PDA

Επιστροφή στο Forum : Φόρτιση Μπαταρίας Επάνω στο όχημα



innova
01-01-10, 20:16
Υπάρχει κάποιος κίνδυνος όταν φορτίζουμε τη μπαταρία χωρίς να την αποσυνδέουμε από το αυτοκίνητο ή την μοτοσυκλέτα;

Το έκανα για χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα σε παλαιάς τεχνολογίας αυτοκίνητα και μοτο, αναρωτιέμαι όμως αν είναι το ίδιο απλό στα σύγχρονα αυτ/τα με τα πολλά ηλεκτρονικά μπιμπλίκια (κυκλώματα ελέγχων, προηγμένες ECU με χάρτες κλπ). Γι'αυτό πχ στο σύγχρονο αυτοκίνητο το κάνω ακόμη αλλά χωρίς να έχω οπλισμένο το συναγερμό. Ο φορτιστής που χρησιμοποιώ είναι αρχαίος και έχει μόνο ρύθμιση για τα Volt. (6-12-24).
H τάση που βλέπω στη μπαταρία όταν τη φορτίζω φτάνει τα 13,8 Volt.

2funbmw
01-01-10, 21:21
ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ (ΠΛΟΙΟΨΗΦΙΑ) ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ Ο ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ OFF ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑΣΗ ΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΤΗΣ ECU ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΥΠΟΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΡΑΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΕΡΟΣΑΚΟ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΜΩΣ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ΣΥΣΣΩΡΕΥΤΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΒΟΣ ΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ ΕΙΤΕ ΤΟΥ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ ΕΙΤΕ ΤΟΥ ΙΜΟΜΠΙΛΑΙΣΕΡ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΓΗ ΕΠΑΝΑΦΟΡΤΙΣΗ ΤΟΥ ΣΥΣΣΩΡΕΥΤΗ ΣΥΝΔΕΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕCU ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΥΠΕΡΤΑΣΗΣ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 17,3 ΒΟΛΤ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ Η ΤΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΓΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΞΕΠΕΡΝΑ ΤΑ 14 VOLT.

Φάνη σου υπενθυμίζω οτι στο hlektronika.gr, δεν γράφουμε GreekLish ή ΚΕΦΑΛΑΙΑ. Απαγορεύεται απο τους κανόνες (http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules).

Nemmesis
01-01-10, 21:24
εγω θα λεγα αντι να παιδευεσε με καλλωδια φορτιστες κλπ κλπ καλητερα να βαζει "μπροστα" το αμαξι 1φορα την βδομαδα για κανα 20λεπτο...

Αποστόλης1
06-01-10, 16:02
Η φόρτιση της μπαταρίας με χαμηλό ρεύμα 0,1-0,3Α αλλά για χρονικό διάστημα τουλάχιστο 24 ωρών επιβάλλεται κατά αραιά διαστήματα για την αποφυγή θειίκωσης των πλακών, ενώ η συντηρητική φόρτιση όταν έχουμε συχνές εκκινήσεις για μικρές διαδρομές. Με αυτή τη διαδικασία έχω κρατήσει μπαταρίες για 10 χρόνια