PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενισχυτής ρεύματος DC



kalligaro
10-01-10, 15:07
Καλησπέρα.Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε μια απορία που έχω.Θένω να βάλω μια κάμερα οπισθοπορείας στο αυτοκίνητο και το πρόβλημα είναι ότι δέν παίρνει το σύστημα που έχω συνδέσει την κάμερα το κατάλληλης έντασης ρεύμα για ενεργοποιήσει την εναλλαγή σε προβολή της κάμερας.Αυτό που θέλω ακριβώς είναι να φτιάξω ένα ενισχυτή ρεύματος DC που θα παίρνει τροφοδοσία απο την μπαταρία του αυτοκινήτου(που δίνει αρκετό ρεύμα),και θα λειτουργεί μόνο όταν ανάβει το λαμπάκι της όπισθεν(12V).Σαν σκέψη έχω να χρησιμοποιήσω transistor.Εσείς τί προτείνεται;

manos423
10-01-10, 16:18
ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΈΝΤΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ Π ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΙΣΘΕΝ ,ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ 12 VOLT (ΜΙΚΡΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ) KAI NA ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΡΕΛΕ 12VOLT ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗΣ ΕΝΤΑΣΗΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.ΙΣΩΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ .ΑΜΑ ΘΕΣ Σ ΣΤΕΛΝΩ ΕΝΑ ΜΙΝΙ ΣΧΕΔΙΟ.

Radiometer
10-01-10, 17:28
Συνήθως η λάμπα της όπισθεν έχει σταθερή γείωση και ανάβει με εντολή +12v, μέτρα με ένα πολυμετρο για σιγουριά.
οπότε παίρνεις την εντολή από την λάμπα της όπισθεν και οδηγείς ένα ρελε οπού στις επαφές του ρελε θα συνδέσεις την τροφοδοσία της κάμερας.