PDA

Επιστροφή στο Forum : Pc Case Modding



Radiometer
07-01-10, 03:55
πρόσφατα απέκτησα ένα εξωτερικό σύστημα υδροψυξεις http://www.thermaltakeusa.com/product/Liquid/DIY/cl-w0020/cl-w0020.asp
μου έπιανε αρκετό χώρο, οπότε και τα έβγαλα από μέσα και τα πέρασα μεσα στο tower, με αποτέλεσμα να μου μείνει αυτό το ωραίο κουτάκι περίσσιο.

οπότε μια μέρα μου ήρθε μια ιδέα και το μετατρέψω σε ένα ωραιότατο Mini Tower :001_smile:

Tο σύστημα αποτελείτε από

> Μητρική ASRock P4VM890
> CPU P4 2.4Ghz
> RAM 768 Mb
> DVD-R LG
> Δισκος Μaxtor 120Gb

Τέλος του έχω πέραση λειτουργικό σύστημα Linux Ubuntu 9.10 - the Karmic Koala

παραθέτω μερικές φωτογραφίες

Radiometer
07-01-10, 03:57
και μερικές ακόμα από την τελική του μορφή

Stergios_[.gr]
07-01-10, 11:39
ΠΟλύ ωραία δουλεία Γιάννη!! Μπράβο σου! Έχει και ύφος "βιομηχανικό" και "βαρβατίλα"!!:lool:
Φαίνεται τέρας! Ωραίος!

Leonardo
07-01-10, 12:00
Καλα τι ειδος κουτι ειναι αυτο? , σαν βαλιτσακι μοιαζει..χαχα!!!

Radiometer
07-01-10, 12:08
σ' ευχαριστω Στέργιο,


Καλα τι ειδος κουτι ειναι αυτο? , σαν βαλιτσακι μοιαζει..χαχα!!!

ειναι ενα κουτι απο συστημα υδροψυξης της Thermaltake

http://images.e-shop.gr/images/PER/BIG/PER.650412.jpg

leosedf
07-01-10, 12:27
Γιάννη Χρόνια πολλά να σε χαιρομαστε :)
Πολύ ωραίο το εργαλειο, το μόνο που με ενόχλησε λιγο είναι οτι είναι πολύ στριμωγμένα τα πράγματα μέσα, οχι οτι δε λειτουργεί αλλα αφήνει και λίγο χώρο για έξτρα κάρτες κλπ.

Τρελος Επιστημονας...
07-01-10, 13:33
Ωραιο project!!!!

colt3003
07-01-10, 14:50
Παρα πολύ καλή δουλειά
υπάρχει άραγε αυτο το προφίλ αλουμινίου ''χύμα'' για να φτιάξει κάποιος τον σκελετό στις διαστάσεις που επιθυμεί ??

electrifier
07-01-10, 18:25
Θερμοκρασία σκληρού δίσκου να προσέξεις, εκτός αν δεν έχεις τίποτα σοβαρό μέσα και δε σε ενδιαφέρει.

Φαίνεται αρκετά καλό πάντως.

Nemmesis
07-01-10, 19:00
ωραιο ωραιο...
αλλα απο θορυβο φανταζομαι δεν θα αντεχετε....
γενικα εχω ενα προβλημα ομως με τον θορυβο εγω...
στο pc μου ολα σχεδον παθητικη ψυξη τα εχω..
τροφοδοτικο με 120 φαν να δουλευει τερμα χαμηλα γραφηκων χωρις φουρφουρι και στο cpu εχω την tmg i1 της thermatake με το φουρφουρι να μην δουλευει καθολου μεχρι τους 50c αλλα και βαλει βαρεθυκα το βοητο του...

Radiometer
07-01-10, 20:11
το μόνο που με ενόχλησε λιγο είναι οτι είναι πολύ στριμωγμένα τα πράγματα μέσα, οχι οτι δε λειτουργεί αλλα αφήνει και λίγο χώρο για έξτρα κάρτες κλπ.

Οχι απλά αφήνει λίγο, άλλα ΚΑΘΟΛΟΥ χώρο :001_tt2:
Άμα δεις το ATX τροφοδοτικό το έχω βάλει πάνω από τις PCI θύρες, οπότε μελλοντικά άμα βάλω κάνα DC-DC ATX Power Supplies ελευθερώνω τις θύρες :001_smile:


Θερμοκρασία σκληρού δίσκου να προσέξεις, εκτός αν δεν έχεις τίποτα σοβαρό μέσα και δε σε ενδιαφέρει.

Φαίνεται αρκετά καλό πάντως.

Από θερμοκρασίες δεν έχει πρόβλημα, ποιο συγκεκριμένα έχω τις παρακάτω θερμοκρασίες

CPU 27 C
Δίσκος 35 C


ωραιο ωραιο...
αλλα απο θορυβο φανταζομαι δεν θα αντεχετε....

Μια από τα ίδια Nemmesis, και εγώ στο κανονικό μου το Tower έχω πλήρες σύστημα ψύξης με νερό, μόνο τα φουρφουρι από το τροφοδοτικό άφησα, αν και αυτό σκέφτομαι να το ξηλώσω:lool:

οσο για το mod του μικρο κουτιού δεν είναι ιδιαίτερα φασαριόζικο, ο μπροστα ανεμιστήρας με τα πράσινα Led κάνει λίγο φασαρία οπότε άμα μειώσω στο 50% τις στροφές θα στρώση.

KOKAR
08-01-10, 00:23
Οχι απλά αφήνει λίγο, άλλα ΚΑΘΟΛΟΥ χώρο :001_tt2:
Άμα δεις το ATX τροφοδοτικό το έχω βάλει πάνω από τις PCI θύρες, οπότε μελλοντικά άμα βάλω κάνα DC-DC ATX Power Supplies ελευθερώνω τις θύρες :001_smile:



Από θερμοκρασίες δεν έχει πρόβλημα, ποιο συγκεκριμένα έχω τις παρακάτω θερμοκρασίες

CPU 27 C
Δίσκος 35 C



Μια από τα ίδια Nemmesis, και εγώ στο κανονικό μου το Tower έχω πλήρες σύστημα ψύξης με νερό, μόνο τα φουρφουρι από το τροφοδοτικό άφησα, αν και αυτό σκέφτομαι να το ξηλώσω:lool:

οσο για το mod του μικρο κουτιού δεν είναι ιδιαίτερα φασαριόζικο, ο μπροστα ανεμιστήρας με τα πράσινα Led κάνει λίγο φασαρία οπότε άμα μειώσω στο 50% τις στροφές θα στρώση.

είναι που είναι στριμωγμενα τα πράγματα, θα μειώσεις και τισ στροφές
στο 50%, δεν θα εχεις πρόβλημα από υπέρ-θέρμανση ?

Radiometer
08-01-10, 00:28
KOKAR όλο το κουτί είναι από μαύρη σήτα οπότε και "αναπνέει" δεν εγκλωβίζετε ο θερμός αέρας μέσα στο κουτί

το έχω 2 μέρες και δουλεύει συνεχόμενα, ακόμα δεν παραπονέθηκε

KOKAR
08-01-10, 01:52
τότε πάω πάσο !

Τρελος Επιστημονας...
08-01-10, 11:13
μόνο τα φουρφουρι από το τροφοδοτικό άφησα, αν και αυτό σκέφτομαι να το ξηλώσω:lool:



Αν ειναι φασαριοζικο το ανεμιστηρι, μπορεις καλιστα να το βγαλεις και να βαλεις ενα αλλο που να γυρνα στις 800-1000 στροφες. Μια χαρα θα του κατσει. Το εχω κανει κι εγω και ουδεν προβλημα :001_huh:

Panoss
08-01-10, 15:30
Μπράβο Radiometer πολύ ωραίο:thumbup1:.
Τι διαστάσεις έχει;
Σε προστατεύει όμως από τις ηλεκτρομαγνητικές εκπομπές των ηλεκτρονικών που περιέχει;(οπως κάνουν (τουλάχιστον υποτίθεται) τα κλασικά λαμαρινένια κουτιά)

Radiometer
08-01-10, 21:47
οι διαστάσεις του είναι

Ύψος 17εκ
Πλάτος 23εκ
Μήκος 32εκ



Σε προστατεύει όμως από τις ηλεκτρομαγνητικές εκπομπές των ηλεκτρονικών που περιέχει;(οπως κάνουν (τουλάχιστον υποτίθεται) τα κλασικά λαμαρινένια κουτιά)

:whistle:

Nemmesis
08-01-10, 21:54
αντε παλι με τις ακτινοβολιες...
καρκινο θα πιασει οποιος εχει ανοιχτο το πισι του..

leosedf
08-01-10, 21:57
Γιάννη να προσέχεις μη βάζεις τα κάκαλα κοντά (η πάνω) στο PC LOL!

jim.ni
09-01-10, 03:26
αντε παλι με τις ακτινοβολιες...
καρκινο θα πιασει οποιος εχει ανοιχτο το πισι του..

οχ την πάτησα :001_rolleyes: μόνιμα ανοιχτό το έχω και ακουμπάω και επάνω καμιά φορά

ωραίο το κουτί και φαίνεται και αρκετά εύκολο να το φτιάξει κάνεις από κομμάτια αλουμινίου και σίτες :001_smile: