PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξοδος RCA σε ραδιο-CD



george-k
17-01-10, 15:08
Καλημερα,
Θα ηθελα να μου πειτε αν σε ραδιο-CD το οποιο δεν εχει εξοδους RCA παρα μονο 8 καλωδια για τα 4 ηχεια (2 μπροστα 2 πισω) μπορω να βγαλω 4 θηλυκα RCA για να συνδεσω ενισχυτη. Καποιος μου ειπε οτι αν συνδεσω σε αυτα τα καλωδια τα θηλυκα RCA τοτε θα καψω τον ενισχυτη και οτι πρεπει να βαλω κατι φιλτρα.
Αν μπορειτε βοηθειστε γιατι εχω μπερδευτει.

Ευχαριστω εκ των προτερων
Γιωργος.

Radiometer
17-01-10, 15:17
το καλύτερο που μπορείς να κάνει είναι να βάλεις έναν HI to LOW Αντάπτορα

περνάς την έξοδο των ηχείων από τον αντάπτορα και σου βάζει σήμα σε RCA κατάλληλο για να οδηγήσεις τον ενισχυτή σου

george-k
17-01-10, 16:05
Kατ' αρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
Τωρα, επειδη δεν ειμαι και πολυ γνωστης του θεματος, εννοεις οτι αυτος ο ανταπτορας εχει ειδη επανω θηλυκα RCA ή θα πρεπει να βαλω εγω ?
Τον συνδεω στα καλωδια των ηχειων οπως φευγουν απο το radio-CD ?
Ετσι θα τον ζητησω: hi to low για RCA ?
Ζητω συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα εχω ξεκινησει ειδη την εγκατασταση και φοβαμαι μην κανω κανενα λαθος.
Απ' την αλλη δεν θελω να παω σε μαγαζι, προτιμω μονος.

Ευχαριστω

Radiometer
17-01-10, 16:30
ναι θα τον ζητήσεις σαν HI σε LOW Adapter
ο ανταπτορας για είσοδο παίρνει την έξοδο των ηχείων του ράδιο cd και βάζει RCA με κατάλληλο σήμα για να το συνδέσεις στην είσοδο του ενισχυτή σου.
επιπλέον μερικά έχουν και τριμμερ ώστε να έχεις την δυνατότητα ρυθμίσεις του σήματος.

τέλος θα χρειαστείς 2 τέτοιους ανταπτορες άμα θα βάλεις 4καναλο ενισχυτή για 4 ηχεία
η μορφή του είναι κάπως έτσι
http://www.directed.gr/directed/images/stories/audio%20essentials/audio%20antaptores/273_small.jpg

george-k
17-01-10, 18:55
Γιαννη ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.
Εχω δυο τελευταιες ερωτησεις.
Η ποιοτητα του ηχου θα ειναι καλη μετα απο τον ανταπτορα ?
Δεν εχω τρελες απαιτησεις, απλα εναν αξιοπρεπη ηχο.
Και τελος, πως θα ξεχωρισω τα καλωδια τον ηχειων σε θετικα και αρνητικα ?
Απ' οσο ξερω τα μονοχρωμα ειναι θετικα και τα διχρωμα αρνητικα αλλα σε ΄μενα μετα τη φισσα ειναι μπροστα αριστερα κοκκινο μαυρο/κοκκινο πρασινο δεξια μπλε/μπλε μαυρο
και πισω πρασινο γκρι/πρασινο γκρι.

Και παλι ευχαριστω.

JOUN
17-01-10, 20:41
Για μια καλη ποιοτητα ηχου μια χαρα θα εισαι.Βεβαια θα εχεις λιγο παραπανω φυσημα απ'οτι αν ειχες RCA μανισια αλλα δεν νομιζω να σε πειραζει.
Βασικο:Πρεπει την ενταση απο τον ενισχυτη να την εχεις οσο γινεται πιο δυνατα (χωρις βεβαια να παραμορφωσει) για να εχεις ενα καλο λογο σηματος προς θορυβο.

Radiometer
18-01-10, 19:44
από την ISO φύσα που βγαίνει από το ράδιο cd τα ζευγαρια για τα ηχεία είναι

άσπρο / άσπρο-μαύρο --------> Left Front
γκρι / γκρι-μαυρο --------------> Right Front
πρασινο / πρασινο-μαυρο --> Left Rear
μοβ / μοβ-μαυρο ----------------> Right Rear

και τα μονόχρωμα είναι θετικά και τα δίχρωμα αρνητικά.

Όσο για της πολικότητες του HI to LOW adapter θα έχει μέσα κάποιο σχέδιο λογικά