PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση εξωτερικού προβολέα



crableg
03-01-10, 20:04
Καλή χρονιά σε όλους. Τοποθέτησα έναν εξωτερικό προβολέα με ανιχνευτή κίνησης σε πυλωτή γκαράζ και δεν δουλεύει ο ανιχνευτής. Όταν χτυπήσω τον ανιχνευτή με το χέρι μου ανάβει και σβήνει. Σύνδεσα τον προβολέα σε ένα από τα πολλά ντουί για λάμπες που υπάρχουν στην πυλωτή. Δεν σύνδεσα όμως το καλώδιο της γείωσης του προβολέα γιατί κανένα από τα ντουί που υπάρχουν δεν έχει καλώδιο γείωσης. Μπορεί να μην δουλεύει ο ανιχνευτής από αυτό? Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος? Ευχαριστώ.

weather1967
03-01-10, 20:39
Καμμια σχεση φιλε Παναγιώτη δεν εχει η γειωση,απλα αυτοι οι ανιχνευτες εχουν συνηθως 2 μικρες βιδουλες απο πισω,η μια ειναι για να μειωσεις η να αυξησεις την εμβελεια του ανιχνευτη ,και η αλλη ειναι για την διαρκεια που να τον κραταει αναμμενο .
Απλα βρες την μικρη βιδα (τριμμερ) που ειναι για την εμβελεια και με ενα κατσαβιδι γυρισε το αριστερα-δεξια ,για να βρεις την αποσταση που θες να εχει εμβελεια για να αναβει ο προβολεας με την κινηση καποιου αντικειμενου,και το ιδιο στην αλλη βιδα ,για την διαρκεια που θες να ειναι αναμενος,ο προβολεας.

geo1973
03-01-10, 20:55
το ενα τριμερ ειναι για την ευαισθησια και το αλλο για να δουλευει σε φως-σκοταδι.....κοιτα λοιπον το τριμερ της φωτεινοτητας..μηπως ειναι ρυθμισμενο σε λιγο φως, και οταν πηγες να τον χτυπησεις απλα το σκιαζες και για αυτο δουλευε.......
εαν δε συμβαινει αυτο τοτε πιθανον να κολαει το ρελε....

giotisitalia
03-01-10, 21:02
TO OTI TON ΧΤΥΠΑΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΞΕΚΟΛΙΜΕΝΟ ΕΞΑΡΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΚΕΤΑ ΤΟΥ. ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΚΟΛΗΤΙΡΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΦΩς ΚΑΙ ΨΑΞΕ.

crableg
03-01-10, 21:12
Έχει δυο τριμεράκια στο πλάι όπως μου λέτε. Το ένα είναι για την χρονική καθυστέρηση (έχει σήμα το ρολόι) και το άλλο πρέπει να είναι για να δουλεύει σε φως ή σκοτάδι (έχει σήμα το φεγγάρι και τον ήλιο). Γυρίζω και τα δυο τριμεράκια και δεν δουλεύει. Αφού όπως μου λετε δεν παίζει ρόλο η γείωση τότε φταίει ο προβολέας. Θα τον πάω πίσω.

Γαληνίτης
04-01-10, 13:51
Πιθανόν το πρόβλημα να εντοπίζεται στη ρύθμιση. Δεν είναι απλή, ούτε εύκολη. Είναι κρίσιμη, προβληματική και χρονοβόρα και θέλει μεγάλη υπομονή και κατάλληλες συνθήκες φωτισμού.
Έχω και εγώ έναν τέτοιο προβολέα στην καγκελόπορτα, που μάλιστα τον εγκατέστησε πρόσφατα έμπειρος αδειούχος ηλεκτρολόγος. Δεν μπόρεσε να τον ρυθμίσει, γιατί ήταν ημέρα με ήλιο και παρέμενε συνεχώς αναμμένος. Κατέβασε τον αντίστοιχο ασφαλειοδιακόπτη στον πίνακα και μου είπε να τον ρυθμίσω με υπομονή στο σκοτάδι. Τελικά κατάφερα κάπως να τον ρυθμίσω, αλλά όχι όπως θα ήθελα και άμα αποπειραθώ να πειράξω τα τριμεράκια "φτού κι απ'την αρχή". Βέβαια φταίνε και τα Χριστουγεννιάτικα φωτάκια, τα φώτα των αυτοκινήτων κλπ.
Σημειωτέον ότι είναι ο τρίτος κατά σειράν που αλλάζω. Και τους τρεις τους προμηθεύτηκα κατά καιρούς από το "Πράκτικερ".
Ο πρώτος δούλεψε δυό-τρία χρόνια και μετά κόλλησε.
Στον δεύτερο βρήκα ξαφνικά το πλαστικό τζαμάκι του αυτοματισμού σπασμένο. Άραγε από ράμφος πουλιού -καρακάξα;-, αεροβόλο ή πέτρα;

weather1967
04-01-10, 14:41
Πιθανόν το πρόβλημα να εντοπίζεται στη ρύθμιση. Δεν είναι απλή, ούτε εύκολη. Είναι κρίσιμη, προβληματική και χρονοβόρα και θέλει μεγάλη υπομονή και κατάλληλες συνθήκες φωτισμού.
Έχω και εγώ έναν τέτοιο προβολέα στην καγκελόπορτα, που μάλιστα τον εγκατέστησε πρόσφατα έμπειρος αδειούχος ηλεκτρολόγος. Δεν μπόρεσε να τον ρυθμίσει, γιατί ήταν ημέρα με ήλιο και παρέμενε συνεχώς αναμμένος. Κατέβασε τον αντίστοιχο ασφαλειοδιακόπτη στον πίνακα και μου είπε να τον ρυθμίσω με υπομονή στο σκοτάδι. Τελικά κατάφερα κάπως να τον ρυθμίσω, αλλά όχι όπως θα ήθελα και άμα αποπειραθώ να πειράξω τα τριμεράκια "φτού κι απ'την αρχή". Βέβαια φταίνε και τα Χριστουγεννιάτικα φωτάκια, τα φώτα των αυτοκινήτων κλπ.
Σημειωτέον ότι είναι ο τρίτος κατά σειράν που αλλάζω. Και τους τρεις τους προμηθεύτηκα κατά καιρούς από το "Πράκτικερ".
Ο πρώτος δούλεψε δυό-τρία χρόνια και μετά κόλλησε.
Στον δεύτερο βρήκα ξαφνικά το πλαστικό τζαμάκι του αυτοματισμού σπασμένο. Άραγε από ράμφος πουλιού -καρακάξα;-, αεροβόλο ή πέτρα;

Να συμφωνησω απολυτα με τον Κωστα οτι για να βρεθει η καταλληλη ρυθμιση ειναι χρονοβορα,επισης αν ειναι κοντα κανα δεντρο η φυτο και κουνηθη μπορει να αναψει χωρις λογο ο προβολεας απο την κινηση των παραπανω.
Κωστα το Πλαστικο η το γυαλι εκτος απο τα παραπανω που ανεφερες ,εκτος απο το ραμφος πτηνου που δεν νομιζω να εγινε απο κατι τετοιο ,παιζει και οι συστολες διαστολες του μεταλλου να πιεσαν το γυαλι η πλαστικο τζαμι, και εκτος αυτου οταν ηταν αναμενος να επεσε πανω του νερο ,ειτε απο βροχη ,ειτε και σε στερεα μορφη χιονιου δηλαδη,προσωπικα μου εχει πεσει νερο με το λαστιχο που ποτιζα πανω σε εξωτερικο φως στυλ χελωνας που αναβε, και με το που αθελα μου επεσε νερο επανω ακουω κρατς και κοιταω και ειχε ραγίση το γυαλι.

Nemmesis
04-01-10, 14:45
Να συμφωνησω απολυτα με τον Κωστα οτι για να βρεθει η καταλληλη ρυθμιση ειναι χρονοβορα,επισης αν ειναι κοντα κανα δεντρο η φυτο και κουνηθη μπορει να αναψει χωρις λογο ο προβολεας απο την κινηση των παραπανω.
Κωστα το Πλαστικο η το γυαλι εκτος απο τα παραπανω που ανεφερες ,εκτος απο το ραμφος πτηνου που δεν νομιζω να εγινε απο κατι τετοιο ,παιζει και οι συστολες διαστολες του μεταλλου να πιεσαν το γυαλι η πλαστικο τζαμι, και εκτος αυτου οταν ηταν αναμενος να επεσε πανω του νερο ,ειτε απο βροχη ,ειτε και σε στερεα μορφη χιονιου δηλαδη,προσωπικα μου εχει πεσει νερο με το λαστιχο που ποτιζα πανω σε εξωτερικο φως στυλ χελωνας που αναβε, και με το που αθελα μου επεσε νερο επανω ακουω κρατς και κοιταω και ειχε ραγίση το γυαλι.

εγω καταλαβα οτι μιλαει για το πλαστικο τζαμακι του ανιχνευτη και οχι του προβολεα

weather1967
04-01-10, 14:49
εγω καταλαβα οτι μιλαει για το πλαστικο τζαμακι του ανιχνευτη και οχι του προβολεα

Α μαλιστα Παναγιωτη,ανεφερα και για τα δυο ,και για το τζαμι και για το φωτοκυταρο ,απλα δεν ανεφερα οτι αυτα τα πλαστικα ασπρα τζαμακια του φωτοκύταρου δεν ειναι και οτι καλυτερο απο ποιοτητα,ειναι λεπτα σε παχος, και ισχυει για αυτα να ραγιζουν απο την υπεριωδη αχτινοβολια του ηλιου αν ειναι σε μερος που τα βλεπει ο ηλιος φυσικα.

crableg
04-01-10, 19:24
Δεν νομίζω να είναι θέμα ρύθμισης γιατί δεν ανάβει καθόλου όπως και να γυρίσω τα τριμεράκια.

hitech444
05-01-10, 00:55
Λοιπόν παιδιά,
Ηθελα χθες να ανοίξω ενα παρόμοιο topic αλλά με πρόλαβε ο φίλος crableg.
To δικό μου προβολάκι έχει 3 ρυθμίσεις (ευαισθησία, χρόνο και μέρα-νύχτα). Ηθελα να το βάλω εξωτερικά, στην περίμετρο του κήπου, μάλιστα είχα βάλει παράλληλα με την λυχνία και μια σειρήνα 220V (για να το κάνω ενα είδος συναγερμού).
Ενω λοιπόν μεσα στο σπιτι λειτουργεί κανονικά (όταν του δίνεις ρεύμα και δεν υπάρχει κίνηση ανάβει για μερικά δευτερόλεπτα και σβήνει), όταν είναι σε εξωτερικό χώρο ανάβει και... ξεχνάει να σβήσει.

Δίκιο έχουν οι φίλοι που λένε ότι το ενοχλούν τα φυτά/δέντρα. Δε νομίζω όμως μόνο επειδή κουνιούνται. Μήπως έχουν τα δέντρα διαφορά θερμοκρασίας που ανιχνεύεται και τα περνά για ανθρώπους; Σίγουρο είναι πως έχει να κάνει και με την ποιότητα του ανιχνευτή (PIR). Η ποιότητά τους δυστυχώς δεν είναι όπως παλιά. Οποιος ενδιαφέρεται μπορεί να βρεί πληροφορίες εδω: http://en.wikipedia.org/wiki/Passive_infrared_sensor
Τα καινούργια PIR που βάζουν στους συναγερμούς έχουν πολύ καλή ποιότητα και δεν μπερδεύονται (π.χ. νόμιζαν τα κατοικίδια για ανθρώπους και βάραγε ο συναγερμός). Τώρα τα καινούργια έχουν και ραντάρ υπερήχων ενσωματωμένο και ο συναγερμός διπλοτσεκάρεται πριν βαρέσει...

Εκανα πάντως κάποια "πειράματα" όπως:
Σε μια μεγάλη βεράντα εξωτερική (χωρίς φυτά και δέντρα να παρεμβαίνουν) δούλευε κανονικά. Με καταλάβαινε απο τα 8 μέτρα. Οταν το έστεψα προς τον κήπο όμως (σε ενα φοίνικα στα 7-8 μέτρα) άναβε και έσβηνε σε άτακτα χρονικά διαστήματα.
Αν ξέρει πάντως καποιος κανένα ανιχνευτή κίνησης ή προβολάκι (ακόμα καλύτερα) που να δουλεύει ικανοποιητικά σε εξωτερικό χώρο να μας διαφωτίσει και μένα και τον crableg, αν και συμφωνώ ότι κάτι πρέπει να έχει το συγκεκριμένο προβολάκι.
Εγω το δικό μου το πήρα 14 ευρώ και έχει (λέει) 180ο ανίχνευση. Κι αν ψάξεις θα βρείς οτι δεν υπάρχει κι άλλος τύπος. Ολα τα μαγαζιά αυτό έχουν.
Τελικά είναι θέμα ρυθμίσεων λέτε; Εχω απογοητευτεί τελείως.... Απάνω που σκέφτηκα τον τέλειο συναγερμό με μόνο 24 ευρώ :biggrin:

andrewsweet4
05-01-10, 02:51
φιλε μου νομιζω οτι οι αισθητηρες PIR δεν ανιχνευουν την κινηση αυτη καθ'αυτη, αλλα την κινηση καποιου σωματος με θερμοκρασια πολυ διαφορετικη (στην ουσια σωματα που εκπεμπουν πολλη θερμοτητα οπως π.χ. οι ανθρωποι , τα ζωα κτλ κτλ) απο αυτη που εχει ''συνηθησει'' ο αισθητηρας για πολη ωρα δηλαδη την θερμοκρασια του περιβαλλοντος του. οποτε μου φαινεται καπως απιθανο να αναβει μονο και μονο οταν βλεπει τα δεντρανα κινουνται. μηπως περνουν αυτοκινητα απο κοντα που τυχαινει να ειναι ζεστα? η μηπως την ωρα που δοκιμαζεις τον προβολεα εισαι μεσα στην ακτινα ορασης του? Στο λεω αυτο γιατι το ειχα παθει κ εγω οταν ρυθμιζα τον δικο μου! Και οπως λενε και οι αλλοι, οντως η ρυθμηση αυτων των προβολεων ειναι πολυ δυσκολη και χρονοβορα υποθεση, και -πιστεψε με- το εχω βιωσει απο πρωτο χερι!:blink:

φιλικα παντα

Αποστόλης1
05-01-10, 21:03
Σωστά όσα γράφετε, να συμπληρώσω ότι επιρεάζεται και από ριπές ανέμου.
Έχω έναν ΤΕΛΕ 5 χρόνια, απλώς έχει μειωθεί η ευαισθησία, έχουν κιτρινίσει τα διαφανή πλαστικά.

crableg
05-01-10, 22:19
Λοιπόν παιδιά,
Ηθελα χθες να ανοίξω ενα παρόμοιο topic αλλά με πρόλαβε ο φίλος crableg.
To δικό μου προβολάκι έχει 3 ρυθμίσεις (ευαισθησία, χρόνο και μέρα-νύχτα). Ηθελα να το βάλω εξωτερικά, στην περίμετρο του κήπου, μάλιστα είχα βάλει παράλληλα με την λυχνία και μια σειρήνα 220V (για να το κάνω ενα είδος συναγερμού).
Ενω λοιπόν μεσα στο σπιτι λειτουργεί κανονικά (όταν του δίνεις ρεύμα και δεν υπάρχει κίνηση ανάβει για μερικά δευτερόλεπτα και σβήνει), όταν είναι σε εξωτερικό χώρο ανάβει και... ξεχνάει να σβήσει.

Δίκιο έχουν οι φίλοι που λένε ότι το ενοχλούν τα φυτά/δέντρα. Δε νομίζω όμως μόνο επειδή κουνιούνται. Μήπως έχουν τα δέντρα διαφορά θερμοκρασίας που ανιχνεύεται και τα περνά για ανθρώπους; Σίγουρο είναι πως έχει να κάνει και με την ποιότητα του ανιχνευτή (PIR). Η ποιότητά τους δυστυχώς δεν είναι όπως παλιά. Οποιος ενδιαφέρεται μπορεί να βρεί πληροφορίες εδω: http://en.wikipedia.org/wiki/Passive_infrared_sensor
Τα καινούργια PIR που βάζουν στους συναγερμούς έχουν πολύ καλή ποιότητα και δεν μπερδεύονται (π.χ. νόμιζαν τα κατοικίδια για ανθρώπους και βάραγε ο συναγερμός). Τώρα τα καινούργια έχουν και ραντάρ υπερήχων ενσωματωμένο και ο συναγερμός διπλοτσεκάρεται πριν βαρέσει...

Εκανα πάντως κάποια "πειράματα" όπως:
Σε μια μεγάλη βεράντα εξωτερική (χωρίς φυτά και δέντρα να παρεμβαίνουν) δούλευε κανονικά. Με καταλάβαινε απο τα 8 μέτρα. Οταν το έστεψα προς τον κήπο όμως (σε ενα φοίνικα στα 7-8 μέτρα) άναβε και έσβηνε σε άτακτα χρονικά διαστήματα.
Αν ξέρει πάντως καποιος κανένα ανιχνευτή κίνησης ή προβολάκι (ακόμα καλύτερα) που να δουλεύει ικανοποιητικά σε εξωτερικό χώρο να μας διαφωτίσει και μένα και τον crableg, αν και συμφωνώ ότι κάτι πρέπει να έχει το συγκεκριμένο προβολάκι.
Εγω το δικό μου το πήρα 14 ευρώ και έχει (λέει) 180ο ανίχνευση. Κι αν ψάξεις θα βρείς οτι δεν υπάρχει κι άλλος τύπος. Ολα τα μαγαζιά αυτό έχουν.
Τελικά είναι θέμα ρυθμίσεων λέτε; Εχω απογοητευτεί τελείως.... Απάνω που σκέφτηκα τον τέλειο συναγερμό με μόνο 24 ευρώ :biggrin:Εγώ τον πήρα 25 ευρώ. Είναι 500W, Γερμανικός και ο ανιχνευτής δεν είναι ο κλασικός τετράγωνος που κοιτάει μπροστά αλλά στρογγυλός, κοιτάει κάτω και περιστρέφεται γύρω γύρω.

asterixx25
04-01-12, 14:17
Εχω μια ερώτηση (μπορεί να είναι και βλακεία)
Ποιά η διαφορά ενός προβολέα 150W απο εναν 500W ? Παίζει ρόλο στην απόσταση φωτισμού? Πχ εγώ θέλω να φωτίζει 5-10 μέτρα. Ποιόν να διαλέξω?

soulhealer
09-01-12, 11:26
για 5-10 μέτρα μια χαρά σου κάνει και ο 150W.. ο 500w πιο δυνατό φως άρα και μεγαλύτερη κατανάλωση..
επίσης και οι δύο μπροστά θα δεις πως βγάζουν αρκετή θερμότητα για να πάθεις έγκαυμα, οπότε προσοχή!!