PDA

Επιστροφή στο Forum : SuperBright LED λαμπα.



Phatt
16-01-10, 00:19
Εχω μια κλασικη λαμπα γραφειου με βραχιονα για τον παγκο.Αυτην την στιγμη φοραει μια ηλεκτρονικη/οικονομικη λαμπα ισχυος 20W.Το προβλημα ειναι οτι ενω η λαμπα ειναι αρκετα δυνατη για να φωτησει ολο το δωματιο σχεδον οταν την στρεφω προς το ταβανι, δε μου δινει επαρκες φως συγκεντρωμενο οπως μου χρειαζεται.Εκτος αυτου δινει ενα ελαφρως ζεστο φως και οχι αυτο το ψυχρο που εχω συνηθισει απο τις φθοριου.

Ψαχνοντας για κατι καλυτερο να κανω την δουλεια μου, επεσα πανω σε αυτο: http://cgi.ebay.com/Spotlight-Ball-Bulb-E27-LED-Screw-Base-10-Watt-AC-220V_W0QQitemZ370320302851QQcmdZViewItemQQptZAU_Ca r_Parts_Accessories?hash=item5638cf6303

Εαν εχει ασχοληθει καποιος με το θεμα ας πει μια κουβεντα για το αν αξιζει τα λεφτα του που δεν ειναι και λιγα...Ο φωτισμος που δινει ειναι 120Lux δε ξερω πως μεταφραζεται αυτο σε αισθηση, εαν ηταν σε Lumen η κερια ηξερα να καταλαβω...

Αντωνης 88
16-01-10, 01:09
βασικα φιλε μου μια λυση εχει ως εξης

δεν νομιζω οτι θα σου αποδοση τα 100 watt που σου δινει η ηλεκτρονικη λαμπα
120 κερια ειναι λιγα

κοιταξε να αλλαξεις την λαμπα και να παρεισ μια σπιραλ ηλεκτρονικη γυρω στα 25 watt σε daylight χρωμα η αλλιως se 6500k χρωμα αν βρεις μη επωνυμη και θα δεις σιγουρα πιο μεγαλο αποτελεσμα

Phatt
16-01-10, 10:16
Αντωνη ξερεις τι, τα Watt στην συγκεκρημενη περιπτωση δεν ειναι το ζητουμενο μου.Σου λεω η ηλεκτρονικη που εχω απο δυναμη σκιζει, στην συγκεντρωση μου τα χαλαει...

Επισης εισαι σιγουρος οτι 120lux=120 κερια; Γιατι εχω χασει την μπαλα με τις μοναδες μετρησης του φωτος αφου οι περισσοτερες μετρουν διαφορετικα πραγματα και ειναι δυσκολο να συγκρινεις...

jonaras
16-01-10, 18:48
Φίλε Παναγιώτη κοίταξα από περιέργεια να δω την διαφορά των δύο μονάδων μέτρησης και βρήκα το ακόλουθο λινκ.. ελπίζω να σε βοηθήσει

http://www.brillianz.co.uk/data/documents/Lumen.pdf

Phatt
16-01-10, 19:58
Βοηθησε ναι...Να'σαι καλα.Τελικα βρηκα μια που εχει μια σχετικα καλη σχεση αποδοσης-τιμης και την χτυπησα...Ετσι βρε αδερφε να δουμε και τι λεει αυτη η τεχνολογια, δοκιμαστικα...