PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύστημα εξοικονόμησης νερού?



dal_kos
09-01-10, 02:55
Παιδιά τυχαία βρήκα στο ίντερνετ το εξής μηχανάκι:
http://www.marketnet.gr/product_info.php?products_id=31 Χρησιμοποιεί ένα φωτοκύταρο και ανοιγοκλείνει τη βρύση ανάλογα με το αν έχουμε τα χέρια μας από κάτω. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:
Μήπως έχει κανείς ιδέα τι χρησιμοποιεί για την διακοπή του νερού και μπορεί να έχει αυτή τη τιμή? Γιατί μια ηλεκτροβάνα κοστίζει περίπου 40 ευρώ.

electrifier
09-01-10, 03:09
Δε μου αρέσει, διότι έχει μια χρονοκαθυστέρηση στο κλείσιμο μόλις απομακρύνεις τα χέρια σου και κάνει και τη βρύση καραγκιόζη. Αυτά προορίζονται για κοινόχρηστους χώρους για λόγους υγιεινής και δεν έχει νόημα να χρησιμοποιείς τέτοια στο σπίτι σου, μπορείς να ανοιγοκλείνεις μόνος σου τη βρύση μια χαρά.

dal_kos
09-01-10, 03:23
Δεν σκοπευω να το αγοράσω, καθώς είναι λίγο τεράστιο.. Απλά από τεχνική άποψη μου κέντρισε το ενδιαφέρον, διότι μια ηλεκτροβάνα κοστίζει σχεδόν όσο όλη η συσκευή. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος διακοπής του νερού, που να κοστίζει λιγότερο από μια ηλεκτροβάνα.

electrifier
09-01-10, 03:30
Καλά δεν είναι μόνο αυτό, υπάρχουν πχ και τα προγραμματιζόμενα ποτιστικά μηχανηματάκια με αντίστοιχες ηλεκτροβάνες, που μπορεί να είναι κι ακόμα φτηνότερα. Τεχνικά δεν είναι τίποτα σπουδαίο, βέβαια πάντα αφορά συγκεκριμένες μέγιστες πιέσεις (ίσως η ηλεκτροβάνα που λες να είναι για μεγαλύτερες πιέσεις, δεν ξέρω).

dbmv
09-01-10, 04:25
ωραιο μηχανακι,εξυπνο,αλλα οπως ειπαν απο πανω δε βρισκει εφαρμογη σε σπιτι αφου δεν 8ασαι συνεχιεα στο νιπτηρα,ποσες φορες να πλυνεις τα χερια σου,5-7?κ πολυ λεω.συν οτι δεν εμπιστευομαι να αφησω ανοιχτη τη βρυση κ να φυγω...:laugh:πιστευω ειναι περισοτερο για μαζικες χρησεις,εκει που η βρυση ανοιγοκλεινει κα8ε 10 λεπτα κ εχει επιττηρηση ας πουμε απο καποιον.

dal_kos
09-01-10, 04:37
Η πιο πρακτική εφαρμογή στο σπίτι θα μπορούσε να είναι στο νεροχύτη της κουζίνας. Κάτι τέτοιο σκέφτομαι να φτιάξω, αλλά όχι με φωτοκύταρο, αλλά με διακόπτη ποδιού. Το θέμα είναι ότι το κόστος με ηλεκτροβάνες είναι πολύ υψηλο, οπότε ψάχνω μήπως υπάρχει κάτι πιο οικονομικό.

Nemmesis
09-01-10, 10:47
Η πιο πρακτική εφαρμογή στο σπίτι θα μπορούσε να είναι στο νεροχύτη της κουζίνας. Κάτι τέτοιο σκέφτομαι να φτιάξω, αλλά όχι με φωτοκύταρο, αλλά με διακόπτη ποδιού. Το θέμα είναι ότι το κόστος με ηλεκτροβάνες είναι πολύ υψηλο, οπότε ψάχνω μήπως υπάρχει κάτι πιο οικονομικό.

υπαρχουν βανες μου ειναι ποδιου οπως θες... ετσι ουτε αναγκη για κυκλωματα ουτε τπτ..

tiger135
09-01-10, 11:34
Μια φθηνή λύση ειναι βαλβίδα εισόδου νερου απο πλυντήριο.

electrifier
09-01-10, 16:34
Μια φθηνή λύση ειναι βαλβίδα εισόδου νερου απο πλυντήριο.
Σωστός! :001_rolleyes:

weather1967
09-01-10, 17:37
Οχι βρε παιδια και 40 ευρώ μια ηλεκτροβανα.
17-20 ευρω μπορεις να βρεις στην μιση ιντζα και πιεση μεχρι 6 ATM.
Σε υδραυλικα ειδη καθως και σε γεωργικα είδη.

Nemmesis
09-01-10, 18:07
Οχι βρε παιδια και 40 ευρώ μια ηλεκτροβανα.
17-20 ευρω μπορεις να βρεις στην μιση ιντζα και πιεση μεχρι 6 ATM.
Σε υδραυλικα ειδη καθως και σε γεωργικα είδη.


απο οτι καταλαβα μιλατε για ηλεκτροβανες σαν και αυτες που εχουμε στα καλοριφερ.. σωστα? αν ναι τοτε απλα δεν κανουν για αυτο που θελει να κανει ο φιλος μας...ειναι πολυ αργεεεεες αυτες με τον μειωτηρα.. οπως υποθικε ηδη καλητερες στην περιπτωση μας ειναι η ηλεκτρομαγνητικες βανες που εχουν τα πλυντιρα ρουχων-πιατων κλπ κλπ...

klik
09-01-10, 18:16
για εντος σπιτιού ή μπαλκόνια, η βάνα πληντυριου (5ευρω) είναι η καλυτερη λύση, έχω φτιαξει ένα σωρο ποτίσματα με τέτοιες.

για εκτός υπάρχουν οι ποτίσματος 15ευρω πλαστικές αλλα δεν είναι ιδιαίτερα ανθεκτικές (όσες έβαλα τις άλλαξα σε ένα-δυο χρόνια λόγω διαρροων,κολημάτων κτλ).
οι μεταλλικές (μπρούτζινες) που είναι πρακτικά αθανατες έχουν 55ευρω (εχω πολλές τέτοιες πάνω απο 5 χρόνια σε κήπους).
οι μεταλλικές ανοξειδωτες έχουν 200ευρω (δεν τόλμησα να αγοράσω).

Του καλοριφέρ είναι άλλης μορφής (μικρή κατανάλωση και μοτέρ με μειωτήρα) όπως είπε ο Παναγιώτης. Όλες οι παραπάνω είναι άμεσης ενέργειας.

weather1967
09-01-10, 18:22
Οι πλαστικες ποτισματος ,εμενα παντος αντεχουν και 5 χρονια χωρις προβληματα .Αλλα μην ειναι τιποτα Κινεζικες ,μιλαμε για Hunter η Τοro σε επωνυμη μαρκα.

antonis_p
09-01-10, 21:46
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:
Μήπως έχει κανείς ιδέα τι χρησιμοποιεί για την διακοπή του νερού και μπορεί να έχει αυτή τη τιμή?

ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα (solenoid valve) με πηνίο όπως αυτή της παροχής νερου στο πλυντήριο. Αυτη δεν ειναι ρυθμιστική αλλά ON/OFF. Κανονικά αυτή ειναι normal close και όταν περάσει ρευμα από το πηνιο, μετακινειται ένας πύρος που επιτρέπει την ροή του υγρού.

Leonardo
09-01-10, 22:38
Πως γινεται η ομως η συνδεση αφου του ανιχνευτη...?? Βγαζεις το πομολο ασφαλειας της βρυσης και το αντικαθιστας με τον ανιχνευτη..??
________________________________

weather1967
09-01-10, 22:43
Πως γινεται η ομως η συνδεση αφου του ανιχνευτη...?? Βγαζεις το πομολο ασφαλειας της βρυσης και το αντικαθιστας με τον ανιχνευτη..??
________________________________

Αχιλλέα η ηλεκτροβανα κανει χρεη του πομολου-διακοπτη μετά ,οταν τις δωσει καποια ταση ο ανιχνευτης, οταν θα εντοπιση κοντα του την κινηση των χεριων κατω απο την βρυση.

Leonardo
09-01-10, 22:55
Και ποια ειναι η λυση. Πως θα γινει τελικα η αλλαγη αυτη για να μπει ο ανιχνευτης χωρις προμπλεμς ??

weather1967
09-01-10, 23:05
Και ποια ειναι η λυση. Πως θα γινει τελικα η αλλαγη αυτη για να μπει ο ανιχνευτης χωρις προμπλεμς ??

Π.χ θελεις να το κανεις αυτο στον νιπτηρα στο μπανιο ,ξεβιδωνεις το σπιραλ με τον εσωτερικο σωληνα απο την παροχη του κρυου νερου και βαζεις ενδιαμεσα την ηλεκτροβανα.Αφηνεις το πομολο της βρυσης παντα λιγο ανοιχτο για να ρεει το νερο οταν ανοιξη η ηλεκτροβανα.
Αυτο ειναι το υδραυλικο μερος

Και μετα βαζεις τον ανιχνευτη καπου στον νιπτηρα η κατω απο την βρυση να εντοπιζη την κινηση ,και μετα με ενα καλωδιο δινει χαμηλη ταση στην ηλεκτροβανα ,οταν ανιχνευη κοντα κινηση,για να ανοιγη την παροχη του νερου.

Leonardo
09-01-10, 23:32
Δεν φενεται ιδιαιτερα δυσκολο ετσι οπως μου το περιεγραψες..Σε ευχαριστω..

dal_kos
10-01-10, 00:04
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τις ηλεκτροβαλβίδες για πλυντήρια, που τις βρίσκω? Σε ανταλλακτικά πλυντηρίων κλπ? Αν έχετε υπόψιν κανένα κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ.

weather1967
10-01-10, 00:54
Κώστα ο Δουνάκης εχει στην Αθήνα,παρτον ενα τηλεφωνο και ρωτησε τον πριν πας.

http://www.engineer.gr/materials/company.php?company_id=6678

dal_kos
10-01-10, 01:04
Ευχαριστώ Δημήτρη. Από Δευτέρα θα το κοιτάξω.

nikknikk4
10-01-10, 20:34
ΤΑ 220 V κανουν ΤΖΙΖ...
Απόφυγε ηλεκτροβαλβίδες για πλυντήρια

Θα σου πρότεινα να πάρεις τη συσκευή που είδες έτοιμη χρησιμοποιεί μπαταρίες και σου παρέχει ασφάλεια
Με μια μικρή μετατροπή βγάλε το φωτοκύτταρο βάλτο στην βρύση η κάπου αλλού στον (νιπτήρα-νεροχύτη) με κάποιο τρόπο που θα σε βολέψει από πρακτικής και αισθητικής άποψης και όλο τον υπόλοιπο μηχανισμό τοποθετησε τον κάτω από το (νιπτήρα-νεροχύτη) ενδιάμεσα με το σπιράλ και τέλειωσες προπαντός με ασφάλεια

Και εάν κάποτε σου χαλάσει κρατάς το ηλεκτρονικό μέρος και αλλάζεις μόνο την ηλεκτροβανα
.

dal_kos
10-01-10, 20:41
Βασικά βρήκα κάποιες βαλβίδες στο ίντερνετ οι οποίες λειτουργούν με 12V, που είναι πιο ασφαλής τάση. Το σύστημα περισσότερο από τεχνική άποψη όσο αφορά τη βαλβίδα με ενδιαφέρει, διότι το φωτοκύταρο που χρησιμοποιεί δε νομίζω να είναι τόσο πρακτικό, αν κρίνω από τα αντίστοιχα που υπάρχουν σε δημόσιους χώρους.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή πάντως :001_smile:

nikknikk4
10-01-10, 22:43
http://user.eportal.gr/faucet.gr/ (http://user.eportal.gr/faucet.gr/)
και κάτι και ποιο φτηνό 30 ευρω
.

JOHNY+
10-01-10, 23:06
http://user.eportal.gr/faucet.gr/ (http://user.eportal.gr/faucet.gr/)
και κάτι και ποιο φτηνό 30 ευρω
.

ωραιο αυτο και ειναι και σχετικα φτηνο ,

ειχα σκεφτει να φτιαξω και εγω κατι τετειο παλιοτερα , υπαρχουν και ηλεκτροβανες 12 v , στην αθηνα εχει στον
http://www.cortel.gr/search.php

αλλα αφου υπαρχει πιο φτηνο , και πιο μικρο σε ογκο δεν πιστευω οτι αξιζει να το φτιαξεις , μονο για να μαθεις.

sotron1
10-01-10, 23:10
Οχι βρε παιδια και 40 ευρώ μια ηλεκτροβανα.
17-20 ευρω μπορεις να βρεις στην μιση ιντζα και πιεση μεχρι 6 ATM.
Σε υδραυλικα ειδη καθως και σε γεωργικα είδη.

Solenoid, πηνίο 24V και το φισάκι σύνδεσης 50 ευρώ το ένα, εχω αγοράσει 3 τεμαχια Χ 50 ευρώ = 150 ευρώ για έναν αυτοματισμό που κατασκέυασα.

Που τα πουλάνε τόσο φτηνά? Εάν μιλάς για solenoid 220V πλυντηρίων κάνει 12 ευρώ.

JOHNY+
10-01-10, 23:16
Solenoid, πηνίο 24V και το φισάκι σύνδεσης 50 ευρώ το ένα, εχω αγοράσει 3 τεμαχια Χ 50 ευρώ = 150 ευρώ για έναν αυτοματισμό που κατασκέυασα.

Που τα πουλάνε τόσο φτηνά? Εάν μιλάς για solenoid 220V πλυντηρίων κάνει 12 ευρώ.

νομιζω οτι εχει το μαγαζι που εδωσα λινκ , εχει ανταλακτικα ηλεκτρικων συσκευων και εχει μεγαλη πικιλια απο ηλεκτροβανες και τετεια πραγματα.

οι ηλεκτροβανες επειδη ειχα ρωτησει γυρω στα 5 6 ευρω εχουνε , στα 12 και 24 v

nveli
28-01-10, 10:47
Πολύ καλός ο αυτοματισμός στο MarketNet.gr, (http://www.MarketNet.gr) απ' ότι βλέπω όμως έχει και άλλα είδη για την εξοικονόμηση του νερού όπως τα ακροφύσια: Ακροφύσιο Οικονομίας Νερού 5 λίτρα/λεπτό Εσωτερικό-Αρσενικό -40% (http://www.marketnet.gr/product_info.php?cPath=28&products_id=40)είναι φθηνό και αποτελεσματικό.

δεν φαίνεται και πολύ καλό να γράφεις ως τρίτος για ένα eshop που σου ανήκει ότι έχει καλούς αυτοματισμούς και να βλέπεις ότι έχει και άλλα είδη. Δεν γνωρίζεις τι πουλάς;

Nemmesis
28-01-10, 11:50
Ακροφύσιο Οικονομίας Νερού 5 λίτρα/λεπτό Εσωτερικό-Αρσενικό -40% (http://www.marketnet.gr/product_info.php?cPath=28&products_id=40)είναι φθηνό και αποτελεσματικό.


χαχαχαχαχα.... καλο... εγω δυστηχως δεν εχω κατι τετοιο.. αλλα απλα δεν ανοιγω τερμα την βρυση... και αν θελω να την ανοιγω τερμα μπορω να μιωσω την παροχη απο το βανακι κατω απο τον νεροχυτη...

καλημερα

nveli
28-01-10, 12:55
δεν θα ήταν καλύτερο να γράψεις
α) ότι ο πολύ καλός αυτοματισμός είναι στο site σου
β) όχι από ότι βλέπεις έχει και άλλα συστήματα εξοικονόμησης άλλα το ξέρεις ότι έχει και άλλα συστήματα εξοικονόμησης αφού είσαι ο πωλητής τους;

klik
28-01-10, 13:03
Ασε που άμα στο site βλέπει κανείς τα "υπερδιαστημικά" μαγνητάκια εξοικονόμισης καυσίμου αλλά και την εξοικονόμιση ενέργειας στο ρεύμα, βάζοντας ένα "κουτάκι" στη πρίζα, αρχίζουν αμφιβολίες για την "περιγραφή" όλων των προϊόντων...

Ή να αναφερθώ στο ότι δεν υπάρχει τηλέφωνο ή διεύθυνση στο contact us και πρέπει να τα βρούμε απο αλλού

Nemmesis
28-01-10, 13:08
οι ηλεκτροβανες οντως κοστιζουν καπου στα 30-40 ευρω αλλα και να θελεις να κανεις μια τετοια εφαρμογη με τετοια ηλεκτροβανα δεν γινεται και αυτο γιατι ανοιγοκλεινουν πολυ αργα... πανω απο 15sec να πανε απο την μια κατασταση στην αλλη... οποτε τετοιες συσκευες δουλευουν με ηλεκτρομαγνητικες βανες (τετοιες εχουν τα συστηματα ποτισματα-πλυντιρια πιατων κλπ κλπ..) δεν βασιζοντε σε μοτερ με μειωτηρα αλλα σε ενα μαγνητικο πηνιο που απλα οταν οπλισει τραβραει εναν πηρο και στιγμιαια ανοιξει η βανα... και το κοστος αυτων? κατω απο 8 ευρω...
και στην συσκευη που δειχνεις εχουμε και το κοστος των μπαταριων που αυτο και μονο με βαζει σε σκεψεις για αν τελικα κανει οικονομια στο λογαριασμο του νερου αλλα ανεβαζει τις αποδειξεις στα σουπερ μαρκετ... και ακομα δεν εχω βαλει το κοστος την αρχηκης αγωρας του προιοντος... οποτε μαλλον ουτε αποσβεση δεν θα προλαβει να κανει..
βεβαια δεν μπορω να πω αν καποιος απλα γουσταρει να το εχει σαν "gadget" και οχι για οικονομια....
τετοια προιοντα ειναι για banner στο facebook διπλα στις φωτογραφιες της Στικούδη (ααχχχ :lool: ) και οχι για εδω προσπαθωντας να αποδειξουμε οτι οντως κανουν δουλεια...

nikknikk4
28-01-10, 15:03
nveli γράφει κάπου στο site ότι είναι του bysinos η το γράφει κάπου αλλού ?

.