PDA

Επιστροφή στο Forum : οδήγηση ac κινητήρα



ironman
09-01-10, 18:06
Καλησπέρα σας...
επεσε στα χέρια μου ένα μοτερ απο πλυντήριο ρούχων και θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω σε μία κατασκευή μου. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω τι πρέπει να τροφοδοτήσω σε κάθε καλώδιο.
Παρακάτω φαίνεται το μοντέλο και μια φωτογραφία απο το συλλέκτη, τις ψήκτρες και τα τυλίγματα (κάποιο ειναι για δεξιόστροφη λειτουργεία και κάποιο για αριστερόστροφη νομίζω).
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για την βοήθειά σας.

klik
09-01-10, 18:23
τα μπλέ είναι μετρητής στροφών
οι ψύκτρες (καρβουνάκια) φαίνονται (καφέ-πράσινο)
τα πεδίου (field) του στάτορα είναι αυτα που πηγαίνουν μέσα στο μοτέρ με μακαρόνι (κοκκινο και πράσινο-σκουρο).
Η δεξιοστροφη-αριστεροστροφη καθορίζεται αλλάζοντας τη συνδεση μεταξη ή του field ή του rotor (καρβουνάκια) οποιο απο τα δυο θέλεις.

ironman
09-01-10, 18:33
σε ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση. Και στις ψήκτρες λοιπόν βάζω 230V?
Επειδή βλέπω και ενα τρίτο καλώδιο που μπαίνει στο στάτη (το κίτρινο), αυτό που χρησιμεύει?? είναι για τις υψηλές στροφές στιψίματος??

klik
09-01-10, 18:47
το κίτρινο ίσως να είναι γείωση (μετρα το με πολύμετρο για σιγουριά).

Τα μοτέρ των πληντυρίων παρ'ολο που αναφέρουν 220V δεν νομίζω ότι είναι φτιαγμένα να δουλεύουν συνεχώς με 220V (πλήρεις στροφές). Δεν είναι στον τομέα μου όμως για να σου πω με σιγουριά.

Αν έχεις και την πλακέτα του μοτέρ θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα στο να το οδηγήσεις.

Εχει και εδω (http://forums.futura-sciences.com/attachments/depannage/79173d1243727019-remplacer-moteur-lave-linge-modele-different-uoz-112-g63.pdf) κάποιες πληροφορίες

gep58
09-01-10, 20:52
σε ευχαριστω πολύ για την άμεση απάντηση. Και στις ψήκτρες λοιπόν βάζω 230V?


OXI !!!
O κινητήρας αυτός είναι τύπου universal με 2 ταχύτητες.
Για να λειτουργήσει θα πρέπει να συνδέσεις το τύλιγμα του ρότορα σε σειρά με το τύλιγμα του στάτορα.
Επειδή όμως το τύλιγμα του στάτορα έχει λήψη πρώτα πρέπει να βρεις τη σειρά των άκρων με το ωμόμετρο ή με μια λάμπα.

Σύμφωνα με τη σειρά των καλωδίων από τη φωτογραφία από αριστερά τα 2 μπλέ είναι η ταχογεννήτρια, το άσπρο και μπλέ ο ρότορας και τα πράσινο, κόκκινο και κίτρινο ο στάτορας.


Μπορείς να συνδέσεις το μπλέ του ρότορα με το πράσινο του στάτορα και να τροφοδοτήσεις με ένα μετ/στή περ. 24V στο άσπρο του ρότορα και στο κόκκινο του στάτορα. Θα δεις πως περιστρέφεται... Μετά στη θέση του κόκκινου σύνδεσε το κίτρινο... έτσι μπορείς να καταλάβεις ποιά είναι η μικρή και ποιά η μεγάλη ταχύτητα.

Σημ. Τα άκρα της ταχογεννήτριας δεν τα συνδέεις πουθενά!

gep58

Stergios_[.gr]
09-01-10, 21:17
Μόλις βρεις την άκρη με τον κινητήρα, ανέβασε σε παρακαλώ καμία φωτογραφία, γιατί (αν και χρήσιμα) πολύ μπερδευτικά ακούγονται αυτά που λέει ο Γιώργος (για εμένα τον ΝΟΟΒ)... Έχω και εγώ ένα πλυντήριο το οποίο είναι με το ένα πόδι στον κάδο ανακύκλωσης, και λέω μπάς και του καβατζώσω τον κινητήρα...
Ευχαριστώ!

gep58
09-01-10, 21:19
Στέργιο,
τι τύπο κινητήρα έχει το δικό σου;

gep58

Stergios_[.gr]
09-01-10, 21:33
Δεν ξέρω ακόμα :blush:, δεν το ξεκοίλιασα.. Είναι το AWM 4040 της Whirlpool.. 7 χρόνων...

(Στο πρόγραμμα της απλής πλύσης δεν τροφοδοτείται με νερό. Όταν βάλω πρόπλυση + πλύση, όλα καλά..)

ironman
09-01-10, 21:36
ευχαριστω gep58. Μετα απο ψάξιμο που ειχα κανει και γω, είδα οτι τα πλυντηρια έχουν κινητήτες universal και όλες οι συνδεσμολογίες που έβρισκα είχαν τα τυλιγματα σε σειρά... Θα το δοκιμάσω και θα σας ενημερώσω.

ironman
10-01-10, 14:41
Ο κινητήρας δουλεψε μια χαρά!! Σύνδεσα το τύλιγμα του δρομέα σε σειρά με το τύλιγμα του στάτη και ο κινητήρας δούλεψε...με αντιστροφή των ακροδεκτών του τυλίγματος του δρομέα, δουλέυει ανάποδα..
ευχαριστώ για την βοήθεια σας!

Stergios_[.gr]
10-01-10, 14:49
Να ρωτήσω και εγώ την ανοησία μου... PWM σε AC κινητήρες παίζει? :blushing:
Επειδή μου φαίνεται και λίγο παράλογο, υπάρχει κάτι αντίστοιχο?

gep58
10-01-10, 15:51
Ο συγκεκριμένος τύπος κινητήρα επειδή λειτουργεί το ίδιο σωστά και με συνεχές ρεύμα, αν κατασκευαστεί το κατάληλο κύκλωμα PWM, θα λειτουργήσει και θα ελέγχονται οι στροφές του πολύ σωστά.

Ακόμη αν κάποιος διαθέτει κύκλωμα PWM για χαμηλές τάσεις πχ 24V μπορεί να πειραματιστεί και να πάρει εύκολα μια εικόνα (βέβαια η ροπή του κινητήρα δεν θα έχει καμία σχέση με την ονομαστική του).

Για τους ασύγχρονους τριφασικούς μπορεί να λειτουργήσει το PWM αλλά εκεί πρέπει να εφαρμοστούν διατάξεις αντίστοιχες με αυτές που χρησιμοποιούν οι μετατροπείς συχνότητας (frequency inverters).

gep58

Stergios_[.gr]
10-01-10, 16:41
Ευχαριστώ Γιώργο!!