το βράδυ ! :wiink:

Αποστόλης1
28-12-09, 23:10
Κώστα καλορίζικο το νέο σου απόκτημα.

BASILIS971
29-12-09, 11:28
Καλορίζικος Κώστα...Μου επιτρέπεις όμως να σου Θυμήσω πως 1 Ευρώ=340,75 παλιές καλές Δραχμούλες.Σημ.Είχε ο Φραπές στην καφετέρια 80 Δραχμές, το μεροκάματο μου ηταν 5000 Δρχ και με 1000 δραχμές στην έξοδό μου κέρναγα και 10 φιλους και έιχα καθημερινά και σεβαστό υπόλοιπο να ταίσω και την οικογένεια.Σήμερα ?

manos_3
29-12-09, 12:40
Άστα ρε BASILIS971 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31655).....Έτσι όπως τα λες είναι...
Παλαιότερα πήναμε ένα φραπέ με 300 δρχ...Τώρα πάμε και πίνουμε τον ίδιο φραπέ στην ίδια καφεταίρια και πληρώνουμε 3 Ευρώ....Αν μας λέγανε με τις δραχμές να τους δώσουμε ένα χιλιάρικο,θα τα δίναμε;;;

weather1967
29-12-09, 15:07
Καλοριζικος ρομαντικέ Κώστα :001_smile:.
Εμενα μου εδωσαν στο super-market εναν τετοιο δωρο με ενα προιον :lool:.
O δικος μου ομως δεν φορτιζει ,απλα πατας την σκανδαλη ,και φωτιζει ,σταματας και σταματαει.
Τωρα κακά τα ψέματα ομως περα απο την ιδεα τις δωρεαν ηλεκτρικης ενεργειας,το δωρεαν σε εισαγωγικα βεβαια γιατι θελει το κατι τις του για να παραγει εργο ,παιχνιδακια ειναι αυτα ,ο φωτισμος που βγαζει ειναι υποτυπωδες για να βρεις ισα-ισα την κλειδαρια και να βαλεις το κλειδι :biggrin:.
Κωστα χωρις παρεξηγηση το παραπανω ,καταλαβαινω την αγαπη σου σαν συλλεκτης φακων,απλα εγω το βλεπω σαν ενας απλος ανθρωπος, ρεαλιστικα αυτο το αποτελεσμα,που δινει.

Γαληνίτης
29-12-09, 18:52
aυτος που έχεις με το βαριδιο μέσα (που τον κουνάς κατάλαβες :whistle:) πρέπει
να είναι απάτη. Για ψάξε τον λίγο. Εχεις τελειώσει της μπαταρίες που είχε μέσα και τις ξαναφόρτισε;
edit:αυτός στο κουτί που λέει star

Όχι, δεν είναι "απάτη". Λειτουργεί μια χαρά!:001_smile: Και φωτίζει, και φορτίζει. Και κρατάει το φορτίο. Και φυσικά ξαναφορτίζει (βλ. φωτο).
Δεν φορτίζει μπαταρίες, αλλά έναν μικρό κυλινδρικό πυκνωτή πολύ μεγάλης χωρητικότητας και πολύ μικρής διαρροής.
Με "κούνημα" 30" αποδίδει φωτισμό για 3'. Όταν όμως είναι εντελώς αφόρτιστος, θέλει 1'-2' για να φορτιστεί πλήρως.

Τον αγόρασα πριν αρκετά χρόνια, στο Science Museum (Μουσείο Φυσικών Επιστημών) του Λονδίνου. Τότε είχε μόλις κυκλοφορήσει και η τιμή του ήταν αρκετά υψηλή (19.99 λίρες!). Όσο περίπου έκανε τότε ένα γεύμα σε εστιατόριο. Υπήρχε και ένα μεγαλύτερο σε μέγεθος μοντέλο. Εγώ πήρα το μικρό. Και έτρεξα στο ξενοδοχείο να τον φορτίσω.
Κυκλοφορεί με το όνομα "Faraday Star" και σήμερα διατίθεται και σε κιτ.

H λειτουργία του βασίζεται στην αρχή της μαγνητικής επαγωγής. Ένας ισχυρός κυλινδρικός μαγνήτης κινείται πέρα-δώθε μέσα σε ένα πηνίο με πάρα πολλές σπείρες πολύ λεπτού σύρματος. Το ημιδιαφανές, υδατοστεγές περίβλημα καθιστά ορατή τη λειτουργία του, για εκπαιδευτικούς λόγους.

SHAKETORCH Shake Torch Faraday Star without batteries (http://ucables.com/ref/SHAKETORCH)

Nemmesis
29-12-09, 19:01
Και έτρεξα στο ξενοδοχείο να τον φορτίσω.



μάλλον η κοπέλα έκανε "προπόνηση" για το βράδυ ! :wiink:

μα γιατι κανετε ετσι? για εναν απλο φακο προκειτε :001_tt2::001_tt2::lool:

Nemmesis
29-12-09, 19:04
Άστα ρε BASILIS971 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=31655).....Έτσι όπως τα λες είναι...
Παλαιότερα πήναμε ένα φραπέ με 300 δρχ...Τώρα πάμε και πίνουμε τον ίδιο φραπέ στην ίδια καφεταίρια και πληρώνουμε 3 Ευρώ....Αν μας λέγανε με τις δραχμές να τους δώσουμε ένα χιλιάρικο,θα τα δίναμε;;;

βρε τι 3υρω ο καφες... ενα "σπεσιαλ" σφινακι εχει τοσο...

Γαληνίτης
29-12-09, 19:09
Καλοριζικος ρομαντικέ Κώστα :001_smile:.
Εμενα μου εδωσαν στο super-market εναν τετοιο δωρο με ενα προιον :lool:.
O δικος μου ομως δεν φορτιζει ,απλα πατας την σκανδαλη ,και φωτιζει ,σταματας και σταματαει.
Τωρα κακά τα ψέματα ομως περα απο την ιδεα τις δωρεαν ηλεκτρικης ενεργειας,το δωρεαν σε εισαγωγικα βεβαια γιατι θελει το κατι τις του για να παραγει εργο ,παιχνιδακια ειναι αυτα ,ο φωτισμος που βγαζει ειναι υποτυπωδες για να βρεις ισα-ισα την κλειδαρια και να βαλεις το κλειδι :biggrin:.
Κωστα χωρις παρεξηγηση το παραπανω ,καταλαβαινω την αγαπη σου σαν συλλεκτης φακων,απλα εγω το βλεπω σαν ενας απλος ανθρωπος, ρεαλιστικα αυτο το αποτελεσμα,που δινει.
Δημήτρη, όχι, ο δικός μου φορτίζει. Συμφωνώ με το "παιχνιδάκια είναι αυτά". Παίζουμε σαν παιδιά με παιχνίδια. Ο χαρακτηρισμός "ρομαντικέ" είναι σωστός. Και φυσικά και εσύ, απ'ότι μαντεύω και σε ψυχολογώ, δεν πας πίσω! :wiink:

Βασίλη, έχεις απόλυτο δίκιο για το 1 ευρώ. Με την αξία του σε δραχμές κάποτε παίρναμε κάτι. Σήμερα ούτε μισό καφέ! :saad:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τα σχόλιά σας. :001_smile:

aeonios
29-12-09, 19:53
Είχα βρει τέτοια από χονγκ κόνγκ γύρω στα 5-6 $ με τα μεταφορικά + 3 ευρώ κερατιάτικα που θέλουν οι κλέφτες στο τελωνείο μας για να σου ανοίξουν και να σου κλείσουν το κουτί.

http://cgi.ebay.com/7-SHAKE-UP-HAND-POWERED-SELF-CHARGING-FLASHLIGHT-TORCH_W0QQitemZ140357025192QQcmdZViewItemQQptZLH_D efaultDomain_0?hash=item20adee3da8

Φυσικά με led λαμπάκι...

jim.ni
30-12-09, 03:15
ένα σαν αυτό που έβαλε ο aeonios είχα πάρει πριν από χρόνια, τότε ήταν ποιο ακριβά, και το χτυπούσα όλοι μέρα σαν τον μ@λ@κ@ (τι άλλο? :lool:) μέχρι που τελειώσαν οι μπαταρίες που είχε μέσα. το ανοίγω και βλέπω έκπληκτος ότι το πηνίο δεν κατέληγε πουθενά και είχε μέσα 2 ή 3 μπαταρίες σαν αυτές που περνούν τα motherboard :lool:

Γαληνίτης για δες το καλύτερα γιατί κάτι βλέπω στην φωτογραφία (μακάρι να κάνω λάθος :wiink:)

HFProject
30-12-09, 08:07
Τα κρούσματα έχουν αυξηθεί : .......



oops λάθος paste. Θα το βάλω αργότερα.

Nemmesis
30-12-09, 10:16
ένα σαν αυτό που έβαλε ο aeonios είχα πάρει πριν από χρόνια, τότε ήταν ποιο ακριβά, και το χτυπούσα όλοι μέρα σαν τον μ@λ@κ@ (τι άλλο? :lool:) μέχρι που τελειώσαν οι μπαταρίες που είχε μέσα. το ανοίγω και βλέπω έκπληκτος ότι το πηνίο δεν κατέληγε πουθενά και είχε μέσα 2 ή 3 μπαταρίες σαν αυτές που περνούν τα motherboard :lool:

Γαληνίτης για δες το καλύτερα γιατί κάτι βλέπω στην φωτογραφία (μακάρι να κάνω λάθος :wiink:)
που ακριβως το βλεπεις??? επισης γιατι ο κινεζος να βαλει πηνιο χωρις να το συνδεει πουθενα? μλκς ειναι? η τζαμπα ειναι για αυτους ο χαλκος...
αυτοι οι φακοι κανονικα εχουν super caps αλλα οι περισσοτεροι ειναι με κλασικους ηλεκτρολιτικους...

KOKAR
30-12-09, 19:22
ένα σαν αυτό που έβαλε ο aeonios είχα πάρει πριν από χρόνια, τότε ήταν ποιο ακριβά, και το χτυπούσα όλοι μέρα σαν τον μ@λ@κ@ (τι άλλο? :lool:) μέχρι που τελειώσαν οι μπαταρίες που είχε μέσα. το ανοίγω και βλέπω έκπληκτος ότι το πηνίο δεν κατέληγε πουθενά και είχε μέσα 2 ή 3 μπαταρίες σαν αυτές που περνούν τα motherboard :lool:

Γαληνίτης για δες το καλύτερα γιατί κάτι βλέπω στην φωτογραφία (μακάρι να κάνω λάθος :wiink:)

βρε , μπας και το χάλασες απο το πολυ χτυπημα και κόπηκε ο χαλκός ????? :lool:

Nemmesis
30-12-09, 20:19
Τα κρούσματα έχουν αυξηθεί : .......



YouTube- Funny Japan Commercial (http://www.youtube.com/watch?v=D-B52PV876I)

ομολογο πως δεν καταλαβω που κολαει το βιντεο :blushing::blushing::blushing:

jim.ni
31-12-09, 02:24
επισης γιατι ο κινεζος να βαλει πηνιο χωρις να το συνδεει πουθενα? μλκς ειναι? η τζαμπα ειναι για αυτους ο χαλκος...Δεν ξέρω ρε συ άμα τον δεις ρώτα τον! Κινέζικα ξέρεις;
Δεν έχω λόγο να πω ψέματα φίλε και ξέρω να ξεχωρίζω μια μπαταρία απο ένα πυκνωτή :wiink:

τεσπα

lynx
31-12-09, 04:52
να το παιξω λιγο ποζερι και να σας δειξω ενα φακο ολοκληρο προβολεα με μανιβελα που εχω αγορασει? εχει τρια led τα δυο μαλλον super bright και το αλλο ειναι 1 Watt :001_cool:

Nemmesis
31-12-09, 12:35
να το παιξω λιγο ποζερι και να σας δειξω ενα φακο ολοκληρο προβολεα με μανιβελα που εχω αγορασει? εχει τρια led τα δυο μαλλον super bright και το αλλο ειναι 1 Watt :001_cool:
photo απο τα λεντ? 1w με μανιβελα ειναι δυσκολα... εκτος αν εχει μπαταρια μεσα που η μανιβελα την φορτιζει

Phatt
02-01-10, 21:52
Γαληνιτη μου φαινεται παρα πολυ παραξενο που μπορεις και παιρνεις χαρα απο κατι τοσο μικρο και ευτελες οπως οι φακοι με δυναμο.Ελικρινα ομως, χαιρομαι μεσα απο την χαρα σου, γιατι φαινεται οτι το ευχαριστιεσαι πραγματικα.Παρεπιπτοντως, εχω και γω εναν τετοιο ρωσικο με μανετα σε ενα κλασικο ρωσικο μπορντο χρωμα.

Εδω μεσα τουλαχιστον το 80% των ανθρωπων που συγγραφουμε στο φορουμ, ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι ειμαστε ρομαντικοι.Οταν ασχολουμαστε να ακουσουμε μουσικη περασμενη απο λαμπες, η κανουμε εκπομπες και ληψεις την στιγμη που μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο στο κινητο του αλλου και να συννενοηθεις, καθεσαι και ξοδευεις ενα σωρο λεφτα να στησεις μηχανηματα, η ξοδευεις ενα σωρο χρονο για πραμματα που πολλες φορες θα μπορουσες να τα αγορασεις ετοιμα πιθανον και φτηνοτερα, ΜΟΝΟ ως ρομαντικος μπορεις να χαρακτηριστεις.Σε μια εποχη που το μερακι κοντευει να χαθει και καθε τι χειροποιητο ειναι αρκετα σπανιο, αισθανομαι μεγαλη τιμη που ειμαι μερακλης και ρομαντικος!

Γαληνίτης
03-01-10, 00:35
Γαληνιτη μου φαινεται παρα πολυ παραξενο που μπορεις και παιρνεις χαρα απο κατι τοσο μικρο και ευτελες οπως οι φακοι με δυναμο.Ελικρινα ομως, χαιρομαι μεσα απο την χαρα σου, γιατι φαινεται οτι το ευχαριστιεσαι πραγματικα.Παρεπιπτοντως, εχω και γω εναν τετοιο ρωσικο με μανετα σε ενα κλασικο ρωσικο μπορντο χρωμα.

Εδω μεσα τουλαχιστον το 80% των ανθρωπων που συγγραφουμε στο φορουμ, ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι ειμαστε ρομαντικοι.Οταν ασχολουμαστε να ακουσουμε μουσικη περασμενη απο λαμπες, η κανουμε εκπομπες και ληψεις την στιγμη που μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο στο κινητο του αλλου και να συννενοηθεις, καθεσαι και ξοδευεις ενα σωρο λεφτα να στησεις μηχανηματα, η ξοδευεις ενα σωρο χρονο για πραμματα που πολλες φορες θα μπορουσες να τα αγορασεις ετοιμα πιθανον και φτηνοτερα, ΜΟΝΟ ως ρομαντικος μπορεις να χαρακτηριστεις.Σε μια εποχη που το μερακι κοντευει να χαθει και καθε τι χειροποιητο ειναι αρκετα σπανιο, αισθανομαι μεγαλη τιμη που ειμαι μερακλης και ρομαντικος!
Δεν είναι καθόλου παράξενο, αν το συνδέσεις με βιώματα άλλων, διαφορετικών εποχών.
Όταν υπήρχαν ακόμα χωριά χωρίς ηλεκτρικό, που φωτίζονταν με λυχνάρια και λάμπες πετρελαίου. Και δεν υπήρχαν άλλοι φακοί από αυτούς με μπαταρία και λαμπάκι. Δύο τύποι κυρίως, ο πλακέ ελληνικός λαμαρινένιος με πλακέ μπαταρία 4.5V και πλακέ λαμπάκι 3.5V/O,2A. Και ο κυλινδρικός γαλλικός, με κυλινδρική μπαταρία 3V και στρογγυλό λαμπάκι 2.5V/0.3Α.
Ακόμα και αυτοί οι απλοί φακοί όμως, έδιναν μεγάλη χαρά σε όσους είχαμε το "μικρόβιο" και πειραματιζόμαστε με τις ώρες με τις μπαταρίες και τα λαμπάκια.
Οι μεγάλοι κυλινδρικοί φακοί με χοντρά στοιχεία C ή D εμφανίστηκαν λίγο αργότερα. Επίσης το μη βιδωτό λαμπάκι 2.4 V/0.5Α κλπ. και πολύ αργότερα το αλογόνου, 2.4V/0.75Α. Οι φακοί με LED υψηλής φωτεινότητας είναι πρόσφατα σχετικά προιόντα, της σημερινής εποχής και ενθουσιάζουν τις νεότερες γενιές, όχι τόσο τη δική μου.
Επίσης μας εντυπωσίαζε τότε το "δυναμό" (μανιατό για την ακρίβεια) του ποδηλάτου, που καταργούσε την εξάρτηση από μπαταρίες.
Όταν εμφανίστηκε ο πρώτος ρωσσικός μεταλλικός φακός με δυναμό, έσπευσα να τον προμηθευθώ και να τον περιεργασθώ. Πρέπει να ήταν στις αρχές της δεκαετίας του 1960. Πέρασαν πολλά χρόνια για να εμφανισθούν άλλα μοντέλα, σαφώς κατώτερα ποιοτικά, με πλαστικά υλικά.
Στο μεταξύ εμφανίστηκαν και οι πρώτοι επαναφορτιζόμενοι φακοί.

Και φυσικά συμφωνώ με όλα όσα έγραψες :001_smile:.

P@s@ris!
03-01-10, 01:16
Γαληνιτη μου φαινεται παρα πολυ παραξενο που μπορεις και παιρνεις χαρα απο κατι τοσο μικρο και ευτελες οπως οι φακοι με δυναμο.Ελικρινα ομως, χαιρομαι μεσα απο την χαρα σου, γιατι φαινεται οτι το ευχαριστιεσαι πραγματικα.Παρεπιπτοντως, εχω και γω εναν τετοιο ρωσικο με μανετα σε ενα κλασικο ρωσικο μπορντο χρωμα.

Εδω μεσα τουλαχιστον το 80% των ανθρωπων που συγγραφουμε στο φορουμ, ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι ειμαστε ρομαντικοι.Οταν ασχολουμαστε να ακουσουμε μουσικη περασμενη απο λαμπες, η κανουμε εκπομπες και ληψεις την στιγμη που μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο στο κινητο του αλλου και να συννενοηθεις, καθεσαι και ξοδευεις ενα σωρο λεφτα να στησεις μηχανηματα, η ξοδευεις ενα σωρο χρονο για πραμματα που πολλες φορες θα μπορουσες να τα αγορασεις ετοιμα πιθανον και φτηνοτερα, ΜΟΝΟ ως ρομαντικος μπορεις να χαρακτηριστεις.Σε μια εποχη που το μερακι κοντευει να χαθει και καθε τι χειροποιητο ειναι αρκετα σπανιο, αισθανομαι μεγαλη τιμη που ειμαι μερακλης και ρομαντικος!

=D>=D>=D>=D> έγραψες φίλε μου,,,,!!!!!!

lynx
03-01-10, 23:47
photo απο τα λεντ? 1w με μανιβελα ειναι δυσκολα... εκτος αν εχει μπαταρια μεσα που η μανιβελα την φορτιζει

αυτος ειναι φακος με μανιβελα! ...ναι και μπαταρια!