PDA

Επιστροφή στο Forum : Ντουί μπαγιονέτ - Καταργούνται;



Γαληνίτης
12-01-10, 13:15
Σε έναν πολυέλαιο-αντίκα θέλησα να αλλάξω τις λάμπες με χαμηλής ενέργειας. Έχει 2 ειδών λάμπες: 6 μικρές σφαιρικές 60ρες, με ντουί μπαγιονέτ κανονικού μεγέθους και 3 μινιόν 60ρες βιδωτές,τύπου κεριού.
Για τα "κεριά" δεν δυσκολεύτηκα να βρώ λάμπες χαμηλής ενέργειας.
Για τις σφαιρικές μπαγιονέτ όμως ... Δεν βρήκα παρά μόνο σε ένα από τα καταστήματα ηλεκτρολογικού υλικού στα Βόρεια προάστεια που έψαξα. Και μάλιστα είχε μόνο 4 κομμάτια και αρκετά ακριβά (8 ευρώ έκαστο).
Ψάχνοντας άκαρπα για τα υπόλοιπα 2, άκουσα ότι ο λόγος που οι μπαγιονέτ είναι δυσεύρετες είναι γιατί "τα ντουί μπαγιονέτ καταργούνται και θα υπάρχουν μόνο βιδωτά".
Γνωρίζει κανείς αν και κατά πόσον αυτό πράγματι αληθεύει;

FILMAN
12-01-10, 13:24
Ναι, είναι αλήθεια... Πάντως εγώ δεν έχω δει ποτέ ηλεκτρονική λάμπα με τέτοιο ντουί...

Γιώργος Ανώνυμος
12-01-10, 13:55
Τι σημαίνει καταργούνται? Η διαθεσιμότητά τους πάει βάσει ζήτησης!!! Υπάρχουν καταστήματα με μόνο αντικείμενο την πώληση λαμπτήρων. Εκεί θα βρεις σίγουρα...

Χαιρετώ

harmak
12-01-10, 14:23
Καλύτερη είναι η αλλαγή με βιδωτά μια και καλή. Έτσι έκανα κι εγώ σε κάτι τέτοιο παλιό. Και μια και θ' αλλάξεις ντουϊ άλλαξε και τα καλώδια γιατί απο την πολυκαιρία σίγουρα θα έχουν κοκαλώσει και καεί. Οι επιλογές για ηλεκτρονικά φωτιστικά σώματα ή πηγές πλέον (λάμπες) υπάρχουν πολλές επιλογές.

hlias
12-01-10, 15:49
Καλημέρα.Βάση του νέου κανονισμού του ΕΛΟΤ(σε απλά ελληνικά νομοθεσία ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων) έχουν αλλάξει αρκετά ,ενδεικτικά: Ντουϊ πλέον μόνο βιδωτά σε μικρό (Ε14) & μεγάλο (Ε27) τα μπαγιονέτ καταργούνται όπως και ο μπριζοδιακόπτης (μπρίζα χωνευτή με ενσωματωμένο διακόπτη) βρίσκεις βέβαια αν ψάξεις σε ενημερωμένα καταστήματα ηλεκτρολογικών αφού εισάγωνται παράνομα στην ΕΟΚ από τρίτες χώρες.Τελευταία χρονία το 2010 για τις κοινές λάμπες πυρακτώσεως (παυει η κυκλοφορία τους) αντικαθίστανται από κλασικές οικονομίας ή led.Υποχρεωτική χρήση ρελέ διαροής σε όλες τις καινούργιες εγκαταστάσεις, υποχρεωτική θεμελιακή γείωση σε καινούργιες οικοδομές(πλην μερικών περιοχών αθηνας) αλλαγή χρωματισμού αγωγών: φάση πλέον ΟΧΙ κόκκινο και ΝΑΙ γκρί( μέγαλο λάθος αφού μέχρι πρότινος το γκρι ήταν ουδέτερος και αυτο ελλοχέυει κινδύνους σε ανίχνευση βλαβών σε παλιές εγκαταστάσεις) ούδετερος αποκλειστικά μπλέ ή γαλάζιο.

GREG
12-01-10, 17:04
Mpagionet οικονομιας υπαρχουν ...2-3ε
εγω παιρνω απο ΛΕΝΤΖΟ στην ομονοια....

JOHNY+
12-01-10, 17:53
Το εχω ακουσει και εγω αυτο , θα καταργηθουν σιγα σιγα οι bayonet , λογο οτι η λαμπα δεν ειναι τοσο σταθερη στο ντουι οπως στις edison που βιδωνουν .

Αν και παλια λεγανε οτι ηταν καλυτερες οι BAYONET γιατι παρειχαν ασφαλεια, δεν ηταν συνδεδεμενος ο ουδετερος στον μεταλικο καλυκα και λεγανε οτι θα καταργησουν τις edison .

Τελικα ομως ξανα ηρθαν στο προσκηνιο οι edison . :001_unsure:

antonis_p
08-02-10, 07:19
φιλοξενουσα πρόπερσι κάποιους Γερμανούς ραδιοερασιτέχνες
και όταν έπεσε στα χέρια τους μια λάμπα μπαγιονέτ
την κοιτούσαν περίεργα! Δεν είχαν ξαναδει τέτοιο πράγμα.

Οταν ζουσα στις ΗΠΑ πριν 20 χρόνια δεν υπήρχαν ούτε εκεί μπαγιονέτ.

Μήπως είναι ... ελληνική εφευρεση;

hlias
08-02-10, 08:20
Καλημέρα ,οι μπαγιονετ "υπάγονται" στον αγγλικο "κανόνα" οπότε βρίσκεις άφθονες στην Κύπρο

Γαληνίτης
08-02-10, 15:21
φιλοξενουσα πρόπερσι κάποιους Γερμανούς ραδιοερασιτέχνες
και όταν έπεσε στα χέρια τους μια λάμπα μπαγιονέτ
την κοιτούσαν περίεργα! Δεν είχαν ξαναδει τέτοιο πράγμα.

Οταν ζουσα στις ΗΠΑ πριν 20 χρόνια δεν υπήρχαν ούτε εκεί μπαγιονέτ.

Μήπως είναι ... ελληνική εφευρεση;
Αντώνη ωραίο το αστείο!:001_smile:
Και βέβαια δεν είναι ...ελληνική (!) εφεύρεση.
Όμως συνηθίζονταν πολύ στην Ελλάδα, ιδιαίτερα πριν μερικά χρόνια, πριν την επικράτηση των βιδωτών.
Θυμάμαι όμως ότι και πολύ παλιότερα οι βιδωτές ήταν πάλι στη "μόδα". (Π.χ. τέτοιες ήταν οι πρώτες λάμπες που γνώρισα σαν παιδί, στην Καλαμάτα, που είχαμε 110 V συνεχές). Θυμάμαι μάλιστα ότι οι λούστροι στα κασελάκια τους χρησιμοποιούσαν φρεσκογυαλισμένες βάσεις από βιδωτές λάμπες σαν πώματα για τα μπουκάλια με τα βερνίκια.
Γενικά, οι οικιακές λάμπες πυρακτώσεως έχουν βάσεις 2 ειδών:
-Βιδωτές (Edison)
-Μπαγιονέτ (Bayonet)
Οι μπαγιονέτ επικρατούσαν στην Αγγλία και Κοινοπολιτεία (Αυστραλία, Ν. Ζηλανδία, Κύπρο, Ινδία κλπ.), καθώς και στη Γαλλία κλπ.
Ενώ οι βιδωτές στις ΗΠΑ, Ιαπωνία κλπ.

Στη μπαγιονέτ βάση υπάρχουν δύο προεξοχές (αυτάκια) στα πλάγια, με τις οποίες η λάμπα "κλειδώνει" σε αντίστοιχες εσοχές (σχισμές) του ντουί. Η ηλεκτρική επαφή γίνεται με 2 ελατηριωτούς ακροδέκτες του ντουί. Το μεταλλικό περίβλημα της βάσης είναι πλήρως απομονωμένο από την τάση.
Στη βιδωτή το μεταλλικό περίβλημα είναι υπό τάση.
Στη μπαγιονέτ η λάμπα δεν "λασκάρει" από δονήσεις κλπ., γιαυτό και προτιμάται σε λαμπάκια αυτοκινήτου. Επίσης δεν είναι εύκολο σε μικρά παιδιά να παίζουν ξεβιδώνοντας τη λάμπα.
Bayonet mount - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Bayonet_mount#Bulb_bayonet_mounts)

Τελευταία οι βιδωτές τείνουν να επικρατήσουν παντού, σε μια παγκόσμια "επέλαση-εισβολή".
Edison Screw type globe invasion? - Gadgets (http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/902006.html)

Υπάρχει και αντάπτορ (μετατροπέας) που μετατρέπει ένα ντουι μπαγιονέτ σε βιδωτό και αντίστροφα.
Lamp Socket Converter- ES to BC adaptor (Edison Screw E27 to Bayonet cap B22) (http://www.shopwiki.co.uk/_Lamp+Socket+Converter-+ES+to+BC+adaptor+%28Edison+Screw+E27+to+Bayonet+c ap+B22%29?sort=SORT_TYPE)

antonis_p
08-02-10, 15:54
Αντώνη ωραίο το αστείο!:001_smile:
Και βέβαια δεν είναι ...ελληνική (!) εφεύρεση.
Όμως συνηθίζονταν πολύ στην Ελλάδα, ιδιαίτερα πριν μερικά χρόνια, πριν την επικράτηση των βιδωτών.

τα μπαγιονετ ντουί με έχουν απελπίσει πολλές φορές,
είναι σύνηθες τα ελατηρια να μην σπρώχνουν ικανοποιητικά
(ιδιαίτερα σε εξωτερικές εφαρμογές που ταλαιπωρουνται από την υγρασία)
και να μην ακουμπουν τα ελάσματα.

Μέσα στις πολλές ιδιαιτερότητες τους οι Αγγλοι
έχουν ακόμα μια ... 73.

Γαληνίτης
08-02-10, 16:44
Έχεις δίκιο Αντώνη, και εμένα με έχουν παιδέψει "κολλημένα" ντουί μπαγιονέτ.
Ανατρέχοντας στην ιστορία της βάσης μπαγιονέτ, βλέπουμε ότι δεν είναι Αγγλική, αλλά μάλλον Γαλλική επινόηση.
Οι ρίζες της βρίσκονται στις ... ξιφολόγχες, στα τέλη του 16ου αιώνα και η ονομασία προέρχεται από την Γαλλική πόλη Bayonne. Οι ξιφολόγχες "μπαγιονέτ" χρησιμοποιήθηκαν από τους στρατούς Γαλλίας, Αγγλίας, Ρωσίας, ΗΠΑ, Κίνας κλπ.
Η βάση μπαγιονέτ χρησιμοποιήθηκε επίσης όπου χρειάζεται γρήγορο "κλείδωμα", π.χ. σε φωτογραφικές μηχανές για γρήγορη εναλλαγή φακών κλπ.
Μια άλλη εφαρμογή, πασίγνωστη στους ραδιοερασιτέχνες και γενικότερα στους ασχολούμενους με RF, είναι οι κονέκτορες BNC (Bayonet Neil-Concelman).
Bayonet - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Bayonet#History)

Τρελός Επιστήμονας
08-02-10, 22:34
Πολύ καλές οι πληροφορίες! Λοιπόν, βρήκα σε κάποια καταστήματα με είδη σπιτιού στη Βάρη και στην Παιανία κάποια φωτιστικά με αμερικάνικες προδιαγραφές UL, πολύ χοντρό καλώδιο και αμερικάνικο φις δικτύου. Αυτά έχουν βιδωτό ντουί τύπου Ε26 που δεν ταιριάζει ακριβώς με τις ευρωπαϊκές λάμπες Ε27 (έχει ελαφρώς διαφορετικό σπείρωμα). Τα φωτιστικά είναι κινέζικα και μάλλον έχουν εισαχθεί παράνομα (δεν έχουν σήμανση CE). Οι προδιαγραφές UL (Underwriters Laboratory) είναι κατάλληλες μόνο για 120V και στα 230V μπορεί να δημιουργηθούν κάποια προβλήματα (πχ να πάρει φωτιά το σπίτι σας!). Προσοχή!!!

ΥΓ. Ντουί (douille, ντουίγι) στα Γαλλικά είναι η βάση του φωτιστικού σώματος όπου βιδώνεται η λάμπα. Η αντίστοιχη βάση πάνω στη λάμπα (αυτή με το αρσενικό σπείρωμα) ή σε ηλεκτρονική λυχνία κενού (δίοδο, τρίοδο κλπ) ονομάζεται culotte (για τους γαλλομαθείς, pour les francophones, χαχαχά!!)

antonis_p
09-02-10, 00:15
Οι ρίζες της βρίσκονται στις ... ξιφολόγχες, στα τέλη του 16ου αιώνα και η ονομασία προέρχεται από την Γαλλική πόλη Bayonne. Οι ξιφολόγχες "μπαγιονέτ" χρησιμοποιήθηκαν από τους στρατούς Γαλλίας, Αγγλίας, Ρωσίας, ΗΠΑ, Κίνας κλπ.

μεγάλη η αναφορά στο wikipedia για τις ξιφολόγες bayonet!!!
Μια ζωή χρησιμοποιούμε τέτοιες λάμπες
και το μυαλό δεν πάει ποτέ από που "εμπνευστηκαν"!!!

http://en.wikipedia.org/wiki/Bayonet

antonis_p
07-12-10, 04:59
δεν θυμάμαι αν το είχα αναφέρει αλλά κάτι φίλοι Γερμανοί
τις κοιτούσαν περίεργα, δεν είχαν ξαναδεί μπαγιονέτ.
Τις είδα να κυκλοφορούν όμως στην Ουγγαρία, προφανώς πρόκειται για "ανατολική" πατέντα.

esertas
07-12-10, 09:29
Εχθές πήγα στο Καρφουρ Ευκαρπίας Θεσσαλονίκης και είχε σχεδόν μόνο μπαγιονέτ, σε σημείο να μου φανεί περίεργο που είχε τόσες πολλές. Ακόμα και οι οικονομικές μάρκας Φίλιπς ήταν Μπαγιονέτ.

thespyros
07-12-10, 10:24
ειναι αληθεια οτι υπαρχει ενα μεγαλο στοκ ακομα ...

dimb
07-12-10, 17:18
[QUOTE=Γαληνίτης;348163]Αντώνη ωραίο το αστείο!:001_smile:
Και βέβαια δεν είναι ...ελληνική (!) εφεύρεση.
Όμως συνηθίζονταν πολύ στην Ελλάδα, ιδιαίτερα πριν μερικά χρόνια, πριν την επικράτηση των βιδωτών.
Θυμάμαι όμως ότι και πολύ παλιότερα οι βιδωτές ήταν πάλι στη "μόδα". (Π.χ. τέτοιες ήταν οι πρώτες λάμπες που γνώρισα σαν παιδί, στην Καλαμάτα, που είχαμε 110 V συνεχές). Θυμάμαι μάλιστα ότι οι λούστροι στα κασελάκια τους χρησιμοποιούσαν φρεσκογυαλισμένες βάσεις από βιδωτές λάμπες σαν πώματα για τα μπουκάλια με τα βερνίκια.

Διάβασα τυχαία το θέμα και μου έκανε εντύπωση το ότι η Καλαμάτα είχε δίκτυο με 110V και μάλιστα συνεχές. Θα ήταν ενδιαφέρουσες κάποιες παραπάνω πληροφορίες για το ζήτημα αυτό.

Γαληνίτης
22-07-17, 13:17
Δεν γνωρίζω περισσότερα, γιατί ήμουνα πολύ μικρός τότε. Θυμάμαι όμως ότι το 1953 που ήρθαμε στην Αθήνα, ο πατέρας μου έλεγε "προσέξτε γιατί εδώ το ρεύμα είναι 220 βολτ εναλλοασσόμενο!".

Papas00zas
22-07-17, 20:19
Καλησπέρα.
Σχετικά με τα όσα αναφέρθηκαν έχουν γίνει οι εξής αλλαγές:
Όντως έχουν καταργηθεί οι μπριζοδιακόπτες και πλέον κυκλοφορούν κάποιοι ωμέγα διαλογής που με το παραμικρό καίγονται(αλλά δεν ξέρω το λόγο για αυτήν την κατάργηση)
Οι απλές λάμπες πυρακτώσεως επίσης έχουν καταργηθεί αλλά κυκλοφορούν οι πολύ μικρές ισχείς και μέχρι 40 βατ για φούρνους(μόνο σε κάποια μαγαζιά αν έχον ακόμα στοκ). Πλέον έχουν αντικατασταθεί από τις αλογόνου οι οποίες είναι παρόμοιες αλλά διαφέρουν στον τρόπο λειτουργίας τους(το αλογόνο όταν σβήσει η λάμπα κάνει μερική αναγέννηση του σύρματος).Μόνο μείον για κάποιους ότι αλογόνου ματ είναι κομμάτι δυσεύρετες.
Επίσης και οι βιδωτές φθορισμού έχουν σταματήσει πλέον οπότε έχουν μείνει οι LED.
Όσο για τις εγκαταστάσεις νομίζω ότι είναι με τον παλιό χρωματικό κωδικό μαύρο φάση και γκρι ουδέτερος.Τώρα για κόκκινο καλώδιο στη φάση μάλλον είναι πιο σπάνια περίπτωση.
Για τα ντουί τώρα να πω ότι δεν ξέρω αυτό που λέει ο Ηλίας εδω αγγλικός κανόνας αλλά η παραλλαγή των βιδωμάτων που λέει δεν είναι η μόνη.Το Ε 26 είναι ελαφρώς μικρότερο και χρησιμοποιείται κύρίως στην Ιαπωνία πλέον. Υπάρχουν και άλλες παραλλαγές όπως Ε 10 Ε 12 Ε 40(σε κολόνες δημοτικού φωτισμού) και μία ακόμη που δεν τη θυμάμαι.
Όσο για το ντουί μπαγιονέτ υπάρχει μετατροπέας του και σε βιδωτό,τουλάχιστον στο μεγάλο μέγεθος (από Β 22 σε Ε 27).Υπάρχει και στο μικρό αλλά δεν ξέρω αν το βρίσκουμε στη χωρα μας.
Οπότε στον εν λόγω πολυέλαιο μπορούν να μπουν άνετα 6 λάμπες με προσαρμογέα όπου χρειαστεί.

agis68
22-07-17, 20:23
Τι σημαίνει καταργούνται? Η διαθεσιμότητά τους πάει βάσει ζήτησης!!! Υπάρχουν καταστήματα με μόνο αντικείμενο την πώληση λαμπτήρων. Εκεί θα βρεις σίγουρα...

Χαιρετώ


Καταργούνται ανεξάρτητα ζήτησης όπως οι κασετες κλπ.....

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
23-07-17, 05:46
Πληγονωμαι.........70333

xifis
23-07-17, 11:00
Παντως προσωπικα οπου υπαρχουν χωροι αναπαυσης αποφευγω να βαζω λαμπες Led λογω του παλμικου τους φωτισμου ο οποιος κουραζει κ στρεσαρει το ματι κ τον οργανισμο κατ επεκταση..βαζω απλες αλογονου.

Εκτος απτην εισβολη βεβαια του βιδωτου ντουι εχουμε κ την μανια της "εξοικονομησης" λες κ παιζουμε με τις λαμπες ολη μερα σπιτι.Απλα δωθηκε εδαφος για αισχροκερδια αλλη μια φορα.
Δεν ειναι δυνατον η φτηνοτερη εκδοχη μιας λαμπας στο σουπερ (αλογονου) να κανει 3ευρω οταν με τις απλες πυρακτωσεως ειχαν μαξ 70-80 λεπτα.Κ να πω οτι εεχι καποια τεχνολογια μεσα..παλι πυρακτωσεως ειναι,λαμπακι μεσα σε λαμπα.ελεος.

mikemtb
23-07-17, 11:55
Δεν γνωρίζω περισσότερα, γιατί ήμουνα πολύ μικρός τότε. Θυμάμαι όμως ότι το 1953 που ήρθαμε στην Αθήνα, ο πατέρας μου έλεγε "προσέξτε γιατί εδώ το ρεύμα είναι 220 βολτ εναλλοασσόμενο!".
Ωραίος ο Κώστας! (έστω και 7χρονια μετά) [emoji14]

Στάλθηκε από ένα κινητό που χρησιμοποιεί Tapatalk

Xarry
24-07-17, 15:18
Για την ιστορια σε σουπερ μαρκετ στην Κεφαλονια ακομα πωλουνται μπαγιονετ οικονοιας και μαλιστα η γκαμα σε βατ ειναι μεγαλυτερη απ οτι σε βιδωτες.

vasilllis
24-07-17, 17:51
ολοι στην κεφαλονια λοιπον για μπαγιονετ!!!!

selectronic
25-07-17, 02:16
Εγώ είχα πάρει από το Leroy Merlin πριν μερικούς μήνες και πήρε αναβολή η αλλαγή της χελώνας στην αποθήκη.
Γενικά βρίσκεις, αλλά το σωστό είναι να αλλάξεις το ντουί αν γίνεται γιατί σε Χ χρόνια δεν θα βρίσκεις λάμπες. Τώρα αν είναι φωτιστικό και δεν συμφέρει η αλλαγή ντουί ή δεν γίνεται, παίζουν και αντάπτορες που είπαν πιο πάνω.

Papas00zas
27-07-17, 21:25
Καταργούνται ανεξάρτητα ζήτησης όπως οι κασετες κλπ..... Έτσι ακριβώς.Και μετά από 7 με κοντά 8 χρόνια που έγινε αυτό το θέμα,βρίσκεις μεν αλλά θέλει πολύ ψάξιμο δε.Οι μόνες που κυκλοφορούν ακόμη είναι κάποιες μέχρι 75 βατ από Ουκρανία(εκεί πρέπει να τις βγάζουν ακόμη).
Πληγώνομαι.........70333 Έλα μωρέ τώρα....σκέψου ότι γλιτώνεις ταινίες κε χρήματα για τα ανταλλακτικά αν χρειαστούν. Εκτιμώ το γεγονός ότι είσαι του αναλογικού αλλά δυστυχώς έχει κε το κόστος του.
Πάντως προσωπικά όπου υπάρχουν χώροι ανάπαυσης αποφεύγω να βάζω λάμπες Led λόγω του παλμικού τους φωτισμού ο οποίος κουράζει και στρεσάρει το μάτι και τον οργανισμό κατ επέκταση..βάζω απλές αλογόνου. Εκτος απτην εισβολη βεβαια του βιδωτου ντουι εχουμε κ την μανια της "εξοικονομησης" λες κ παιζουμε με τις λαμπες ολη μερα σπιτι.Απλα δωθηκε εδαφος για αισχροκερδια αλλη μια φορα. Δεν ειναι δυνατον η φτηνοτερη εκδοχη μιας λαμπας στο σουπερ (αλογονου) να κανει 3ευρω οταν με τις απλες πυρακτωσεως ειχαν μαξ 70-80 λεπτα.Κ να πω οτι έχει καποια τεχνολογια μεσα..παλι πυρακτωσεως ειναι,λαμπακι μεσα σε λαμπα.ελεος. Καλά τώρα.... Ποιά εξοικονόμηση έλεγαν θα ήθελα νά¨ξερα.Καταρχάς όλες οι οικονομίας έχουν μέσα τους παλμοτροφοδοτικό υψηλής τάσης και συχνότητας.Και αν δείτε τα χαρακτηριστικά τους,θα δείτε ότι παρότι ποσοτικά δίνουν πιο πολύ φως,εντούτοις ξοδεύουν παραπάνω ρεύμα. Πχ έχω δει σε cfl 11 βατ να καίει περίπου 20 με 25 και σε 18 να καίει περίπου 30 αποδίοδντας όμως κατα τον κατασκευαστή φως για 90.... Επίσης δεν κάνουν για χώρους με συχνό αναβόσβημα διότι δεν το αντέχουν και χαλάνε πολύ πιο γρήγορα. Κοντολογίς μπουρδολογία καθότι για τη δημιουργία τους έχουν και βαρέα μέταλλα(βέβαια δεν είναι μόνο αυτό αλλά τέσπα). Απλά βγάζουν λιγότερη θερμότητα (και καλά). Πάντως πιο εύκολα χαλάει ο σωλήνας φωτισμού παρά το τροφοδοτικό.Το σπάσιμο; ότι ο σωλήνας δεν αλλάζει (παλιά έβγαινε προσαρμογέας βιδωτού σε τύπου PL αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη μιας που μιλάμε για 20 με 25 χρόνια πισω και τον είχα δει σε άρθρο του ΕΛΕΚΤΟΡ).Νομίζω ότι βγαίνει ακόμη πάντως. Στις LED είναι το ίδιο αλλά με πολύ πιο χαμηλή τάση και dc αντί για ac. Και το τρέμουλο βγαίνει πιο λίγο νομίζω απότι με τις cfl. Όσο για τις αλογόνου μία εταιρία ξέρω που στην αρχή τις είχε 3 με 3.5 ευρώ και είναι αυτή που έχεις εσύ ως avatar,αλλα μιλάμε για τέλη Οκτωβρίου 2011. Τώρα έχουν πέσει κατά πολύ. Βέβαια μπορεί να βγάζουν περισσότερη ζέστη αλλά ως κατασκευή είναι πολύ πιο φιλικές προς το περιβάλλον και ανακυκλώνονται πιο εύκολα. Επίσης ντιμάρονται πολύ πιο εύκολα χωρίς αλλαγή ντίμερ.Βέβαια εχω δει και τέτοιες να τρεμοπαίζουν αλλά σε χαμηλό φωτισμό.

outis
28-07-17, 16:19
Για την ιστορια σε σουπερ μαρκετ στην Κεφαλονια ακομα πωλουνται μπαγιονετ οικονοιας και μαλιστα η γκαμα σε βατ ειναι μεγαλυτερη απ οτι σε βιδωτες.
Το μπαγιονέτ είναι το στάνταρ στην Αγγλία. Βρίσκεις χαμηλής κατανάλωσης ποιο εύκολα σε μπαγιονέτ παρά σε βιδωτές (θέλει να ψάξεις για βιδωτές!)
Διδάγματα:
1. Οι μπαγιονέτ δεν καταργούνται γενικώς αλλά το φαινόμενο αφορά την Ελλάδα
2. Αν θέλετε μπαγιονέτ πάτε Αγγλία και αγοράστε θα σας βγει και φτηνότερα: Ελλάδα 10 οικονομίας μπαγιονέτ = 80 ευρώ. Από Αγγλία; Κάπου 60 ευρώ το πήγεν-έλα με Easyjet πχ μεσοβδόμαδα (όχι σε περίοδο διακοπών) + 10 ευρώ οι 10 οικονομίας μπαγιονέτ (αστειεύομαι φυσικά*) και θα σας μείνουν και 10 για ψώνια!

* και εννοείται ότι αστειεύομαι γιατί οι 10 οικονομίας μπαγιονέτ στην Αγγλία μπορούν να βρεθούν και με λιγώτερα από 5 ευρώ (οπότε θα έχετε 10 για ψώνια + 5 για μερικούς καφέδες, γιατί βέβαια στην Αγγλία δεν πάει 5 ευρώ ο καφές!) Προσωπικά πέτυχα 'προσφορά' σε 'καλό μαγαζί' ηλεkτρολογικών (Robert Dyas) όπου οι οικονομίας μπαγιονέτ είχαν 10 πένες οι μία (10 στη λίρα) και αγόρασα καμιά 30αριά με 3 λίρες (3 ευρώ και 20 λεπτά!)