PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννήτρια 15ΗΖ-1,5ΜΗΖ



SV1EDG
02-01-10, 16:59
Σας παρουσιάζω την γεννήτρια σημάτων που χρησιμοποιώ εδώ και μερικά χρόνια στο εργαστηριό μου.Βασίζεται σε ένα σχέδιο του Ελεκτορ (93,σελ28 ) αλλά με κάποιες βελτιώσεις,κυρίως όσον αφορά το εύρος λειτουργίας.Οπως θα δείτε έχω επεκτείνει την κλίμακα λειτουργίας από τα 200 ΗΖ που είναι το αρχικό σχέδιο,στους 1,5 ΜΗΖ.Το πλάτος,παραμένει σταθερό λόγω του LF412.Kαι εδώ έχω αλλάξει την βαθμίδα εξόδου από το αρχικό σχέδιο.Πολύ χρήσιμη η λειτουργία της σάρωσης,καθώς με έχει βοηθήσει να βγάλω καμπύλες απόκρισης σε ενισχυτές και φίλτρα,κυρίως audio.Σχέδιο pcb δεν υπάρχει μιας και στην διάτρητη δουλεύει μια χαρά.

billtech
03-01-10, 04:00
ωραια κατασκευη φιλε μου.
επειδη εχω ενα 2206 λεω να το αξιοποιησω...
οταν βρω χρονο....
εχω και ενα DDS που ειναι για γεννητριες αλλα δεν ξερω καν πως παιζει.. τι πρεπει να του κανω.ουτε με αυτο ασχοληθηκα.

μπραβο παντως.ωραια κατασκευη και χρησιμη.

FILMAN
04-01-10, 14:42
Φίλε Μάριε, από μια γρήγορη ματιά που έριξα στο κύκλωμά σου είδα μερικά λαθάκια... Η έξοδος του IC2b... γειώνεται... Προφανώς πρόκειται για λάθος του σχηματικού διαγράμματος, και όχι του πραγματικού κυκλώματος. Όμως είναι λάθος του κυκλώματος ο τρόπος μεταβολής της συχνότητας εξόδου του XR2206 με μεταβλητή τάση από το IC2a... Όπως έχει το κύκλωμα, η εξάρτηση της συχνότητας από την τάση ελέγχου δεν είναι γραμμική... Αυτό δεν δημιουργεί σοβαρά προβλήματα στον κανονικό τρόπο λειτουργίας, αλλά σε sweep mode η απόκριση συχνότητας του ελεγχόμενου κυκλώματος που θα πάρεις, θα είναι λάθος...:saad:

SV1EDG
04-01-10, 18:29
Φίλιππα έχεις δίκιο για το IC2b...βιασύνη στη σχεδίαση...ανεβάζω το διορθωμένο...όσο για την εξάρτηση της συχνότητας από την τάση ελέγχου δεν έχω παρατηρήσει σοβαρά λάθη στην μέτρηση της απόκρισης κυκλωμάτων.Μικρές αποκλίσεις ναι.Πάντως η παρατηρησή σου είναι σωστή.

FILMAN
05-01-10, 10:56
Φίλε Μάριε, αυτό το πρόβλημα με τη γραμμικότητα μου έδωσε μια ιδέα για να σου προτείνω μια εύκολη λύση ώστε να βελτιώσεις τις επιδόσεις της γεννήτριάς σου. Αυτή τη στιγμή το σχεδιάζω στο χαρτί. Αν θέλεις δώσε μου ένα fax να σου το στείλω, γιατί δεν έχω τρόπο να το ανεβάσω... Αν θέλεις, δοκίμασέ το και πες μου την άποψή σου... Αν μου απαντήσεις μέχρι τις 4, θα σου το στείλω σήμερα, αλλιώς θα σου το στείλω μεθαύριο γιατί fax έχω μόνο στο γραφείο... Και κάποιες άλλες ερωτήσεις όσον αφορά το κύκλωμά σου: Από τη φωτογραφία που είδα με την καλωδίωση του SW3, δεν έχεις πρόβλημα στην κλίμακα των 0.8 - 1.5MHz; Αλλάζοντας κυματομορφή από τρίγωνο σε ημίτονο, το πλάτος του σήματος εξόδου δεν πέφτει στο μισό; Τί ακριβώς κάνει ο C5 στο κύκλωμά σου; Και μερικές συμβουλές: Ο SW4b και ο SW4c μπορούν να συνδυαστούν, ώστε να απλοποιήσεις την καλωδίωση του μεταγωγού σου. Επίσης, είναι καλό να γειώσεις το pin 9 του XR2206 και να χρησιμοποιήσεις για έλεγχο συχνότητας το pin8 αντί για το pin7 (το pin7 θα το αφήσεις στον αέρα). Και αν αντικαταστήσεις το P4 με μια σταθερή αντίσταση, θα μπορείς να εκμεταλλευτείς το TR4 σαν χειριστήριο dc offset.

SV1EDG
05-01-10, 15:30
Φίλιππα,πρόσβαση σε fax,δυστηχώς δεν υπάρχει.Μπορείς να μου το στείλεις με PM,αν μπορέσεις να το σκανάρεις.Πρόβλημα με την καλωδίωση δεν έχω παρατηρήσει.Χρησιμοποιώ,μπλενταρισμένο 4αρι καλώδιο.Ο C5 υπάρχει στο αρχικό σχέδιο και στην περιγραφή δεν αναλύεται ο τρόπος λειτουργίας του.Επειδή μπαίνει στην έξοδο,ίσως να "καθαρίζει" τα σήματα από θορύβους.Δεν έχω δοκιμάσει να τον βγάλω εκτός και να δω συμπεριφορά.

FILMAN
05-01-10, 15:55
Εμ, αν είχα scanner δεν θα σου ζήταγα fax! Εν πάσει περιπτώσει, το κύκλωμα είναι πολύ μικρό και μπορώ να σου το περιγράψω με λόγια... Πάρε μια αντίσταση 1Κ 1% και σύνδεσε το ένα άκρο της στη γείωση. Το άλλο άκρο της σύνδεσέ το στην αναστρέφουσα είσοδο ενός τελεστικού CA3140E όπως επίσης και στο source ενός mosfet BS170. Την έξοδο του τελεστικού με την πύλη του mosfet. To drain του mosfet με το pin7 του XR2206. Το CA3140E θα το τροφοδοτήσεις από την τάση των 12V. Δίνοντας μια μεταβλητή τάση από 0 ως 3V στη μη αναστρέφουσα είσοδο του τελεστικού, το ρεύμα που τραβάει το κύκλωμα από το XR2206 πρέπει να μεταβάλλεται γραμμικά από 0 ως 3mA. Για να πετύχεις την ίδια μεταβολή ρεύματος με τάση ελέγχου 0 - 10V αντί 0 - 3V, χρησιμοποίησε στη μη αναστρέφουσα είσοδο του τελεστικού ένα διαιρέτη με δυο αντιστάσεις 56Κ και 24Κ. (Το κύκλωμα αυτό θα σου δώσει μια μεταβολή ρεύματος πολύ μεγαλύτερη από αυτή που χρειάζεσαι. Γι' αυτό, θα πρέπει να περιορίσεις το σήμα ελέγχου εντός κάποιων ορίων. Επίσης δοκίμασε να αλλάξεις την τιμή της αντίστασης του 1Κ. Απ΄ότι βλέπω είσαι ραδιοερασιτέχνης, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα...)