PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιοτητα/επαρκεια ρευματος σε αυτοκινητο.



Phatt
05-01-10, 17:03
Λοιπον...Εχω ενα παλιο Opel Astra '92.Το προβλημα που εχω ειναι το εξης.Οταν εχω κανα 2-3 καταναλωτες μαζι(μουσικη, φωτα, υαλοκαθαριστηρες κλπ) παρουσιαζονται καποια προβληματα επαρκειας ρευματος.Για παραδειγμα, οταν ειμαι σε σταση και αναβω τα αλαρμ, δειχνει να τρεμοπαιζει καπως η οθονη του υπολογιστη ταξιδιου, η ο φωτισμος του καντραν και λοιπα.Ειδικα τωρα τον χειμωνα οταν αναβω την αντισταση του πισω παρ μπριζ τα πραγματα ειναι για κλαμματα, ο δυναμος ζοριζεται πολυ...Θελω ολοκληρο το συστημα να εχει μια σταθεροτητα/επαρκεια, ποιοτητα, οπως θελετε πειτε το.Ενημερωτικα εχω αλλαγμενο ραδιο-cd στο αυτοκινητο, χωρις εξτρα ενισχυτες, καθως και συστημα φωτων xenon.

Το πρωτο που σκεφτηκα ειναι να αλλαξω μπαταρια, με μια μεγαλυτερης χωρητικοτητας, αλλα πολυ φοβαμαι οτι αυτο θα επιβαρυνει και αλλο τον δυναμο...(υπαρχει πιθανοτητα το προβλημα να παρουσιαζεται απο κακης ποιοτητας υπαρχουσα μπαταρια;Παντως το αυτοκινητο ακομη και μετα απο μια εβδομαδα σε ακινησια παιρνει τσακμακι)Σαν δευτερη πιθανη λυση, σκεφτηκα να εφοδιασω το κυκλωμα με πυκνωτη για ηχοσυστηματα, 4farad @ 12V.Η δευτερη λυση δε ξερω κατα ποσο θα μπορυσε να βοηθησει η αν ειναι σωστη...

Σας παρακαλω μοιραστειτε μαζι μου τις σκεψεις σας πανω στο προβλημα...

Αποστόλης1
05-01-10, 17:09
Μέτρα τάση μπαταρίας με σβηστή και αναμμένη μηχανή με φορτίο και χωρίς

Phatt
05-01-10, 17:17
Αποστολη, μετρηση να παρω απο τους πολους κατ'ευθειαν;

Αποστόλης1
05-01-10, 17:23
ναι στους πολους

Phatt
05-01-10, 20:08
Το αυτοκινητο ειχα να το βαλω μπρος απο το μεσημερι που γυρισα απο τη δουλεια.
Πριν το βαλω μπρος, και με κλειστο διακοπτη, μου εδειξε 12.2-12V

Το εβαλα μπρος και μετα απο 5 λεπτα περιπου στο ρελαντι, εδειξε σταθερα 13.5V

Με τα εξης φορτια: φωτα πορειας, μουσικη δυνατα, φως ομιχλης, ανεμιστηρας του καλοριφερ στο τερμα, μπλαφονιερα αναμενη και αντισταση του πισω παρ μπριζ εδειξε 12.7-13V

Για να πω και του στραβου το δικιο, τα νουμερα μου φαινονται μια χαρα...

Αποστόλης1
05-01-10, 20:36
Για ρελαντί μια χαρά είναι. Καθάρισε επαφές φίσας και μπαταρίας και σφίξιμο.
Η μπαταρία αν είναι ανοιχτού τύπου κοίταξε για υγρά.

jeik
07-01-10, 00:45
Πανο , γεια σου , φαινεται οτι καποιες καλωδιωσεις δεν κανουν πλεον την ''τελεια'' επαφη με αποτελεσμα να υπαρχει πτωση τασης , δεν ειναι κακο , αλλα σου δινει την εντυπωση οτι δεν ''τραβαει'' η μπαταρια ενω στην πραγματικοτητα αλλου ειναι το προβλημα.

Ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι το εξης : εχω παρατηρησει πολλες φορες καινουρια αυτοκινητα να εχουν καμενες λαμπες , αυτο συμβαινει διοτι η ταση της μπαταριας ειδικα οταν ειναι υπο λειτουργια το οχημα ( 13,5 ) βολτ φτανει σχεδον αυτουσια στις λαμπες και δουλευουν στο φουλ , ενω στα παλια οχηματα με ταλαιπωρημενο απο οξειδωσεις ηλεκτρικο συστημα η ταση που φτανει στις λαμπες ειναι ψοφια με αποτελεσμα οι λαμπες να δουλευουν στο χαλαρο , και δεν καιγονται και γρηγορα :001_smile:.

γνωμη μου ειναι , αν και δεν ειμαι ηλεκτρολογος αυτοκινητων , να ξεκινησεις με το καλωδιο που φευγει απο τον αρνητικο πολο προς το σασι , καλο τριψιμο επαφων και σφιξιμο ξανα στο σασι.
επειτα αν εχεις ορεξη σφιξε ολες τις φισες που υπαρχουν στον χωρο της μηχανης , ειδικα αν οι ασφαλειες ειναι εκει , εχουμε προβλημα οξειδωσης επαφων και αδικαιολογητη πτωση τασης , τριψιμο επαφων και σφιξιμο βυσματων.

Phatt
07-01-10, 02:01
Οκ τους πολους θα τους κανω και το σωμα, ειναι ευκολα πραματα.Τωρα οσον αφορα τις φισες, τι εννοεις οταν λες σφιξιμο;Ο τροπος που κουμπωνουν δεν ειναι συγκεκριμενος; Θα ριξω μια ματια στις ασφαλειοθηκες να δω τι τρεχει.Να ριξω κανα spray επαφων;

jeik
07-01-10, 02:46
dont worry , θα πουμε λεπτομερειες απο κοντα , ειναι λιγο πολυπλοκο το θεμα :001_rolleyes:.Ισως αυτα που υποθετω να μην ισχυουν στην περιπτωση σου , δηλ η ασφαλειοθηκη να ειναι μεσα στην καμπινα οποτε δεν εχει οξειδωσεις και να ειναι μονο το πρωτο καλωδιο που ειπα.Τα λεμε........

AKIS
10-01-10, 11:32
Πριν το βαλω μπρος, και με κλειστο διακοπτη, μου εδειξε 12.2-12V
Το εβαλα μπρος και μετα απο 5 λεπτα περιπου στο ρελαντι, εδειξε σταθερα 13.5V
.
Μου φαινονται σχετικα χαμηλα τα νουμερα φιλε
Στο δικο μου(opel και εγω) εχω 12.5 με κλειστο διακοπτη και 13.8-14.1 στο ρελαντι!

Fanis170
11-01-10, 23:45
Παιδια γεια σας και καλη χρονια. Νεος στο Forum με λιγο παραπανω απο βασικες γνωσεις στα ηλεκτρονικα.

Καιρο διαβαζω αλλα βρηκα ενα θεμα που εχω να ρωτησω κ για το δικο μου αμαξι.

Περυσι τετοιο καιρο εβαλα xenon. Ολα καλα κ ομορφα.
Παρατηρησα πριν απο λιγους μηνες οτι και σε εμενα η ποιοτητα του φωτισμου, τοσο στα εξωτερικα φωτα οσο κ στα εσωτερικα δεν ειναι αυτη που ηταν.
Δηλαδη, πλαφονιερα που τρεμοπαιζει με το αναμα των αλαρμ, ο φωτισμος των xenon δεν ηταν οπως ειναι κ θορυβος (μαλλον) απο το δυναμο ο οποιος εμφανιζεται οταν το αμαξι αρχιζει κ τραβαει ρευματα.

Το μονο που εχω κανει ειναι να μετρησω την ταση επανω στην μπαταρια ενω ο κινητηρας ηταν στο ρελαντι χωρις φορτιο, με αποτελεσμα κατι λιγοτερο απο 14v (13,7) αν θυμαμαι καλα.

Κατι αλλο που παρατηρησα. Ο αρνητικος πολος εχει μαζεψει κατι σαν αλατα (τα οποια οσο μπορω τα καθαριζω αλλα εμφανιζονται παλι)

Αυριο-μεθαυριο θα καθαρισω καλυτερα τις επαφες της μπαταριας, θα τσεκαρω για υγρα κ αν εχω προσβαση θα κοιταξω και την κεντρικη γειωση.

Αυτα τα λιγα απο εμενα.

Ευχομαι να τα λεμε συχνα, καλη χρονια σε ολους μας με υγεια.

Φανης

lynx
11-01-10, 23:58
αυτο συμβαινει διοτι η ταση της μπαταριας ειδικα οταν ειναι υπο λειτουργια το οχημα ( 13,5 ) βολτ φτανει σχεδον αυτουσια στις λαμπες και δουλευουν στο φουλ

τι ειναι αυτο? τι εννοεις? :001_huh:

Phatt
12-01-10, 01:38
Εννοει οτι η ταση που παει στις λαμπες ειναι μεγαλυτερη των 12V με αποτελεσμα να καιγονται απο υπερταση, μαλλον επειδη το οχημα ειναι σε λειτουγεια με ενα φαινομενικα αψογο κυκλωμα χωρις απωλειες και διαρροες.

lynx
12-01-10, 23:59
αυτο δεν νομιζω να το ανακαλυψαμε εμεις πρωτοι.. θεωρω οτι ειναι υπολογισμενο και δεν υπαρχει θεμα...

jeik
13-01-10, 02:40
αυτο δεν νομιζω να το ανακαλυψαμε εμεις πρωτοι.. θεωρω οτι ειναι υπολογισμενο και δεν υπαρχει θεμα...

Εννοειται οτι ειναι υπολογισμενο και δεν υπαρχει θεμα , σε καμια περιπτωση δεν θα εβγαζα φαουλ τα συστηματα των οχηματων , δηλαδη ενω οι λαμπες ειναι 12 βολτ οι κατασκευαστες τους δινουν κατα λαθος οτι βγαζει το δυναμο , απλως κανω μια υποθεση συμφωνα με αυτα που βλεπω , δηλ καινουρια αμαξια να εχουν καμενες λαμπες , συμπτωση ? αστοχια υλικου ? ισως.
Το αδιαμφισβητητο παντως ειναι οτι σε πολλα αμαξια μην πω σε ολα οταν εισαι στο ρελαντι οι λαμπες φωτιζουν λιγοτερο κι οταν μαρσαρεις ερχονται στο κανονικο που σιγουρα δεν ειναι μονο η ταση της μπαταριας αλλα και κατι παραπανω , συμφωνα παντα και με το ποσο επιτρεπει ο ''σταθεροποιητης'' του ηλεκτρικου συστήματος, δεν ξερω αν ειναι στο δυναμο ή μετα , αυτο τελος παντων που κραταει σταθερη την ταση στα 13,5 -14,1 οτι τελος παντων μετραει ο καθενας στο οχημα του με πολυμετρο.
Οι καταναλωσεις εχουν μια εργοστασιακη ανοχη (ονομαστικη 12 βολτ) αλλα λειτουργουν ανετα και με περισσοτερα(πχ 14,10), ενταξει δεν ειπα οτι ολων καιγονται :001_smile:, τελως παντων εγινα κατανοητος , μην το κουραζω αλλο.

Εδω το θεμα μας ειναι η πτωση τασης που εμφανιζεται στο τελος της γραμμης , και επειδη εμφανιζεται σε ολες τις καταναλωσεις κατι παιζει με τον πολο.

gep58
13-01-10, 08:17
και επειδη εμφανιζεται σε ολες τις καταναλωσεις κατι παιζει με τον πολο.


ή ίσως μια προβληματική κοινή γείωση που μπορεί να έχουν τα ενδεικτικά του ταμπλώ ή ακόμη κάποια ατελή επαφή κοινής ασφάλειας...

gep58

sakis
14-01-10, 11:48
ή ίσως μια προβληματική κοινή γείωση που μπορεί να έχουν τα ενδεικτικά του ταμπλώ ή ακόμη κάποια ατελή επαφή κοινής ασφάλειας...

gep58

απο αρκετα που ειπωθηκαν παραπανω τα περισσοτερα δεν ειναι σωστα

το πιο σωστο απο ολα ειναι αυτο οτι καποια απο τις γειωσεις που εχει το κυκλωμα και κατα κανονα οι κεντρικες δεν ειναι σωστη απο πλευρας καθαριοτητας ( οξειδωση / βρωμα / μουγριτσα/ δακος/ ζαμπον /τυρι )

και επισης αν το αμαξι εχει κανει κανο ψιλο τρακαρισματακι με στοκαρισματακι και βαψιματακι ειναι πιθανον ο φανοποιος να βιδωσε καποια απο τις γειωσεις σε σημειο που ειναι βαμμενο με αποτελεσμα μειωμενη επαφη